AANBEVELINGEN '49 Z.L.M. vraagt aandacht voor het platteland ZATERDAG 2 1 JANUARI 1961 TENEINDE een konkrete bijdrage te leveren ten aanzien van het wenselijke plattelandsbeleid heeft het bestuur een aantal aanbevelingen opgesteld, waarvan zij de realisering van essentiële betekenis voor het platteland acht. rN de eerste plaats meent het bestuur de aandacht te moeten vragen voor de positie der streek* centra: MiddelburgGoes, Hulst, Axel, Ter neuzen, Oostburg, Zierikzee en Bergen op Zoom, plaatsen, die voor de plattelandbewoners van grote betekenis 2üjn op sociaal, economisch en cultureel gebied en waarvan de betekenis in de toekomst naar alle waarschijnlijkheid zal toenemen /N dit verband wil het gaarne onderstrepen dat de aanwijzing van vier industriekernen voor de plattelandsbevolking van groot belang moet worden geacht. Evenwel meent het bestuur dat door het alleen toekennen van deze mogelijkheden van verbetering der infrastruktuur en van maat schappelijke begeleiding aan de industriekernen tekort wordt gedaan aan de betekenis der overig genoemde streekcentra voor het platteland. rOEPASSING van de genoemde mogelijkheden voor de andere plaatsen dan de industriekernen acht het bestuur dan ook van groot belang. Speciale aandacht wil het bestuur vestigen op de bijzonder slechte sociaal-culturele outillage in onze provincie. In aansluiting hierop brengt het de wenselijkheid naar voren van stimulering, mede van overheidswege, van de culturele aktiviteiten maar die van geheel Zeeland. teneinde een effektief gebruik van de beschikbare, gronden te waarborgenstrenge eisen worden ge- steld bij het aanleggen van kampeerterreinen en bungalowkampen. De aandacht wordt verder gevestigd op de nog steeds bestaande gemeenteklassifikatie. De daad werkelijke verschillen in kosten van levensonder houd zijn gering en deze verschillen zullen steeds meer in betekenis afnemen. Met deze gemeente- klassifikatie wordt alleen een achterstelling van het platteland bereikt, met vooral psychologische invloed. Tevens ontstaan hierdoor onnodige moeilijkheden bij de personeelsvoorziening van overheidslichamen en instellingen op het platte land. Het bestuur meent dan ook met klem te moeten aandringen op afschaffen van de ge meenteklassifikatie. rENSLOTTE benadrukt het bestuur de be tekenis der streekcentra voor de onderwijs mogelijkheden der Zeeuwse bevolking. Met veront rusting heeft zij kennis genomen van de verande ringen, die de doorvoering van verschillende be palingen dér z.g. mammoetwet voor het onderwijs in Zeeland zou kunnen betekenen. Tegen toepas sing van deze bepalingen der mammoetwet in de huidige vorm meent het zich ten sterkste te moe ten verzetten, aangezien hiermee ernstige schade zal worden toegebracht aan de onderwijsmogelijk heden van niet alleen de plattelandsbevolking, maar van die van geheel Zeeland. nrEN tweede brengt het bestuur graag enige punten onder de aandacht, die betrekking hebben op de materiële aspekten van de leefbaar heid van het platteland. Dit betreffen voor zieningen voor het platteland, waarbij veelal een minimaal niveau nog steeds niet is bereikt. zijn voor het platteland noodzaak rpF.NSLOTTE wil het bestuur nogmaals wijzen op de grote betekenis van de eigen aktivi teiten der plattelandsbevolking. Zoals reeds werd opgemerkt, acht het hier voor kennis en voorlichting omtrent de huidige ontwikkeling van groot belang. In dit verband wordt meer aandacht van de overheid dringend gewenst geacht. Aan de beroepenvoorlichting moet voor een juiste beroepskeuze, zowel in de landbouw als daarbuiten, gezien de huidige ont wikkelingen. een bijzondere betekenis worden toegekend. Alle aktiviteiten op dit gebied behoe ven stimulering en financiële steun van de over heid. Eveneens wordt de aandacht van de over heid gevestigd op de belangen van een goede lék- tuurvoorziening voor het platteland. Zowel uit breiding van de voorlichting hieromtrent als financiële steun wordt van deze zijde aanbevolen. Aan de reeds bestaande kommissies en organen der plattelandsbevolking, waardoor gepoogd wordt tot meer samenwerking te geraken, worden door het bestuur, voor bevordering van het proces der noodzakelijke schaalvergroting in de plattelands gebieden, grote betekenis toegekend. Van groot belang wordt geacht dat de ontwik keling van de streekeenheid, zoals deze door streekverbeteringskommissies op gang is ge bracht, bij het einde van het streekverbeterings- werk in de vorm van bijvoorbeeld een streek- of oritwikkelingsorgaan voortgang kan vinden. Aangezien veelal de middelen van deze kom missie en organen zeer gering zijn, kunnen aktivi teiten, die in het belang van het platteland zijn, veelal niet tot uitvoering worden gebracht. Be halve financiële steun en stimulering van deze streekorganen wordt steun aan afzonderlijke aktiviteiten, voorkomend uit deze organen, met nadruk aanbevolen. iirAT betreft de elektriciteitsvoorziening en de aansluiting op het waterleidingnet acht het bestuur de stimulering en steun van plannen voor verbetering van deze openbare nutsvoorziening van belang. Zander de betekenis van de huidige overheids bijdragen te willen onderschatten, wil het bestuur aandringen op verdergaande deelneming. Met name op het gebied der elektriciteitsvoorziening van het platteland zal door een extra offer een radicale oplossing mogelijk zijn. Het standpunt van de Rijksoverheid ten aanzien van de oprichting van een woningbouwkorporatie, waardoor een bijdrage tot oplossing van het pro bleem der krotwoningen mogelijk leek, acht het bestuur bijzonder teleurstellend. Het doet dan ook een dringend beroep op de overheid tot wijziging van haar standpunt. Eveneens vestigt het bestuur de aandacht op het geringe woningbouwkontin- Goede openbare nutsvoorzieningen gent, dat het platteland krijgt toegewezen. Het meent dat de problemen van het platteland een groter kontingent bij deze toedeling noodzakelijk maakt. Gaarne wil het bestuur het belangrijke streven van de overheid naar verbetering van de ver bindingen in onze provincie ondersteunen. Met name wil het in dit verband noemen het plan voor een vaste verbinding tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland en de brug over het Haringvliet. Voorzover evenwel vaste verbindingen ook tussen de andere delen der provincie nog niet tot stand zijn gekomen, blijven de veerverbindingen een goede Icommunikatie sterk bemoeilijken. Het wil dan ook gaarne verbetering van de veerverbindingen in de voortdurende aandacht van de overheid aanbevelen. Zo wil het bestuur in dit verband de aandacht vestigen op de toe nemende sociale ontsluiting en de vergroting van de mobiliteit van de plattelandsbevolking waar door de wenselijkheid van de frequente veerverbindingen ook op latere tijdstippen toe zal nemen. Terwijl anderzijds, teneinde de kommunikatiemoeilijkheden voor de inwoners van onze provincie zo gering mogelijk te maken, deze betere verbindingen ook op latere tijdstippen wenselijk wordt geacht. .Tevens wil het bestuur de betekenis van goede busverbindingen voor het platteland naar voren brengen. Voorzover de wenselijke vergroting van de frequentie, en het onderhouden van diensten op latere tijdstippen de rentabiliteit van partikuliere ondernemingen in gevaar zou brengen, wordt sub sidie wenselijk geacht terwijl ook het op partikulier initiatief laten rijden van bussen voor het be zoek aan kulturele evenementen voor subsidiëring in aanmerking zou moeten komen. Voor de leefbaarheid van het platteland wordt de stimulering van kleine industriële bedrijven van groot belang acht. Aan bevordering van de uitbouw van bestaande bedrijven en eventueel vestiging van nieuwe bedrijven op het platteland moet grote betekenis worden toegekend. Verruiming van sub sidiëringsmogelijkheden verdient dan ook grote aanbeveling. Gezien de ontwikkeling der middenstand verdient deze tak van handel op het platteland evenzeer de aandacht van de overheid. Een grote soepelheid bij toepassing van de vestigingéeisen is voor een goede ontwikkeling gewenst, terwijl de aandacht wordt gevestigd van de middenstand en overheid op de mogelijkheden van verkoop in meerdere branches. Aandacht wordt tevens gevraagd voor de postbestelling op het platteland. Onderzoek naar moge lijkheden van intensiveren van de postbestelling, zodat op het platteland vóór 12 uur 's middags de bestelling beëindigd is, wordt wenselijk geacht. 'N de derde plaats vraagt het bestuur de aandacht voor enkele algemene problemen, die nauw samenhangen met de ontwikkeling van het platteland. Het bestuur wil onder dit punt dan ook nogmaals de nadruk leggen op het belang der woning bouw voor Zeeland in het algemeen en het platteland in het bijzonder. Op vergroting van het toege stane kontingent voor de provincie wordt dan ook van deze zijde een dringend beroep gedaan. Het onvermoeid streven van het provinciaal bestuur hiertoe wordt dan ook van deze zijde ten volle ondersteund. Verdere aandacht vraagt naar de mening van het bestuur de ontwikkeling van de beschikbare recreatie. Zij acht het van groot belang, zowel voor het toeristenverkeer als voor de landbouw, indien,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 5