Z.L.M. vraagt AANDACHT voor het PLATTELAND ■sp D' ZATERDAG tl JANUARI 1H1 47 IJ ET welzijn van de plattelandsbevolking dreigt door de huidige snelle ontwikkeling op economisch en maatschappelijk gebied ernstig in gevaar te komen. Tot nu toe is er van een „plattelandsbeleid" te weinig sprake geweest. De vele problemen die zich op het platteland voordoen, vragen om voortdurende aandacht van de overheid. Aldus het begeleidend schrijven van de nota van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij aan Gedepu teerde Staten van onze provincie. Deze nota besteedt onder het hoofd „Enige gegevens betreffende de plattelandsontwikkeling in Zeeland", aandacht aan de feitelijke ontwikkeling in onze provincie. Reeds geruime tijd ondervindt het verschijnsel der verdwijnende dorpen een ruime belangstelling. Het onderzoek en de uitgebreide diskussie hebben geleerd, dat aan het verschijnsel der verdwijnende dorpen de grote sociale en ckonomische veranderingen der laatste decennia ten grondslag liggen. Zowel de wijzigingen, die zich in de landbouw hebben voorgedaan, als de opkomst van de industrie na de oorlog zijn hierbij als oorzaak te noemen. Tevens treedt er een steeds voort gaande ontwikkeling op in de sociale verhoudingen. De gevolgen uiten zich in concentratie van de bevolking binnen de streek en in een vertrek van de bevolking naar elders. De landarbeider en middenstand volgen deze concentratiebcweging, waardoor het kleine dorp een steeds minder aantrekkelijk milieu krijgt. Het funktieverlies van de kleine dorpen zal dan ook verder toenemen. De bevolking gaat steeds hogere en veclsoortiger eisen stellen en het moderne verkeer biedt de mogelijkheden zich op die plaatsen te richten, die de meeste keus bieden en waar de beste voorzieningen aanwezig zijn. wm Aan het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Ah dij plein 6, MIDDELBURG. HET Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij moge hierbij uw aandacht vragen voor het volgende. Het welzijn der agrarische bevolking heeft in he* verleden steeds onze voortdurende aandacht gehad, waarhij, in verband met de nauwe samenhang met andere bevolkingsgroepen ten plattelande, steeds de ontwikkeling van het gehele platteland in onze beschouwingen werd betrokken. Nu het platteland door verandering in het agrarisch bedrijf en de snelle opkomst der industrie in de laatste tientallen jaren grote struktuur wijziging en ondergaat, hebben de landbouwmaat schappij en, verenigd in het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comitê, mede naar aanleiding van haar congres „De toekomst van het plattelandin oktober 1959, de wenselijkheid uitgesproken deze plattelandsontwikke ling aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Het Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij heeft hiertoe de beschikbare gegevens van de provincie Zeeland in haar vergade ringen aan de orde gesteld. >E gevolgtrekkingen, die zij meende te mogen maken, waren van dien aard dat zij zich heeft beraden omtrent maatregelen, die voor een harmonische opbouw van het platteland noodzakelijk moeten worden geacht. Hierbij heeft zij zjch georiënteerd ten aanzien van de standpunten, die met betrekking tot dit plattelandsbeleid in de loop der tijd van verschillende zijden naar voren zijn gekomen. Zij meent dat, mede in acht genomen de omstandigheden en bestaande verhoudingen op het Zeeuwse platteland, een aantal aan bevelingen zijn te formuleren, die voor de ontwikkeling van de leef baarheid van het platteland van essentiëel belang zijn. Hierbij zijn voorzieningen, die tot de minimale eisen voor onze huidige samen leving moeten worden gerekend. a ANGEZIEN het Bestuur van oordeel is dat van een plattelands- ■ZI beleid tot nu toe weinig sprake is geweest, meent zij haar standpunt hieromtrent ter kennis te moeten brengen van uw college, met het verzoek in uw beleid ruime aandacht te schenken aan de in de bijlage vermelde aanbevelingen ten aanzien van het te voeren plattelandsbeleid. Tevens moge zij het Provinciaal Bestuur verzoeken bij de centrale overheid te willen aandringen op meer aandacht voor deze platte landsproblemen. Een grotere coördinatie van de reeds bestaande alctiviteitenzowel op provinciaal als landelijk niveau, wordt van groot belang geacht. jtET Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij zou het zeer op prijs stellen in ieder overleg betreffende problemen, samen hangende met het plattelandsbeleid, nauw te worden betrokken. Het in de bijlage vermelde standpunt ten aanzien van het platte landsbeleid zal ter kennis worden gebracht van dc leden der Provin ciale Staten. Tevens zullen deze stukken ter kennisneming worden toegezonden aan het Economisch-Technologisch Instituut en de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in de provincie, teneinde ons ver zoek om een positief plattelandsbeleid aan deze instellingen kenbaar te maken. Namens het Dagelijks Bestuur der Z.L.M. Ir M. A. GEUZE, Voorzitter Mr J. F. G. SCHLINGEMANN, Sekretaris BESTAANSBRONN'EN Boerderijen verplaatsing uit de dorpskom naar het veld- Opvallend is dat, hoewel Zeeland met zijn vcrtrekoverschot als probleemgebied wordt aangemerkt, onze provincie slechts zeiden in de diskussie rondom deze problemen van de ontvolking van het platteland wordt betrokken. Het is van groot belang, dat ook in Zeeland de noodzaak van oen meer systematische benadering van bovengenoemde pro blemen, waaruit een positief plattelandsbeleid kan voortvloeien, nader onder ogen wordt gezien. Teneinde een juist inzicht in dc feitelijke situatie in Zeeland mogelijk te maken, geeft de nota een aantal gegevens. J)E landbouw is nog steeds als één van de belangrijkste bestaansbronnen aan te merken. Doer de snelle wijzigingen in de struktuur van het land bouwbedrijf voltrekt zich een daling in de arbeidsbezetting en het arbeids aanbod. Deze ontwikke^ng zal hopelijk minder snel dan tot nu toe, een verdere teruggang van het inwonertal be vorderen. De tuinbouw laat een belangrijke ontwik keling zien in onze provincie. De omstandig heden voor de tuinbouw zullen in de toe komst naar zich laat aanzien een belangrijke verbetering ondergaan. Een verder terug lopen van inwonertal in enkele plattelands gemeenten zal daardoor waarschijnlijk kun nen worden tegengegaan. De rekreatie in de provincie Zeeland ont wikkelt zich snel. Hierdoor is het mogelijk dat voornamelijk in de kuststrook de dorpen een redelijk voorzieningenniveau kunnen handhaven. De ontwikkeling van het aantal industriële bedrijven en het aantal in deze bedrijven werkzamen beweegt zich in opgaande lijn. De pogingen voor spreiding der industriële vestigingen resulteerde voor Zeeland in het aanwijzen van vier kernen. Deze maatrege len schijnen tot nu toe bevredigende resul taten at' te werpen. De mogelijkheden voor industriële bedrijven van kleinere omvang op het platteland zijn beperkt. (Zie verder volgende pagina.). AP deze en volgende pagina's ontlenen wij de belangrijkste pas sages en conclusies van de nota door het Be stuur der Z.L.M. aan het College van Gede puteerde Staten van Zeeland aangeboden. De aanbevelingen die in deze nota worden ge daan ten einde voor Zeeland tot een positief plattelandsbeleid te ko men, zijn volledig opge nomen. Belangstellen den die van de gehele nota willen kennis nemen, kunnen deze op het secretariaat aan vragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3