STUDIEDAG TE GOES 46 Dagelijks Bestuur der Z.LM. vergaderde ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie en ZEEUWS tANDBOÜWBLAD (Vervolg van vorige pagina) De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dek ker, wijdde de volgende woorden aan de na gedachtenis van de heer A. J. Groenewege: ANZE gedachten gaan terug naar maan- dag 19 december toen onze Maatschappij in algemene vergadering bijeen was en waar toen de hoop werd uitgesproken voor een een spoedig herstel van. ons medelid de heer A. J. Groenewege, die een ernstige operatie had moeten ondergaan. Nog dezelfde dag kwam het ontstellende bericht van zijn plotseling overlijden. Deze droeve tijding heeft ons diep ontroerd. We konden het nauwelijks geloven maar het was bittere werkelijkheid. Zijn verscheiden betekent een zeer zware slag voor allen die hem lief en dierbaar wa ren, zijn vrouw en jeugdige kinderen, zijn hoogbejaarde ouders en verdere naaste fa milieleden, maar het verscheiden van Groe newege betekent ook een groot verlies voor de organisaties en instellingen, waarvan hij bestuurlijk deel uitmaakte. De verslagenheid was groot. De grote be langstelling van de velen die de droeve plechtigheid op 22 december bijwoonden, maakte diepe indruk. Wat Groenewege op zo velerlei terrein, waarop hij zich bewoog heeft betekend, werd door onze algemene voorzitter, de heer Geuze, op sobere, maar zo treffende wijze geschetst. In de vertrouwde kring van ons Dag. Be stuur vanmorgen willen we hem herdenken als een harde werker voor de landbouw belangen in het algemeen en voor de Z. L. M. in het bijzonder. Met grote plichtsbetrach ting vervulde Groenewege de hem opgedra gen taken. Hij was niet alleen Kringvoor zitter en lid van het Dag. Bestuur, hij trad in onderscheidene commissies en besturen op als vertegenwoordiger of afgevaardigde van onze Maatschappij. De Z. L. M. deed nimmer tevergeefs een beroep op hem. Altijd trachtte hij zich objectief en nauw gezet een mening te vormen. Zijn adviezen getuigden van een helder inzicht en van een grote practische zin. Groenewege was een bescheiden en bemin nelijk mens, een man met een gaaf karakter, een integer man. De Z. L. M. verliest in hem een bekwaam en veelbelovend ^medewerker. Wij leden van het Dag. Bestuur een goede collega en trouwe vriend. We zullen hem missen. Maar de nagedachtenis aan zijn persoon en zijn werk zullen we in hoge ere houden. Moge de Vrede, die niet van deze wereld is, zijn deel zijn. Door plotselinge ziekte van de redacteur kunnen tot zijn spijt enige mededelingen en artikelen niet in dit nummer worden opgenomen. Onder meer betreft dit het verslag „De bietendag in Terneuzen", na dere gegevens over de teelt van suikerbie ten met zo weinig mogelijk handwerk, het 25-jarig jubileum Boval en de tariefverla ging van het Onderling Boerenverzekerings Fonds. TN de komende maanden zullen weer veel koeien afkalven. Voor de dan veelal hoge produktie moeten deze dieren ineens veel kracht voer gaan verwerken, wat voor de koe een grote overgang betekent. Beter is het om het dier ge leidelijk aan deze verhoging te wennen door reeds enkele weken tevoren een weinig kracht voer te verstrekken. \JADAT de werktuigen zijn schoongemaakt ■f v moeten deze met een kwast met roest- werende olie ingesmeerd worden. Deze olie dringt door het water heen tot op het metaal, beschermt dit tegen roestvorming en kan reeds direkt na het afwassen van de werktuigen worden gebruikt. Verlopen olie en cardanolie bezitten deze gun stige eigenschappen niet. waarin opgenomen „De Boerenjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officiëel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 01100—5010 en 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. «I. van de Sande Tel. 011502073, Terneuzen. VLAS HE A. K. U. heeft het Novivlasprocédé thans definitief overgenomen. Een fabriek zal ge sticht worden en eventuele toeleveringsbedrijven. Het bestuur is wel van mening, dat het georgani seerde landbouwbedrijfsleven hier een kans heeft laten glippen. België, Frankrijk en Nederland zijn bezig elkan der op het gebied van het vlas te vinden, hetgeen verheugend genoemd mag worden. SUIKERBIETEN ER zal dit seizoen een groot overschot aan in het binnenland geproduceerde suiker zijn, het welk geschat wordt op 180.000 ton. Zoals bekend, zal deze tegen wereldmarktprijs afgezet moeten worden. Deze prijs ligt aanzienlijk lager dan de eigen prijs. De bieten hebben in alle delen van ons land een hoge opbrengst te zien gegeven, zodat de korting, die de fabrieken bij de uitbetaling moeten toepas sen redelijk verdeeld wordt. ER is in de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap gesproken over een moge lijke contingenteringsregeling. Hierbij is gedacht aan het in België toepepaste systeem, waarbij de teelt vrij is, maar er per gebied, waar overschotten zijn, kortingen worden toegepast. De meningen waren in de Hoofdafdeling verdeeld, maar een meerderheid voor een regeling was er niet. Er zal in een volgende vergadering nog nader over ge sproken worden. Gezien het feit, dat de komende uitzaai niet veraf meer is zal een regeling voor het seizoen 1961 wel niet meer te verwezenlijken zijn. AKKERBOUWKOMM1SSIE UET bestuur besluit een kommissie in te stel- len welke de positie varr de akkerbouw in de huidige omstandigheden zal bestuderen en tevens vraagstukken van afzet en verwerking van akker- bouwprodukten zal bezien. Tot leden worden benoemd de heren A. M. Geluk, voorzitter; J. Klómpe, P. J. Bom, W. K. van Nieu- wenhuizen, J. B. Becu, J. W. Scheele en F. de Groene, terwijl een aantal deskundigen gevraagd zal worden als adviseur op te treden. Het sekretariaat zal door funktionarissen van het Z. L. M.-sekretariaat behartigd worden. CONTBACTZAADTEELT GEZIEN de toenemende belangstelling voor de contractzaadteelt zal gestreefd worden naar de beste voorlichting op dit gebied. Stappen hier toe zullen ondernomen worden. TUINBOUW DE export van fruit uit Italië naar Duitsland is beperkt. Frankrijk heeft een contingent van 30.000 ton appelen vrijgegeven en de invoer van peren geliberaliseerd. De tuinbouwcommissie zal zich spoedig beraden over het tuinbouwonderwijs in Zeeland. BENOEMINGEN HET bestuur besluit in de Landbouwonderwijs- kommissie van het K. N. L. C. te benoemen de heer B. H. G. ter Haar Romeny en als plaats vervanger de heer L. Anderson. In de kommissie van deskundigen voor een even tuele ruilverkaveling rond 's-Heer Arendskerke wordt de heer F. de Groene benoemd. In de Sociale Verzekeringskommissie *te Wol- faartsdijk wordt benoemd de heer J. B. Koert. "tm. WERKGEVERS DEDELINGEN worden gedaan over de on derhandelingen over een nieuwe C. A. O. Er ontstaat naar aanleiding van dit punt een uit voerige diskussie over de moeilijkheden, die het gevolg zijn van de krappe arbeidsmarkt. In de komende weken zullen in het Zeeuws Landbouw blad de nodige publikaties volgen. IN samenwerking met de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting in Walcheren, Noord-Beveland en Oost Zuid-Beveland organiseert de bedrijfsstudiegroep West Zuid-Beveland op vrijdag 27 januari a.s. des morgens te 9.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes weer de traditionele Studie dag Dr. ir. C. W. C. v. Beekom, Rijkslandbouwconsulent te Goes, zal als eerste spreker de vraag in 't midden leggen „Waar het om gaat" bij de oogst en opslag van hooi, granen en aardappelen in het moderne landbouwbedrijf, speciaal in bedrijfsorganisch verband. Degenen, die deze vraag tot een nadere oplossing zullen brengen zijn voor de hooioogstde heer F. de Ronde, voor de graanoogst: de heren ir. P. W. Bakker Arkema, I. J. Minderhoud en A. Schoon- derwoerd, voor de aardappeloogst: de heren dr. ir. D. E. v. d. Zaag en ir. P. W. Bakker Arkema. Tenslotte zal de heer M. Murre de mogelijkheden aangeven waarvoor de ventilator op het mo derne landbouwbedrijf gebruikt kan worden en daardoor een betere aanpassing van de bedrijfs gebouwen vergen. Ir. W. Kakebeeke geeft daarna een samenvatting van het geheel. Het zijn niet alleen problemen, die spelen op het, voor Nederlandse begrippen, grotere bedrijf. Speciaal voor hen, die een goed gezinsinkomen willen blijven ontvangen op een kleinere opper vlakte grond, bevelen wij deze studiedag zeker aan. Houdt u deze dag dus zeker vrij om naar de deskundige inleidingen te komen luisteren, en er uw voordeel mee te doen. Tot vrijdag 27 januari, 9.30 uur in de „Prins van Oranje" te Goes. PROGRAMMA: 12.15—13.15 u. 13.15—13.45 u. 9.30— 9.40 u. Opening. 9.4010.00 u. „Waar het om gaat", door dr. ir. C. W. C. van Beekom, Rijksland bouwconsulent te Goes. 10.0010.20 u. „Nieuwe methoden bij de hooi- winning", door F. de Ronde, be- drijfsdeskundige voor het ge mengde bedrijf bij de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes. 10.2010.30 u. Diskussie over vorengenoemde onderwerpen. 10.3011.00 u. „De mechanisatie van de graan oogst", door ir. P. W. Bakker Ar kema, Rijkslandbouwconsulent voor de landbouwwerktuigen te Wageningen. 11.0011.15 u. Koffiepauze. 11.1511.30 u. Diverse opslagmogelijkheden van de graanoogst"door ir. J. Minderhoud, direkteur der Kon. Mij „De Wilhelminapolder". 11.30—11.45 u. „Oogst en opslag op het bedrijf", met dia's, door A. Schoonder- woerd, bedrijfsvoorlichter bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes. 11.4512.15 u. Diskussie over de drie voorgaan de onderwerpen. 13.45—14.15 u. 14.1514.45 U. 14.45—15.00 U. 15.00—15.30 u. 15.30—15.45 u. 15.45—16.00 u. 16.00 u. Middagpauze. „De aardappeloogst bij een sterk afnemend aantal arbeidskrach ten", door dr. ir. D. E. v. d. Zaag, deskundige op het gebied van de aardappelteelt bij het Proefsta tion voor de Akker- en Weide- bouw te Wageningen. „De organisatie bij de verdere mechanisatiemogelijkheden bij de aardappeloogst en -opslag door ir. P. W. Bakker Arkema. Diskussie over de twee voor gaande onderwerpen. Theepauze. „Intensiever gebruik van de koel ruimten en betere aanpassing van de bedrijfsgebouwen aan de ver anderde omstandighedendoor M. Murre, bedrijfsdeskundige voor het akkerbouwbedrijf bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Goes. Diskussie over vorenstaand on derwerp. Samenvatting door ir. W. Kake beeke, voorzitter van de Com missie Rationalisatie en Mecha nisatie van het Provinciaal On derzoekcentrum. Sluiting.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 2