DIAMANT haver 67 BRAMujt DFSÜKHÖEK \V eekoverzicht Noteringen CENTRAAL BUREAU ZATERDAG 2 1 JANUARI 19fil mS> UIT EEN oehti'm r^fjf WEEKBOEK VAM GRANEN- ZADEN EN PEULVRUCHTEN. DE algemeen wat gunstiger beoordeelde vraag naar consumptie- en voergranen gaf de internationale markt een vastere ondertoon. Voor de inlandse granen had deze marktverandering nog weinig betekenis. Het aanbod uit de binnenlandse produktie is nog steeds ruim en meer dan voldoende om in de vraag te voor zien. Het landelijke aanbod consumptietarwe wo.rdt maar moeilijk opgenomen en er bleven nogal wat partijen onverkocht. De tarweaankopen door de veehou derijsektor voor denaturatiedoeleinden namen af. Pre mies voor prima kwaliteiten werden eveneens minder vlot toegekend. Van de brouwgerstmarkten valt he laas nog steeds-geen hoop'vol nieuws te melden. Op de peulvruchtenmarkt duurde de toch wel enigszins moedeloze stemming*voort, waarvan in het bijzonder schokkers te lijden hebben. Het valt niet mee om te vermelden dat voor heel veel partijen schokkers in ons werkgebied en ook wel groene erwten niet meer betaald kan worden dan een goede voerprijs. Tengevolge van dekkingsvraag werd karwijzaad hoger betaald. De situatie voor maanzaad verbeterde in geen enkel opzicht. Mooi Oosteuropees zaad werd door Rusland deze week voor prijzen rond 85 aangeboden. DE CONSUMPTIE- AARD APPELMARKT. DEZE week bleef de aardappelmarkt kalm gestemd. Er zijn een paar coasters Bintjes naar Zweden ver kocht, doch hierdoor kwam geen verandering in het prijsniveau. DE STROVLASMARKT. EVENALS vorige week beperkte de vraag zich ook nu tot de tussenkwaliteiten en mindere soorten, ter wijl de betere kwaliteiten geen interesse ondervonden op het huidige prijsniveau. De goede vraag naar de mindere kwaliteiten strovlas en vlaslint vloeit voort uit de zeer hoge jutemarkt, waarvoor de mindere soor ten vlaslint voor verschillende doeleinden als vervangingsmiddel kunnen dienen. Slag- en zaailjjnzaad gaven een iets vriendelijker beeld te zien. OP EN OM DE SLACHTVEEMARKT. DE handel in rundvlees verloopt nog steeds stroef. Weliswaar verliep de binnenlandse handel iets leven diger dan de vorige week maar daar staat tegenover dat de export van rundvlees deze week weinig te betekenen had. Het vlees van goede en prima kwaliteit kon prijshoudend worden geplaatst maar de minder courante kwaliteiten moesten genoegen nemen met lagere prijzen. Het aanbod van slachtvee op de Rotter damse markt van maandag j.l. was belangrijk groter dan de voorgaande week. De vraag daarentegen was beperkt. Het resultaat was een zeer trage handel met over de gehele linie druk op de prijzen. Vooral voor de minder courante kwaliteiten was het handelsverloop zeer matig. De handel in goed gebruiksvee was leven dig met een tendens naar iets stijgende prijzen. Er was een ruim aanbod van gust vee en jongvee. De han del in deze diersoorten verliep erg kalm en nauwelijks prijshoudend. Hoewel het aanbod van slachtvarkens op de varkensbeurs van 7 januari j.l. zeer gering was, verliep de handel, vooral tengevolge van stagnatie in de export vaji varkens naar Frankrijk, slecht. De prijzen daalden t.o.v. de vorige week met ongeveer 4 ct per kg. De beurs sloot zeer flauw. Wij noteerden voor de varkens in de courante gewichten prijzen van 2,30 tot 2,32 per kg geslacht gewicht. Varkens van 125 kg levend gewicht en zwaarder werden verhandeld tegen prij zen van 1,861,88 per kg levend gewicht met 4 kg tarra. DE RUWVOE DERMARKT. IVE prijzen vertoonden een lichte neiging tot dalen. De expeditiemoeilijkheden van erwtenstro naar België V had een nadelig effekt op het prijsniveau hiervan. Hooi van goede kwaliteit blijft goed gevraagd. De vraag naar voer-aardappelen blijft klein. AARDAPPELTERMIJNMARKT. Weekbericht van 1219 januari 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam: voor Zeeland: Goes, tel. 01100—6451. De eerste dagen van deze verslagperiode kenmerk ten zich door behoorlijke aktiviteit op transacties op de termijnmarkt voor aardappelen. Vorige week werd melding gemaakt van een slotnotering voor de Bintjes voor april-levering van ƒ13,30 welke prijs deze week nog opliep tot 13,70 en zelfs 13,80. Deze laatste prijs kon evenwel niet gehandhaafd worden en werden de laatste beursdag zaken gedaan op 13,60 en 13,70. Er werd een weekomzet bereikt van 880 contracten (13.200 ton) tegen 828 contracten in de voorafgaande week. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN. Bintje 35/januari gaf enkele afdoeningen op 10,30 en 10,20, en februari op 10,70, maart no teerde 12,20 en 12,30, april opende op 13,40 en gaf als hoogste notering deze week 13,80 met schommelingen tussen beide noteringen, terwijl de sluitingskoers was 13,70 laten en 13,60 bieden. Eigenheimers 35/geen omzet. Furore 40/gaf een geringe omzet voor april- levering op 13,80 en 13,70. Alpha 40/werd met enkele contracten voor april gedaan op 10,en 10,20. (Adv.) FR U IT AFZET (11—17 JANUARI 1961). Naast het snel aanrijpen van het fruit, was ër nu nog een factor welke er toe meewerkte dat de fruit- aanvoeren van buiten de koelhuizen in een vlug tem po bleven doorgaan: de invallende vorst was oorzaak dat de niet vorstvrij opgeslagen partijen fruit wer den gesorteerd en geveild. Dinsdag was er daarom een grote aanvoer. Ook uit de koelhuizen werd flink doorgegaan met ruimen. De Conference uit de gewone cel begint te minderen, de noteringen hiervoor trokken aan. Plaat selijk werd al begonnen met het veilen van Confe rence uit de gascellen. Dit vond zijn oorzaak er in dat de kwaliteit van deze peer niet overal even betrouw baar blijkt te zijn in de gascellen. Gelukkig zijn er ook cellen waarin de kwaliteit goed is. Een met al werkt dit alles niet bemoedigend voor de prijsvorming. Toch zit er in de prijs voor de pe ren in het algemeen niet zo heel veel gang. Dit bleek ook bij een paar nieuw geveilde rassen, Beurré Alexander Lucas en Comtesse de Paris. Saint Rémy was waarschijnlijk tengevolge van het vriezende weer iets williger, vooral voor export naar België. De noteringen waren: Cox's Orange Pippin 23—87 Goudreinette 1838 Jonathan 2245 Golden Delicious 3767 Lombarts Calville 2639 Winston 44—51 Saint Rémy 1618 Gieser Wildeman 36 Conference 46—57 Beurré Alex. Lucas 5761 Comtesse de Paris 26 BEURSBERICHTEN MARKT GOES. Dinsdag 17 januari 1961. Granen, zaden en peulvruchten. Tarwe, basis 17 vocht ƒ20ƒ31,50; Gerst 23 ƒ26,50; Haver 18ƒ22; Kleine Groene erwten ƒ20 30; Schokkers ƒ20ƒ30; Blauwmaanzaad 70 ƒ80; Capucijners ƒ40—ƒ52,50; Bruine bonen ƒ40— 70. Alles boerenschoon, af boerderij en per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnenl. sortering 8ƒ9; idem, export sortering ƒ9; Alpha, 35 mm opw. ƒ7. 16 jan. HORIGE week zijn we de gast geweest van een groot cargadoorsbedrijf in een onzer groot ste havensteden van ons land, om eens een kijkje te nemen, hoe dit gehele bedrijf het vervoer van alle soorten stukgoederen naar de Scandinavische landen en Finland de laatste jaren gemechani seerd had. De goederen worden per trein, schip, of vrachtauto van te-voren aangevoerd en in gro te loodsen opgeslagen. De zakken, kisten, dozen, vaten worden, wanneer ze niet op palets (duboel hek met twee balken er tussen) aangevoerd zijn, alle afgetast op dubbele bodems. Is het mm vier kant goed, dan gaat er niets overheen. Is het wat gemakkelijk verschuifbaar, dan wordt er een wijdmazig net over gespannen. Komt het schip aan, dan wordt door dekkranen van het schip zelf, de vracht, die ook alle op palets staat, ge lost, soms ook nog met behulp van walkranen, die een hefhoogte van 35 tot 50 m hebben. Met een kraan of vier wordt alles er uit gedraaid, op de wal. Hier staan vier heftrucks klaar, die alles binnen brengen in de loodsen, in de wagens of weer in een ander, kleiner, schip. Het schip is nog niet geheel leeg of het laden begint reeds. De heftrucks kunnen precies elk een kraan aan 't werk houden. De palets worden met de kraan door middel van twee ijzeren staven, die door vier staaldraden verbonden tot één draad samen komen, van onder vastgebonden door 2 arbei ders. Óp de wal worden ze weer door twee man afgepikt, vier man en de kraanmachinist bren gen zo in een korte tijd duizenden kg aan boord, onder het toeziend oog van de eerste stuurman, die verantwoordelijk is voor het stouwen in het ruim. Er wordt van hier naar Noorwegen veel vaatjes haring geladen, Philips produktén, veel biscuits, chemische middelen, uien, stofzuigers enz. enz. De douanen zijn er natuurlijk ook bij om alles in te klaren. Zo'n grote verscheidenheid van pro duktén moet ook van een flink aantal papieren zijn voorzien als adressen, douanepapieren enz. Uit Noorwegen komt er veel stokvis en inge vroren kabeljauw, vele vaten carbid, ijzer, hout en nog vele kleinere artikelen. 's Middags kwam er nog een boot, waar ook nog een 120-tal personen mee vervoerd konden worden. Er wordt tegenwoordig ook al veel va kanties doorgebracht in 't hoge Noorden. Je laat de auto inladen en in Noorwegen gaat je de ber gen in, later weer met auto in de boot terug. Er lag nog een grote boot uit Panama graan te lossen in lichters. Overal zijn ze bezig met het lossen en het la den en toch zijn er maar een 2500 personen meer aan 't werk aan de haven, tegen het drievoudige 10 jaar geleden. We zagen ook nog pendelaars uit de omtrek bezig. Je kon het horen aan hun taal, die nog niet aangepast was aan de havenarbei derstaal. De verdienst van deze mensen lagen niet hoog vonden we, rond ƒ90,Met overwerkuren ko nten ze wel eens boven de 100,— wat toch voor zo'n gevaarlijk beroep niet veel is. Toch ziet je dat ook hier, evenals in onze bedrijven, veel wordt geïnvesteerd door toegenomen mechanisa tie, omdat het steeds moeilijker wordt mensen hiervoor aan te trekken. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrich ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voeraardappelen noteerden 22,75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 2025 per 100 kg, on af gestaart en geleVerd aan de sorteerinrichting. Voederbieten. Voederbieten noteerden 15 per ton, afgehaald af bedrijf. Hooi. Lucernehooi ƒ115-f 120; Weidehooi ƒ115; Gras- zaadhooi (veldbeemd) *f 6065, (roodzwenk) 50— 55. Alles per ton, geperst af bedrijf. Stro. Gerstestro ƒ67,50ƒ72,50; Tarwestro (kleine ba len) 62,5067,50, idem (grote balen) 67,50— ƒ72,50; Erwtenstro 72,5075; Schokkerstro 65— 67,50; Haverstro 60. Deze prijzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. Vlas. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15 20 ct per kg; afwijkende kwaliteit 11—15 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 2025 ct per kg; afwijkende kwaliteit 1520 ct per kg. Eieren. Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van ƒ2—ƒ2,04 per kg. geeft op kleigronden goede tot zeer goede zaad- en stro-opbrengsten, ook onder wat minder gunstige omstandigheden 21—43 8—44 16—30 5—32 12—31 8—22 31—63 10—46 22—36 8—21 39—45 8—23 13—18 6—15 20 38—46 14—36 TELEFOON 1 11340 - POSTBUS 112, ROTTERDAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 23