Dagelijks Bestuur 'lil. vergaderde P lattelandsbeleid Taak voor organisatie en overheid Aandacht voor het platteland Akkerbouwcommissie ingesteld 4 PTo. 25&1 Frankering bij abonnement: Ter neuzen ZATERDAG 21 JANUARI 1%1 49e Jaargang Zeeuws lAHÖBOUWBlAÖ JQE ontwikkeling die ons zo dichtbevolkte land in deze jaren doormaakt gaat het platteland niet voorbij. Het omschakelingsproces, waarbij wij bezig zijn van een agrarisch en handeldrijvend volk te worden tot een industriële natie, heeft meer en ingrijpender gevol gen voor de plattelandssamcnleving, dan dezesoms zelve beseft. Op vele plaatsen en in vele opzichten gaat deze industriële expansie met alles wat daarbij aan noodzakelijke woningbouw, wegenaanleg, recreatiege legenheid komt, ten koste van een deel van deze platte landssamenleving. In het ene gebied gaat dit snel wij denken aan de omgeving van Rotterdam op andere plaatsen langzamer. Zeeland, onze nog voor een groot deel agrarische provincie, merkt zelve direct nog weinig van een industriële ontwikkeling, al wordt naar een begin door provinciaal bestuur en gemeentelijke over heden hard gestreefd. Maar indirect overspoelen de gevolgen ook onze streken. Vele jonge mensen trekken weg en zoeken werk en hun geluk in die gebieden, waar industrie is en zich uitbreidt. Honderden anderen pen delen er dagelijks heen, waarvan de jongeren natuurlijk pogen er zich ook te vestigen. De bevolkingscijfers van de laatste jaren, die U elders in dit nummer kunt vin den, spreken duidelijke taal. De cijfers over 1960, zo pas gepubliceerd, zijn ronduit verontrustend. Tal van plattelandsgemeenten gingen sterk in bevolkingsaantal achteruit. HET probleem van de ontvolking van het platteland vormt reeds enige jaren een punt van bespreking en onderzoek van de landbouworganisaties. Gesteund door de Ministeries van Landbouw en van Maatschap pelijk Werk, trachten zij aan de ene kant de bewoners van het platteland voor te lichten en hen te activeren hun gemeenschap zo goed mogelijk in stand te houden. Aan de andere kant zoeken zij naar wegen om de leef baarheid van dit platteland zo goed mogelijk in stand te houden. Zij wenden zich mede daartoe tot de Over heden en trachten deze te bewegen door maatregelen deze leefbaarheid te bevorderen. In dit laatstgenoemde kader heeft ook het Bestuur der Z. L. M zich in een schrijven tot het College van Gedeputeerde Staten gewend. De bijgevoegde nota kunt U in dit blad lezen en wij bevelen deze maar al te gaarne in de aandacht van onze leden aan. Het gaat hierbij immers om hun toekomst. Het gaat er om, dat zij en hun kinderen ook straks hun werk kunnen doen in een gemeenschap, op een platteland, waar het prettig is te wonen en te leven. Het gaat er om, dat er straks geen achtergebleven gebieden in ons toch maar kleine land zullen zijn. Het gaat om een materiële èn geestelijke welstand van onze boerenbevolking, welke niet minder mag zijn dan van andere bevolkingsgroepen. Daarvoor te werken en te strijden is mede een taak van Uw landbouworganisatie. S. Boerderij „Thuys Vermuyden" op Tholen. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. gehouden op maandag 16 januari 1961 te Goes. De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering met het uit* spreken van een herdenkingswoord, gewijd aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, de heer A. J. Groenewege, hetgeen elders in dit blad is afgedrukt. De heer Dekker wenst alle aanwezigen een goed 1961 met minder zorgen en meer zon. Hij hoopt dat dit speciaal ook moge gelden voör de Algemeen Voorzitter, Ir. M. A. Geuze, die herstellende is van zijn ziekte. MEDEDELINGEN AKKERBOUW DE heer J. B. Becu doet een aantal mededelingen over de gang van zaken in de akkerbouwsektor. Er wordt op het ogenblik nog gedokterd aan nieuwe uit gangspunten voor de kostprijsberekenin gen, waarover de georganiseerde land bouw overigens weinig enthousiast is. De versnelde uitvoering van het E. E. G. verdrag is inmiddels tot stand gekomen. Dit is, voor zover, het de landbouw be treft alleen gelukt, door toe te geven aan de uitdrukkelijke wens van de Duitse af vaardiging om het verschil in grond- stoffenprijzen via heffingen te verreke nen. IN het produktschap is opnieuw uit- voerig gediskussieerd over het meng- percentage van inlandse tarwe in het brood. Er was opnieuw geen meerderheid om dit te verhogen. Wel is er een kom missie ingesteld om te onderzoeken hoe* veel inlandse tarwe bijgemengd kan wor den zonder dat de kwaliteit van het brood slechter wordt. De prijszetting van de binnenlandse tarwe voldoet wel aan de wensen, dank zij de toegepaste denatu- ratie. Daarentegen worden de streefprijzen van de voedergranen lang niet gehaald. Dit heeft als oorzaak de vaste heffing op mais, sorgum en millet, welke te laag is. Er valt voor dit seizoen aan dit systeem, niets meer te veranderen. MEN beraadt zich thans over de vol-, gende oogst. Een hogere vaste hef fing of het wederom invoeren van een variabele heffing zijn de mogelijkheden waartussen men kiezen moet. De uitzaai van wintertarwe is in West-Europa mi niem, zodat meer gerst wordt verwacht. (Zie verder pagina 46)1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 1