DE BOERENJEUGD Oostelijk Flevoland in ontwikkeling ft 63 L J G Mogelijkheden voor jonge mensen JONGEREN AGENDA Ontspanningsavond Afd. ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Bedrijf in Flevopoider. DIJ de opbouw van ons nieuwste landbouwgebied, Oostelijk Flevoland, D worden goede vorderingen gemaakt. Op allerlei terrein is er een grote activiteit om van dit wijde, lege land een bewoonbaar gebied te maken. Binnen enkele jaren zal deze nu dooie zeebodem een heel ander aanzien hebben ge kregen. Naast de weinige, thans nog eenzaam in de uitgestrekte polder staande boerderijen, zullen er nog talrijke andere verrijzen. De beplantingen zullen uitgroeien tot bospartijen die het landschap een intiemer en warmer aanzien geven. Ook enkele dorpen zullen in deze ruimte gestalte krijgen. In een daarvan, Dronten, is men al met de bouw van permanente woningen be gonnen en voor het stichten van de dorpen Swifterband en Biddinghuizen zijn de eerste voorbereidingen getroffen. Vele kilometers weg zijn in het nieuwe land reeds aangelegd en talrijke bruggen zijn gebouwd over tochten èn kana len. Nog dagelijks wordt er hard gewerkt aan de uitbreiding van dit wegen net, zodat er binnen afzienbare tijd in het grootste deel van de polder verkeer mogelijk zal zijn. UAN de heer Sj. de Haan, door hefc K.N.L.C. be last met de voor lichting over de aangelegenheden betreffende Oos telijk Flevoland, ontvingen wij bij gaand artikel. Voor nadere in lichtingen kan men zich tot hem wenden. Adres Noordzijde 2, Em- meioord, telefoon 05270—3121, of bij de Z.L.M. L.J.G. MAAST al deze activiteiten, die allen bijelkaar in hoge mate uiterlijk van het nieuwe landschap bepalen/vindt ook de landbouwkundige ontwikke ling van, Oostelijk Flevoland voortgang, Van de totale oppervlakte van 54.000 ha is er momenteel 20.000 ha ontgonnen. Voor het komende jaar staat weer de ontginning van 4.000 ha op het program ma. In het ontgonnen gebied zal in 1961* ruim 16-500 ha zijn beteeld met landbouwgewassen. Daarnaast is er 1.200 a 1.300 ha beplant met bos. Ruim 2.000 ha van de ontgonnen grond is thans ge draineerd en deze oppervlakte breidt zich nog ge stadig uit. Met de uitvoering van de landbouwkundige werkzaamheden is de Cultuurtechnische Afdeling van de Directie Wieringmeer (IJsselmeerpolders) belast. Behalve de ontginning, verzorgt deze dienst ook de tijdelijke exploitatie van de gronden, die ge woonlijk ongeveer drie jaar duurt. Gedurende deze tijd worden allerlei maatregelen genomen die er op gericht zijn de bodem zo snel mogelijk in een goede cultuurtoestand te brengen. Pas wanneer de gronden voldoende gerijpt zijn, worden ze voor par ticuliere exploitatie uitgegeven. STERKE MECHANISATIE. HIT gehele complex van ontginnings- en exploi- V tatiewerkzaamheden is uitgegroeid tot een zeer omvangrijke taak. Als gevolg van moeilijkhe den bij de personeelsvoorziening en de sterk geste gen' lonen is bij dit alles de machine een zeer voor- name plaats in gaan nemen. De rentabiliteit van deze mechanisatie is natuurlijk ook ten zeerste be gunstigd door de enorme omvang van het bedrijf. Toch brengt de mechanisatie ook weer zijn eigen problemen mee. Zo zijn vele bestaande machines zonder meer niet bruikbaar voor de ontginning en exploitatie in Oostelijk Flevoland. De omstan digheden waaronder gewerkt moet worden zijn vaak dermate uitzonderlijk, dat speciale voorzie ningen nodig zijn. Ook de omvang van de werk zaamheden maakt vaak het gebruik van zeer bij zondere machines noodzakelijk. Dit alles heeft er toe geleid, dat mén thans in Oostelijk Flevoland beschikt over een vrijwel uniek machinepark. Door de mechanisatie is men er in geslaagd het aantal benodigde arbeidskrachten aanzienlijk te beperken. In 1946, toen in de Noordoostpolder een ongeveer even grote oppervlakte bewerkt moest worden als thans in Oostelijk Flevoland, had men hiervoor ongeveer 3.750 mensen nodig. Momenteel wordt dit werk verricht door ongeveer 1125 man. Een vermindering dus met meer dan 2/3 van het aantal dat in 1946 nodig was. Aan de opleiding van deze werkkrachten worden, door de sterke mechanisatie, zwaardere eisen gesteld dan vroe ger. Zo was in 1946 b.v. slechts 35 van de wer kers geoefend of geschoold, terwijl nu ongeveer 60 een of andere scholing heeft gehad. MEDE in verband met het zeer speciale karakter 1TI van de werkzaamheden en de gebruikte ma chines, wordt de opleiding van het personeel door de directie Wieringermeer zelf verzorgd. In sept. j.l. is voor dit doel in Dronten een „Opleidingscen trum" geopend. Een groot deel van de hier gege ven cursussen leidt op voor de bediening en het onderhoud van verschillende machines en werktui gen. Daarnaast worden er echter ook kadercursus sen gegeven voor de opleiding van ploegbazen en landbouwkundige opzichters. In principe komt ieder personeelslid, onafhankelijk van zijn voorop leiding, voor het volgen van een of andere cursus in aanmerking. Op grond van de indrukken die men van te voren van de mensen krijgt wordt echter wel een zekere selectie toegepast. Iedere nieuwe werker wordt bij de ontginning en explotatie n.l. aangenomen als landarbeider. Pas na enige tijd zal hij, indien hij daarvoor geschikt wordt geacht, kunnen deelnemen aan een bepaalde opleiding, waardoor de weg naar een andere functie open komt. Hoe gauw promotie naar een hogere functie plaats zal vinden wordt natuurlijk voornamelijk bepaald door de behoefte aan mensen voor deze functies. WERKERS GEVRAAGD. ANDANKS de ver doorgevoerde mechanisatie is er momenteel bij de ontginning en exploitatie van Oostelijk Flevoland een grote behoefte aan arbeidskrachten. Langs de normale kanalen zijn deze echter zeer moeilijk aan te trekken. Men is daarom begonnen met een actie onder de platte landsjongeren om op deze manier personeel aan te werven. Dit gebeurt door middel van folders die met de bladen van de jongeren-organisaties worden verspreid. In deze folders wordt het een en ander verteld over de arbeidsvoorwaarden e.d. Hoewel deze niet overdadig genoemd kunnen worden, zijn ze toch wel zodanig, dat men al direct op een redelijke wijze in zijn onderhoud kan voorzien. Bij de plattelands jongeren, maar ook bij hun ouders, zal echter vooral de vraag naar voren komen welke vooruitzichten deze werkzaamheden bieden. L.J.G. AFD. MIDDELBURG RGANISEERT donderdag 26 januari een bijeenkomst in „De Eendracht" te Middelburg, 's avonds 7.30 uur. De heer C. Pouwe van het Boek- houdbureau der Z. L. M. zal spreken over „Onteigeningskivesties". Leden, donateurs, leden L.J.G- Walcheren en leden va?i de Z. L. M. zijn van harte welkom. 0 t\ E jaarlijkse uitvoering Z. P. M.- Oudelande zal worden gehou den op vrijdag 27 januari in ,,'t van Huttumhuis" te Ellewoutsdijk, aan vang 7.30 uur, en op zaterdag 28 ja nuari in het Verenigingsgebouw te Baarland, aanvang 7 uur. Deze avond voeren leden van de Z. P. M. en L. J. G.-Axel het toneel stuk „De Vluchtelinge" op. Muzikale medewerking verlenen enkele leden van „De Lustige Trek kers". Entréeprijs 1,Allen hartelijk welkom! 0 Z. P. M. en L. J. G.-Zuidzande op 27 januari voor leden en dona teurs en op 28 januari voor verdere belangstellenden in de zaal van de heer P. de Witte te Zuidzande. Aan- vangsuur van de avonden 7 uur. Opgevoerd zal worden het toneel spel van Bert Puts: „Gerda van de Anna' s-hoeve" DE mogelijkheid om promotie te maken in dienst van de Directie Wieringermeer is hier vóór al even genoemd. Voor wat betreft de hogere functies zijn deze mogelijkheden tamelijk beperkt, omdat men nu eenmaal al over een behoorlijke staf per soneel op deze plaatsen beschikt. Hoewel hier zeker nog wel enige kansen zullen liggen, zal het aan tal mensen, dat zich op deze wijze een in alle op zichten bevredigende levenspositie op kan bou wen, toch niet groot zijn. Velen zullen echter voor al het oog gericht hebben op de mogelijkheid om straks een bedrijf te krijgen in de nieuwe polder. In dit verband is het goed er nog eens op te wijzen, dat aan de werkers in Oostelijk Flevoland thans geen voorrechten worden verleend bij de uitgifte van de bedrijven, zoals dat indertijd in de Noordoostpolder het geval was. Ondanks dat, zal men m.i. toch zeer beslist zijn kansen op een bedrijf vergroten door in de polder te gaan wer ken. Want al hebben de werkers dan geen voor rang, zij zullen toch ongetwijfeld een voorsprong hebben op candidaten die niet beschikken over polderervaring. Hun kennis van de omstandighe den en de ervaring die zij met de grond in de polder hebben opgedaan, zullen bij de sollicita tie naar een bedrijf zeer zeker gewicht in de schaal leggen. Wanneer zij kunnen voldoen aan de voorwaarden die bij de uitgifte worden gesteld, zal naar mijn mening een aantal van de werkers dan ook beslist een behoorlijke kans krijgen op een bedrijf. Daarnaast zullen er ook bij de opbouw van het bedrijfsleven in het nieuwe land voor de werkers nog aantrekkelijke kansen zijn om zich een goe?& maatschappelijke positie te verwerven. Voor aller lei diensten, coöperaties en verenigingen zijn straks mensen nodig. In vele gevallen zullen ook voor deze functies mensen met een zekere poldererva ring een voorsprong hebben op andere sollicitanten. GOEDE MOGELIJKHEDEN. OVERZIEN we dit geheel aan toekomstkansen, dan mogen we toch wel constateren, dat er voor flinke, jonge mensen in Oostelijk Flevoland verscheidene goede mogelijkheden aanwezig zijn. Maar, om iets te bereiken zal men wat moeten presteren en de omstandigheden waaronder dit moet gebeuren zullen, vooral in het begin, vaak moeilijk zijn. Doch: „niets zonder moeite", dit is een regel die overal elders ook geldt. En mogen dan de moeilijkheden in Oostelijk Flevoland soms wat groter zijn, ook de perspectieven zijn in dit land waar alles nog moet worden opgebouwd, beter dan elders. Zeker, bij dit alles is enkel sprake van kan sen, niet van zekerheden. Maar ook op het oude land zullen slechts weinigen de zekerheid hebben/ dat hun een goede toekomst wacht. Voor de mees ten zal ook hier alleen maar sprake zijn van kan sen. Bovendien zijn op het oude land in het alge meen de mogelijkheden, vooral op agrarisch ge bied, zeer beperkt. Voor vele jongeren zal het daarom zeker de moeite waard zijn hun totaal aan toekomstkansen te vergroten door in Oostelijk Fle voland aan het werk te gaan. Eventuele toekomst mogelijkheden op het oude land hoeven immers niet verloren te gaan, terwijl men zich in het nieuwe land betere kansen schept. Dit alles is zeker een ernstige overweging waard. Jonge mensen die vooruit willen komen moeten hier zeker gebruik van maken. Voor flinke kerels, die beschikken over het nodige doorzettingsvermo gen, is er in de nieuwe polder ongetwijfeld wat te bereiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 19