FRUITTEELT in het BUITENLAND De show van tuinbouwmachines TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK Toenemende belangstelling voor de fruitteelt ZATERDAG 21 JANUARI 1061 61 IIET was de fruitteelt in het buitenland en met name die in Amerika en België welke werd be- n sproken in de lezingen op de Zeeuwse fruitteeltdag 1961. Over Amerika sprak ir. G. S. Roosje verbonden aan het Proefstation voor de Fruitteelt in de Vollegrond te Wilhelminadorp, en over die' in België door de heer F. Siaens, leraar aan de tuinbouwschool te Melle in België. Ir. Roosje heeft in 1960 een studiereis van enkele maanden naar Amerika gemaakt. Hij beperkte zijn bespreking tot de appel en de peer en daarbij vertelde hij hoe vooral de appelteelt in Amerika belangrijk is. De produktie is op het ogenblik tienmaal die van Nederland, namelijk 2Vs miljoen ton. Men hoopt in 1965 een produktie van 3 miljoen ton te hebben. Evenals in ons land komt ook daar de Golden Delicious sterk naar voren. Op het ogenblik bezet dit ras de achtste plaats. Men schat dat in 1965 de produktie met 105% zal zijn toegenomen. Verreweg het belangrijkste appelras in Amerika is de Red Delicious. In de staat Washington b.v. bestaat 60 van alle appels uit dit ras. Op de tweede plaats komt het ras Mac Intosh. De Jona than bezet de vierde plaats maar de belangstelling hiervoor loopt terug in verband met het meel- dauw-vraagstuk. Dertig procent van alle appels worden door de fabrieken verwerkt tot moes, sap enz. Van de peren gaat 80 naar de fabriek. Het belangrijkste perenfas is Bartlet of Bonne Chretien William. De belangstelling voor de kleine boomvorm in Amerika neemt toe, aldus ir. Roosje, die echter ook zei dat de Nederlandse fruitkweker' zijn Amerikaanse collega ver vooruit is wat deze boomvorm betreft. De ziektebestrijding is, evenals in ons land, ook in Amerika een probleem. Het spint is een grote plaag welke moeilijk te bestrijden is, mede tengevolge van het resistent worden van de spint tegen fosforesters. Verder is ook resistentie van bladrollers en fruitmot waargenomen tegen be paalde hiervoor gebruikte bestrijdingsmiddelen. We zouden graag uitvoeriger schrijven over deze bijzonder interessante lezing van ir. Roosje, maar de plaatsruimte hiervoor ontbreekt ons en daarom moeten we volstaan met op te merken dat we er van hebben genoten en eveneens van de prachtige dia's welke hij vertoonde en een zeer goed beeld gaven van de fruitteelt in dit land, dat voor het Westen van zo groot belang is. PEREN IN BELGIE IN een uitvoerig betoog heeft de heer Siaens de aanwezigen verteld over de mogelijkheden en moeilijkheden van de perenteelt in zijn land. We hebben er van genoteerd dat de belangstelling voor de teelt van peren terugloopt, vooral door de lange periode welke er ligt tussen aanplant en in produktie komen van een perenaanpldnting. Op het ogenblik is het zo dat van de Belgische fruit- aanvoer 50 uit appels bestaat en 24 uit peren. Bij de jonge aanplant evenwel is de verhouding 5 appels tegen 1 peer. De plaats van de peer loopt dus terug. Ook het ontbreken van goede peren- grond is hiervan een reden en verder zoekt men in België naarstig naar een onderstam welke beter dan kweek A bestemd is tegen harde vorst in de winter. De gevolgen van de strenge winter van 1955 op '56 zijn thalïs nog te zien in de Belgische perenaanplantingen. In het sortiment voltrekken zich volgens de heer Siaens weinig veranderingen. De kern ervan wordt gevormd door Durondeau, Conférence en Doyenné du Cornice. Als aanvulling hierop teelt men Précose de Trevoux, Clapps Favorite, Triomphe de Vienne en Beurré Hardy. De Beurré Hardy was enkele jaren geleden uit het sortiment verdwenen door het laat in produktie komen, maar door de grote vraag naar deze peer is ze weer terug gekomen. In Bon Chretien als handpeer heeft men in België geen vertrouwen meer. Van de nieuwe perenaanplantingen in België bestaat op het ogen blik 15 uit Durondeau, 25 Doyenné du Cornice, 35 Conférence en 25 Précose, Clapps, Har dy en Triomphe. De Beurré Alexander Lucas is in België verdrongen door de Doyenné du Cornice en de Bonne Louise door Durondeau en Conférence. De coöperatieve bewaring van fruit kent men in België niet en de telers ondervinden hiervan de moeilijkheden bij het bewaren van hun fruit. DE mogelijkheid is aanwezig dat verschillende van onze lezers zich weinig interesseren voor de gang van zaken binnen ons organisatorisch leven. Toch is het belangrijk dat zij hiervan op de hoogte zijn. We leven nu eenmaal niet in een ge- isoleerde gemeenschap, in een eigen beperkte kring van groente- of fruitkwekers, die zichzelf verder nergens mee hebben te bemoeien. Als we zo leef den zou dat tot gevolg I nnen hebben dat we spoe dig in een hoek werden gedrongen en dat er over en zonder ons werd beslist. Organisatie is nodig en hoe beter men georganiseerd is, hoe meer men zijn belangen kan behartigen in een groot verband. Vorige week hebben we 't kleine-boerennummer van ons blad gehad. Juist ook voor de kleine grond gebruikers is het zo belangrijk dat zy georganiseerd zijn, want zij vooral plukken de vruchten van het georganiseerd zijn. Door het lid zyn van hun stand- organisatie komen ook hun belangen aan de orde. Zeker wanneer men een klein bedrijf beheert, kan men het niet stellen zonder organisatie. Zaken als die welke verband houden met grond en pacht, onderwijs, borgstellingsfonds, afzet enz., zij zijn voor de kleine grondgebruikers van het grootste belang. De meeste kleine telers moeten dat dan uiteraard overlaten aan anderen welke daar meer tjjd en gelegenheid voor hebben. Dat is ook niet erg en het kan niet anders, want op het kleine één- ma nsbc drijf kan men er soms moeilijk herhaalde lijk uitbreken voor vergaderingen en bijeenkom sten. Maar wanneer men georganiseerd is, weet men dat zijn belangen ook worden behartigd. Daarom is het goed dat u ook kennis neemt van de gang van zaken binnen onze organisatie. De afdeling tuinbouw van het K. N. L. C. heeft van voorzitter en secretaris gewisseld. Reeds enige tyd geleden is de heer Van Kampen afgetreden als voorzitter van de afdeling Tui-bouw. Hij werd op gevolgd door de heer Bos. Thans heeft de heer Ven- nik afscheid genomen als secretaris. Hij wordt op gevolgd door de heer C. G. Trouw. De heer Trouw is reeds drie jaar op het secreta riaat werkzaam, dus hy is geen onbekende. Hij staat voor een drukke, maar ook mooie werkkring en wij hebben het vertrouwen dat hy veel zal kun nen doen voor de tuinbouw. Gezien de verschillen de facetten van de tuinbouw, is zyn taak zeer veel omvattend. Als de reorganisatie van de afdeling tuinbouw geheel is doorgevoerd dan zullen de ver schillende sectoren elk hun eigen karakter krygen. We hebben dan de afdelingen groenteteelt, fruit teelt, bloembollenteelt, bloemkwekerij en boom kwekerij. Deze worden dan overkoepeld door het K. N. L. C.-verband en v el door de afdeling Tuin bouw. De Secretaris krygt o.m. tot taak het verband vast te houden tussen de verschillende afdelingen en de hoofdafdeling. Hij moet het contact levendig houden met de Provinciale maatschappijen. Hy heeft te zorgen voor de Tuinbouwrubriek in de Landbode. Dit alles is veelomvattend en het vraagt beleid om de tuinbouwbelangen het beste te kun nen behartigen. Het is geen gemakkelijke taak om in ons land met zijn vele groeperingen en zuilen iets tot stand te brengen. Vaak komen de eigen belangen binnen de organisatie met elkaar in botsing. Toch dienen we ons goed te realiseren wat de betekenis is van het georganiseerd zyn. Wat zou het een losse, onsamenhangende boel zijn wanneer we niet onze organisatie hadden. Vooral de teler zou daarvan de dupe zijn geworden. Daar om is het van groot belang dat onze gehele orga nisatie zo goed mogelijk draait en als er medewer king van ons voor wordt gevraagd, zullen we deze ook moeten geven. De beste organisatie-mense krijgt men niet voor niets, maar in de praktijk zien we heel dikwijls dat de beste mensen, welke we voor iets kunnen krij gen dikwijls ook de goedkoopste zyn, want ze be talen in de regel zichzelf. Op velerlei terrein heb ben we dat reeds gezien. Dat gold voor het ver leden, maar dat geldt evenzeer voor het heden. Over dit onderwerp zou veel te zeggen zijn, maar we willen dat niet doen omdat een ieder zal be grijpen wat we bedoelen. Het ging ons er deze week om, belangstelling te wekken voor uw organisatie. En als er eens critiek is op al dat vergaderen en op al de administratieve rompslomp, bedenk dan dat daar in onze tijd niet meer aan te ontkomen is. Als eenling wordt men in deze tijd in de hoek gedrukt en men telt niet meer mee. Samenbundeling betekent kracht en die kracht hebben we nodig, zeker in de toekomst bij de toenemende concurrentie welke ons te wachten staat. Tenslotte nog iets over de FRUITTEELTDAG 1961. De jaarlijkse hoogtijdag voor de telers is weer voorbij. Jammer genoeg konden we er vorige week geen verslag van geven, maar deze week willen we dat inhalen. Het was een zeer geslaagde dag. On danks regen en wind was er grote belangstelling. De show van machines toonde duidelijk dat er veel te koop is om efficiënt te werken op onze bedrijven. Op deze pagina vindt u over een en ander een kort verslag. Tot de volgende week. DAT er in onze provincie een toenemende be langstelling voor de fruitteelt bestaat, is be kend. Hoe groot deze is, blijkt o.m. uit een mede deling welke de Zeeuwse Rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik deed in zijn nabeschouwing op de fruitteeltdag te Goes. Ir. Van Hennik zei namelijk dat het afgelopen seizoen bodemkartering werd aangevraagd voor 575 ha grond, bestemd om te worden beplant met vruchtbomen. Voor het grootste deel waren deze aanvragen afkomstig van nieuw beginnende fruit kwekers en overwegend betrof het oppervlakten van 5 ha en meer. We gaan dus in Zeeland steeds meer naar het telen van fruit in grote percelen en ir. Van Hennik stelde hierop de vraag of dat verantwoord is, aan de hand waarvan hij enkele opmerkingen maakte. In de eerste plaats wees hij er op dat het verschil tussen de kostprijs van fruit in ons land en die in het buitenland, niet zo groot is. Hier liggen dus niet direct de moei lijkheden. Van bijzonder belang is de kwaliteit van het fruit, de organisatie van de afzet en de presentatie van het produkt. OVER de kwaliteit zei ir. Van Hennik dat hierover de Zeeuwse fruitkwekers ook niet ongerust behoeven te zijn want vooral uit de jonge bedrijven is die wel goed. Het zwaartepunt voor de komende jaren zal evenwel volgens hem komen te liggen op de presentatie van het pro dukt en de organisatie van de afzet. Hieraan zul len zeer hoge eisen worden gesteld en het zal er op aan komen op welke wijze deze worden opge lost. Vocral de veilingen hebben in dezen een be langrijke taak. Over de produktie van de jonge fruitaanplan- tingen in Zeeland zei spreker dat deze een ge middelde produktie geven van 30 ton appels per hectare. Over het vraagstuk van de investeringen welke nodig zijn voor het fruitbedrijf zei ir. Van Hen nik dat het vooral voor de beginnende kweker zeer belangrijk is dat hij zich oriënteert ten aan zien van de zeer grote bedragen welke nodig zijn. Ook wees hij op de noodzakelijkheid van vak bekwaam personeel. In dit verband is het be langrijk dat de belangstelling voor het fruitteelt vakonderwijs in Zeeland zo groot is. Er zijn in Zeeland vier fruitteelt-vakscholen en deze heb ben thans 220 leerlingen. Tenslotte vroeg ir. Van Hennik opnieuw de aandacht voor de goede mogelijkheden welke de perenteelt biedt voor de Zeeuwse fruitkwekers. MBL veel genoegen hebben we op vrijdag 6 januari j.l. rondgekeken op de show van machines voor het tuinbouwbedrijf. Deze show werd gehouden in zaal Krijger aan de Beestenmarkt te Goes. Het was er vanaf 's morgens een gezellige drukte. Fruitkwekers uit alle delen van onze pro vincie en uit West-Brabant ontmoetten er hun handelaren, zagen de produkten welke deze hadden aan te bieden en wisselden van gedachten met collega's. Het geheel had eigenlijk wel iets weg van een reünie en we geloven dat het een goede gedach te is van de organisatoren van deze dag om niet de gehele dag lezingen te houden maar dit tentoonstellingselement er aan vast te koppelen. Uiteraard kunnen we hier geen volledige beschrijving geven van alles wat er te zien was. Vooral de trekkers waren er in rijtfe verscheidenheid en daarbij valt op dat er zulke geschikte modellen voor gebruik in de boomgaard te koop zijn. De vierwielige trekkers namen een belangrijker plaats in dan de tweewielige trekkers. Bij deze laatste gaat de belangstelling steeds meer uit naar de zwaardere typen en ook de diesel komt hierbij meer en meer naar voren. De nieuwste machines voor de ziektebestrijding waren er in verscheidenheid te zien, verder niet te vergeten de bestrijdingsmiddelen en meststoffen. Het Proef station voor de Fruitteelt in de Vollegrond te Wilhelminadorp had een voorlichtings stand ingericht waarin de nieuwste appelrassen tentoongesteld stonden. Vele honderden fruitkwekers hebben deze show bezocht. Het was er prettig vertoeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 17