Welko i op het Landbouwhuis 23 Het kleine bedrijf en de landbouworganisatie HET KLEINE BEDRIJF Overwegend kleine bedrijven in de E. E. G. A TE RD AO 14 JANUARI 1961 P R heerst bij buitenstaanders wel eens de mening, dat in Zeeland het grote landbouwbedrijf overheerst. Wie echter in de verschil lende delen van onze provincie bekend is, weet dat er vele boeren op betrekkelijk kleine oppervlakten grond hun brood verdienen en dat dit vooral mogelijk is door hard werken en het zeer intensief beboeren van hun grond. De cijfers van het ledenrcgister van de aloude en grootste landbouwstandsorganisatie, de Z. L. M., wijzen dit ook uit cn een ieder kan deze hiernaast zien afgedrukt. Als Bestuur en secretariaat van onze vrije boerenorganisatie hebben wij ons steeds weer af te vragen of wij de belangen van deze leden voldoende behartigen. Het is een vraag, waarop men op het eerste gezicht met ja zou willen antwoorden, wanneer men nevenstaande cijfers beziet. Bijna 3000 boeren met minder dan 10 ha grond in gébruik schenken hun vertrouwen al jarenlang aan de Z. L. M. Toch willen wij eens wat dieper ingaan op al datgene wat de Z. L. M. doet, waarna wij nog een antwoord zullen trachten te geven of deze leden in voldoende mate profiteren van hun organsa- tie. Algemene belangen UATUURLIJK is de Z.L.M. als provinciale organisatie direct ingeschakeld via de lande lijke organisatie het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité en via het overkoepelend orgaan het Landbouwschap bij het overleg, dat inzake het landbouwbeleid tussen de regering en de overheidsinstanties en deze landelijke organen wordt gevoerd. Dit overleg gaat over heel wat meer zaken dan de jaarlijks vast te stellen garan tieprijzen. Wel zijn deze voor de gehele boeren stand van groot belang en wordt er daarom in de kolommen van de landbouwbladen relatief veel aandacht aan besteed. Vooral door diegenen, die belast zijn met het schrijven van de weke lijkse hoofdartikelen. Juist omdat wij er al zoveel over geschreven hebben, gaan wij er ditmaal aan voorbij. Maar het overleg betreft, om maar en kele voorbeelden te noemen, het cultuurtechnische beleid, hetgeen dus wil zeggen alle"maatregelen ter verbetering van verkaveling, het plattelandswegennet, de ont watering, de egalisatie, drainage enz. Het gaat over het door Nederland in te ne men standpunt in internationale landbouw vraagstukken, zoals Benelux, Euromarkt, on derontwikkelde gebieden, import en export. Het betreft het inschakelen van de georgani seerde landbouw bij handelsbesprekingen met het buitenland. Het overleg gaat over het bestrijden van dierziekten, van plantenziekten, over het ver richten van onderzoek op landbouwkundig gebied. fl Er is overleg over opzet, methoden en werk wijze van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdien- sten. Bij de planologie, bij de voorbereiding van de plannen tot stadsuitbreiding, aanleg wegen en kanalen en het vestigen van industrieën wordt steeds de mening van de landbouw ge vraagd. Zoals men ziet, bij al deze zaken en de lijst is nog lang niet volledig trachten de landbouworganisaties, en met name dus ook de Z. L.M., de boerenbelangen te behartigen. Het zijn zowel de belangen van de grote als de kleine boeren. Het is allemaal werk, waarvan het gewone lid niet alle dagen iets bemerkt, maar, waarover hij toch wekelijks in zijn vak blad lezen kan. Het onderwijs MAAST dit algemene werk zijn er nog een aantal zaken, waarvoor wij speciaal de aan dacht vragen. Daar is in de eerste plaats het on derwijs. De Z.L.M. exploiteert en organiseert 5 lagere landbouwscholen, een lagere tuinbouw school en 9 landbouwhuishoudscholen. Het betekent, dat jaarlijks honderden jongens een gedegen opleiding krijgen, die hun te pas komt bij hun latere bedrijfsvoering. Een oplei ding, die onmisbaar is, juist ook voor de toekom stige ondernemer van het kleine bedrijf. Immers wetenschap en techniek schrijden steeds voort en de resultaten ervan moeten naast de ervaring, in de praktijk bij vader opgedaan, de jonge boer van straks in staat stellen de steeds zwaarder wordende concurrentie en strijd om het bestaan het hoofd te bieden. Wij willen op dit werk van de standsorganisatie nog eens met de grootste nadruk wijzen. HOOR de meisjes van het platteland zijn er de negen huishoudscholen, waar naast het zevende en achtste leerjaar tal van vervolgcur sussen een gedegen opleiding waarborgen. Voor de dochters van de kleine boeren een unieke ge legenheid zich voor hun latere leven te bekwa men. Het betekent voor de Z.L.M. een grote afde ling onderwijs, want het in dienst hebben van enige honderden leerkrachten, het stichten, in stand houden en uitbreiden van de benodigde ge bouwen, bezorgen bestuur en secretariaat heel wat werk. Werk dat door subsidies van rijk en gemeenten mogelijk is en dat tot zegen van plat teland èn leden met grote liefde en zorg gedaan wordt. Materiële belangen ALS tweede punt willen wij noemen de dien sten, die door het Boekhoudbureau en de Afdeling Onderlinge Verzekeringen verricht wor den en waarvan alle leden vrijwillig, maar voor delig gebruik kunnen maken. In artikelen, elders in dit blad, worden deze punten apart behandeld. Hier willen wij er alleen van zeggen, dat wij deze beide afdelingen van de Z. L. M. juist onze kleine boeren ten zeerste aanbevelen. Op deskundige wijze worden hier grote belangen, zeker ook van de kleine bedrijven, gediend. De deskundigen, die op deze afdelingen werken, zijn geheel op de landbouw met al zijn specifieke problemen inge steld. Zij worden door boeren bestuurd en door hun werk is reeds enorm veel voor de boeren stand bereikt. Zij verdienen de steun van alle leden, omdat deze alleen tezamen sterk kunnen zijn en invloed kunnen uitoefenen. Maar de leden kunnen ook profiteren van wat bereikt wordt. Op belastinggebied van mensen, die geheel thuis zijn in de doolhof van onze belasting wetgeving. Op verzekeringsgebied van lage tarie ven en een vlotte service, welke is afgesteld op de praktijk in de landbouw en op de bedrijven. Wie hiervan niet mee-profiteert doet zich zelve tekort! 4LS derde punt willen wij nog wijzen op de adviezen, die op allerlei gebied door deskun digen van het secretariaat gegeven worden. Wij noemen maar pachtzaken, onteigeningskwesties, koop en verkoop enz. Het zijn veelal zaken, waar een gesprek uiterst nuttig kan zijn. Reeds velen maken er gebruik van. Wij kunnen, zeker en juist ook tegen onze kleine leden slechts zeggende deuren van het Landbouwhuis staan voor U open. Aarzelt niet, U bent welkom op het Landbouwhuis. Geeft zelf uw vertrouwen TENSLOTTE nog iets over de vraag of de klei- ne boer voldoende profiteert van zijn orga nisatie. Er zijn er zeker, die van één of meer dien sten van de Z.L.M. gebruik maken. Wij nemen aan dat de onderwijsinstellingen van de Z.L.M., waarbij wij ook nog de cursussen willen noemen, bezocht worden. Ook worden de vergaderingen in de dorpen wel bezocht. Wij hopen, dat men het Landbouwblad leest. Toch geloven wij, dat velen nog niet altijd voldoende op de hoogte zijn van alle mogelijkheden. Moge in de eerste plaats dit nummer van het Landbouwblad een wegwij zer zijn. Maar aan de andere kant zouden wij U allen willen aansporen, nog meer van uw eigen organisatie te profiteren. iWendt U voor uw belastingzaken eens, al was met maar ter informatie tot het Boekhoudbureau. Vraagt eens, wanneer U iets te verzekeren hebt, inlichtingen aan de afdeling Verzekeringen op het Landbouwhuis of aan de vertegenwoor diger in uw district. Hun namen zullen voortaan regelmatig worden afgedrukt.* Stelt U eens persoonlijk, schriftelijk of telefonisch met het secretariaat in ver* binding, als U moeilijkheden hebt? Schroomt niet de hulp van een der rnede^ werkers in te roepen. Het is hun taaie* om voor U klaar te staan. En vergeet nooit, U bent welkom op het Landbouw:^ huis! S. IN dit nummer brengen wij een aantal artikelen over het kleine bedrijf dat ook In Zeeland, zoals uit de hierna volgende globale cijfers blijkt, een belangrijke plaats inneemt. Een rangschikking naar bedrijfsgrootte, Krings gewijze, geeft globaal de volgende cijfers te zient 1—2 3—4 5—6 7—10 ha ha ha ha Schouwen-Duiveland 170 120 40 120 Tholen - St. Philipsland 220 170 80 80 Noord -Beveland 20 20 20 20 Oost Zuid-Beveland 170 130 70 50 West Zuid-Beveland 130 100 70 70 Walcheren 230 130 70 150 West Zeeuws-Vlaanderen 40 50 40 100 Axel 10 40 40 60 Hulst 15 15 15 15 1005 775 445 665 Een totaal van rond 2900 bedrijven beneden de 10 ha. De faktor bedrijfsgrootte is bepaald dan ook niet de norm die alleen genomen moet worden om do levenskansen van het kleine bedrijf te beoordelen. Een der belangrijkste faktoren, de persoonlijke eigenschappen en kwaliteiten van de boer- en/of tuinder bedrijfsleider bepalen, naast bijvoorbeeld grondsoort, ligging produktiepatroon, rentabiliteit enz., of het kleine bedrijf toekomstmogelijkheden biedt. Opmerkelijk is dat op vele kleine bedrijven door de kleine ondernemers met hun grote werkkracht en vakbekwaamheid vaak, naar verhouding, be hoorlijke inkomens worden verdiend. Toch kan wellicht de bedrijfsvoering verbeterd of de bestaanszekerheid van deze kleine bedrijven verbreed worden. Mogelijkheden, die de kleine ondernemer in staat blijven stellen ook op het zoveel besproken kleine liedrijf een goed bestaan te verwerven. Ons nummer tracht hierop, zij liet uiteraard zeer onvolledig, enig inzicht te geven. ni: „Landbode'' van 6 januari j.l. geeft een aan het Bureau voor de Statistiek van de Euro pese gemeenschappen ontleende interessante gra fiek over de bedrijfsgrootte in de landbouw in do 6 E. E. G.-landen (van links naar rechts: Duitsland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxem burg). 15 K, 10 Ka 5 Ka I N B De gemiddelde bedrijfsgrootte is het grootst in Frankrijk en Luxemburg. Nederland komt op de derde plaats. De E. E. G. telt 6,8 miljoen bedrijven groter dan I ha. Van die 6,8 miljoen beslaat ongeveer de helft (3,3 miljoen) een oppervlakte van nog geen 5 ha. Het aantal van deze bedrijven Is dus hoog, maar omdat ze elk zo klein zUn neemt de gezamenlijke oppervlakte ervan maar 12 In van het totale landbouwareaal van de Gemeenschap. De gemid delde grootte van de bedrijven is in Frankrijk 15,2 ha, in Luxemburg 13,4 ha, in Nederland 9,9 ha, in Italië 7,5 ha, in de Duitse Bondsrepubliek 8,© ha en In België 6,8 ha. Grote verschillen dus.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 3