Z.L.M. Verzekering ook voor de kleine ondernemer Het Boekhoudbureau en de „kleine" boer 22 V erzekeringszaken ZEEUWS LANDBOUWBLAD Zeeuwse Landbouw Maatschappij Hoofdredacteur: Mr. J. F. G. Schlingemann. Redactie en In dit nummer DE ONTBREKENDE SCHAKEL... het Boekhoudbureau ZEEUWS LANDBOUWBLAD OM misverstand te voorkomen zij gesteld, dat in dit artikel onder kleine ondernemer het gezinsbedrijf wordt verstaan. Een bedrijf dus, waarop de ondernemer zelf het volle jaar werkzaam is. Waar vreemde arbeidskrachten praktisch onbekend zijn en waar, zo nodig, in het topseizoen met het gehele gezin (vrouw en/of kinderen) zeer hard gewerkt wordt. Waar de 50urige werkweek alleen bekend is uit de krant. Kort om waar met hard werken jaarlijks een inkomen, klein of groot, wordt vergaard. Der gelijke bedrijven zijn erin Zeeland zeer vele, zowel landbouw, veeteelt, tuinbouw- als fruitteeltbedrijven. Met name op deze bedrijven is de schijnwerper van dit ver zekeringspraatje gericht. Dergelijke zaken moet men tijdens het leven regelen en niet wanneer het te laat is. Hoe hoog een dergelijke verzekering moet zijn hangt af van vele omstandigheden maar met name van de financiële mogelijkheden. Nooit ver der springen dan de polsstok lang is. ZUINIG BEHEER Bekend is, dat de kleinere ondernemer veelal zeer voorzichtig met zijn financiën omspringt. Dit is dan wellicht mede een verklaring voor het feit, dat de kleinere ondernemer over het algemeen minder goed verzekerd is. Wegens zeer drukke werkzaamheden zijn het in hoofdzaak de kleine ondernemers, die veelal geen tijd hebben op afdelings- of kringvergade ringen, op voorlichtingsbijeenkomsten enz. te ko men. Óm zich op de hoogte stellen van allerlei problemen, risiko's etc. gunnen zij zich veelal de tijd niet. Hoogstens doen zij dit door de krant te lezen. Vandaar dat dikwijls onwetend meer risi ko's genomen worden dan verantwoord is. Nu wordt tijdens 't weekend wel het Landbouwblad gelezen en dit feit wordt door ons aangegrepen om op enkele belangrijke risiko's te wijzen. Zeer beslist is het niet de bedoeling alle verzekerings mogelijkheden uitputtend te behandelen. Daar zou ook geen plaats voor zijn. 1. W. A-VERZEKERING BEDRIJF EN GEZIN- DEN weinig kostbare verzekering is een dek- king van het risiko van wettelijke aanspra kelijkheid, d.w.z. schade, welke aan derden wordt toegebracht. Dit kan plaatsvinden doordat één der gezinsleden een verkeersovertreding begaat, het vee uitbreekt, de paarden op hol slaan; bij het spuiten vloeistof op gewassen bij buurman terecht komt, de hond plotseling de weg over steekt, enz. Kortom een risiko welke financieel nooit te overzien is en daarom ernstige konsekwenties met zich kan brengen. Mede omdat dit risiko voor en kele guldens premie per jaar te dekken is kan deze verzekering niet ernstig genoeg worden aan bevolen. Iedere ondernemer, groot of klein, dient een dergelijke verzekering te hebben. 2. MOTORVOERTUIGENVERZEKERING AANSLUITEND op bovengenoemde W-A.-ver- zekering bedrijf volgt de W.A.-verzekering voor het motorvoertuig. Of dit nu een bromfiets, motor, tractor of an derzins is, deze voertuigen dienen eveneens tegen het risiko van wettelijke aansprakelijkheid te worden verzekerd. Volkomen onverantwoord mag het worden ge noemd, dat wie dan ook deelneemt aan het verkeer zonder een behoorlijke W.A. verzekering te bezitten. Ook deze verzekering vergt geen hoog premie bedrag. 3. LEVENSVERZEKERING DEN punt van geheel andere orde en bovendien kostbaarder is de levensverzekering. Het is nu eenmaal zo, dat niemand weet hoe oud hij of zij gaat worden. Gezonde mensen hebben de neiging zich niet al te veel over dit punt te verdiepen. Men werkt van de ene dag in de andere en er is bijkans geen tijd over zich te realiseren, dat deze ogenschijn lijk normale gang ontijdig verbroken kan wor den. Toch dient de ondernemer zich af te vra gen wanneer hem iets ernstigs overkomt, of er dan voor vrouw en kinderen een menswaardig bestaan overblijft. Moet hij deze vraag ontken nend beantwoorden en dat is in vele gevallen zo, dan zal hij zeer verstandig handelen om door middel van een levensverzekering hierin voorzie ningen te treffen. Bovendien kan de levensverze kering dienen voor een bepaalde uitkering pen sioen) op latere leeftijd. waarin opgenomen „De Boeren jeugd'' (Verschijnt wekelijks) Officiëel Orgaan van de Advertenties J. F. Blanksma. Grote Markt 28, Goes. Tel. 611005010 en 5012 Administratie en Advertenties: Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Tel. 01150—2073, Terneuzen. ZIEKENHUISKOSTENVERZEKERING PEN verzekering tegen eventuele kosten van operatie, opname ziekenhuis, specialisten hulp, dokter enz. is vrij algemeen goed en behoeft hier geen nadere aanbeveling. ONGEVALLENVERZEKERING MET name de ondernemer, die zelf dag in dag uit zijn handen vol werk heeft en het be drijf op peil te houden wordt voor moeilijkheden geplaatst wanneer hem een ongeval overkomt. Is het ongeval van zeer lichte aard dan valt, zo nodig, met behulp van buren de zaak wel te regelen. Een ernstiger ongeval met als gevolg vrij lange tijd arbeidsongeschiktheid zal hulp van een vreemde arbeidskracht noodzakelijk maken en een zeer ernstig ongeval met zeer langdurige ar beidsongeschiktheid of mogelijk invaliditeit brengt nog grotere konsekwenties met zich. De financiële gevolgen bij langdurige arbeids ongeschiktheid of invaliditeit zijn groot. Al weer de vraag of de financiële gevolgen uit eigen kapi taal te dekken zijn. Zo niet, dan is het zeer aan bevelenswaardig deze risiko's te dekken door middel van een ongevallenverzekering. In dit verband willen wij wijzen op de bijzon dere goede ongevallenverzekering van Landbouw Risico. Geen enkele andere maatschappij kan n.i. deze mooie voorwaarden van Landbouw Risico bieden. Het is altijd fout eigen waar aan te prij zen maar in dit geval in het belang van de be trokken kandidaten mag dit toch wel. Voor de Coöperatie en de kleine boer en de kwetsbare en sterkge- bonden arbeid op het gezins bedrijf Het Zeeuwse gemengde Land en Tuinbouwbedrijf met De organisatie van kleine boeren bedrijven De mechanisatie op kleine be drijven is van belang mede in verband met de bedrijfsorga nisatie Over'de veehouderij op het ge mengde bedrijf, een meer winstgevende varkenshouderij en de voeding van varkens Ook het kleine gezinsbedrijf en de kleinfruitteelt vraagt de aandacht met enige bijzonder heden over Alexandrijnse kla ver Zitdagen Boekhoudbureau der Z.L.M pag. 24 pag. 25 26 27 pag. 28 29 pag. 30 31 pag. 32 33 pag. 41 ziekengeldverzekering gelden practisch dezelfde factoren als hier boven werden vermeld. ER zijn o.i. enkele zeer noodzakelijke voor zieningen genoemd. Men hoort wel eens de verzuchting slaken, dat men zich kan ver zekeren van de wieg tot het graf maar dat dan ook het gehele inkomen er aan gaat. Daarmee wil men dan aantonen, dat het ver zekeren teveel geld kost. Men vervalt dan in het andere uiterste n.l. om zich praktisch ner gens tegen te verzekeren. Dat zulks bepaald onverantwoord is kan ieder in zijn naaste om geving wel waarnemen. Het gaat er om, die voorzieningen te treffen waarvan het risiko bijzonder groot is. Wij hebben daarvan de belangrijkste aangetipt. Dat we geen brandverzekering hebben ge noemd vloeit voort uit het feit, dat deze risiko- dekking algemeen goed is. Laat men aan deze zaken toch niet te licht vaardig voorbijgaan. de L. 7IJ die Zeeland niet goed kennen denken nog al eens dat dit de provincie van de grote boeren is. Dit is beslist onjuist. Zeker onze provicie telt vrij veel middel grote en grote bedrijven, maar ook zeer veelkleine. Zo waren op 1 januari 1960 bij ons bureau aangesloten 227 bedrijven van 1—5 ha en 218 bedrijven van 6—10 ha. Er is dus tussen Boekhoudbureau en kleine boer een zeer regelmatig en zeer veelvuldig contact. Wij achten dit van zeer groot belang. Ook de kleine boer heeft zijn aangiften voor Inkomsten belasting en eventueel ook Vermogensbelasting in te dienen en door de hoge tarieven van de Inkom stenbelasting zijn de aanslagen ook bij de mid delmatige inkomens lang niet mals. BEHALVE voor fiscale doeleinden heeft de boekhouding ook uit een bedrijfseconomisch oogpunt grote betekenis. Men moet niet menen dat dit alleen voor de grote of grotere bedrijven geldt. Ook de „kleine" boer heeft er belang, zeer groot belang bij, om de gegevens van zijn bedrijf grondig te kennen. Ook de kleine boer, zal aan een goed gevoerde en goed bewerkte boekhouding allerlei gegevens kunnen putten die hem bij de toekomstige bedrijfsvoering van veel nut kunnen zijn. Ook voor hem is een goede boekhouding de spiegel die hem verschillende fouten van zijn be drijf kan aantonen. Vooral als hierbij de gemid delde gegevens van andere, soortgelijke bedrijven ter beschikking staan is het mogelijk dat in ver gelijk daarmee de fouten van eigen bedrijf en bedrijfsvoering blijken. PN bedrijf, ook een klein bedrijf, zonder goede boekhouding is niet compleet! Het tegenwoordig zo snel veranderende ingewikkelde maatschappelijk gebeuren, laat ook het kleine bedrijf, de kleine boer, niet onberoerd. Ook voor zijn bedrijf is het probleem van de voortdurende stijgende kosten zeer belangrijk. Ook voor de kleine bedrijven speelt het loonvraagstuk een grote rol. Voorzover op deze kleine bedrijven nog vreemde arbeidskrachen werken, maar ook als met eigen gezinsleden alle arbeid wordt verricht. Wij denken hierbij speciaal aan het vaak zeer grote aantal arbeidsuren voor de kleine boer en zijn gezin. Het is nog niet zo eenvoudig om op ieder klein bedrijf een behoorlijk gezinsinkomen te verdienen. BELANGRIJK is voor de kleine boer dat voor de in het bedrijf medewerkende vrouw on der bepaalde voorwaarden een aftrek van maxi maal ƒ1.000,— op zijn inkomen in mindering zal mogen worden gebracht als het wetsontwerp In komstenbelasting 1960 wet zal worden. Eén van de voorwaarden hiervoor is een goede boekhou ding. Ook het vraagstuk van de intensivering en - dat van de mechanisatie spelen op het kleine bedrijf een rol. Naast tal van technische vragen heeft ook de kleine boer eigen fiscale en be drijfseconomisch vraagstukken. De oplossing hiervan is veelal niet eenvoudig en zeker niet als een eenvoudige, maar goede boekhouding ontbreekt. Het is dan als in onderstaande tekening, de kracht van de ketting is gebroken door de ontbrekende schakel. Daarom „kleine" boeren „let op Uw saeck" ook voor U geldt: MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 2