V UIT EEN oef,eim Weekboek va* BRAMujr d7Sl/KHOFÏ, Weekoverzicht Noteringen DE MARKTPOSITIE VAN CONTRACTGEWASSEN GRANEN - ZADEN - PEULVRUCHTEN. ten bereikt; deze voltrokken zich echter op een vin zichtelijke consumptie-tarwemarkt werden diverse pos- goede tarwe waren te maken. De Minister van onderzoek verzocht naar de mate, waarin inlandse men. Een besluit dat de landbouw reden tot instem- mogelijkheden ligt de handel in brouwgerst praktisch dezer markt blijft nog steeds teleurstellend. De schok- er is op dit ogenblik geen uitzicht op prijsherstel. In prijshoudend, blauwmaanzaad als sinds maanden OP de voergraanmarkt werden behoorlijke omzet wel onveranderd prijsniveau. Op de wat onover ten afgesloten, waarbij mooie premies voor werkelijk Landbouw heeft om een onpartijdig wetenschappelijk tarwe in de broodbloemmelange kan worden opgeno ming geeft. In afwachting van verbetering der export stil. In peulvruchten ging wel wat om, maar het aanzien kers noteren thans lager dan de groene erwten en de zaderijen werd weinig verhandeld. Karwijzaad goed zwaar onder druk van het Oosteuropese zaad. DE CONSl MPTIE-AARDAPPELMARKT. HET nieuwe jaar bracht tot nog toe geen verbetering in de aardappelhandel. De export verloopt nog altijd zeer traag en er zijn geen aanwijzingen die binnenkort een verbetering van de exportvraag doen verwachten. Voor het ras Bintje handhaaft zich het prijsniveau van de laatste week. Aangezien de binnenlandse consumptie momenteel de belangrijkste prijsbepalende faktor is, spelen kleur, kookeigenschap- pen en grofte een grotere rol. Relatief bezien zijn de prijsverschillen voor diverse partijen Bintje dan ook groot. DE STROVLASMARKT. DE handel in strovlas was de afgelopen week rustig. Daar de vraag naar de betere kwaliteiten gering was, werd hiervoor een neiging tot dalen waargenomen. De handel in de middensoorten vond op onveranderd prijsniveau plaats. Slag- en zaailijnzaad onveranderd flauw. OP EN OM DE SLACHTVEEMARKT. DE handel in rundvlees heeft nog steeds een traag verloop. Hoewel de export van achtervoeten weer ietg is toegenomen, is deze uitvoer nog lang niet datgene wat het bedrijfsleven zich hiervan voor het nieuwe jaar had voorgesteld. In de prijsnoteringen voor het rundvlees kwamen praktisch geen verande ringen tot stand. Het aanbod van slachtvee was overigens in de eerste week van dit jaar zeer krap. Onder invloed daarvan stegen de prijzen van het sla chtvee over de gehele linie. De handel in fok- en gebruiksvee van het goede soort is zeer levendig, waarbij de prijzen de neiging vertonen nog iets verder op te trekken. De handel in guste koeien en jongvee voor de mesterjj verloopt evenwel zeer stug, hoewel ook hier de dieren van goede soort en kwaliteit prijshoudend werden verhandeld. Het aanbod van slacht- varkens op de beurs te Utrecht was zeer ruim. De algemene verwachting was, dat de prijzen vanwege de slechte financiële uitkomsten van de binnenlandse grossierderij in varkensvlees zouden dalen. Dank zij de belangrijke aankopen voor export naar Frankrijk viel dit evenwel erg mee. De prijzen daalden ten op zichte van vorige week slechts met 1 tot 2 cent per kg geslacht gewicht. De zwaardere varkens (125 kg levend en zwaarder) werden zelfs tegen iets hogere prijzen verkocht. RUWVOEDERS. AAN koperszijde is men bij het bereikte vrij hoge prijsniveau terughoudend met de stro-aankopen en beperkt men zich tot dagaankopen voor direkt verbruik. Met de aanvang van de winterdorsing neemt het aanbod wat toe, hoewel dit van geen invloed op het prijsniveau was. Voor groen erwtenstro konden zelfs weer iets hogere prijzen worden gemaakt. Hpoi van goede kwaliteit blijft gevraagd. Voeraardappelen daarentegen vinden maar moeilijk kopers. A ARDAPPELENTERMIJXM A K KT. Weekbericht 511 januari 1961, verstrekt door G. de Vries Zonen, N.V., Amster dam, voor Zeeland: Goes, tel. 01100-6451: De prijsdaling van de vorige week zette aanvanke lijk door maar de beide laatste beursdagen gaven enige opleving te zien en sloot de notering voor de Bintje 20 ct. hoger als die van het begin der week. De weekomzet beliep 828 contracten (12.420 ton) tegen 567 contracten in de voorafgaande week. CONSUMPTIE-AARD APPELEN. Bintje 35/werd voor januari met enkele con tracten gedaan op ƒ9,20 en ƒ9,februari noteerde 10,en 10,30, maart opende op 11,80 en liep nog terug tot 11,50 om daarna te herstellen tot 12, april liep eerst nog terug van 13,10 tot 12,80 waarna enige verbetering intrad en de laatste beurs- dag zaken werden afgesloten van 13,10 tot 13,30. Eigenheimers 35/geen omzet. Furore 40/werd voor enkele contracten op april gedaan op 13,40 en 13,30. Alpha 40/noteerde voor april 10,20 aan het be gin der week maar liep verder terug tot 9,80 en 9,90. BEURSBERICHT MARKT GOES 10 JAN. 1961. GRANEN, ZADEN en PEULVRUCHTEN. Tarwe, basis 17 vocht, 20—31,25; Gerst ƒ23— ƒ26,50; Haver ƒ18ƒ22; Kieine groene erwten ƒ2030; Schokkers ƒ20ƒ30; Blauwmaanzaad ƒ70ƒ80; Capucyners ƒ4052,50; Bruine bonen 4070, alles boerenschoon af boerderij per 100 kg. AARDAPPELEN. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering ƒ8 ƒ9; idem export sortering ƒ9; Alpha, 35 mm opw., 7. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sorteerinrich- ting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 22,75 p. 100 kg. UIEN. De prijs van uien bedroeg 15—18 per 100 kg, onafgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. 10 jan. MET de intrede van het nieuwe jaar dachten we ook de regen kwijt te zijn, doch de voor raad schijnt nog groot te zijn. In de eerste 10 dagen weer al ruim 60 mm, dat een maandgemiddelde is. We ervaren weer, dat de laatste loodjes in de regel het zwaarste wegen. De laatste stukken worden geploegd en er gaat een zware wijs op, doch we willen ook wel eens klaar komen. Het moet toch eens aan de kant zijn; we hebben anders geen tijd meer. Buurman Willem wilde één ding, zei hij, n.l.: „D& we nog een poosje van al die slik ofkommen, want waer je ok loopt, het is al één slikpartij. Je begünt ter zo'n grote ékel an te kriegen, dat je wenste in Chili te zitten, daer stuuft het een gans jaer; al zou dat misschien ok al gauw vervelen. M'n vrouwe zei, je bint vanochtend mie een schone broek van uus gegaen en noe mot je wee is zien, 't is één modder, je kunt wel aenouwen mie broeken of te poetsen. Je zou der ruzie in uus van kriegen en je doet het er nie om, maer je zit der zó onder. Vlieweke most ik 's aevens gauw nae de post, pak de fiets, zet de lantèrn an, maer deur de slik op de weg slipte dat dienk geregeld, ik zagge niks en ineens reed ik in de geploegde sneeën, kapte om en lag gewoon te wentelen in 't slik, ik dusse aest nie tuus te kommen. Plone zei, 't lieken wel of je bie de post wat ge dronken eit, je ziet der uut of je aan 't maelen ge* wist eit. Jae, 't was vreed erg oor, dat mot ik zèn, maer ik zei, je mag blie wezen, dat ik nie in de waetergank bin gereën, je zou verdronken wezen zonder dat er één mens wat van zag". „Jae, das waar", zei Plone, „laete we der maer nie mee over praeten, doe maer ander goed an, dan perbere ik 't wel te drogen en mergen of te poetsen". „Jae, het is nodig dat er in februari wat vorst komt oor, want de struktuur z& wel.nie best wezen van 't voorjaer. Zo'n bitje rond de 8 graden en een week of drie aan één stik", zei Willem, „dan kwam olies wee in orde, dat gloof ik zeke". Ja, laten we maar hopen, dat buurman gelijk krijgt. We lazen al meer van vorstvoorspellers. Dat ze nu maar eens gelijk krijgen en we van 't voor jaar weer naar hartelust kunnen zaaien en poten in een grondje waar je sla in zou kunnen zaaien. VOEKERBIETEN. Voederbieten noteerden 15,per ton, afgehaald af bedryf. HOOI. Lucernehooi ƒ115ƒ120; Weidehooi ƒ110; Gras- zaadhooi: Veldbeemd ƒ45—ƒ50; Roodzwenk ƒ40— ƒ45, alles per ton, geperst af bedrijf. STRO. Gerstestro 67,50ƒ72,50; Tarwestro (kleine ba len 62,50—67,50; Tarwestro (grote balen) 67,50- ƒ72,50; Erwtenstro ƒ70—ƒ72,50; Schokkerstro 65— ƒ67,50; Haverstro ƒ60. Deze prijzen gelden per ton, geperst af bedrijf en voor directe levering, blanke kwaliteit. VLAS. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 15— 20 cent per kg; afwijkende kwaliteit 1115 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas, af boerderij 20— 25 cent per kg, afwijkende kwaliteit 1520 cent p. kg. EIEREN. Voor de eieren kan een prijg worden gemaakt van 1,96—2 per kg. DE oppervlakte zaadteelt van groeulezaden als geheel is vooral in het zuidwestelijke deel van ons land van belang maar het slechte oogstweer van 1960 zal de inkrimping van stamslabonen als zaad teelt, door verplaatsing naar Afrikaanse landen, wel licht nog verergeren. Van 1959 op 1960 was dit areaal reeds bijna de helft kleiner geworden. Voor de groep stamslabonen met draad variëren de richtprijzen 90,tot 120,per 100 kg, op basis van de Alge mene Teeltvoorwaarden en voor de groep van gras sen stamslabonen zonder draad van ƒ110,tot 150,Deze richtprijzen worden door de organisa tie van Kweker/handelaren in tuin- en bloemzaden bepaald, maar de verhouding van vraag tot aanbod kan afwijkingen naar boven of naar beneden veroor zaken. Stamsnijbonen tegen 140,3 rassen stokslabo- nen met draad, variërend van 150,tot 170,—, 6 rassen stokslabonen zonder draad, variërend van 170,tot 210,4 rassen stoksnijbonen met draad a 160,en 2 rassen stoksnijbonen zonder draad a ƒ200,zijn wat areaal betreft, van veel minder betekenis dan de stamslabonenteelt. |\E groep van pronkbonen, die ook vooral in Bra- bant en Limburg wordt vermeerderd, is wel be langrijk met 5 rassen variërend van ƒ120,— tot 160,— per 100 kg. De zaadteelt van 8 rassen tuin bonen komt ook in Noord-Friesland voor met 70, a 80,als contractprijs. DE zaadteelt van doperwtenrassen, verdeeld in ronde en kreuk, met contractprijsvariatie van 60,tot 80,en 5 rassen peulen van 60, tot 90,blijft wel belangrijk, mede door de kente ring van de teelt van landbouwerwten naar de zich uitbreidende contractteelt van dorperwten voor de conserveniIndustrie. De vaststelling van algemene teeltvoorwaarden voor deze vorm van contractteelt, tussen het Landbouwschap en de organisatie van conservenfabrieken, laat echter nog op zich wachten. De basis van deze teeltcontracten is per ha of per eenheid geleverd produkt. Per ha wordt daarbij de opbrengst voor het oogsten getaxeerd met kortingen of toeslagen op een richtprijs die tot dusver 1200 per ha bedraagt met zaaizaad gratis en afwijkingen van b.v. 800,tot 1600,Bij het contracteren per kg peul, variërend van 10 tot 15 cent, mede af hankelijk van het ras, kwam in 1960 bij een goed gewas een ha-opbrengst van 1500,veel voor en was ƒ2000,bereikbaar, waarbij voor vroege levering soms 1 cent per kg premie werd vergoed. AP basis van levering per kg gedorste erwten, kan v al of niet de haxdheidsgraad als kwaliteits- en prijsmaatstaf worden overeengekomen met een prij- zenschaal van 27 tot 45 cent per kg. Met het teelt risico voor de teler als principe, zijn, naast de prijs, o.m. de gezondheid van het zaaigoed, de min of meer verplichte zaai- en oogsttijd ten bate van de fabrieks- campagne, de overgang van risico bij levering, de be monstering en de regeling der geschillen voor de rechtspositie der contracttelers, van groot belang. In het belang van beide partijen, o.m. wat organisatie, transport en belending der percelen betreft, is er een tendenz naar meer collectieve contractrelaties. Het afgelopen jaar kwamen door vaatziekte te veel mislukkingen voor. VOOR het contracteren van bietenzaden en gras zaden op participatieprijzen fungeren bij een deel der betreffende kweker/handelaren min of meer vertrouwenscommissies uit de individuele contract telers. In hoofdzaak voor het overleg over de netto afrekening op basis van de verhouding firma teler van 60 40 by bietenzaad en 80 20 bij graszaad, met tal van variaties in de bijzondere voorwaarden. Min of meer in afwijking van de algemene teeltvoorwaar den, die sedert 1955 niet gewijzigd of aangevuld werden. Voor bietenzaden is de marktpositie prijshoudend mede door een zeer matige opbrengst en kiontkracht. De exportmarkt van fyne graszaden is bij een maand geleden weinig veranderd, met een vaste tendenz voor de weidegraszaden, waarvan de vaste contract prijzen al naar het ras 10,a 30,hoger zijn dan een jaar geleden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 23