öoor de TENSLOTTE Wij hollen weer verder Vorige maal vroegen wij uw aandacht voor EEN GESCHENK VOOR HET HELE GEZIN VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN-GR1EP WANNEER uw dochter, die a.s. zomer een mulo diploma. driejarige H.B.S. of daarmee gelijk te stellen opleiding heeft genoten en zij voelt voor een opleiding als hierboven omschreven, ga dan eens serieus na of zij misschien voor een studie toelage in aanmerking kan komen. Zeer belangrijk is, dat wanneer de meisjes na be ëindiging van haar opleiding een volledige betrek king gaan vervullen na ieder jaar dienst 20®/« van de studieschuld wordt kwijtgescholden. De plaat singskansen zijn buitengewoon gunstig, daar er steeds groot gebrek aan leraressen met bovenge noemde acten is. De salariëring is goed en de op leiding op zichzelf zou ik voor het meisje willen noemen; „een geschenk voor het leven". Blijft zij ongetrouwd, zo is zij in staat op royale wijze in haar onderhoud te voorzien en mocht zij in het hu welijksbootje stappen, dan heeft zij een vorming gekregen, die haar ook als huisvrouw zeer goed |l pas komt. rTENSLOTTE vragen wij uw aandacht voor een klein boekjedat uitgegeven is door de Stichting Land bouwkundig Onderzoek in Wageningen. Het behandelt keuken en bijkeuken en is van de hand van mej. J. Brink. In eerste instantie is het bedoeld voor leraressen en aanstaande leraressen, maar het kan ook van harte worden aanbevolen aan de belangstellende huisvrouw, die haar keuken of bijkeuken ver beteren wil of die aan nieuwbouw toe is. De prijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Het kost slechts dertig cent, doch liefst ontvangt men bestellingen van tien stuks tegelijk. Misschien iets voor afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen? Het adres is: Stichting Landbouwkundig OnderzoekA Salverdaplexn 10 tg Wapeningen, ZEEUWS LANDBOUWBLAD "QE feestdagen liggen alweer een paar weken achter ons en we zijn er zo zoetjesaan aan gewend geraakt 1961 boven onze brieven te zetten. De scholen zijn begonnen en we gaan gewoon verder. Velen van ons hebben de eerste blaadjes van hun fonkelnieuwe agenda alweer volgekrabbeld met afspraken en aan tekeningen voor vergaderingen. Even hebben we van een adempauze genoten, maar nu hollen we weer voort van de éne dag naar de andere. We hebben het zo druk, dat we nauwelijks oog hebben voor de mensen om ons heen, uitgezonderd misschien onze gezinsleden. In één van zijn boeken schrijft Albert Schweitzer ongeveer als volgt: „De normale verhouding van mens tot mens is voor ons moeilijker geworden. Door onze levenswijze van haasten en reppen, door het drukker vekeer en door het samenwerken met velen in een beperkte ruimte, komen wij voortdurend en op de meest verschillende manieren als vreemde met vreemden aamen. De omstandigheden laten het niet toe, dat wij met elkaar verkeren als mens tegenover mens. Wij lijden er niet meer onder, dat wü in tal van omstandigheden niet meer een mens voor mensen mogen zijn en komen er tenslotte toe ons daarvan te onthouden, waar het mogelijk en gepast is. Het dieper contact van mens tot mens gaat bij ons verloren. Daarmee zijn wij op weg het gevoel voor humaniteit te verliezen. Waar het bewustzijn verdwijnt, dat ieder mens ons als mens iets aangaat, raken cultuur en ethiek aan het wankelen." Een uitspraak dus van één onzer grootste tijdgenoten, die zijn leven in dienst der mensheid stelt. Een man, die onder moeilijke omstandigheden in donker Afrika werkt, maar ondanks zijn verantwoordelijk werk daar toch nog dc westerse mens meent te moeten waarschuwen, dat hy met al zijn haasten en reppen op het verkeerde pad is. Zouden wij deze waarschuwing in het jaar, dat op twee weken na nog helemaal voor ons ligt, eindelijk eens ter harte nemen Als wij in het vervolg eens wat minder haast hadden, zouden wij onze mede mens niet zo vaak voorbij zien. De vier woordjes: „IK HEB GEEN TIJD" liggen ons voor in de mond. Ze zijn voor ons gevoel een keurig excuus geworden als we verzuimen een zieke op te zoeken, die blij zou zijn met onze komst, of als we een eenzame in zijn eenzaamheid laten. Laten wij een mens voor mensen mogen zijn en de woordjes: „IK HEB GEEN TIJD" uit ons leven bannen als het er om gaat een medemens, die ons medegevoel van node heeft, een dienst te bewijzen. Houd hiervoor een stukje vrij in uw agenda. WEET U nog waar we vorige maal speciaal uw aandacht voor vroegen, of is er door de drukte, die Oud- en Nieuwjaar voor de huisvrouw met zich meebrengt, niets van gekomen om ons landbouwblad te lezen. Voor hen, die om de één of andere reden de vrouwenpagina niet hebben ge lezen, willen we nog eens even herhalen waarover het ging. Het betrof de opleiding voor landbouwhuishoud- lerares, die sinds kort aan de vakschool voor meis jes te Goes verbonden is. De opleiding voor lerares in de naaldvakken is er al enkele jaren. Voor beide opleidingen kan van rijkswege een studietoelage worden verleend, indien de financiële omstandig heden van de ouders dit wenselijk maken. Deze aanvrage moet echter voor 31 januari in Den Haag binnengekomen zijn. Wij laten nogmaals het adres volgen van de afdeling „Rijksstudietoelagen". Dit is J. P. Coenstraat 1 te 's-Gravenhage. Spreekuur uitsluitend maandag- en donderdagmiddag van 1.30 tot 4.30 uur. U kunt ook eerst uw licht even op steken bij de directrice van de vakschool voor meis jes te Goes, mej. Ybes. TNDIEN een meisje wel voor deze opleiding voelt, doch geen zin heeft voor de klas te gaan staan, dan kan zij nog andere kanten uit. Met een aan vullende cursus staat het mooie beroep van diëtiste voor haar open. Gas- en elektriciteitsbedrijven vragen geregeld meisjes met opleiding N 19. Grote fabrieken gaan er ook hoe langer hoe meer toe over dergelijke meisjes voor bepaalde afdelingen in dienst te nemen. 7 EER belangrijk is, dat deze opleiding voor onze provincie behouden blijft. Bij gebrek aan leer lingen kon deze weieens worden opgeheven. Boven dien bewijzen wij er het Zeeuwse platteland een grote dienst mee als wij meewerken aan de in standhouding van bovengenoemde opleiding. Im mers, het kost steeds grote moeite een voldoend aan tal leraressen voor onze landbouwhuishoudscholen aan te trekken. Wij moeten het grotendeels van onze eigen meisjes hebben, daar leerkrachten uit andere provincies niet gauw genegen zijn in Zee land te komen werken. We wonen nu eenmaal in een uithoek van ons land. •70ALS u misschien wel weet, wordt de Land- bouwgids door vakbladen beschouwd als de wegwijzer voor het landbouwbedrijf en de vee houderij. Bovendien komt er een uitgebreid hoofd stuk: „Het Gezin" in voor, zodat de vrouw van het platteland zeker voor dit mooi uitgevoerde boek werk belangstelling zal hebben. Laten wij enige onderwerpen noemen, die in hét hoofdstuk: „Het Gezin" behandeld worden en wel door personen, die allen deskundig zijn op het gé- bied, waarover zij schrijven. Allereerst vinden wij iets over het wonen in onze tijd, waarop volgt maten en afmetingen van de woning. Een nieuwe keuken in een oude woning is iets, waarnaar vele bewoonsters van oude huizen verlangen. Door te lezen, wat hierover geschreven staat, komt u misschien zelf op een goed idee vooi* uw huis. Vloerbedekkingen baren ons nogal eens wat zorg. Er is zo'n grote keuze, dat wij dikwijls niet weten te kiezen. Ook de dekvloeren worden behandeld. Over de veiligheid in en om ons huis valt ook wel één en ander te zeggen. Wist u, dat er meer kinderen in en om de woning verongelukken dan door verkeersongevallen om het leven komen Vaak weten wij niet het juiste speelgoed voor kinderen te kopen. Ook hier wordt raad geschaft, want er is-een leeftijdstabel voor kinderspeelgoed opgenomen. Met vlekken in kleren en op meubelen krijgen we allemaal op zijn tijd te maken. Er is in de gids een vlekkenlijst opgenomen, die we kunnen raad plegen. We weten als huisvrouwen tegenwoordig vaak niet hoe we bepaalde textiel moeten reinigen. Om de eenvoudige reden, dat we niet weten waaruit ze bestaat. Daarom is het dringend nodig, dat er een uitgebreide textieletikettering komt en hierover kunt u het nodige lezen. Met was- en reinigings middelen is het al net als met de textiel. Er is een overvloed van soorten, waarvan we de samenstel ling niet kennen. Er worden nuttige wenken gegeven voor het diepvriezen. De wet en de huisslacht wordt onder de loupe genomen, terwijl er ook aan de voedings waarde van vlees de nodige aandacht wordt besteed. De beroepskeuze van het plattelandsmeisje gaat ons allen ter harte en met de stofzuiger en vloer - wrijver hebben we allen evengoed te maken. Toe stellen voor wasbehandeling zijn er legio, maar we weten niet altijd de beste te kiezen. Hierover kunt U evengoed lezen als over inzaai en bemesting van uw gazon. Erfbeplanting, bomen en heesters zijn evenmin vergeten en als U daarbij voegt alle nut tige wenken en wetenswaardigheden voor het be drijf van uw man in dit boekwerk staan, dan zult U ongetwijfeld tot de slotsom komen, dat er heel wat minder waardevolle boeken in uw boekenkast staan en nog duurder bovendien. Immers, dit smaakvol uitgevoerde werk kost slechts acht gulden. Nogmaals, als U denkt, dat uw dochter voor een studietoelage in aanmerking komt, wees er dan vlug bij en zorg, dat uw aanvraagformulier voor 31 janu ari a.s. in Den Haag is. Alle formulieren, die na die datum binnnenkomen, worden onherroepelijk ter zijde gelegd. Zeg dus niet: „Ik zal eerst maar eens afwachten of ze a.s. zomer slaagt", want dan koint U een jaar achter met het verkrijgen van een studietoelage. -5SSBT-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1961 | | pagina 14