DE BOERi UGD Neem toch maar even de tijd! 924 ***0oor de VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP O L J G Bij de jaarwisseling EL Impressie EEN AVONDJE UIT Zeeuwse Kontaktdag „de Algemene Vergadering" op zaterdag 14 januari 1961 in het City-theater te Middelburg. ZEEUWS LANDBOUWBLAD ik verbeeld me niet, dat u vandaag, zodra de post binnen is, naar het Zeeuws Landbouwblad zult grijpen om de pagina Voor de Vrouw (die maar een halve pagina mag zijn) te lezen. Daarvoor hebt u het allemaal veel te druk. Op de laatste dag van het jaar wordt er van ons huisvrouwen heel wat gevraagd. Behalve onze gewone dagelijkse besoignes voor de „zondag", moet er nog een extraatje voor de Oudejaarsavond zijn. En bij al die drukte staat er nog ieder ogenblik een groepje kinderen met de „koenkelpot" aan de deur. Als het tiende clubje aan het zingen geslagen is, hebben we heus geen geduld meer tot ze gevraagd hebben: „Geef mien een centje, dan ga ik voorbij". We geven het centje al bij het begin van het lied. En op deüe d*ag spoken ons daarbij nog allerlei gedachten door het hoofd over het jaar, dat aan zijn laatste ureh bezig is. Misschien zit het kerstrapport van één of meerdere onzer spruiten ons nog een beetje dwars en we kunnen alleen maar hopen, dat het in het nieuwe jaar beter zal gaan. De kinderen worden toch met ieder jaar ouder enhet verstand komt met de jaren, dus zullen we er maar het beste van hopen. Zeer waarschijnlijk zijn er ook onder u, die niet te klagen hebben over dat rapport, integendeel. Nu hoop ik zo hartelijk, dat juist zij even tijd zullen vinden dit stukje te lezen, vooral als zij dochters hebben, die a.s. herfst een beslissing moe ten nemen welke richting zij zullen uitgaan. Wij hebben al eens meer in deze rubriek het één en ander gepubliceerd over: „Wat zullen onze meisjes worden". Deze keer willen wij een speciale opleiding onder uw ogen brengen en wel de opleiding le rares N 19 en N a. De opleiding dus als lerares bij het nijverheidsonderwijs. De akte N 19 is die van landbouwhuishoudlerares, die van N a de akte van lerares in de naaldvakken. ER zijn meisjes, die zeggen, dat zij geen zin hebben voor een klas te gaan staan en liever een ander beroep kiezen. Het is echter vooral voor meisjes met akte N 19 niet beslist nodig, dat zij voor de klas gaan staan. Er zijn meerdere mogelijkheden, waarover wij het een volgende maal nog met u willen hebben. Het is nog veel te .weinig onder de aandacht gebracht, dat wij momenteel in Zeeland gelegen heid tot opleiding voor beide akten hebben en Wel aan de vakschool voor meisjes te Goes. Vroeger gingen dë meisjes, die voor N 19 wilden studeren, naar Deventer, Zetten of Posterholt. Niet alleen gingen de meisjes dus op vrij jeugdige leeftijd voor goed het huis uit, maar het was ook een vrij kost bare geschiedenis. TITIJ zijn dus wel bevoorrecht, dat wij in onze provincie een dergelijke opleiding gekregen hebben. Helaas wordt er te weinig gebruik van ge maakt. Dikwijls door onwetendheid. Want hoewel de opleiding in het centrum van Zeeland is, kan het gebeuren, dat het voor sommige ouders toch niet te betalen is, hun dochter een dergelijke opleiding te laten geven. Men weet niet, dat er in gevallen, waarin dit nodig blijkt te zijn, een studietoelage kan worden verleend, mits het meisje van voldoende aanleg en ijver blijk geeft, dus wanneer de rapport cijfers niet te wensen overlaten. Deze aanvrage voor een studietoelage moet in de maand januari worden ingediend. Aanvragen, die na 31 januari binnenkomen, worden onherroepelijk terzijde ge legd. Misschien hebt u een dochter, die voor een dergelijke studietoelage in aanmerking komt, mis schien weet u een meisje uit uw familie- of ken nissenkring. Nu Zeeland het voorrecht te beurt gevallen is een dergelijke opleiding te bezitten, is het voor ons een erezaak er voor te zorgen, dat de cursussen voldoende bezet zijn. Anders is het niet denkbeeldig, dat deze kans voor onze jonge meisjes verloren gaat en de opleiding naar elders verplaatst wordt. "LIET gebeurt ook wel eens, dat de prestaties van een meisje op de lagere school van dien aard zijn, dat men het niet aandurft haar naar een m.u.1.0. of middelbare school te zenden. Soms ontplooien zulke meisjes zich op de huishoudschool in die mate, dat men. het jammer vindt geen andere school ge kozen te hebben. Vele ouders denken, dat er nu niet veel mogelijkheden meer zijn voor hun doch ters. Doch dat is verkeerd gedacht. Ook voor deze meisjes staat de opleiding voor lerares open, zij het dan via een drie-jarige vooropleiding op de vak school. Ook voor die drie-jarige vooropleiding kan een studietoelage worden verstrekt tot maximum f400,per jaar. De afdeling rijksstudietoeïagen is bereid monde ling en schriftelijk alle gewenste inlichtingen te geven. Spreekuur uitsluitend maandag- en donder dagmiddag van 1.304.30 uur, J. P. Coenstraat 1 te 's-Gravenhage. Veel gemakkelijker is het voor u even contact op te nemen met de directrice van de vakschool voor meisjes te Goes, mej. Ybes, die u alle ge wenste inlichtingen kan en wil geven. lyiISSCHIEN vindt u wel, dat we er vroeg bij zijn om op deze opleidingen te wijzen, maar wan neer de gezinsomstandigheden noodzaken een stu die toelage aan te vragen, is er niet veel tijd meer te verliezen. Verder willen wij nog even zeggen, dat er voor meisjes, die aanvankelijk geen te beste cijfers hebben gehaald, doch wier rapport aan merkelijk verbeterd is, de kans bestaat voor de resterende jaren van de opleiding een studietoelage te verkrijgen. Wacht dus niet te lang u met de directrice van bovengenoemde school in verbinding te stellen. Over veertien dagen hopen wij de mogelijkheden te bespreken, die voor onze meisjes naast het onder wijs geven aan een landbouwhuishoudschool open staan wanneer zij de akte N 19 bezitten. Verder wensen wij allen, die onze pagina lezen, een gelukkig 1961. Moge het jaar, dat voor ons ligt, u en de uwen heil en zegen brengen. ALS dit blad verschijnt, is het jaar 1960 weer zo goed als voorbij, en het past ons daarop even een blik terug te werpen. Voor de landbouw, welke toch in onze provincie zulk een voorname plaats inneemt, bracht het een ontelbaar aantal zorgen, groot en klein. Datgene, waarvoor de boer met zijn personeel en materieel een vol seizoen heeft gewerkt, kon slechts met grote moeite en in verschillende gevallen nog slechts gedeeltelijk, worden geoogst. Ook buiten de landbouw hadden velen schade en hinder van het onberekenbare en uiterst natte weer in het afgelopen jaar. Zoals meerdere jaren nu nog bekendheid genieten door grote droogte of bijzon dere regenval en vorst, zal ook 1960 als een ^bijzonder jaar de geschiedenis ingaan, en vast en zeker zullen wij mettertijd de jongeren van dat ogen blik verhalen over het natte jaar '60. Naast het memoreren van de zorgen, die het afgelopen jaar ons bracht, dienen wij ook te gedenken, dat wij en ons land werden gespaard voor grote rampen en gebeurtenissen, zoals die in andere delen van de wereld voorkwamen. Weldra zal de klok, het prille begin van een nieuw jaar aangeven, een jaar, waarin wij op geen enkele wijze een blik vooruit kunnen werpen, doch dat ongetwijfeld zijn problemen spoedig aan ons zal opdringen, ech ter tevens naar wrj hopen voor ons allen ook vrede en vreugde met zich *zaï 1brengen. fn «•MBj-'&e jdkrM^lM!g,WeH"£*'fk allen namens het Hoofdbestuur van de k een tmeiiicU êV §ër\ goed en gelukkig begin van het nieuwe jaar. P. VAN DER MAAS, Provinciaal Voorzitter. Dagen, dagen van hard werken. Van 's morgens vroeg tot 's avonds [laat, Zo, dat het haast niet is te merken, Dat het jaar I960 ten einde gaat. De laatste bieten worden gereden, En men slaakt een zucht bij de laatste [vracht, De akkers zijn vertrapt, vertreden, Er is nog zoveel werk dat wacht. Want door die vel# stromen regen, Die op de aarde zijn geplensd, -Mba» Werd de boer kritisch genegen, dEn zijn humor sterk begrensd. De boerderij is gelijk een dakloze [fabriek En afhankelijk van moeder Natuur, Z(j remt soms heel het mechaniek, En de winst is dan ook zuur. Maar hij blijft doorwerken, Altijd maar weer ongestoord, Wat hem bedelt is niet te merken, HQ ploegt verder „steeds maar voort". J. L. MURRE. L.J.G. STREEK WALCHEREN jj bent hartelijk welkom op de bijzonder interessante cause rie met filmavond van het Land bouwkundig bureau voor Thomas- slakkenmeel te Wageningen, welke wordt aangeboden door de N. V. S. van Eenennaam en Zn. Dit programma wordt aangebo den op donderdag 12 januari a.s. des avonds 8 uur in café „De Vriend schap" te Middelburg. Men wordt verzocht zich vóór jan. op te geven bij: N. V. S. van Eenennaam en Zn. Middelburg. Tel. 01180—2450. S. Kodde. Serooskerke. Tel. 01189—300. A. Boone. Nieuw Sint Joosland. Tel 01182—259. Ook U verwachten wij op onze Het zeer gevarieerde programma staat in het teken van: voor door... en van... de leden. trekkerbehendigheidswedstrijd 0 het maken van hartige hapjes 0 fruit schikken 0 het maken van eigen kleding 0 modeshow In de middaghüeenkomst zal de voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, een causerie houden over: „WAAR MOETEN WIJ ONS ALS JONGEREN OP VOORBEREIDEN? Volgende week publiceren wij bet volledige programma.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8