922 De maand januari op het Zeeuwse Landbouw bedrijf ZEEUWS LANDBOUWBLAD 11ET gezegde „en de boer pioegue voort", zal bij de jaarwisseling voor velen nog van toepas sing zijn. Het is dan ook te hopen dat een vorst periode nog enige tijd op zich zal laten wachten. Wanneer dit niet het geval is, zal het werk nog meer vertraagd worden. We denken bijv. alleen maar aan de percelen die bestemd waren voor win tertarwe en die nu ook in het voorjaar bewerkt en gezaaid moeten worden. Het ongunstig afgelopen seizoen zal dan ook in 1961 nog merkbaar zijn. Bij het opstellen van het bedrijfsplan voor 1961 kan echter rekening gehouden worden met de op gedane ervaringen. Het kan nodig zijn om verande ringen in de bedrijfsvoering aan te brengen naar aanleiding van veranderde omstandigheden, o.a. arbeidsmethoden, arbeidskrachten, lonen, prijzen, enz. WATERBEHEERSING IN de voorgaande maanden is wel bijzonder dui- delijk gebleken dat de waterhuishouding in verschillende polders en percelen veel te wensen overlaat. Voor het controleren en reinigen van de drainage zijn de wintermaanden zeer geschikt. Door middel van de z.g. boorgatencontróle kan men nagaan of een drain goed funktioneert. Hiertoe wordt op het hoogste punt van de drain een gat geboord. Vier en twintig uur na een regen- rijke periode mag er geen water van betekenis in voorkomen. Is dit wel het geval, dan is de water afvoer gestoord en moet dan hersteld worden. Bij een geringe slibnfzetting of een controle van nieuw gelegde buizen kan- gebruik gemaakt worden van de plastic slang, voorzien van ijzeren punt en schraapkleppen. Dit gebeurt met handkraeht. Een dergelijk appa raat kost bij een lengte van 200 m ƒ200,--. Bij gezamenlijke aankoop worden de kosten zeer ge ring. Vooral in de herverkavelingsgebieden (nieuw gelegde drains) verdient deze methode aanbeveling. Elk jaar kunnen alle drains gecontroleerd wor den of bijv. op de grotere bedrijven een vierde ge deelte. Om de 4 jaar worden dan de drains nage zien. Bij drains die geheel of gedeeltelijk zijn dicht geslibd, is deze methode onmogelijk. In dit geval moeten de buizen met water, onder hoge druk, doorgespoten worden. Verschillende loonwerkers zijn in staat om dit werk uit te voeren. Laatstge noemde methode is goedkoper dan het leggen van nieuwe drains. Jaarlijks is het nodig dat de eind- buizen gecontroleerd worden op verstopping, over- groeiïng, enz. Een drainage kan alleen bij een goed onderhoud zijn funktie blijven vervullen. OPSCHONEN EN ONKRLTDBESTRIJDING IN GRASZAAD IN graszaadpercelen mogen geen andere gras- soorten voorkomen. Wanneer dit het geval is dan volgt afkeuring tot handelszaad (lagere prijs). Daarom is het noodzakelijk om nu tot- opschonen over te gaan. Ook kan mogelijk aan het eind van deze maand 250— 300 kg kalkstikstof per ha tegen onkruid (speciaal muur) aangewend worden. Het N-effekt kan gelijk gesteld worden met een baal kalksalpeter. Strooien op een dauwnat gewas, ge volgd door een zonnige dag, geeft de beste resul taten. WINTERTARWE ZAAIEN WANNEER het nog mogelijk is om wintertarwe te zaaien, dan komen alleen de weinig win- tervaste rassen Capelle Desprez en Minister hier voor in aanmerking. De andere rassen zijn in ja nuari minder geschikt. Het is raadzaam, al is dit niet geheel afdoende, om het zaaizaad tegen vogel- schade te ontsmetten. Dit moet na het ontsmetten tegen schimmels plaatsvinden. VEEVOEDING EN VEEVERZORGING DIT jaar blijkt de zetmeelwaarde van vele ruw- voedermiddelen lager dan normaal te zijn. De Landbouwpraktijkschool Prins Willemte Schoondijke r\E nog steeds toenemende mechanisa- Ls tie vraagt voor de bediening en het onderhoud, van de werktuigen een grote technische kennis en inzicht van het be dienend personeel. Naast praktische ken nis is technische scholing en voorlichting onontbeerlijk. Een nevenvoordeel van de technische kennis en vakbekwaamheid is dat de werkgever bij het gebruik van dure machines en werktuigen op hem kan ver trouwen. Daarom is het noodzakelijk dat aan de opleiding van de werknemers de .grootste aandacht wordt besteed door ze kursussen te laten volgen. De praktijkschool voor landbouw mechanisatie biedt deze opleiding. Het programma stelt zich geheel in op de pro blemen die zich bij de gebruiker van land bouwwerktuigen voordoen. Er wordt in zicht verschaft in konstruktie, periodiek onderhoud, opsporen en verhelpen van storingen, elektrische installatie, enz. Ook is een rijvaardigheidsopleiding mo gelijk met trekkers met verschillende aan bouw- getrokken werktuigen. Tevens is er een uitgebreid werktuigen park waarvan onderhoudafstelling en praktisch gebruik geoefend kan worden. Verder wordt gewezen op de nieuwste werkwijzen omtrent verzorgingoogsten en verdere verwerking van de landbouw- produkten. De duur van de kursussen varieert van 1 tot meer weken, al naar gelang het onder werp. De kursussen zijn toegankelijk voor een ieder die in de landbouw werkzaam is. Het programma wordt opgesteld in overleg met de kursisten. Dit kan betrekking hebben op maai dorsers, dieselmotoren, elektrische instal latie en andere werktuigen. Er is logeer- en ontspanningsmogelijkheid. Juist de winter maanden zijn geschikt om het personeel de praktijkschool te laten bezoeken. Het adres voor het opgeven van deel nemers en voor nadere inlichtingen is: Praktijkschool voor Landbouwtechniek en Arbeidsrationalisatie .Prins Willem", Van der Slikkestraat, Schoondijke, tel. 01173 313. De twee nieuw gebouwde vleugels van de Landbouw school te Schoondijke Hierdoor is het beter om minder eiwitrijk kracht voer te verstrekken om b-v. C- in plaats van D- koek/of meel te verstrekken. Ook kan wat minder D-koek/of meel gegeven worden en wat meer zet- meelrijke produkten, zoals graanmeel. Voor een juiste advisering is ruwvoederonderzoek en rant soenberekening noodzakelijk. Wanneer u dit als nog wenst te doen, geeft dit dan zo spoedig moge lijk op bij de monsternemers of de rayonassistent in uw gebied. Voor de stalperiode is er over het algemeen zeer veel sappig voer beschikbaar. Dit wil echter niet zeggen dat ei" zoveel mogelijk van gevoerd moet worden. Een bekend gezegde „overmaat schaadt" is ook hier van toepassing. Eén goede waardemeter is de mestvastheid. Wanneer de mest dun is, wordt er te veel sappig voer en/of van slechte kwaliteit of in een verkeerde verhouding gegeven. Het is beter om niet te veel en een goed samen gesteld rantspen te voeren. Een goede verzorging van het vee is ook in deze maand een eerste eis. DE BEDRIJFSPLANNING IJET bedrijfsplan is opgebouwd uit verschillende onderdelen, bijv. bouwland/graslandverhou ding, melk- en/of mestvee, benodigde en beschik bare arbeid en kapitaal, aanwezige en benodigde trekkracht en machines. Het bouwplan kan meer of minder gewassen omvatten van verschillende oppervlakte. Men kan veel machines hebben en weinig personeel of om gekeerd en de loonwerker niet of veel inschake len. Zo zijn er talrijke mogelijkheden van bedrijfs organisatie. Nu we het bedrijfsplan voor 1961 op stellen, moet met genoemde faktoren rekening worden gehouden. We denken bijv. alleen maar aan de arbeidsbezetting. Veel werkrïèmers gaan de landbouw verlaten. De landbouwers zullen in de toekomst meer moeten gaan samenwerken of nog harder moeten werken dan nu reeds het geval is. Welk plan moeten we nu volgen? We kunnen zeggen dat we het plan moe ten kiezen dat die kombinatie en mogelijk heden bevat, die de grootste winst beloven te geven. Met andere woorden: het plan dat het grootste verschil geeft tussen opbreng sten en kosten. Op gemengde bedrijven met grasland en vooral op gezinsbedrijven geldt dat de melkveehouderij beslist betere resultaten geeft dan de mesterij. Voor een goed ar beidsinkomen op de kleine bedrijven vraagt ook de fruitteelt of de grove tuinbouw de aandacht. Een goed technisch en ekonomisch in zicht is nodig om te komen tot de hoogste rentabiliteit. Er dient dan ook zoveel moge lijk gezorgd te worden om z.g. bij de tijd te blijven. Een economisch inzicht wordt bevorderd door het- bijhouden van een bedrijfseconomische boek houding door medewerking van standsorganisaties of het zelf bijhouden van een bedrijfsboek. Ook kan er een analysebegroting gemaakt worden door de R. L. V. D. Men krijgt dan een Inzicht in kosten en opbreng sten van het bedrijf. Eventuele veranderingen kun nen leiden tot een hogere winst. IN de maand januari wordt meestal het bouw plan voor het komend oogstjaar opgesteld. Het samenstellen hiervan zal door de slechte structuur van verschillende stukgereden percelen nu niet eenvoudig zijn. Het is b.v. nu veelal nog niet mogelijk om te zeg gen welk perceel geschikt is voor erwten of vlas. Ook de prijsverwachting en de afzetmogelijkheden van verschillende produkten kunnen een belem merende faktor zijn. Dit jaar zal het dan ook min-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6