Van Boerderij en Organisatie 913 ZATERDAG 2 a DECEMBER 1960 SCHOUWEN-DUIVEL AND. 20 dec. IIET geploeter in de bieten is nu vrijwel afgelo st pen. De laatste weken is veel gevergd, vooral van trekkers en wagens. Velen z\jn tot de aanschaf van anti-slipwielen overgegaan. Het resultaat is soms verrassend goed, alleen bij vastzitten verhogen we de kans op het in elkaar draaien van onze trek kers. De kammen aan de anti-slipwielen pakken goed in de grond. Het gevaar dat we te veel van onze trekker vergen is dan niet denkbeeldig. De suikergehaltes zijn vrij laag gebleven en we geloven niet dat het gemiddelde van 15 Vi wordt bereikt. Het ploegen begint nu ook goed op gang te ko men. Bij gunstig weer kan er vóór Nieuwjaar nog heel wat omliggen. Niettemin zal deze winter maar een heel korte rustpauze geven. Veel moet nog ge beuren. Bij het omzetten van de aardappels schrikt ieder een van de kwaliteit. Veel kuilen zijn ingeregend. Ook het uitvalpercentage in de uien is zeer groot. Er komt steeds meer koprot. Deze keer nog iets over het onderhoud van onze drainage. In veel kavels liggen de buizen al weer een aantal jaren. Jaren, waarin aan drainage-onder houd weinig is gedaan. Onderhoud is dan ook drin gend gewenst. Het meest aantrekkelijke systeem is het doorspuiten van onze drains met slootwater. Het geheel (pomp, motor en ongeveer 200 m slang) kost ongeveer ƒ2000. Een groot bedrag, maar bij aanschaf door 3 of 4 man beslist verantwoord. Ge zamenlijk behoeven de kosten per jaar per man niet hoog te zijn. De kosten van het uitvoeren in loonwerk bedragen ook al gauw 811 ct per meter, afhankelijk van de dagcapaciteit. Het opnieuw drai neren kost ƒ1000 (exclusief arbeidsloon) per ha. Dat laatste bedrag is wel duur en zover hoeft het beslist niet te komen. Praat eens met buurman over gezamenlijk onderhoud en tracht deze winter nog wat aan het onderhoud te gaan doen. THOLEN EN ST PHILIPSLAND. DE laatste weken was bij ons persoonlijk alleen maar actueel hoe we onze aardappelen en bie ten uit de grond moesten krijgen en daarna hoe we deze produkten van het land moesten halen. Allen hebben we met deze problemen te maken gehad en naar onze mening was het weinig actueel u een verslag te geven van onze eigen moeilijkheden. Hoogstens had u zich dan kunnen troosten met de wetenschap dat uw overzichtschrijver ook wel eens heeft „vast" gezeten ondanks een trekkracht van zo'n slordige 100 pk! Op een enkele uitzondering na zijn de bieten van het land; van de aardappelen kan dit niet geschre ven worden. Nog ettelijke ha's zitten in de grond. Dikwijls is de kwaliteit van dien aard, dat het de moeite en de kosten niet meer loont ze te rooien. Dit jaar heeft de mechanisatie het pleit helaas dikwijls verloren, zowel bij de aardappelen als bij de bieten. De kopschoffel en de rooi tang bleken een uitkomst bij de bietenoogst en... het aardappelriekje bij de aardappeloogst. Op Tholen liggen nog vele aardappels aan de kuil; en het ziet er naar uit dat nog grote verlie zen zullen optreden. Vooral in een jaar als dit bewijst een geventi leerde bewaarplaats zijn nut dubbel en dwars. Niet alleen ons machinepark moet modern zijn, ook onze bedrijfsgebouwen, zij moeten aangepast zijn of wor den aan de gewijzigde bedrijfsmethoden. Rationeel zullen alleen zij werken, die met hun tijd meegaan. Daarom dient de Thoolse aardappelteler ook op dit punt diligent te zijn. NOORD-BEVELAND. ANDERS was zo rond de kortste dag het werk zo goed als aan kant. Doch dit jaar moeten er op dat tijdstip zelfs nog bieten worden gerooid (hoe wel gelukkig niet veel meer), moeten in elk geval nog vele tonnen bieten naar de afleveringsplaatsen ongeveer 20 van het land op de ploeg. En dan hebben we de aardappels nog niet ge noemd, waarvan er zich nog tennaastebij 200 ha in de grond bevindt. Weliswaar kan zeker de helft hier als afgeschreven worden beschouwd door rotting en kwaad, maar er blijft toch nog een kleine honderd ha over, die op het oog nog een gaaf pro- dukt kan opleveren. Wat er hiermee zal gebeuren is moeilijk te zeggen. We hebben het al eens eerder meegemaakt, dat er in maart nog aardappels wer den gerooid. Maar wanneer dit volgend voorjaar mogelijk mocht zgn, dan zou dit op een zachte win ter '60'61 wijzen, die we voor onze verblubberde grond nu juist niet nodig hebben. Men kan in het algemeen moeilijk zeggen, wat het beste is. Met de riek rooien loont weliswaar de kosten nog ruimschoots, maar het ontbreekt het personeel hier en daar aan moed om na het ge zwoeg in de bieten, nu nog eens overnieuw in de modder tet duiken voor de aardappels. Aan de andere kant is het toch wel jammer en het ware boerenhart moet hiertegen wel in opstand komen om de kostelijke vrucht zomaar prjjs te geven (al is dan de prijs ook niet kostelijk). Erger nog is het, dat men een meer of minder groot deel van de aardappels en de kuil kan weg gooien, omdat ze door te hoge waterstanden van de laatste paar maanden ten dele soms ook ge heel verrot zijn. Dat is toch wel het allerergste. Men was blij de aardappeloogst geborgen te hebben en die Is nu toch nog verloren. ZUID-BEVEL AND. EINDELIJK, nu we reeds kort bij de jaarwisseling zijn, is het zover (ongeveer 3 tot 4 weken later dan normaal het geval was) dat de suikerbieten zijn gerooid en afgevoerd. Het resultaat kan thans on geveer berekend worden; we weten de opbrengst en het suikergehalte; daaruit kunnen we uiteindelijk de geldopbrengst per ha berekenen. Rekening moet nog gehouden worden met de aftrekpost voor het teveel aan suiker voor de Nederlandse bevolking dat uit oogst 1960 gewonnen zal kunnen worden. Ook zijn van invloed de premies voor vroege en voor late levering alsmede premies of boetes voor de tarra. Aan de andere kant zitten we met de extra hoge kosten bij het zware handrooien, de extra trek kracht i.v.m. de grote opbrengst, de moeilijkheden bij het afvoeren, de zeer slecht en moeilijk berijd bare grond, de extra kosten wegens reparaties aan trekkers en wagens; verder zijn er verschillende punten die volgend jaar pas goed te beoordelen zijn, zoals struktuurbederf, waardoor de gewassenkeuze in vele gevallen beperkt zal kunnen zijn en zeer ver moedelijk een extra gift stikstof zullen vragen. Afgaande op de resultaten in 1960 verkregen op enkele proeven op Oost Zuid-Beveland zal ir. M. A. v. d. Beek op de Algemene vergadering van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Oost Zuid-Beveland op 6 januari te Kruiningen een inleiding houden over de mogelijkheid om suikerbieten mechanisch te wieden en te dunnen met veel minder arbeidsuren per ha dan normaal 't geval was. Het aantal landarbeiders zien we steeds kleiner worden. Willen we nog een behoorlijke oppervlakte suikerbieten blijven verbou wen, dan zullen we toch moeten proberen de ar- beidstop, die het doorslaan, dunnen en wieden geeft, zoveel mogelijk af te vlakken. Uit de inleiding kun nen waardevolle punten voor uw bedrijf naar vo ren komen. Hier en daar is er de vorige week nog wat winter tarwe gezaaid. Plannen om wintertarwe uit te zaai en zijn er nog volop, of ze uitgevoerd zullen worden is een tweede. Verschillende percelen, die wat vroe ger gezaaid zijn, hebben jammer genoeg een zo danige onregelmatig slechte stand, dat ze als mis lukt beschouwd moeten worden. Het op wintervoor ploegen vordert regelmatig. Het blijkt in verschillende gevallen nog niet eens tegen te vallen. Zo blijkt de struktuur op verschillende reeds geploegde bietenpercelen minder geleden te hebben dan na de afvoer van de bieten verwacht zou kunnen worden. Afhankelijk van de ontwatering is er nog al wat verschil tussen de polders. WALCHEREN. VOOR de boer loopt een buitengewoon jaar ten einde. Het profijt van hoge opbrengsten ging door slechte weersomstandigheden deels verloren als gevolg van kwaliteitsverlies en zelfs door totaal verloren gaan van produkten. Ook laten de prijzen van de „vrije" produkten veel te wensen over. Om de oogst te bergen zijn hoge kosten gemaakt. De omvang hiervan is gedeeltelijk niet na te gaan omdat het transportmateriaal veel meer heeft ge leden dan in andere jaren. De bietenoogst loopt op zijn eind. Vóór de kerst dagen zullen op de meeste losplaatsen de bieten zijn aangevoerd. Een lange moeilijke bietencampag ne is daarmee achter de rug. De laatste weken is het goed december-weer ge weest. Het was weer mogelijk dat geploegd werd zonder dat al te veel struktuurbederf werd veroor zaakt. Op veel bedrijven zal het echter niet moge lijk zijn vóór Nieuwjaar geheel klaar te komen. Zowel de Coöperatieve Melkfabriek als de Coöpe ratieve Aankoopvereniging hebben grote investe ringsplannen. De Melkfabriek zal voor een groot deel worden vernieuwd, terwijl „Eiland Walcheren" er een nieuwe silo gaat bijbouwen. Deze investerin gen zullen, zeker op langere termijn gezien, voor delen voor de leden met zich meebrengen. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. TOT nog toe zijn we van vorst gespaard gebleven. Een van de weinige meevallers in de laatste maanden. De bieten zijn wel voor het grootste deel geleverd. Indien mogelijk proberen we te ploegen; op vele percelen echter een hopeloze karwei. Hier en daar zien we dan ook twee trekkers voor een tweescharige ploeg rijden. Al hopen we dat de vorst nog even uitblijft, een winter zonder vorst zou voor de grondtoestand in het nieuwe jaar een ramp betekenen. Aan het zaaien van winter overgangstarwe wordt door velen niet meer gedacht en zullen we het in het aanstaande voorjaar maar op zomertarwe hou den. Zo zit ieder, helemaal tegen de gewoonte in, tegen Kerstmis nog volop in de drukte. Een enke ling die zijn balans al opmaakte zal wel geschrok ken zijn van de totaalpost onkosten. Nu moet men daar wel geen belasting van betalen gelukkig nog niet), maar het is toch voordeliger wanneer men daarmee aan de lage kant zit. Temeer ook omdat onze minister Marijnen bij prijsvaststellingen alleen maar van lage kostprijzen uitgaat. „Wanneer een boer hoge onkosten maakt, dan hoeft de consument daar nog niet de dupe van te worden" (van politiek moet je verstand hebben). Ondanks alles is met veel gemodder toch eindelijk een eind gekomen aan de oogstmisère. Verschillende zaken moesten door het slechte weer verstek laten gaan. Extra drukte brengt de reeds vroeg opge- vit een orktim WeEKBOEK vam 19 dec. OTRAKS luiden de Kerstblokken weer over de gehele aarde, Vrede op aarde, hoewel er toch momenteel overal geen vrede is. Er is wel geen feest, dat zo algemeen wordt gevierd over de gehele wereld, als het Kerstfeest. Alleen de omstandig heden kunnen wêl veel schelen. Is het hier hartje winter en zijn de kerstkaarten altijd wit van de sneeuw, in Australië b.v. valt kerstfeest midden in de zomer. Het lijkt ons niet zo aangenaaih, maar de mensen vieren het altijd en meest wordt het buiten gevierd. Het kerstfeest, dat reeds bijna 20 eeuwen gevierd wordt, de geboortedag van de Verlosser der wereld, die als een kindje in de schamele stal werd geboren. Misschien wordt het feest wel meer als een groot feest van jolijt, vreugde en goede diners gevierd, dan aan een stille herinnering aan dit grote gebeuren. Twintig eeuwen is een hele tijd; niet vele fees ten kunnen op zo'n ouderdom bogen. Hieruit blijkt ook wel, dat dit feest niet is ingezet door de men sen, want dan zou het geen 20 eeuwenlang uit gehouden hebben De natuur doet bij ons ook .mee aan de stem ming en wijding van het mooie kerstfeest. De dagen zijn kort, de avonden en de nachten lang en donker. Het Licht komt ook in de duisterste dagen, ook toen in Judea, dat er toen ook donker uitzag, bezet door de Romeinen we hebben ook nog kennis aan bezet-zijn ze waren niet vrij en een mens, die niet vrij is, voelt zich altijd on behaaglijk. Nu de Verlosser geboren was zou het niet lan ger meer duister zijn en weldra licht worden voor het ganse volk Doch het is niet zo gegaan. Ze hebben het als altijd weer beter geweten; ze heb ben zich aan Hem vergrepen en Hem ter dood gebracht als een moordenaar. Nu, wij weten nu meer dan de inwoners van Judea toen, maar toch misschien niet veel meer, wanneer wij zien in welke wereld we leven, van onrust, dreigende oorlog, onlusten in veel landen, rassenhaat, dan zijn we nog niet veel verder dan 20 eeuwen terug. De haat onder elkaar, de vele veten, de jalousie, de grote liefde voor zichzelf en niet voor zijn naaste, zijn nu heden ten dage niet veel minder geworden. De mens wapent zich tot de tanden, de chemici proberen nogal sterke atoombommen te maken, de vliegtuigenen worden nog al sneller, de duik boten worden met atoomwapenen uitgerust en door atoomkracht voortgestuwd, kunnen zelfs onder de grote ijskap van de Noordelijke Poolzee doorvaren. De ene macht wil de andere overtroe ven, zelfs met het zenden van bemande raketten naar de maan en andere planeten. Of dit ooit lukken zal, is nog de vraag. Hoe lang zal dit nog duren? Of zal de wereld, die zo mooi kon zijn, wanneer ieder zijn naaste liefhad als zichzelf, zich toch tot de gehele onder gang richten, waarin de mensen allen verliezers zullen zijn. Laten we bidden, dat de mensheid einde lijk tot bezinning zal komen en bij het Licht van het Kerstgebeuren de wereld zal kunnen jubelen: „Vrede op aarde in de mensen een welbehagen". Alle lezers een gelukkig Kerstfeest toegewenst. stalde veestapel mee. Een veelbewogen boerenjaar ligt achter on^, materieel voor velen ongunstig, terwijl de grondtoestand tegen het volgende jaar ons reeds bij voorbaat pessimistisch stemt. Geestelijk hebben we weer kunnen leren: n.l. de kleinheid van meng en materiaal in de natuur. Vlak voor de Kerstmis is het goed daarbij stil te staan. Het is mogelijk dat we met het inzien hier van toch nog „rijker" geworden zijn. Dit is natuur lijk gemakkelijker te begrijpen wanneer het ook materieel goed zitdaar zijn we nu eenmaal mensen voor. WEST ZEEUWS-VLA AN DEREN WEDEROM is de tijd nabij, dat een jaar tot het verleden zal behoren en waarbij de 366 dagen alg één samenbundeling de geschiedenis ingaan. 1960 zal wel gekenmerkt blijven als een jaar met abnormaal veel regen en zal dan ook wel lange tijd worden beschouwd als één van die jaren, waar in de landbouw het zwaar te verduren heeft gehad. Maar vele van onze nakomelingen zullen dan wel niet weten, dat de gevolgen van de regenovervloed maar een gedeelte hebben uitgemaakt van de ramp die zich in 1960 over agrarisch Nederland heeft voltrokken. Want tengevolge van de regeringsbesluiten de landbouw betreffende, genomen in datzelfde ramp jaar, zijn donkere wolken boven het agrarisch be drijfsleven komen te hangen. Zonder te willen ontkennen, dat de jongste ge beurtenissen meestal vers in het geheugen liggen, mogen we toch wel stellen, dat de Nederlandse land bouw zelden een dergelijke teleurstelling heeft gekend. Tot hier onze mening over het afgelopen jaar. Straks beginnen we aan een nieuw jaar, een jaar waarin wij, niettegenstaande de ongunstige vooruit zichten, al onze lezers een goed boerenjaar toe wensen, met daarnaast veel geluk en voorsjjped, zowel in gezin als in boerderij en organisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 29