De FökDlG Ie Steenbergen Wetenswaardigheden over de Veehouderij (i) 906 Melkbaarheidsonderzoek in Zeeland ZEEUWS LANDBOUWBLAD beste 1V- -jarige merrie van de keuring. De 1ste prijs winnaar dei- m-jarige hengsten kwam van verre, nl. Elegant d'Amice 214553, d. Élégant de Feluy, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. In mooie conditie, charmant en met veel rasadel, goede schenkel, breed achterbeen, niet te fors fundament en goede gangen. Aan het hoofd der 2H-jarigen gingen: la pr. k. m.: Tosca van St. Kruis 211410, d. Successeur K. 2457*, van Gebr. van Aart, Zevenbergen. Soortig en sterk gelijnd koffer met prima schouder, best gespierd, vol doende voet en vlotte gangen. Ie pr. gr. m.: Erna van Kouwenberg 210264, d. Sénateur van Fa. Geluk, Oud-Vossemeer. Typisch en ruim gebouwd, breed en met veel diepte, tikje hals en met vlotte gangen. De kopnummers der oudere merriën, betwistten elkaar de eer van het kampioenschap. Ie pr. 3-j. merries kl. m.: Jennie van Brunitter K, 58549, d. Nico v. h. Zwartewater K. 2343, van Ant. de Schutter, Heiningen. Typisch, niet overzwaar, be hoorlijk beenwerk en beste gangen. Ie pr. gr. m.: Tosca van Absdale K. 58554, d. Nico van Annie K. 2232, van B. W. v. d. Meeberg, Heniningen. Zwaar, diep en gespierd met voldoende snit, opvallend breed kruis. Heeft linksachter een schoonheidsgebrekje van verm. voorbijgaande aard. Vlotte gangen. Ie pr. o. m. gr. m.: Annie van Hermine K. 57519, d. Clairon v. d. Klef K. 2363, van J. Maris te Heinin gen. Ruim gebouwde machtige fokmerrie met mooie schouder, prima borstdiepte, wat storende bovenlijn, extra gespierd en voldoende correct beenwerk. Goede gangen. Ie pr. kl. m.: Tosca van Klerkenhof K. 57277, d. Sénateur, van P. A. v. d. Oord, Ammerzoden. Chique en evenredig gebouwde merrie met mooi hoofd, goed gespierd, nagenoeg correct beenwerk en deze keer niet te veel voet. Ging vrij vlot door de piste. Niet in topvorm, doch haar overschot aan kwa liteit bezorgde haar het kampioenschap. Van stal „Kouwenberg" werd Juliana van 't Hof Nieuwland K. 54773 eerste in de rubriek merriën met afstammelingen, een succes dat werd herhaald bij de fokgroepen, waardoor de Fa M. J. C. Geluk Zn te Oud-Vossemeer haar naam de gepaste eer aandeed, Sénateur d'Amice K. 2348, d. Nico van Beek K. 2130 bevestigde zijn, ook in nationaal verband, ge vestigde goede reputatie met een beste kollektie uit alle leeftijdsgroepen, behaalde royaal een 1ste pre mie en legde tevens beslag op de fokpremie van de Afd. Noord-Brabant. Rest ons nog te vernielden, dat onder de bekwame leiding van fokdagvoorzitter de heer C. H. A. Stols, in hotel „Van Tilburg" spoedig alle geleden koude was vergeten, P. J. LAKQ, VOOR een renderende rundveehouderij zijn dieren nodig met doel matig exterieur en goede produktie. Hiernaast zijn verschillende gebruikseigenschappen van de koe zeer belangrijk. Een van de belang rijkste is de melkbaarheid. Bij koeien die zich rustig en vlot laten melken met weinig namelk en geringe verschillen in de melkhoeveelheden tussen voor- en achterkwartieren gaat het melken aangenamer en vlugger. De factoren die 'van invloed zijn op de melkbaarheid zijn erfelijk. Daar de stier „de halve kudde is" moet aan melkbaarheids- eigenschappen van de voorouders van de stier de nodige aandacht worden besteed. HET Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (I. V. O.) „Schoonoord" is in 1959 met het melkbaarheidsonderzoek begonnen. Met behulp van een vierkwartieren-melkmachine worden de melkbaarlieidseigen- schappen zo nauwkeurig mogelijk vastgesteld. Bij dit onderzoek zijn reeds grote verschillen in melkbaarheid bij dochters van bepaalde stieren aangetoond. Voor dit onderzoek worden alleen eerste kalfskoeien genomen. Deze zijn immers dan nog niet geselecteerd. Het kan alleen worden toegepast op bedrijven waar machinaal wordt gemolken. IN samenwerking met het I. V. O. is in juli van dit jaar een onderzoek ingesteld naar de melkbaarlieid van de dochters van de stier Dr. Lente's Verwachting 39600 R. P. S., eig. Ver. voor K. I. op. Walche ren. Hiertoe werden 24 vaarzen met de vierkwartierenmelkmachine gemolken. Voorzover aanwezig werden ook de moeders van deze vaarzen ter vergelijking gemolken. JJE volgende resultaten werden hiermede bereikt. gemiddelde melkgift (melkmaal) 5.74 kg (veel dieren in 2e deel van de melkperiode» gemiddelde melkbaarheid 1.82 kg/min. gemiddelde machinale melksnelheid 2.18 kg/min. gemiddeld naar 8 kg gecorrigeerde maximale melksnelheid 2.89 kg,'min. gemiddelde melkmaehinetijd 3.11 min. (zeer gunstig» verdeling melk voorkwartieren 48 (zeer gunstig» namelk 400 cc (goed) gedrag 21 rustig, 3 iets zenuwachtig (is goed) TER vergelijking van deze resultaten zijn onderstaand de gemiddeld-» gegevens van het I. V. O. betreffende dochters van 24 K. I. stieren uit Utrecht vermeld. gemiddelde melksnelheid 1.58 kg/min. gemiddelde maximale melksnelheid 1.98 kg/min. gemiddeld naar 8 kg gecorrigeerde maximale melksnelheid 2.25 kg/min. gemiddelde melkmaehinetijd 4.28 min. verdeling melk voorkwartieren 44 namelk 420 cc gedrag 382 rustig, 153 zenuwachtig en 27 trappen bij het melken DE lange reeks van Brabantse trekpaardfokdagen vond tenslotte op 15 december j.l. haar finish te Steenbergen. Reeds lang tevoren was deze gebeur tenis gepland op 24 november, doch de verlate bie tencampagne en andere stagnerende najaarswerk zaamheden staken geduchte spaken in het welbeken de wiel. Vandaar het wijze besluit tot verdaging. Nog is alles in de landbouw niet in kannen en krui ken, doch het West-Brabantse kleigebied ligt er, de omstandigheden in aanmerking genomen, toch vrij gunstig bij. De niet aflatende bietenstroom begint weg te ebben en er is al flink wat geploegd. Het droge koude winterweer deed de paarden op hun voordeligst uitkomen, doch was tevens oorzaak, dat een aantal fokkers verstek liet gaan, bij wien de „dienst ging voor het meisje". Dit lag in de lijn der verwachting, was te prijzen zelfs en werd derhalve vlot geaccepteerd door het organiserende comité. Merrleveulens kl. m.: la pr. Ina v. d. Heerenpolder, d. Elegant de Feluy K. 2486, van G. de Jager, Nieuw- Vosmeèr. Klein, goedsoortig, kort, en diep met vol doende lang kruis, beste schenkel en evenredig been werk. In de gr. m.: la pr. Margriet van Johanna- lioeve, d. Fifils du Chateau K. 2444 van Gebr. Van Aart, Zevenbergen. Even gerekt van boven doch sterk gelijnd met veel diepte en goede ribwelving. Gespierd, grof gebeend en met extra achterhand. Tevens beste veulen der keuring. De hengstveulens waren noch talrijk noch met grote beloftes voor de toekomst, la pr. Bruno van Kouwenberg 218094, d. Sénateur d'Amice K. 2348, van Fa. M. J. C. Geluk Zn te Oud-Vosmeer. Zwaar, diep en gespierd, tikje hals en niet te veel kwaliteit in het achterbeen. tVi-jarige merries gr. m.: Ie pr. Julia van Kouwen berg 214621, d. Sénateur vnd. van Fa Geluk, Oud- Vossemeer. Goed soort met extra schouderligging en best gespierd, niet te ruim gekoot en met voldoende voet. Vlotte manieren. In de kl. m. la pr.: Juliana van „Ken U zelve" 214042, d. Nico van 't Kerkje K. 2492, van J. Maris Jzn., Oudemolen. Typisch, wat groen nog, best gespierd, correct en met prima ach terbeen en in draf veel actie vanuit de hak. Tevens ITIT het onderzoek blijkt dat de onderzochte dochters van Dr. Lente's U Verwachting een zeer goede melkbaarheid' bezitten. Bovendien is, zoals al uit de resultaten blijkt, de verhouding van de hoeveelheid melk tussen de voor- en achterkwartieren zeer gunstig. De uiers zijn over het algemeen goed aangesloten. De voorkwartieren zijn echter iets gespleten waardoor de voorspenen iets wijd staan. Voor de Zeeuwse fokkers zijn de uitslagen van dit onderzoek waarde vol. J. H. L. NIETTEMIN was er een flink aantal paarden aanwezig. Van de ruim 100 inschrijvingen gaven er meer dan 75 acte de présence. Het aantal bezoekers was zeker niet minder dan vorig jaar en daarmede is toch wel aangetoond, dat deze, voor de 2de maal in Steenber gen gehouden fokdag genoeg levensvat baarheid heeft gekregen, om voor de toekomst behouden te blijven. Verheu gend was tevens het naar verhouding grote aantal jongere fokkers, die hun bedrijfsvoering zoeken in het juiste sa mengaan van paard en tractor en er dit najaar stellig de vruchten van hebben geplukt. Dat die vruchten niet als rijpe appelen in de schoot zijn gevallen, was ook de paarden aan te zien. Zij hebben de haver moeten verdienen, doch heb ben er met hun werkprestaties duizend voudig voor betaald. Over het algemeen bij de oudei'e merriën dus een wat schrale conditie. Welnu, het sierde hen. Dat het keuringsprogramma zo nu en dan wat stroef liep, nemen we gaarne op de koop toe en als geheel is „Steen bergen" o.i. goeï geslaagd. Sénateur d'Amice K. 2348 (0. Nico y»n Beek K, SHOfr Vierkwartierenmelkmachine in gebruik bij het Inst. voor Veeteeltkundig Onderzoek te Utrecht, t.b.v. het melkbaarheidsonderzoek enz.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 22