Kerstfeest in Amerika Stad en Land" 905 KERSTFEEST IN HET GEZIN ANNO 1960 ZATERDAG 2 4 DECEMBER 1960 (T)E wijze waarop in Amerika Kerstfeest gevierd wordt en in Nederland, verschilt wel enigszins van elkaar. Alle rassen, volken, tradities, gebruiken en religies hebben zich ge mengd tot een groot volk. De Amerikaan van Duitse afkomst viert hetzelfde Kerstfeest als de Amerikaan van Nederlandse afkomst: n.l. het Amerikaanse Kerstfeest'. Het is bont en kleu rig en op show ingesteld. Het begint eigenlijk al met de Kerstkaarten, die vaak erg opzichtig zijn. Weken van te voren worden ze al verstxeurd. De ontvangen exemplaren worden verzameld en op een goed zichtbare plaats opgehangen. JN de huizen wordt niet alleen de binnenkant maar ook de buitenkant opzichtig versierd. Met electrische verlichting dekoreert men ramen en deuren en soms zelfs de tuin. Ook de kerken worden aan de buitenkant versierd. Soms beeldt men de avond vóór Kerst voor de ingang van de kerk de Kerstgeschiedenis uit. Men gébruikt vaak kunstkerstbomen inplaats van natuurlijke exemplaren en de boom wordt dan behangen met grote gekleurde ballen, slingers en verder met electrische kaarsen verlicht. (T)AN niet te vergeten de geschenken die men elkaar geeft. Voor de hele familie worden pakjes verzorgd, meestal bestaande uit kledingstukken, die op de meest fantastische wijze verpakt zijn. Weken van te voren worden al inkopen gedaan. De grote warenhuizen maken van deze kooplustigheid dankbaar gebruik. Zij versieren de voorgevel op een aantrekkelijke manier. Ik herinner me nog hoe ik in New York's Fifth Avenue met verbazing heb staan kijken naar zo'n versiering werkelijk een kunststuk van dekoratie. Het geheel werd nog opge luisterd door Kerstmelodieën uit grote luidspre kers. En dan Santa Claus de Kerstman). Hij staat maar de hele dag met een bel voor de ingang en probeert de kooplustigen te trekken. In de warenhuizen zelf is de Kerstversiering ook erg mooi. Vóór Rockefeller's center staat een enorme Kerstboom, gemaakt van groene ballonnen en fs avonds natuurlijk verlicht. Zoals in de grote hall van het kolossale Empire State Building, waar ook de hele dag Kerstmelodieën ter gehore worden gebracht. Heus, al dit kleurige en bonte en de show maakt wel een bepaalde indruk op je als Nederlandse. IrtlET alleen in het koude met sneeuw bedekte Noorden van de Verenigde Staten viert men Kerstmis, maar ook in het warmere Zuiden. Daar brengt men bijv. de Kerstversiering aan in de palmen. Op hoeken van de straten staan de meest fantastische Kerststukken in de zon. 11U weer terug naar de huiselijke kring. In de nacht van 24 op 25 december rijdt Santa Claus dan op een grote door acht rendieren getrokken slede voorbij en brengt zo de geschen ken rond. Hij vult de aan de schoorsteen opgehangen kerstkousen en legt de overige pakjes neer onder de Kerstboom. De andere morgen verschijnen de kinderen in pyama of peignoir be neden. Eerst een goed Amerikaans ontbijt en dan wordt de Kerstboom aangestoken. Nu wor den de geschenken uitgepakt, 's Middags gaat men op bezoek of men ontvangt bezoek en be wondert eikaars geschenken. Bijzonder zijn ook de door de dames gedragen kerstcorsages, bestaande uit sparappels of kunstprodukten met een kleurig lint samengebonden. Zo viert men het Kerstfeest in Amerika. Als men 's avonds weer uit elkaar gaat is het Kerstfeest voorbij, want 26 december is een gewone werkdag. INE OELE. 99 Algemene Volkshogeschoolkursus (7}EZE kursus is 'n ontmoetingspunt, waar men 12 dagen lang met elkander optrekt. Men bespreekt er, aan de hand van zo duidelijk moge lijk gestelde inleidingen, de vraagstukken van deze tijd. Men komt er in aanraking met uitin gen van kunst en cultuur. Men geniet er met elkaar sport en spel en knapt samen de kleine werkzaamheden in en rond het huis op. De ont moeting met andere, die geheel verschillend werk doen en geheel andere overtuigingen hebben, is op zichzelf al boeiend en waardevol. HE is nog niet zo heel lang geleden, dat stad en platteland twee verschillende werelden waren, ieder met een geheel eigen wijze van leven, wonen en werken, en met heel weinig onderling contact. Thans is het zo, dat stad en land letterlijk naar elkaar toe zijn gegroeid. De stad slokt steeds meer landbouwgronden op voor uitbreiding van industrie, verkeer en woonge legenheid. Duizenden stedelingen zoeken een woonplaats „buiten". En in de vakantietijd vliegt iedereen de stad uit. Tegelijkertijd trekken dage lijks duizenden plattelanders naar de steden om er te werken. In vele dorpen verrijzen fabrieken en andere typische stedelijke zaken. Menige plat telander leeft modernerdan vele stedelingen. Er vindt dus op grote schaal een ontmoeting plaats maar een ontmoeting die niet altijd zonder wrijvingen en moeilijkheden verloopt. De kursus van 214 januari 1961 biedt een prachtige gelegenheid om na te gaan waar die moeilijk heden liggen, hoe ze wellicht zijn op te lossen en welke de grote waarden zijn, die ons als stede ling en plattelander gezamenlijk binden. De zaterdagmiddag en de zondag hebben een speciaal karakter, het programma biedt meer vrije tijd en er is natuurlijk gelegenheid tot kerk gang. Opgaven voor deze kursus zo vlug mogelijk bij het secretariaatL. J. G. HET Kerstfeest wordt in vele landen en door vele volken op verschillen de wijzen gevierd. In Amerika b.v. wordt het huis prachtig versierd en men heeft een grote boom met al of niet dure kadeaus er onder. By ons wordt er met Kerstmis gebakken en gebraden en er heerst een echt fees telijke stemming. De huizen worden gezellig gemaakt met schemerlampen, kaarsjes en dennegroen. En in gezin nen met kinderen heeft men ook vaak een grote of een kleine kerstboom, ver sierd met balletjes, engeltjes enz. Wan neer er dan buiten ook nog sneeuw ligt verhoogt dat de kerstsfeer aan merkelijk. Op eerste Kerstdag gaan we 's morgens met heel het huisgezin naar de kerk en luisteren naar het al oude kerstevangelie waarin Lucas be schrijft hoe Jozef en Maria naar de stad Betlehem gaan, waar het kindeke Jezus geboren wordt in een kribbe en de mensen heil en vrede brengt. Na de kerkgang volgt meestal de feestmaaltijd, die bij de één uitgebreider zal zijn dan bij de ander. Er wordt dikwijls kalkoen, fazant of ander wild gegeten. Verder wordt meesta} de dag verder gezellig in huis doorgebracht, eventueel met familieleden en ken nissen. Toch staat men over het algemeen te weinig stil bij het grote heil dat de geboorte van Christus voor de wereld betekent. Velen zoeken het in lekker eten en drinken en gezelligheid, maar dit mag toch vooral niet het voornaam ste voor ons zijn. Als de dag ten einde is en de kaar sen zijn opgebrand, is er weer een Kerst voorbij en we kijken weer uit naar het volgende jaar. Het jaar dat ons ook weer zijn zorgen en problemen zal brengen, zijn verdriet en zijn vreug de. Maar wij van het platteland bou wen door aan een nieuwe en betere toe komst! M. K. en N. de K. VOOR wie een bedrijf heeft is 31 de cember een belangrijke datum. De kruidenier telt potten jam, weegt pon den suiker, bepaalt de hoeveelheden van al de goederen in zijn winkel. Ook voor veel landbouwers betekent 31 december de afsluiting van het boekjaar. De balans dient opgemaakt. De „onderste regel" van de verlies- en winstrekening wil men weten. Voor wie geen bedrijf heeft gebeurt er niets van dit alles. Toch heeft ook hij lust om aan het einde van het jaar te inventariseren. Hij zal graag eens overzien wat het afgelopen jaar hem heeft gebracht. Het jaar 1960 zal zeker de geschie denis ingaan als het jaar van de „natte voeten". Veel regen, weinig zon. De Olympische spelen werden weer gehouden. Rome was het middelpunt van dit sportfeest. De schoen van de Russische heer Chroesjtsjef werd bij iedereen bekend. Wie was niet verblijd met de ge boorte van de zoon van de Sjah van Perzië? Het jaar 1960 zal ook in de herinnering voortleven als het Loe- moemba-jaar. Het spreekwoord „Dat kan Den Bes ten overkomen" kreeg in Nederland meer bekendheid i.v.m. de N.V. Socra tes. Het „I like Ike" werd omgebogen in het „I like Kennedy", terwijl Zeeland alom bekendheid kreeg als het „Water loo voor de burgemeesters". Het spreekwoord „wie (ver)schrijft, die blijft" verloor in onze provincie echter zijn betekenis. Ronde de jaarwisseling overheerst *«le „vrede op aarde" gedachte. Dan droomt ieder van geluk, van vrede en vriendschap. Misschien wordt het dit jaar een witte Kerstmis. Dan zgn de velden bedekt met sneeuw en aan een heldere hemel twinkelen de sterren. Kerstklokken zullen luiden en prachtig versierde kerstbomen zullen met hun veelkleurig licht de kamer vullen en ons in de zo typische kerstsfeer bren gen. r oudejaarsavond doen wij allemaal examen in oliebollen eten onder leiding van Wim Kan. Op 1 januari beginnen wij een nieuw jaar met een schone lei. Op 2 januari is er waarschijnlijk al onenigheid omdat de bakkers de garan tie-prijzen voor de oliebollen te laag vinden. Op 3 januari is het misschien de baard van Fidel Castro die in het mid delpunt van de belangstelling staat. Wij zullen het afwachten. Voor 1960 wensen wjj U prettige Kerstdagen en voor 1961 veel zon en weinig verkeersongelukken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 21