Veredelingsdag te Arnhem DE TEELT VAN PEREN tuinbouw dingen van de week Naar nieuwe fruitrassen wordt gezocht 902 ZEEUWS LANDBOUWBLAD WORIGE week donderdag is in Arnhem een Veredelingsdag gehouden van het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen te Arnhem. Daarvoor be stond een zeer grote belangstelling en dat laat zich ook wel verstaan, want het werk dat bij het IVT gebeurt in het belang van de Nederlandse tuinbouw verdient de aandacht van een ieder welke bij de tuinbouw isbetrokken. Het doel van het IVT is immers te bevorderen dat de Nederlandse tuinbouw in al zijn aspecten over het best mogelijke rassenmateriaal zal kunnen beschikken en hiervoor worden selecties verricht en rassenproeven opgezet. Op bedoelde bijeenkomst is mededeling gedaan van de stand van het onder zoekwerk met betrekking tot de teelten van appelen, zwarte bessen en perziken. Daar is gesproken over de economische aspecten van de teelt van appels en peren en daar heeft een vertegenwoordiger van de conservenindustrie gezegd wat de wensen van de industrie zijn. Allemaal zeer belangrijke onderwerpen. Wij geven U op deze pagina een samenvatting van de belangrijkste zaken en hopen te zijner tijd op enkele aspecten terug te komen. Economische aspecten WTA het welkomstwoord van Dr. O. Banga, de di- rekteur van het I.V.T., was direct het woord aan de heer P. A. Spoor van de afdeling fruitteelt van het L.E.I., welke in een zeer helder betoog en kele economische aspecten van het rassensortiment behandelde. Daarbij beperkte hij zich tot de appel en de peer en speciaal behandelde hij de appels. Hij wees op de grote veranderingen, welke zich hebben vol trokken in het sortiment. In de rassenlijst van 1937 werden de Jonathan en James Grieve beproevens- waardig geacht en de Golden Delicious kwam in deze rassenlijst nog niet voor. In 1954 kwam de Stark Earliest nog niet voor in de rassenlijst en thans is dat reeds één van de be langrijkste rassen die worden aangeplant. De ontwikkeling gaat snel, voor sommigen wel eens te snel om het allemaal bij te kunnen houden. Bedacht moet worden dat snel omenten en snel rooien de teelten duurder maken. UERVOLGENS behandelde spr. de verschillende eisen, welke teler, handelaar en consument stel len aan de appels. Vooral van groot belang is de tijd van het jaar waarin het aanbod komt.. Als voorbeeld hiervoor noemde de heer Spoor weer de Stark Earliest, welke nooit zoveel opgang gemaakt zou hebben wanneer ze b.v. in het najaar gekomen zou zijn. Voor een goede prijsvorming is voorts van het grootste be lang dat er een regelmatig aanbod is van een be paald ras. Tevens zijn de optredende verliezen die bij de verhandeling van het produkt kunnen op treden, van belang. Een zeer belangrijk gegeven is de kg-opbrengst per ha. Deze wordt o.m. bepaald door de bodem en door het klimaat en verder door de boomvorm. Glo baal genomen kan worden gezegd dat een bepaald ras bij een produktie van 10 ton per ha aan een kostprijs komt van f0,40 per kg. Bij een produktie van 20 ton is dat rond 25 cent; 30 ton per ha geeft een gemiddelde kostprijs van 20 cent per kg en 40 ton per ha drukt de kostprijs tot 16 a 17 cent per kg. Met nadiuk wees de heer Spoor er op dat de middenprijs van een bepaald ras steeds gezien moet worden in verband met de tijd waarin het afgezet wordt. Bij bewaarrassen komen boven de produktie- kosten nog de kosten van bewaring, zodat voor be waarrassen een hogere middenprijs noodzakelijker is dan voor zomerrassen Bij gelijk blijvende mid denprijs is de winst op een zomerras hoger dan op een bewaarras. Het is gevaarlijk om aan de hand van gegevens te spreken van dure en goedkope rassen. Bij nader onderzoek kan soms blijken dat een duur ras toch „goedkoop" is en kan een „goedkoop" ras „duur" zijn. •PEN aanzien van het streven naar specialisatie wees de heer Spoor er op, dat het uit een oog punt van arbeidsverdeling gewenst is een vol doende ruim aantal rassen te telen. Alles op de kaart van één ras zetten, is gevaarlijk. Er is wel eens een streven geweest om het zoveel mogelijk te zoeken in de teelt van één of hoogstens twee rassen, maar dat brengt grote risico's met zich mee. ;Wel Is het nodig, steeds goed voor ogen te houden dat we van een arbeidsintensieve fruitteelt moeten komen tot een kapitaalsintensieve teelt, want in de toekomst zal steeds duidelijker worden dat er wei nig mensen beschikbaar zijn. Op het ogenblik is dat trouwens reeds urgent. Spreker meende dat de Nederlandse fruitkwekers met de modernisering van hun bedijven op de goede weg zijn, hoewel er nog heel wat zal moeten gebeuren. Praktisch elk gebied heeft voor bepaalde rassen of fruitsoorten bepaalde mogelijkheden. Het zal voor de fruitkwekers goed zijn om dat terdege in de gaten te houden en deze mogelijkheden, welke de streek biedt, ook te be nutten. Melrose een aanwinst TNE heer A. A. Schaap van het I.V.T. sprak over het selectiewerk dat gebeurt in het zoeken naar nieuwe appelrassen. Hij gaf een overzicht van hetgeen de veredelaar moet doen om tot enig resultaat te komen. Het I.V.T. is van mening dat het nieuwe appel ras Melrose een goede aanvulling kan worden van het sortiment bewaarappels. Het is een kruising van Jonathan en Golden De licious en de vrucht houdt ook het midden tussen de vruchten van genoemde rassen. De vruchten zijn tamelijk groot van stuk en regelmatig van vorm. Bij bewaring heeft het ras geen last van bewaar- ziekten en in de koelcel kan ze tot juni goed worden gehouden. Een nadeel is dat deze appel vrij laat in produktie komt, maar het is niet on mogelijk dat het een ras is dat de Jonathan in de toekomst geheel of gedeeltelijk zal kunnen ver vangen. De wensen van de industrie TR. C. P. Huysmans van de Veluco conserven- fabriek behandelde de wensen van de industrie bij de verwerking van fruit. Veel belangstelling is er de laatste jaren voor peren in blik. Hiervoor worden in ons land speciaal gebruikt Clapps Favourite, Beurré Hardy, Legipont, Herfst- peer en Conference. Een ideale fabriekspeer is Bon Chrétien William (Barlett). Deze moet worden in gevoerd uit Italië. Voor verwerking in blik heeft de fabriek kleine peren nodig, het liefst in de maat 55-60 mm. Hier van gaan vijf halve peren in een halve literblik. Dat is voorschrift. Het is nodig dat het rijpen van de peren gelijkmatig gebeurt, want ze moeten alle maal rijp zijn als ze in blik gaan. Sengana, ideale aardbei V7AN de aardbeien noteerden we dat het ras Senga Sengana bijna een ideale aardbei is voor de fabriek. Ze is stevig en behoud haar kleur en dat is zo belangrijk, nu steeds meer landen er tegen op komen om kunstmatige kleurstoffen toe te voe- T^TU is welhaast dit jaar voorbij, maar zorg en kommer moeten bleken bij 't zuiver licht van Bethlehems Teken. O, die mens, verlost zijt gij. Laat dan uw bongerds laat uw hoven en komt de Hoogste Koning loven die u, de slaaf, weer maakte vrij. Ondanks de onrust in deze wereld, ondanks bloed en tranen, is het weer Kerstfeest en staat hoog opgericht de kerstboom, versierd met de zil veren,. glinsterende piek, de top naar boven gericht als symbool dat heen wijst naar de verzoenende liefde van God met de mens. Temidden van de duisternis van deze wereld en van ons eigen hart straalt uit Bethlehem's stal ons het Waarachtige Licht tegen en zingen de Engelen van Vrede op Aarde. Dat er ook op het Kerstfeest I960 iets van die Vrede in ons hart mag zijn, on danks de teleurstellingen, het verdriet, het lijden misschien, dat ook zo menig lezer uit onze kring heeft getroffen. Het jaar is weer bijna om. Een jaar dat velen lang zal bij blijven. Maar we moeten voort, het nieuwe, onbekende tegemoet, geleid door het licht van Bethlehem. Stralende Kerstboom met lichtjes zo velen Flonkerend en glanzend in donkere nacht Geeft gij weer moed om opnieuw te beginnen Daar waar zo lang reeds op „licht" wordt gewacht. gen aan etenswaren. De Senga Sengana heeft vol gens spr. maar één nadeel en dat is de smaak, maar op het ogenblik is het wel de meest geschikte aard bei voor de fabriek. De zwarte bessen en perziken fAVER de teelt van zwarte bessen wordt in ons volgend nummer uitvoeriger geschreven. Het I.V.T. onder leiding van mej. Kronenberg is aan het zoeken naar zwarte bessen met lange trossen, waardoor het plukken belangrijk gemakkelijker gaat. In dit verband lijkt het ras Daniëls septem ber wel gunstige mogelijkheden te hebben. "TENSLOTTE vermelden we nog dat op bedoelde bijeenkomst werd gesproken door de heer D. P. de Vries van het I.V.T. over de teelt van buiten perziken. Een teelt, welke voor ons gewest van weinig belang is en welke in ons land alleen kan worden beoefend, wanneer er een goede nachtvorst- bestrijding mogelijk is. Het is thans zo, dat op be drijven, waar de nachtvorst niet wordt geweerd, er van de 4 perzikenoogsten 3 mislukken. Het is een teelt, welke nimmer op grote schaal, als b.v. appels of peren, uitgeoefend zal kunnen worden. De telers, welke in deze richting iets wil len doen, zullen er goed aan doen zich te richten op de teelt van late perziken, want eind juli en de eerste drie weken van augustus komen de meeste perziken aan de markt en in verband met de Ita liaanse oogst is dan ook het aanbod bijzonder groot en de prijzen steeds laag. Het zou verleidelijk zijn nog meer te schrijven over hetgeen er te zien en te horen was op deze veredelingsdag. We zullen dat niet doen, maar willen eindigen met het uit spreken van de hoop, dat de deskundigen van het I.V.T. voort zullen gaan met het zoeken naar nieuwe rassen voor de Nederlandse fruitkwekers, waardoor deze beter toegerust worden voor de concurrentie op de Westeuropese markt. Het is dikwijls moei zaam werk, maar het is van groot belang dat het gebeurt. ^■OEN we enkele weken geleden in deze rubriek schreven over de teelt en rassenkeuze van appels, deden we de toezegging terug te komen op de teelt van peren. Het leek ons goed om ook nog eens de aandacht te vestigen op de teelt van peren, een fruitsoort, waarvoor de produktie-omstandigheden in onze provincie zeer gunstig zijn. Een teelt welke de aandacht verdient van elke Zeeuwse fruitkweker. Bij de voordelen welke Zeeland biedt voor de teelt van peren denken we in de eerste plaats aan het feit dat we in ons gebied minder het oogstrisico kennen van nachtvorst Hiervan kan soms de peren teelt veel te lijden hebben. In Zeeland valt dat meestal mee. Een ander voordeel is dat met name in de zomermaanden onze peren enige tijd eerder aan de markt kunnen komen dan verderop in het lan& We liggen wat zuidelijker en dat maakt voor de rijptijd een verschik Het behoeft niet veel te zijn, maar alles telt mee. Tenslotte zouden we er op willen wijzen dat de peren dikwijls zéér goed passen in het bcdrijfs- schema van de Zeeuwse fruitkweker. De meeste rassen moeten geplukt worden in een periode dat er juist nïet zoveel appels te plukken zijn en uit een oogpunt van werkverdeling is dat erg belangrijk. Nadelen veer 10 jaar duurt tröor een perenaanplant Volop in MU weten we ook dat altijd opnieuw weer naar produktie is. Dat is een lange periode. Als men 1 voren wordt gebracht dat er aan de teelt van reeds wat ouder wordt, kan het tot gevolg hebben peren toch wel heel wat nadelen zijn verbonden en dat men zegt: „dat duurt me te lang, dan heb ik er in de eerste plaats wordt dan genoemd het feit dat toch niets meer aan," Als men jong is en fruit'* het zo lang duurt voor een perenaanplant in vollei kweker wil worden, is het gevaar aanwezig dat men produktie is. Inderdaad gaan daar vele Jaren over -- heen. We kunnen het wel zo stellen dat het onge- Zie verder volgende pftg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 18