LIEF EN LEED STARING G. B. n wintertarwe in de Belgische landbouw CENTRAAL BUREAU SUIKERBIETENDAG GRASZAADTEELT- VOORLICHTINGSDAG KORTE WENKEN $94 ZEEUWS LANDBOUWBLAD ZOiLS reeds eerder werd vermeld zal de suiker bietendag: gehouden worden te Terneuzen op vrijdag 6 januari 1961. Deze dag wordt georganiseerd door de Land bouwstudieclubs en de Rijksiandbouwvoorlichtings- dienst. De suikerbiet is één van onze belangrijkste ge wassen, zo niet het belangrijkste. Kunt U zich een bouwplan voorstellen zonder bieten? In theorie is dat mogelijk, maar het zou vele praktische en economische bezwaren meebrengen. TOCH is de biet momenteel een gewas dat veel 1 zorgen geeft. De teelt is nog niet volledig ge mechaniseerd terwijl de arbeidsvoorziening hard achteruit gaat. Wil de bietenteelt in de toekomst voor onze bedrijven behouden blijven, dan zal de mechanisering nog flink moeten doorzetten. De arbeidstop bij doorslaan en dunnen zal door ge bruik van eenkiemig zaad, een goed zaaimechanis- mé, dunmachine en onkruidegge, moeten verdwij nen. De onkruidbestrijding, voor zover niet moge lijk met mechanische middelen, zal met chemische middelen dienen te geschieden. Onderzoekingen op dit gebied zijn gaande, doch nog lang niet ten einde. DE mechanisatie van de oogst is de laatste jaren sterk toegenomen. In het afgelopen najaar is wel gebleken dat de weersomstandig heden bij de mechanisatie een zeer belangrijke rol spelen. Gelukkig komt een dergelijk nat najaar maar zelden voor. Wel zal men er goed aan doen het aantal werkbare dagen niet al te hoog te plan nen. Bovendien mag wel gesteld worden dat er bij de mechanisatie van de oogst alsnog heel wat pro blemen moeten worden opgelost. DE kwestie van het vervoer en de regeling van de aanvoer in termijnen alsook de week- en dagindelingen, bezorgen de fabrieken en de telers heel wat hoofdbrekens. Er is blijkbaar nog geen systeem gevonden dat in alle opzichten voldoet. Dit zal er wellicht voorlopig ook niet komen omdat het vraagstuk zo bijzonder moeilijk is. Toch is dit een zaak die zo belangrijk is, dat dit als een apart punt op het programma van de bietedag voorkomt. 70 zullen er die 6e januari vele problemen naar voren komen en ongetwijfeld zal niet voor alle een oplossing kunnen worden gegeven. Het zich gezamenlijk beraden over diverse problemen is echter een zeer nuttige bezigheid. Wij sporen alle belangstellenden aan om deze bietendag te komen bijwonen. Dus tot 6 januari a.s. in het Luxor-Theater te Terneuzen. Het programma is als volgt: 9.30 uur: Opening door de voorzitter de heer A. Ramondt. 10.00 uur: Ir. J. Jorritsma, I. R. S. te Bergen op Zoom. Zaaien en voorjaarsverzorging. 11.15 uur: Ir. H. J. de Bruin, rijkslandbouw- consulent voor planteziekten. Bestrij ding van ziekten en plagen in de bieten. 13.00 uur: Ir. R. H. van Krevelen, directeur C. B. S. te Sas van Gent. Het vervoer, Iaden en lossen. 13.45 uur: Ir. B. C. Bos, C. S. M. te Amsterdam. Kwaliteitseisen in verband met de verwerking op de fabriek. 14,45 uur: Ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouw- consulent. Enkele actuele punten be nevens samenvatting van het ge sprokene. 15.30 uur: Sluiting. Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel, de Rijkslandbouwconsulent, Ir. J. A. H. HAENEN. Belgische Landboutvnieuwsbrief (II. slot) LANDBOUW ECONOMISCH INSTITUUT DE vorige Minister van Landbouw, de liberaal Lefèbre, huidige vice-premier, is de schepper van het Landbouwfonds, een kind waarvan de geboorte, vooral in de ge vestigde Katholieke boerenkringen, veel kritiek deed opwaaien en waarvan men niets dan ergs verwachtteDe minister, baron De Vleeschauwer, zal als de schepper van het Belgische L. E. I., in de Belgische landbouwgeschiedenis naam maken. Nu, wij be hoeven dus niet meer op de Nederlanders jaloers te zijn. Enige tijd terug is Koninklijk Besluit tot de op richting van een L .E.I. besloten. Het wordt gevoegd bij het Bestuur der Economische Diensten van het Ministerie van Landbouw en krijgt als opdracht: de studie van de algemene problemen van de land bouweconomie, het verzamelen van een volledige dokumentatie terzake, opmaken en ontleden van landbouwstatistieken, het houden van landbouw boekhoudingen, berekening van kostprijzen, als mede de studie van de bedrijfsresultaten. Het Rijksstation voor Landbouweconomie (Direk- teur Prof. Dr. A. G. Baptist), dat afhangt van het Bestuur voor Landbouwkundig Onderzoek, wordt afgeschaft en bij het L. E. I. gevoegd. Wij achten ons in dit land allen zeer gelukkig met dit ministerieel initiatief, alhoewel nog niet goed geweten is waar wij er op dit ogenblik (reeds) mee staan. HET IN VESTERINGSFONDS VOOR DE LANDBOUW. OOK dit is nieuw. In het raam van Benelux en de E. E. G. staat, om de rendabiliteit van zijn produkties op te voeren, de Belgische landbouw voor grondige omvormingen. Vooral de kostprijzen dienen verlaagd. Dank zij allerlei investeringen moet het de Belgische boer mogelijk worden ge maakt de produktiviteit van zijn bedrijf op te voe ren. zijn arbeid te rationaliseren en meteen zijn kostprijzen gevoelig te doen dalen. Hierbij moet hij ook van overheidswege worden gesteund. Zo stond het ongeveer te lezen in de z.g. memorie van toelichting, een uitdrukking die ook wel in Neder land gekend is. Het was de bedoeling van Minister De Vleeschau wer door het oprichten van het Landbouwinves teringsfonds bijkomende financiële hulpmiddelen, ten belope van 1 miljard fr. ter beschikking te stel len van landbouwers, tuinders, coöperatieven, land- bouwverenigingen. Als investeringsbewerkingen komen b.v. in aanmerking: verbeteren van grond, gebouwen en constructies, met inbegrin van de huisvesting van de ondernemer, de bedrijfsuitrus- ting. de installaties, machines, werktuigen, mate riaal, omschakeling van bedrijven, installatie van landbouwer» en tuinders, de verwerking en com- mercialisatie van land- en tuinbouwprodukten enz. Voor de spijzing van dit Fonds werd reeds een en ander voorzien en als men weet van waar het geld zal komen staat men al ver. Uit het laatste blijkt, dat de Belgische land bouw, ook al wordt er momenteel klaarblijkelijk weinig verdiend, toch nog niet geheel aan zijn lot wordt overgelaten. Men klaagt hier wel over het nog nooit gekende vele rot in de aardappe len, die daarenboven „weinig gelden", over de varkensprijzen die weer „op hun achterwerk zitten", het zaaigraan en pootgood dat zo duur wordt en de melkprijs die veel te laag blijft enzMaar „ge zijt ingespannen en ge moet voortdoen" Zo ook redeneert de M-Brigade, die voor een tweede maal spectaculair van wal steekt, de botersmokkelaars aan de grens niet er rijkelijk, zij het dan met veel schrik, hun brood op ver dienen en de inrichters van de Eerste Algemene Nationale Veeprijskamp, die dezer dagen een zeer verdiend succes hebben geoogst en, gelijk de boer het hier zegt, „ingespannen zjjn en moe ten voortdoen". West-Brabant behoort tot een belangrijk gras- zaadteeltgebied van Nederland. Gezien de belang rijke plaats, die dit gewas in het bouwplan in neemt, organiseert de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst een speciale voorlichtingsdag. Op deze dag zullen een aantal problemen, die de laatste tijd urgent zijn, door deskundige personen worden behandeld. Besproken wordt o.m. de vraag of graszaad past in het West-Brabantse bouwplan, de rentabiliteit en perspektieven van de teelt, graszaadanalyse als basis voor uitbetaling, de keuring en afzet van graszaden. Bekende personen als ir. L. J. P. Kupers, Rijks landbouwconsulent te Zevenbergen, ir. R. Hage- nouw, J. E. Wolfert, dr. ir. F. A. Schoorel en de heer I. P. Hage, direkteur van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden, zullen het woord voe ren. Daarom wordt iedere graszaadteler en andere belangstellenden op woensdag 4 jan. 1961, 's mor gens om 10 uur in hotel „De Beurs" te Dinteloord verwacht. IQ AT TEN zijn vieze veelvraten, die veel vernie- -*A- len en ziekten overbrengen. In de winter ko men ze uw bedrijfsgebouwen weer opzoeken. Geef ze echter geen kans en ruim alle onnodige opslag op. Niets is beter dan ze helemaal uit te roeien, zodat U van deze vieze beesten geen last meer hebt. Daartoe zijn zeer goede bestrijdingsmidde len in de handel. 1 U het rundvee weer is opgestald liggen de weilanden verlaten. Ze mogen echter niet vergeten wordenwant ook het grasland vraagt zijn verzorging. De mestflatten en de laatste resten van het bietenloof dienen te worden ge spreid. Blijven deze liggen dan krijgt U kale plek ken in het weiland. Alleen bij een goede verzor ging houdt U een goed grasbestand. (Adv.) Een zeer oogstzeker ras voor uitzaai in december. TELEFOON 111340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM. De zelf ontladende wagen (G. V. C. Forage Box).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10