DE BOERENJEUGD liet leven in Amerika L J G Kerstavond Afdeling Noord-Beveland L. G. ZATERDAG 17 DECEMBER 1900 881 VIJF maanden ben ik nu in de U.S.A., met het I. F. Y. E.-uitwisselingsprogram- ma. De eerste 2 Va maand heb ik doorgebracht in Far West in Montana, bij vijf verschillende families en er meegeholpen met de werkzaamheden op de ranches. Sinds 5 augustus ben ik nu weer terug aan de oostkust in de staat Connecticut, noordelijk van New York. Reeds ben ik hier op mijn vierde adres gearriveerd en overal ontmoet ik gastvrije en vriendelijke mensen, die altijd weer alles willen weten over de dijken, de klompen en de tulpen van de lage landen bij de Noordzee. Langzamerhand ga je dan iets begrijpen van de mentaliteit, de manier van leven, de geest die heerst onder de bewoners van dit machtige land van Uncle Sam. Ik geloof dat één van de grootste misvattingen van ons Nederlanders, of in het algemeen ge zegd Europeanen is, de gedachte dat iedere Amerikaan veel geld heeft en dat hij dat geld op een gemakkelijke manier verdient. U zult zeggen hoe is het dan met de duizenden Amerikaanse touristen die ieder jaar weer over Europa uitzwermen en met geld smij ten alsof het niets is. Het geheim is, dat ze zoveel meer met hun dollars kunnen doen in het buitenland dan in hun eigen land. De dollar is 4 maal meer waard dan onze gulden. Toch is de poging om het hoofd boven water te houden ook hier aanwezig. Eén werkend lid in een gezin kan niet ge noeg geld binnen brengen om het ge zin van al het mogelijke comfort te voorzien. En wanneer een Amerikaan geen comfort rond zich heeft, dan leeft hij niet. We horen van een 40- tot 48- ^urige werkweek in de States. Maar de werkelijkheid is dat men meestal twee banen van ongeveer 48 uur per week heeft. Daar komt nog bij dat de ge trouwde vrouw b\jna evenhard mee werkt. Meestal hebben ze wel de één of andere job in een grote winkel of op een bureau. Wanneer je ze dan ver telt van de Hollandse vrouwen, die de hele dag thuis zijn, vinden ze dat ze maar luxueus leven. En dan vertel ik maar niet eens, dat diezelfde Holland se huisvrouwen toch ook zo moe kun nen zijn na een hele dag thuis gewerkt te hebben. DE oorzaak van dit alles ligt. in het feit, dal; ze zoveel meer geld nodig hebben voor hun eigen leven, dan in ons land. Ze moeten immers hun af betalingen voor de auto en de nieuwe wasmachine op het eind van de week gereed hebben liggen. Voorts de uit gaven aan hun clubs en organisaties. In de Hollandse gezinnen vormt de post levensmiddelen toch altijd het grootste gedeelte van het budget, maar in de States speelt de benzinerekening de hoofdrol. Dat is dan weer te wijten aan de twee auto's die ze er op na wil len houden. Pa en Ma hebben verschil lend werk en daar x-yden ze beiden met hun eigen auto's naar toe. Rijwielen worden alleen gebruikt door kinderen tot ongeveer 16 jaar. Zoals al gezegd, Pa en Ma hebben beiden een auto. Maar dat moet er natuurlijk wel één van het laatste model zijn, liefst iets nieuwer dan die van de buurman. Dat laatste model wil zeggen, hoe langer hoe liever en met nog wat drukknop bediening. Als de Amerikanen iets doen, doen ze het graag grondig. Als ze werken werken ze hard, als ze zich vermaken in hun vrije tijd, hebben ze daar graag luxe materiaal voor. De motorboten op de meren, met het zo populaire waterskiën, geeft daar een voorbeeld van. Omdat deze dingen re latief goedkoper zijn dan in ons land, gebeurt dit amusement in het groot. Op zaterdagen en zondagen kun je dan ook de Amerikanen in duizenden naar de waterkant zien rijden, de kleurrijke motorboten op aanhang wagentjes ach ter de auto met zich meevoerend. De binnenlandse meren en de Atlantische Oceaankust hier in het noordoosten, bieden ruimschoots de gelegenheid aan dit vermaak. DE Amerikaan heeft niet de bekrom pen ideeën omtrent de godsdienst, zoals je dat in Nederland kunt vinden. De metersdikke muren tussen de ver schillende godsdienstige groeperingen in Nederland, zijn slechts drempels in de United States. Schijnbaar zonder enige moeilijkheden zijn er vele huwe lijken tussen Rooms-Katholieken, Jo den en Protestanten. Zo is de familie waar ik nu verblijf half Protestant en half Katholiek en ze zijn de beste vrienden met de Joden die aan de andere kant van de weg wonen. Door al deze ak'tiviteiten van vader en moeder en hun teenagerszonen en -dochters, ieder in zijn eigen kring, blijft er van de huiselijke gezelligheid niet veel over. Iedereen is altijd ge haast. De Amerikaan houdt niet van sleur, er moet aktiviteit in het doen en laten zitten. Het ploegenstelsel heeft in meer bedi-ijven ingang gevonden dan bij ons. Er is bijna geen verschil meêr tussen de dag en de nacht. De winkels, speciaal de drugstores en sommige supermarkets, zijn tot laat in de avond open. De benzinestations ook bijna dag en nacht. Meer en meer ver dringen de gx-otere zaken in welke branche ook, de kleinere. In de super markets kun je letterlijk alles kopen, natuurlijk zijn het allemaal zelfbedie ningswinkels. Alles ligt er in gx-ote boeveelheden en verpakt in de meest aanlokkelijke kleurige dozen en zak ken, hetzij in koelkasten, hetzij op toonbanken gereed. Als je dat alle maal ziet, dan kom je tot de konklusie, dat de Amerikaan een geboren en ge raffineerde reclamemaker is. Het nieest duidelijke voorbeeld daarvan vormt wel de T.V.-programma's. Iedere 15 minuten worden de uitzen dingen onderbroken voor de één of andere reclametruc. De televisiepro gramma's worden n.l. verzorgd door verschillende onderriemingen die re clame maken, op het beeldscherm. In vele eigenaars van grote, meestal pas begonnen ondex-nemingen, vind je nog een zekere pioniersgeest, de avontuur lijke ondernemingsdurf van de tijd toen dit land pas bevolkt werd. Ik geloof dat wij Hollanders die durf, om zulke enox-me geleende kapitalen in onderne mingen te durven steken, niet in die mate meer hebben als de Amerikanen. Velen lenen grote kapitalen en starten met dit geld een geheel nieuwe zaak. Om dan nog eens op die jongelui tex'ug te komen. Die zijn vroeger zelf standig dan bij ons. Dat komt waar schijnlijk doordat ze meer aan hun lot worden overgelaten. Al vroeg hebben ze hun zakgeld en ze beslissen ook al vroegtijdig over de aankoop van hun eigen kleding. Een goede slagzin in de United States, naast „de klant is ko ning" zou zijn „het kind is koning". Je merkt en ziet het in alles, snoep en kauwgum hebben ze altijd bij zich en ze zijn omringd door de nieuwste snuf jes op speelgoed gebied. Wanneer ze zestien jaar oud zijn, kunnen ze hun rijbewijs al halen. Hierna hebben ze dan meestal ook spoedig hun eigen auto. Het trouwen van studenten voor dat ze hun studie beëindigd hebben, komt in Nederland niet zo vaak voor. Maar in de United States is dat niets buitengewoons. Velen trouwen op een leeftijd van 18 en 19 jaar. Sommigen direkt wanneer ze van de z.g.n. High School afkomen (dat is ongeveer ge lijk met onze Mulo). Waarom zo vi'oeg getrouwd? Missen ze de gezelligheid thuis? ROND de Universiteiten hebben de babysitters ook altijd handen vol werk, want wanneer vader en moeder studeren, moet er toch iemand op de baby passen, niet waar? Een ander verschilpunt is dat de Ameiikaan een „doe het zelf"-man is. De hoge kosten van reparatie dwingen hem daartoe. Vijftig procent van de Amerikanen schilderen zelf hun eigen huis. Verder timmeren, boren, zagen en solderen ze alles zelf, kortom ze zijn altijd bezig met het één of ander. In de ruimte onder hun huis hebben ze dan een re paratiewerkplaats, waar je alle moge lijke werktuigen en gereedschappen kunt vinden. De huizen zelf zijn ook anders gebouwtf' en ingericht. Met een glimlach luisteren ze naar je, wan neer je ze vertelt van de Hollandse huizen met zware bakstenen muren, want hier is hout veruit het belang rijkste bouwmateriaal. De laatste vijf tien jaar ging men hier, evenals bij ons, meer over tot wat wij bungalowbouw noemen. Toch komen de twee verdie pingen woningen weer terug, voor spelde men mij hier. In de huizen zijn hier niet meer te vinden de grote pom peuze dressoirs en theemeubels, die je soms nog in Nederland vindt. De ramen zijn over het algemeen erg klein en ex-voor hangen zware en lange gordij nen. De voornaamste meubelstukken zijn de T.V., een flinke boekenkast, een grote radio-pick up-combinat.ie met Hifi-geluidsinstallatie en natuurlijk een bankstel om van daaruit de T.V. te kunnen bespieden. Behang op de mu ren is lang niet zo populair als geschil derde wanden. BIJNA ieder huis heeft centrale ver warming, waarbij de kachel onder de woning in de kelder 9taat. Daar is voldoende ruimte voor, want de kelder loopt meestal onder het gehele huis door en dient tegelijkertijd als opslag plaats. Hier en daar gaat men nu over op hetelueht verwarming. Grote buizen brengen hierbij warme lucht door de vloer in de vertrekken. Deuren zijn daarbij niet meer nodig. Vreemd is ook dat, wanneer je een huis binnen stapt. je in de meeste gevallen direkt in de woonkamer staat. Wel heeft men dan dubbele buitendeuren, onge veer 10 cm uit elkaar. In geen enkel Amerikaans huis ontbreekt natuurlijk de ijskast. Meestal behoren ook een bordenwasmachine, volautomatische was- en droogmachine. elektx-isch for nuis en snuisterijen als mixers en elek trische blikopener, tot de uitrusting van de Amerikaanse keuken. Men heeft immers haast om de maaltijd klaar te kx-jjgen, wanneer men van het werk terugkomt. Ik geloof beslist, dat de gemiddelde huisvrouw hier niet langer dan een half uur nodig heeft om een maaltijd op tafel te zetten. Trouwens men vindt het niet prettig er langer over te moeten doen. Na. of tijdens het eten wordt de T.V. aangezet. Natuui-lijk gaat in die tijd ook een keer de telefoon rinkelen. De buurvrouw van de overkant, een vrien din van mevrouw, is aan de liin. Na ongeveer een kwartier gesproken te hebben, hoor ik mevrouw zeggen; „Ja, natuurlijk ga ik vanavond met je mee naar de club". Dat is Amerika. Een land waarin je ondanks de hoge belastingen, je iia een lange werkdag kunt omrin gen met comfort. Je kunt geld laten rollen. Want dat doet ieder een. Daarin schuilt waarschijnlijk ook de grote welvaart van dit land. Juist door liet grote verbruik van een legio artikelen, is er een grote produktie noodzakelijk. En dat op zichzelf geeft weer een ruime werk gelegenheid. Kortom de United States is een groots land, dat bruist van aktiviteit. Haamstede. WIM DE VRIEZE. de vierweekse. HET is prettig dat de propaganda voor, en de nadruk die gelegd is op de Vierweekse kursus: „Plattelands Jongeren zoeken nieuwe wegen", zeer vele vruchten is gaan afwerpen. Over al in den lande heeft men begrip voor deze kursus gekregen en is men over tuigd geraakt van het grote belang hiervan. Zeer zeker ook in Zeeland. Hiermee heeft ook het binnenkomen van de opgaven gelijke tred gehouden. Enkele dagen geleden werd landelijk de 100-ste deelnemer genoteerd. Dit houdt in dat de kursus is volgeboekt. Wij haasten ons daax-om de gesprekken met de btf ons bekende kandidaten spoedig af te wikkelen. Alleen voor hen hebben wij de toezegging gekregen dat hun opgave nog geaccepteerd zal worden. Voor zover nu bekend zal een tien tal Zeeuwen onze provincie op de scho len te Bakkeveen, Bergen en Eerbeek vertegenwoordigen. Zij zullen straks de ontwikkelingen en de problemen van het platteland beter kunnen over zien, en daardoor meer bewust de toe komst tegemoet treden. Wij laten hier de namen van het tweede vijftal volgen: Mej. M. Vogelaar, Kortgene; J. L. Murre, Axel; J. de Regt, Zaamslag; P. de Putter, Hoek; P. J. van de Zande, Colijnsplaat. ZO VIEREN WIJ ST. NICOLA AS DE L. J. G. van Kruiningen nodigde de Z. P. M. van Oudelande uit voor een gezamenlijk Sint Ni.-olaas-avondje in 't Verenigingsgebouw te Kruiningen, op 2 december 1.1. Er stond heel wat op 't programma die avond. Allexeerst kregen we een lekker etentje, dat door enige Z. P. M.- sters verzorgd was. Op de menukaarten stond het volgen de vermeld; 1. een druppeltje met een wienpeetje (borreltje met een zoutje). 2. Z. P. M- en L. J. G.-bx-ouwsel (tomatensoep). 3. Bintjes met kanthooi en een man gel (aardappelen met boerenkool en worst). 4. Zeeuws Bellefleurtje (appels). 5. Bakje leut met een gevulde suker- pee (koffie met banketstaaf). Iedex-een kreeg een cadeautje met een gedicht erbij, die allemaal voorge lezen wei-den. De avond wex-d verder gevuld met dans en spel en tussen de bedrijven door wei-den we op ban kei.staaf en lek- kex-e hapjes getrakteerd. Die avond was bijzonder goed geslaagd. STREEK THOLEN L. J. G. ONDANKS het slechte weer was ex- goede belangstelling voor de uit voering van het L. J. G.-orkest Tholen op vrijdag 25 november j.l. in het „Holland Huis" te Scherpenisse. Het uit 18 personen bestaande or kest heeft de bezoekers ongetwijfeld een prettige avond bezorgd. Met veel enthousiasme brachten de jongelui een werveling van muziek, zang, conferences en schetsjes. Een kort bezoek van St. Nicolaas en een kostelijke mode-show vormden onge twijfeld hoogtepunten op deze avond. De slechte toneel-aecomodatie ten spijt, slaagde men er in het progi amma met vaart te brengen. Wat de muzikale prestaties van het orkest betreft viel de vooruitgang met vorig jaar zeker op. Op 1 december j.l. verleende het or kest traditie-getrouw medewerking aan de St. Nikolaas-avond in huize „Ten Anker" te Tholen. In januari 1961 zal een avond ver zorgd worden voor een afd. van de Plattelandsvrouwen op Schouwen en Duiveland, terwijl het voornemen be staat om in de maand «jecembex- te Stavenisse en St. Annaland nog uitvoe ringen te geven. Jongelui uit Tholen en St. Philips- land, U bent als lid van het L. J. G.- orkest hartelijk welkom. Neemt U een.s kontakt op met de voorzitter of met de dirigente mevr. VexjaalH. T ATERDAG 24 december a.s. houdt de L.J.G. afdeling Noord-Beveland een gezellige Kerstavond in de „Stadswijnkelder" te Kortgene Aanvang 7 uur. De heer Huib v. d. Maas, pas terug uit de Verenigde Statenzal o.m. ver tellen over zijn ervaringen daar, toegelicht met dia's. Entree per per soon. Na afloop gelegenheid tbt dansen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9