De klant is koning 863 WETENSWAARDGHEDEN voor werkgevers STICHTING „GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND" KORTE WENKEN ONTVANGEN KALENDERS 1961 ^arantie-^Qecfelincf ZATKRDAG 1 9 DECEMBER 1960 's 7OMERS kan men vooral op Schouwen, Walcheren en Noord-Beveland merken dat Zeeland op V weekeindafstand van het Roergebied ligt. Duizenden zoeken hier hun ontspanning. In het Duitse industriegebied wonen miljoenen mensen. Naarmate de welvaart daar toeneemt, wordt er meer geld uitgegeven aan allesbehalve aan meer voedsel. In de voedingsgewoonten zelf treedt een verschuiving op naar meer veredelde produkten. Na de oorlog sprak men bij onze Oosterburen van een z.g. „freszwelle" en ging als het ypre een golf over het land van eten zoveel je maar krijgen kunt. Dit was te begrijpen na al die jaren van gebrek. In ons land kan men er over meepraten. De landbouw produceerde voor 'n tekort. Al spoedig was men verzadigd en kwamen andere behoeften op de voorgrond, zoals wonen en kleding. Op het ogenblik spreekt men van een „edelfreszwelle". Er gaat een golf over het land van laten we maar zeggenluxe-consumptie. We lazen laatst dat 14 van de Duitsers te dik is, in de regering zou alleen Adenauer niet aan dit euvel lijden. Begrijpelijk dat men fijnproever wordt en de voedingsmiddelen zoals aardappelen, vet en meelspijzen als eerste laat staan. Men eet al lang niet meer van het hele varken, maar prefereert coteletten en de magere ham; de rest is niet in trek. WANNEER we het gemiddeld te verteren inkomen nemen van een Duits arbeiders- of ambtenaars gezin, zoals er miljoenen zijn, dan blijkt dat dit van 1950 tot 1958 toegenomen is van 305 tot 598 mark per maand, een toename dus van 95 DEZE TOENAME IS DE BOER ALS VOEDSELPRODU CENT ECHTER NIET TEN GOEDE GEKOMEN. Aan voeding werd slechts 66 meer uitgegeven, tegen een inkomensverhoging van 95 Aan wonen besteedde deze „familie Doorsnee", bestaande uit man, vrouw en twee kinderen 77 meer, aan verlichting en verwarming 80 aan kleding 95 en aan persoonlijke verzorging en hygiëne 108 De uitgaven voor ontspanning, genotmiddelen en verkeer stagen echter het meest, n.l. van ontspanning met 138%, van genotmiddelen met 145% en van verkeer met 150%. Het is niet voor niets dat een Frans gezegde luidt: een moderne man wil met een vrouw, 2 kinderen, 3 kamers en 4 wielen. Die vier wielen om gedurende de weekeinden, de vrije dagen en de vakanties de stad te ontvluchten en zijn tenten op te slaan bijvoorbeeld aan de Noordzee. Het is met onze familie Doorsnee en heus niet alleen in het Roergebied dus zo gestold, dat steeds meer geld wordt uitgegeven voor dingen die het leven nog meer kunnen veraangenamen, zoals televisie, boeken, tijdschriften, schoonheidsmiddelen, drank en rookwaren, naarmate de welvaart stijgt. WAT nu de verschuiving in de voedingsgewoonten betreft: men heeft eens nagegaan, dat zo'n doorsnee gezin van man, vrouw en 2 kinderen per maand inkoopt en welke verschuiving hierin ten opzichte van 1950 is opgetreden. Eerst volgen de hoeveelheden in 1958 per maand in kg: vis 1.5 kg, olie en andere plantaardige vetten 0.8' kg, melk 31 1. brood en bakkerij waren 24 kg, aardappelen 30 kg, kruidenierswaren 6.7 kg, boter 1.5 kg, groente 14 kg. eieren 56 stuks, kaas 1.9 kg. fruit 17 kg, vlees en vleeswaren 11 kg. Ten opzichte van 1950 was dit voor deze verschillende voedingsmiddelen in procenten minder of méér vis 8 olie en andere plantaardige vetten 10 melk 14 brood en bakke- rijprodukten —17%, aardappelen —27%, kruidenierswaren —29%, boter +13%, groente 26%, eieren 40 kaas +,47 fruit 49 vlees en vleeswaren 51%. WAARSCHIJNLIJK door een verkeerde voorstelling over de voedingswaarde van melk is het gebruik hiervan dus teruggelopen. Onder de drijfveren die aanleiding geven tot deze veranderde con sumptiegewoonten kent men behalve de drang naar „beter willen leven" en „evenveel willen doen als een ander doet" ook de „angst voor het dik worden". Ten onrechte wordt aan het gebruik van melk vetaanzetting geweten, terwijl het de vetvormende stoffen bij uitstek, zoals meel, vetten en suiker in het dieet juist zo uitnemend kan vervangen, juist omdat melk zo'n volledig voedsel is. Daarbij is het licht verteerbaar en indien goed geserveerd zeer smakelijk. Onbekend maakt echter onbemind. Gekoelde melk en de zogenaamde „milkshakes" smaken voortreffelijk. Het is blijkbaar nog onvoldoende bekend, want de verkoopplaatsen zijn nog met een lantaarntje te zoe"ken, althans hier in Nederland. Wel is het bekend, dat in het huishoudboekje van de gemiddelde Amerikaanse huisvrouw een steeds groter wordende post is uitgetrokken voor ijs in allerlei vormen, zoals ijstaart, als toespijs. Men vergete echter niet dat de toegevoegde waarde door de bereiding van deze lekkernijen de waarde van de in het produkt verwerkte zuivel verre te boven gaat. De agrarische producent profiteert dus maar in geringe mate ook van deze post op het huishoudboekje van de huisvrouw. HOEWEL boter ook vet is, heeft het bij onze oosterburen blijkbaar een goede naam; meer wellicht nog dan bij ons Nederlanders. Tekenend voor deze opvatting is de volgende anecdote. Toen eens een Duits voetbalelftal een vriendschappelijke wedstrijd speelde in Nederland, werd later wel zeer onvriendschappelijke kritiek geuit op het feit dat de heren de broodjes aan de koffietafel hadden moeten smeren met margarine in plaats van met „echte" boter. Spelen juist hierbij misschien gevoe lens van „boter eten omdat men het zo goed heeft dat men dit kan doen" als sociaal prestige een rol? Bovendien zal de overweging dat „echte" boter als natuurprodukt zo gezond is. bij een stadsbevol king zeker wel weerklank vinden. In ieder geval is men in plaats van olie en andere plantaardige vetten, boter gaan gebruiken. VERANDERDE consumptiegewoonten vragen ook de aandacht van de agrarische producent. Hij dient evengoed als de fabrikant zijn produktie waar mogelijk blijvend te richten op de vraag. In de fabriek is het produktieplan echter meestal gemakkelijker en sneller om te buigen dan op het boeren bedrijf. Ondanks de voor de land- en tuinbouw typische moeilijkheden in dit opzicht ziet men allerwege dat men het produktieplan aanpast aan de huidige vraag van de consument. Dit is bijvoorbeeld te zien aan de in recente tijden toegenomen omvang van de fruitteelt en de kippenhouderij in sommige delen van ons land. De noodzaak hiertoe wordt, meen ik, door bovenstaande cijfers nog eens onderstreept en ik geloof ook dat we niet mogen nalaten om ons de behoeften van de verwende consument steeds duidelijk voor ogen te houden. Het gaat in de land- en tuinbouw behalve om de konkurrentie met producenten uit andere landen vooral ook om de konkurrentie met de verbruiks- en GENOTMIDDELENINDUSTRIE en wel om de portemonnaie van de consument. Daarbij uitgaande van de gedachte dat de klant koning is wat betreft het produkt dat hij wenst te kopen en daarvan bovendien de beste kwaliteit en verzorging verlangt. L. v. d. H. INLEVERING LOONBOEKEN EN ZEGELBLADEN IN BEGIN 1961. I\E werkgevers in de agrarische bedrijven worden erop geattendeerd, dat in de eerste weken van 1961 door de districtsagenten weer de gebruikelijke zittingen worden gehouden voor het in ontvangst nemen van: a. het loonboek over 1960; b. de zegelbladen van het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw over het 4e kwartaal 1960 (het 4e kwartaal telt 14 zaterdagen, zodat voor hen, die daarin onafgebroken zijn werkzaam geweest, 14 weken premie dient te worden voldaan) en eventueel over voorafgaande kwar talen. Aan de werkgevers wordt dringend geadviseerd bovengenoemde bescheiden tijdig in gereedheid te brengen en in te leveren op de zitting, waarvoor een oproep wordt ontvangen. Door dit te doen bespaart men niet alleen de uitvoeringsorganen extra werk, doch dient men bovendien zijn eigen belang. Het immers altijd voordeel deze zaken in eens té kunnen afdoen, terwijl voorts ter zitting de gelegenheid bestaat persoonlijk nadere toelich ting te verstrekken. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat ook van de werkgevers, die de premie voor het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw voldoen door af schrijving van hun rekening bij de .boerenleenbank verwacht wordt, dat de volledig ipgevulde, doch onbeplakte zegelbladen op de zitting wordén inge leverd. HET bestuur van de „Stichting Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland" nodigt de aan gesloten veehouders uit tot bijwoning van de jaarlijkse ALGEMENE VERGADERING, welke gehouden zal worden op vrijdag 16 december I960 te 1.30 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. Onder meer wordt door de Direkteur een over zicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar gegeven terwijl dr. K. G. Robijns over de Aviaire Tuberculose in Zeeland een inleiding zal houden. C^OEK het niet te veel in de diepte wat dit <=<j jaar zeer in het bijzonder voor het ploegen geldt. Wanneer u kleigrond onder ongunstige om- standigheden moet ploegen, ploeg dan zo ondiep mogelijk. Er wordt d v niet méér grond bedorven dan hoog nodig is en de vorst kan op de geploegde sneden goed inwerken. Vooral op verreden bie- tenland dient u dit ter harte te nemen. 1 TN verschillende koelcellen en kuilen zitten 1 aardappelen, die zonder behandeling niet tot maart-april bewaard kunnen worden. Nu is het de tijd om deze aardappelen met een kiemrem- mingsmiddel te behandelen. In de koelcel kan dit middel met de ventilator in de partij worden ge blazen. üe aardappelen, die in de kuil zitten, moe ten worden omgezet en dan behandeld. Deze be handeling kan ook met het nieuwe systeem van doorblazen gebeuren. VVJATER hebt u tegenwoordig wel bij de hand VV om te gebruiken bij natontsmetting van aardappelen tegen Rhizoctonia of lak- schurft. Proeven bewezen, dat ontsmetting de op brengst verhoogt, wanneer het pootgoed door deze schimmel is aangetast. Bovendien wordt de selektie bij pootgoedverbouw bemoeilijkt. Talm dus niet langer meer, maar doe het nu. OF u een juiste keuze hebt gemaakt, is meest al achteraf pas te zeggen. Maar vóór u het perceel uitstoelend Roodzwenkgras omploegt, waarvoor u de vrijheid kreeg, dient u toch even te rekenen. Daarbij moet bedacht worden, dat de kosten van bemesting en onkruidbestrijding reeds gemaakt zijn. Voor het andergewas komen daar dan het ploegen, zaaiklaar maken en zaaizaad nog bij. Ook de ontwikkeling van het gewas móet u erbij betrekken. KOPPEN en blad voeren heeft nu weinig zin meer. Het blad begint te rotten en is dit najaar ernstig besmeurd met grond. Alleen kop pen voeren gaat uitstekend en is een goed en goedkoop voer. Ga dus onverwijld over op koppen hakkenwaardoor het transport van het land eveneens aanmerkelijk vergemakkelijkt wordt. 'LIET bietenblad, dat u voor voederdoeleinden I t niet nodig hebt, kan zonder bezwaar hetzij met of zonder kop op het land achterblijven. Dit blad is een prima groenbemester. Het is echter wel nodig om de dikke zwaden uit te spreiden over het land, omdat u anders in het opvolgende gewas banen krijgt. Dwarsover ploegen werkt ook de verdeling in de hancl. TWEE maandelijkse kalender van de E. N. C. K. Vlaardingen. ASSURANTIE maatschappij „De Zeven Pro- vinciën" N.V. DE Firma D. J. van der Have te Kapelle met een 2-maandelijkse kalender speciaal ge-^ richt op hun internationale relaties in de sui kerbietenteelt. Met mooie foto's. MAANDKALENDER van de Eerste Rotter- I" damsche Mij van Verzekering. (Adv.) „Heden een ei is beter dan morgen een hen." Oude Nederlandse spreekwijze. Om zeker te zijn van dat ei.en van de gegaran-i deerde 124 andere eieren gedurende de eerste 12 maanden, moet U HY-LINE kuikens kopen. Die 125 eieren zijn het minimum waar U op rekenen kunt, dank zij de volgende die de eerste 12 maanden 90 0leefbaarheid en 125 eieren garandeert: 1. 90 leefbaarheid tot 6 maanden leeftijd. Is de uitval tot 6 maanden hoger dan 10 van het aantal gekochte Hy-Line kuikens, dan wordt per hennekuiken, dat meer, uit valt, 2,25 contant terugbetaald. 2. Een leggarantie van 125 eieren per gemid deld aanwezige hen tot 12 maanden leeftijd. Bij niet behalen van deze produktie wordt het tekort aan eieren vergoed op basis van 10 cent per ei, tot een maximum van de aanschaffingsprijs van de kuikens. Deze vergoeding vindt plaats in de vorm van herlevering van de kuikens. 3. 90 B/« leefbaarheid van 6 tot 12 maanden leeftijd. Als basis geldt hier het aantal dieren, dat op 6 en 12 maanden aanwezig is. Bij een hogere uitval dan 10 wordt het aantal meer uitgevallen dieren gratis als ééndags- kuiken herleverd. Koop heden HY-LINE om van morgen af uit de zorg te zijn.'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7