Van Boerderij en Organisatie Het WINTERPROGRAMMA van de Landbouwstudieclubs 860 ZEEUWS LANDBOUWBLAD ZUID-BE VELA ND. ANDERE jaren behoort om deze tijd de aflevering van de suikerbieten reeds tot het verleden. Hoewel reeds verschillende kleine en middengrote bedrijven klaar zijn met het bietenrooi- en en afvoeren, zullen verscheidene be drijven waarbij het meest de grootste bedrijven ook de volgende week nog wel geheel nodig hebben om de laatste bieten te rooien en af te voeren. Deze bedrijven waren ingesteld op het machinaal rooien, maar de weers omstandigheden hebben dit onmogelijk gemaakt en zo zijn zij terug moeten vallen op het normale handwerk, waardoor de rooitijd aanmerkelijk lan ger is geworden. Het rooien is op dit moment wat verder gevorderd dan de afvoer. Deze ondervindt vele moeilijkheden Twee en in vele gevallen soms nog meer trek kers voor 'n klein vrachtje bieten, spo ren in het land die veel dieper zijn dan de ploegvoor dik is, een hoog tarra- percentage en als men op de openbare weg komt nag eens extra veel wielen poetsen, met de narigheden hieraan verbonden. De bedrijven die beschikken over één of meerdere tweewielige wagens of dit nu originele of verbouwde wagens zijn, ondervinden over het algemeen minder moeilijkheden. In de tussentijd is er nog steeds geen wintertarwe gezaaid. Vrijwel alle land bouwers hebben nog plannen om in deze maand, als het mogelijk is, toch nog te zaaien. Door de regen van za terdag en zondag (ongeveer 45 tot 55 fnm) zijn de kansen hiervoor weer aan merkelijk gedaald. Hoewel op vele be drijven reeds zaaizaad aanwezig is, zal toch gelet moeten worden op de rassen- keuze. Ook is het gewenst dat 20 tot 50 kg meer zaaizaad per ha gebruikt dient te worden. Het op win tervoor ploegen is nog. -lechts op enkele bedrijven behoorlijk gevorderd. Afgevraagd dient te worden wat of beter zal zijn, onder alle om standigheden ploegen, of even af te wachten. Voor verschillende sterk ka- potgereden bietenpercelen zal de spit- ploeg overdwars op de rijen zeer waar schijnlijk beter voldoen dan de gewone ploeg hetzij langs met de sporen mee of dwars op de sporen. WALCHEREN 6 dec. HET is niet te verwonderen, dat de slootwaterstand door de regenval van de laatste dagen sterk is gestegen. Voor het eerst in dit natte seizoen staan gedeelten van het laaggelegen grasland onder water. Hoe dit geweest zou zijn zonder een goede waterber ging, afvoer en bemaling laat zich slechts raden. De ouderen onder ons weten te ver téllen, dat 1912 ook zo nat was. Grote gedeelten van Walcheren kwamen onder water te staan. De koeien ston den begin oktober reeds op stal en het was half mei vóór ze naar buiten kon den. 1913 was een slecht oogstjaar. Het is niet te zeggen of zich dat nu her halen zal. Voor wat de bietenpercelen betreft, kunnen we zeker geen hoge verwach ting hebben. Meestal is het land vrese lijk kapot gereden. Alleen wanneer het mogelijk is in de dwarsrichting te ploe gen kan er wellicht nog wat van ge maakt worden, om dan maar niet te spreken wat men met de kopeinden aan moet. Een voordeel ten opzichte van 1912 is ongetwijfeld de betere ont watering. Toen werden-er echter min der bieten verbouwd. Voor velen brengt het openmaken van de aardappelkuilen een teleurstel ling met zich mee. Ook partijen aard appelen die schijnbaar zonder of met weinig ziekte in de kuil zijn gebracht blijken nu een hoog percentage zieke knollen te bevatten. Zo enigszins mo gelijk dienen deze verwijderd te wor den vóór het winterdek wordt aange bracht. Is er tijd voor? Er zullen wel bedrij ven zijn waar dit mogelijk is. Waar de bieten gerooid, en soms reeds zijn af geleverd, kan men er wellicht tijd voor vrijmaken. Op de grotere bedrijven moet echter veelal nog een belangrijke oppervlakte bieten gerooid worden en daar zal de bietenoogst voorgaan. Voor gezonde droge partijen Bintjes is er wat meer belangstelling om te kopen. Wanneer men nog volop in het werk zit 2ullen velen wachten om af te leveren. Al weten we niet wat de toekomst brengen zal, de kans op een prijsstijging lijkt groter dan die op een prijsdaling. Normaal is er weinig verschil in het financiële resultaat van tarwe. Nu ko men grote kwaliteitsverschillen voor hij een zelfde kg-opbrengst. Als boer A zijn tarwe verkoopt voor 30 ct per kg bij een opbrengst van 5800 kg per ha en 7000 kg stro tegen 70 per ton, dan is dit een goed resultaat. Maar boer B moet genoegen nemen met 18 ct per kg en stro dat geen handelswaarde heeft. Zijn resultaat is maar pover. Het vorige jaar kwamen in de be drijf suitkomsten grote verschillen voor; thans is dit weer het geval. Is het te gewaagd om te zeggen, dat het vorig jaar dikwijls de kleine bedrij ven trof en dat thans dikwijls de gro tere bedrijven de dupe zijn? OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. 6 december. AAN het gemodder, zowel in de ak kers als in de landbouwpolitiek is nog steeds geen eind gekomen. Ver schillenden brachten de afgelopen week hun laatste bieten. Het overgrote deel moet nog gerooid en afgevoerd worden. In Terneuzen en Axel vonden de tra ditionele jaarmarkten plaats. Niet iedereen had tijd om deze te bezoeken. Het wateroverlast neemt steeds toe en de minder goed'gedraineerde gron den kan men er van ver al uithalen. Wanneer de bieten eenmaal zijn af gevoerd dan is het een heel eind ge daan met de werkgelegenheid; voor de ploegerU zal het toch eerst wal moe ten drogen. Het vee dat bij velen al verschillen de weken op stal staat, zal dan het eni ge zijn waaraan kan worden gewerkt. Nog steeds is het dus wachten op dro gere tijden. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. WIJ agrariërs vieren dit jaar het Sint Nicolaasfeest onder wel zeer moeilijke omstandigheden. Om standigheden die wij graag geheel an ders zouden hebben gezien, waaraan wij niets kunnen veranderen, maar die toch aan het echt feestelijke van deze dag in vele boerengezinnen afbreuk zal heb ben gedaan. De problemen waarvoor wij ons mo menteel geplaatst zien zijn te vele om ze, al is het maar een kort moment, van ons af te zetten. Op overtuigende wijze is dit najaar gebleken dat de tractoren waarvan het laagste vaste punt hoog boven de grond is gelegen, zich aanmerkelijk langer door het drassige land en de diepe spo ren heenworstelen. De vrije doorlaatruimte onder de tractor en de middellijn van de aan- drjjfwielen spelen hierbij beide een niet te onderschatten rol. Naast een grotere ruimte tussen achteras en bo dem, hebben grote aandrijfwielen het voordeel dat deze door hun groter draagoppervlak minder gauw diep weg zakken en minder slip tengevolge heb ben. Tevens hebben grote wielen, het voordeel dat deze veel gemakkelijker over reeds aanwezige diepe sporen heenkomen, hetgeen vooral bij het ploegen van stukgereden bietenland van groot belang is. Hoewei ook een tractor met grote wielen en veel vrije ruimte ons niet volledig uit de moddermisère zal kun nen helpen, zijn er toch diverse om standigheden dat het met een derge lijke tractor nog gaat, terwijl een trac tor met kleinere wielen zichzelf niet meer door het drassige land kan voort bewegen, welke andere voordelen deze laatste tractor misschien ook moge hebben. Vele percelen zijn wanneer men een maal door de bouwvoor is gezakt toch nog eniger mate berijdbaar. Het komt er dan op aan of de vrije ruimte onder de tractor voor een dergelijke spoor- diepte voldoende groot is. Dit bepaalt momenteel in vele gevallen of men op een perceel met een wieltractor kan werken. Mogelijk verdient het aanbeveling om bij aanschaf dit punt terdege in de ga ten te houden. SCHOUWEN EN DUIVEL AND. VOORLOPIG blijft de tarwe dank zij de Sint Nicolaassurprise in de vorm van de vele regen in de zak. De tot nu toe gezaaide tarwe staat er slecht voor. Vooral het in de trekkerssporen gezaaide geeft slechte resultaten te zien en hier en daar pikten de vogels ook nog wat mee. Dit alles heeft de heer J. Gast te Brouwershaven aanleiding gegeven om hiervoor een oplossing te zoeken. Van een 6-scharen-stoppeIploeg heeft hij een 5-scharige gemaakt en op het frame de zaaitrommel van een Stockland centrifugaalzaaimachine geconstrueerd. Via lange plastic - zaaipijpen valt nu het zaad direct na het ploegen in de grond. Een voldoen de sterke trekker is wel nodig, maar last van sporen zijn er niet meer. We zijn benieuwd hoe het resultaat uit- eindelijk zal zyn. Ook op de duingronden lussen Haam stede en Renesse is de oogst dit jaar slecht. Het vorige jaar was het mis door de droogte. Het grondwaterpeil is door de droge winter nog verder ge zakt, zodat dit voorjaar het zaad on voldoende vocht kan opnemen. Later kwam nog de schade van konijnen en vogels en hiermee is deze slechte oogst verklaarbaar. Deze zandgrond is nu echter net zo moeilijk berijdbaar als de kleigrond. Misschien dat de rogge komende zomer hiervan kan profiteren. Laten we ook nog denken aan het nemen van bietenaaltjesmonsters. De monsternemer de heer J. Rentier is nu telefonisch bereikbaar onder nummer 011102254. Kosten per monster 5,80. Ook bij hem kunt u zich opgeven voor onderzoek op ruw- en kuilvoer en te vens voor grondonderzoek. Ondanks de grote achterstand zullen de sloten voor januani toch weer schoon gemaakt moeten worden. De laatste jaren is gebleken dat de ont watering op ons eiland bijzonder goed is geregeld. Ieder van ons heeft de plicht te zorgen dat dit zo blijft. Het Waterschap zelf heeft kosten noch moeite gespaard om de eigen leidingen schoon te maken. Helaas zien we hier en daar dat en kelen hier niet voldoende zorg voor dragen. Men kan van de herverkaveling echter niet verwachten, dat zij de slo ten weer gaan onderhouden. Wanneer één man zijn sloot niet goed onder houdt, loopt de ontwatering van de gehele buurt in de war. Een boete lijkt ons de enige oplossing. ZOALS gewoonlijk is ook dit najaar weer ge zamenlijk met de besturen van de studie clubs het winterprogramma vastgesteld. Dit pro gramma houdt in dat elke club een aantal malen vergaderd. Op elke bijeenkomst wordt een inlei ding gehouden over een actueel onderwerp, even tueel toegelicht met projectie, van dia's. Na de inleiding volgt een gedachtenwisseling. Verder wordt er één grote gezamenlijke bijeen komst gehouden in Terneuzen. Vorig jaar was dit de zogenaamde „Aardappeldag". Voor dit seizoen staat er een „Bietedag" op het programma. Deze zal worden gehouden op 6 januari 1961. Er zal worden gesproken over de nieuwste inzichten wat betreft zaaien, verzorgen en ziektebestrijding, over transportproblemen waarmee de boer en de fabriek te kampen hebben en over eisen te stel len bij de verwerking op de fabriek. Tenslotte zul len diverse niet genoemde facetten voor het voet licht gehaald worden. Hoewel de suikerbiet in 1960 bij de oogst heel wat moeilijkheden veroor zaakte, toch is en blijft het één van de belangrijk ste peilers van het akkerbouwbedrijf. We ver wachten dan ook evenals vorig jaar voor de aardappeldag voor deze bietedag een goede be langstelling. Het programma voor de gewone vergaderingen van de twaalf akkerbouwstudieclubs ziet er als volgt uit: le bijeenkomst: Bedrijfsbegrotingwaarom en hoe. 2e bijeenkomst: Nieuwe inzichten op het gebied van mechanisatie. 3e bijeenkomst: Graszaadteelt. 4e bijeenkomst: Mengmeststoffen. Deze clubs zijn gevestigd te Aardenburg, Axel, Biervliet (2), Hoofdplaat, Hulst, Kloosterzande, Oostburg, Terneuzen, Westdorpe, IJzendijke en Zaamslag. Het totaal aantal leden van deze 12 clubs bedraagt momenteel 585. Elke club ver gadert 4 keer. Deze vergaderingen hebben plaats in het tijdvak van 9 januari—24 februari 1961. De 5 studieclubs voor de gemengde bedrijven, die gevestigd zijn te Eede, Zuiddorpe, Koewacht, St. Jansteen en Clinge hebben een ander pro gramma in verband met de geaardheid van deze bedrijven, namelijk: le bijeenkomst: Uitbreiding grasland en melkvee en de invloed hiervan op de bedrijfsresul taten. 2e bijeenkomst: Betere exploitatie van het gras land, zoals verzorging, bemesting, bewei ding en maaien. 3e bijeenkomst: Verbetering van het melkvee en doelmatig melken. 4e bijeenkomst Aanpassing van de gebouwen aan een intensievere rundveehouderij. 5e bijeenkomst: Forum, waarop vragen over ver schillende onderwerpen en problemen kun nen worden gesteld. Elke club komt dus 5 keer bij elkaar. De bijeen komsten worden gehouden in het tijdvak van 19 december24 februari. Het totaal aantal leden van deze 5 clubs bedraagt thans 213. De onderwerpen die behandeld worden, zijn grotendeels ook als artikel opgenomen in het TMndboitwverslag 1960. Het ligt in de bedoeling dit verslag rond Kerstmis te laten verschijnen. R. L. V. D. - Axel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4