Hongerende leeuwen met melk gevoed Moet E.E.G. uitkomst brengen? ZATERDAG 10 DECEMBER I960 OVERZICHT No. 2558 Frankering bij abonnement: Terneuzen 48e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUWMAATSCHAPPIJ •O de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND HET debat in de Tweede Kamer over het landbouwbeleid is ongeveer verlopen, zoals wij ons dit hadden voorgesteld. En zoals wij gevreesd hadden. De woordvoerders van alle fracties hebben in eerste instantie hun tanden laten zien. Zij vorm den, zoals één der ochtendbladen het uitdrukte, een gesloten „groen front"; „Stormen over minister Marijnen", schreef een ander dagblad. Wat kwam hieruit te voorschijn? Wankelde de bewindsman tegenover deze gesloten aanval? Wanneer wij het resultaat bezien zijn wij van mening, dat het verliep, zoals wij vorige week voor spelden. Reeds bij zijn antwoord in eerste instantie, wierp hij een 15 miljoen temidden van de hon gerende leeuwen, waarop vooral zij, die melk lustten, zich mei graagte wierpen. Het waren deze leeuwen, die zich, wel niet geheel verzadigd, maar toch aanmerkelijk minder ontevreden, uit de arena terugtrokken. Eén van hen, de sekretaris van de K. N. B. T. B., het Tweede Kamerlid mr. Brouwer, vertelde later voor de radio, dat hij nog niet helemaal tevreden was, maar toch niet meer teleurge steld. Er hangen op het moment, dat wij dit schrijven, nog enkele moties boven 's ministers hoofd, maar het zou ons verbazen, als daar nog veel uit kwam. En daarmede is dan het landbouwbeleid 1961 vastgesteld. Er moeten ons enkele opmerkingen van 't hart. EENZIJDIGE INDRUK IN de eerste plaats heeft, in ieder geval ten aanzien van de publieke opinie, opnieuw het melkprijsbeleid de debatten beheerst. Dit is al enige jaren het geval. Natuurlijk moet men, om. alles wat er bij de behandeling van de begroting van landbouw is gezegd, de handelingen eens rustig doorlezen. Dan zal men ervaren, dat er ook tal van andere, in de landbouw spelende problemen, zijn aange sneden. Wij hopen daar nog wel op terug te komen. Maar alles spitste zich toch weer toe op het beleid ten aanzien van de lichte gronden en daar van weer de melkprijs en de te garanderen melk plas. Het was ook hier, dat de Minister enige consessies deed. Wij betreuren deze eenzijdigheid. Niet, omdat wij van mening zouden zijn, dat voor de gemeng de zandbedrijven en voor de melkveehouderij niets gedaan moet worden. Integendeel. Maar wel, omdat de moeilijkheden, met name in de akker bouwsector, door het huidige landbouwbeleid on derschat worden. En ook, omdat onzes inziens een goede ontwikkeling van de akkerbouwbedrij ven, waardoor deze met de tijd mee kunnen, be lemmerd gaat worden door een prijsbeleid, dat nauwelijks deze naam nog verdient. Want, wanneer wij de situatie bezien, dan con stateren wij, dat er nog garantieprijzen worden vastgesteld voor suikerbieten, tarwe en voedergra- nen, waarbij voor de laatste categorie in feite maar een richtprijs geldt. Over de garantieprijs voor tarwe valt niet veel te zeggen. Over het tarwebeleid echter wel. Wij schreven reeds dikwijls, dat andere West-Euro- pese landen, en met name België en Frankrijk, een krachtiger tarwebeleid voeren. Met name ligt bij ons het mengpercentage voor het eigen brood te laag. Het is bepaald een boerenbelang, dat dit verhoogd wordt en wij begrijpen nooit, dat, wat bij onze zuiderburen wel kan, bij ons onmogelijk is. Men zal zich misschien afvragen, of dit nu wel van belang is, daar immers de regering voor alle tarwe, mits maar aan bepaalde kwaliteitseisen voldoende, de prijs garandeert. Juist in verband met het overige akkerbouw- beleid, en met lage prijzen voor de vrije produk- ten, en ook met hetgeen de Minister van de zomer in Sas van Gent heeft gezegd en waarmede hij zijn schriel prijsbeleid reeds aankondigde, vrezen wij, dat vele akkerbouwers zich te veel op de tarweteelt zullen gaan toeleggen. Deze natte Het oogst-risieo is voor de boer! Anno I960 moeten in december de aardappels, Maarvan nog steeds een gedeelte in de grond zit, met een riek gerooid worden. Door gebruik te maken van paard en wagen tracht men ze van het land af te krijgen! herfst heeft zulks nu wel verhinderd. Maar uit breiding van de tarweteelt zonder nieuwe moei lijkheden met deze Overheid, kan alleen, wanneer het mengpercentage wordt verhoogd. Daarom ach ten wij op dit gebied een aanpassing aan E.E.G.- verband van groot belang. DRIEPOOT VALT OM VOOR de voedergranen is de situatie de laat- ste jaren ook steeds verslechterd. Door het invoeren van het systeem van vaste heffingen op mais en andere buitenlandse voedermiddelen en door de vaststelling van deze heffing op een te laag peil voor een heel jaar, komen de haver en de voergerst, lang niet meer aan de richtprijs. De gehele garantieregeling heeft hierdoor betrekke lijk weinig waarde meer. De suikerbietengarantie geldt slechts voor de in eigen land te consumeren suiker. Hiermede is ook een zeer speculatief element in het systeem ge bracht. Het zal de telers dit jaar geld kosten! Zo zien wij, dat het beleid van deze Minister, waarbij hij via een prijzenstelsel het goed geleide, sociaal en economisch verantwoorde bedrijf een redelijk bestaan wil verschaffen, ten aanzien van de akkerbouw rust op een driepoot, waarvan van alle poten min of meer grotere of kleinere stuk ken zijn afgehakt. Een driepoot is op zichzelve al een wankel geval. Wanneer de poten nog niet eens dezelfde lengte hebben, kapt het hele zaakje om. Om dat te berekenen hebben wij geen L. E. I. nodig. LANDBOUWBELEID TE POLITIEK ANZE tweede opmerking betreft het feit, dat het landbouwbeleid op de wijze, waarop het dit jaar verlopen is, wel een erg politieke kant krijgt. Dat dit in de Tweede Kamer het geval is, is nog te begrijpen, al is het te betreuren. Ook daar ware een behandeling, waarbij alle aspecten beter uit de verf komen, te prefereren boven sen toespitsing op één, zij het dan ook belangrijk punt. Te betreuren valt het echter, dat het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap gemeend heeft de dag vóór de behandeling van de landbouwbe groting in de Tweede Kamer, nog een tweede brief aan de Kamerleden te moeten laten uitgaan, waarin gewezen werd op de onrust in boerenkrin- gen en waarin aangedrongen werd speciale aan dacht aan het melkprijsbeleid en het beleid voor de lichte gronden te besteden. Over het akker bouwaspect werd in dit tweede schrijven met geen woord gerept. En al bleven de bezwaren, in de eerste brief opgesomd, natuurlijk gelden, toch is het begrijpelijk, dat van dit schrijven de sug gestie uitging, dat als er nu maar iets voor de melk gedaan werd, de aanvankelijke teleurstel ling, waarover mr. Brouwer sprak, zou verande ren in een niet geheel voldaan zijn. Wij willen niet beweren, dat in het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap politieke motieven een hoofd rol hebben gespeeld, maar men vermijde toch de schijn. Eén zinsnede, waarin nogmaals op de bil lijkheid van alle door het Landbouwschap ge vraagde prijzen gewezen werd, ware minstens op haar plaats geweest. AKKERBOUW EN E. E. G. EEN derde en laatste opmerking geldt de E.E.G. In het kader van de komende Euromarkt zouden de prijzen voor tarwe en suikerbieten in- plaats van verlaagd iets verhoogd moeten wor den. Wij liggen met Frankrijk een stuk beneden het gemiddelde. Het is bekend, dat het vooral de Nederlandse veredelingslandbouw is, die door te hoge prijzen van de grondstoffen in moeilijk heden dreigt te geraken. Tot nog toe konden zowel akkerbouw als vee houderij het Nederlandse standpunt bij de moei zame E.E.G.-landbouwbesprekingen ondersteunen. Door het beleid van minister Marijnen, die de prijzen voor de akkerbouw verlaagde, dreigt er een belangentegenstelling in dit verband te ont staan, die de Nederlandse kracht bij de bespre kingen niet ten goede komt. Het is onzes inziens zaak, dat de landelijke organisaties op korte ter mijn aandacht aan deze zijde van het landbouw beleid besteden, waarbij ruim oog moet zijn voor de belangen van onze akkerbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 1