Speciale aanbieding Sint Nicolaasfruitveiling in Krabbendijke I960 XJ.S.A. 851 TUINBOUW OFFICIAL FORD DEALER DINGEN VAN DE WEEK IN MEMORIAM A. J. LAKO ZATERDAG S DECEMBER 1966 HORIGE week donderdag werd in Krabbendijke de traditionele Sint Nicolaasfruitveiling ge houden. Voor de twaalfde achtereenvolgende keer en opnieuw werd deze speciale veiling een succes. Zeker, de prijzen waren niet direct hoog te noemen maar gezien in het licht van hetgeen de laatste weken voor het fruit wordt betaald, waren ze toch zeer bevredigend. De belangstelling voor deze veiling was bijzonder groot. In de eerste plaats van de zijde der kwekers. Zij hadden vele goede partijen fruit aangevoerd en bij het bezichtigen van het ver pakte fruit kwamen we opnieuw onder de indruk van de uitstekende kwaliteit fruit welke in dit gebied wordt geteeld. De totale aanvoer bestond uit 293 ton appels en peren alles in de kwaliteitsklassen Extra 1 en 2. Mindere kwaliteiten werden niet geveild. Van deze aanvoer was ongeveer 100 ton verpakt in 8069 kratten. Bijzonder fraaie partijen waren daar bij. Het goudgeel van de "Golden Delicious over heerste maar er was ook veel Cox's en Jonathan. De kwekers van Krabbendijke en omstreken hadden hun uiterste best gedaan iets goeds te maken van deze Sint Nicolaasfruitshow en het is hun uitstekend gelukt, zoals het ook bij de elf voorgaande Sint Nicolaasveilingen in Krabben dijke uitstekend gelukte. Ook de belangstelling van de zijde der handela ren was zeer groot. Toen de verkoop begon bleek de afmijnzaal bijna te klein te zijn om allen een plaats te kunnen bieden. Het was alleen jammer dat voor de appels de exporteurs op België ver stek moesten laten gaan omdat een heffing van 13 cent per kg te hoog bleek te zijn. België kan soms flinke partijen verpakte appels gebruiken omstreeks deze tijd maar nu was dat niet het ge val. Het grootste deel van het verpakte fruit werd gekocht door de binnenlandse markt, met daar naast bepaalde rassen zoals Cox's Orange Pippin en Jonathan voor West-Duitsland. Met de Golden Delicious was dat in mindere mate het geval. »VER het algemeen was evenwel te merken dat de handel op het ogenblik niet erg wild is. Zeker, de mooie partijen verpakte appels brach ten een goede prijs op maar toch niet zodanig dat gesproken kan worden van een vaste stem ming. Zo werden de mooie partijen Cox's Orange Pippin, extra kwaliteit, verkocht voor 70 tot 78 cent per kg. Klasse 1 deed eenzelfde prijs. Golden Delicious „extra" verpakt, deed voor de grote maten 50 tot 66 cent per kg en klasse 1 50 tot 57 cent per kg. Voor Jonathan „extra" werd 35 tot 43 cent per kg betaald en voor klasse 1 verpakt van dit ras 31 tot 42 cent per kg. Behalve appels waren er ook veel verpakte pe ren te koop. Ook hiervoor werden bevredigende prijzen betaald maar geen topprijzen. Zo noteer de de Doyenne du Cornice rond 90 cent per kg en werden de grote maten van de Beurré Alexander TUINBOUWGIDS 1961 ®E Tuinbouwgids 1961, uitgave van het ministerie van Landbouw en Visserij, zal begin december verkrijgbaar zijn., Door een nauw contact met de praktijk heeft de redaktie er naar gestreefdde in houd van deze nieuwe uitgave, aan te pas sen aan de behoeften en de wensen van de gebruikers. Door de talrijke praktische ge gevens en waardevolle adviezen kan dit boek, op elk modern tuinbouwbedrijf als on misbaar worden beschouwd. <)QOOR de praktische tuinbouwer zijn V iveer de nieuwste gegevens opgenomen over de rassenkeuze, teeltmogelijkheden, grondbewerking, ziektenbestrijding, nieuwe machines en werktuigen. Een uitgebreid re gister van zaken en een uitvoerig register van personen en instellingen completeert deze belangrijke uitgave. De Tuinbouwgids 1961 kan besteld wor den bij uw organisatie, bij de boekhandel of rechtstreeks bij de Staatsuitgeverij te Den Haag. De prijs bedraagt f8,50 per exem plaar. BEPERKT LEVERBAAR. INFORMEER DIREKT BIJ DE Lucas verkocht voor 60 tot 66 cent per kg. Legi- pont deed 52 tot 61 cent per kg. Het fruit dat los in de kist werd aangeboden noteerde over het algemeen gelijk aan de prijs welke de laatste week voor dit fruit werd betaald. Dat is voor de Golden Delicious tussen 40 en 45 cent per kg. Jonathan klasse 1 27 tot 34 cent; 2 22 tot 33 cent per kg. Cox' Orange Pippin los in de kist werd tussen 60 en 65 cent per kg verkocht, Goudreinet grote maat 25 tot 30 cent. Allemaal prijzen dus welke bevredigend zijn maar toch niet uitkwamen boven die van de laatste tijd. Niettemin was men vorige week donderdag in Krabbendijke tevreden over de uitkomst van deze veiling want zoals reeds gezegd was de kwaliteit van het aangevoerde fruit voortreffelijk en dat had tot gevolg dat de K. E. O. deze dag veilde voor een bedrag van 127.316,wat neer komt op een gemiddelde prijs voor het verpakte en losse fruit door elkaar van ƒ43,37. Voorwaar geen geringe prijs in deze tijd. DE PRIJSWINNAARS UOOR met de verkoop van het aangevoerde fruit werd begonnen werd door veilingdirec teur A. Dommisse bekend gemaakt hoe de uitslag- was van de keuring van het verpakte fruit dooi de jury. Deze jury bestond uit de heren A. de Ja~ ker te Nieuw en St. Joosland; M. Paardekoper te Eist en W. J. Robijn te Goes. We kunnen ons voorstellen dat deze heren een zware taak hebben gehad want het fruit was alle maal van een bijzonder goede kwaliteit en de ver schillen waren gering. Ontelbaar vele partijen hadden 90 en meer punten gekregen bij een ma ximum van 100. De volgende prijzen werden door de jury toegekend: Voor het hoogste aantal pun ten voor kwaliteit, sortering en verpakking en algemeen aanzien tezamen (maximum 100). GOUDEN medaille Centraal Bureau van de TuinbouwveilingenPruitbedrijf C. P. Voge laar met Jonathan 97 pnt.; ZILVEREN medailles Centraal Bureau.. A. Harthoorn en C. Polderman met resp. Gol den Delicious (96 pnt.) en Cox's Orange Pippin 95 pnt. VOOR de beste kwaliteit had de gemeente Krabbendijke een wisselbeker beschikbaar gesteld. Deze kwam in het bezit van de Cultuur onderneming „Vredehof" voor partij Legipont met 49 pnt. EEN wisselbeker van de gemeente Krabbendijke voor de beste prestatie was voor de heer J. P. Kakebeeke voor partij Doyenne du Cornice. VERDER waren er prijzen beschikbaar gesteld voor de hoogste waardering per ras. Deze werden behaald voor Br. d'Anjou door Fruitbe- drijf C. P. Vogelaar, Crimson Cox's: Fa. J. Adam en Zn.; Winston: C. O. „Vredehof", allen 95 pnt; Ingrid. Marie: Fruitbedrijf C. P. Vogelaar 94 pnt.; Golden Delicious: J. SinkeDees; C. Polderman; A. Harthoorn en G. Houtekamer allen 95 pnt; JonathanFruitbedrijf C. P. Vogelaar 95 pnt.; Doyenne du Cornice: M. Versprille 95 pnt.; Legi pont: Fruitbedrijf „Welgelegen" 95 pnt.; Cox's Orange Pippin: M. Aarnoudse 94 pnt.; Rode Jo nathan: C. O. „Vredehof", 94 pnt.; Glorie van Holland: Fruitbedrijf „Welgelegen" 94 pnt. DE prijs voor de koper welke de grootste hoeveelheid fruit af nam was de heer C. A. van Oosten te Krabbendijke met 72.997 kg. Deze kreeg ook de prijs voor het hoogste faktuurbedrag. Terwijl de heer W. de Witte te Goes een prijs kreeg voor de hoogste prijs welke werd betaald voor een partij van meer dan 5 kratten. Dat was 1,03 voor Deyenne du Cornice. WANNEER we het geheel over zien kunnen we spreken van een geslaagde fruitshow in Krab bendijke. De telers uit dit gebied hebben duidelijk getoond dat ze tot grote prestaties in staat zijn. Het was weer een mooie dag in de veilinggeschiedenis van de K. E. O., en een dag welke heel wat geld in het laatje bracht, dank zij de uitstekende kwaliteit welke er te koop was. UOEWEL de zakenmensen er reeds vele weken achtereen voor hebben gezorgd dat Nederland in de Sinterklaasstemming kwam. is het heerlijk avondje nog niet gekomen maar dat zal nu niet. lang meer duren want maandagavond dan is het zover. Dan mag het hart van Jong en oud vol ver wachting kloppen. Dan zal uit komen of we lek kers krijgen of de roe. Overal zal in de komende dagen in de gezinnen het Sint Nicolaasfeest worden gevierd. We ge loven dat dit goed is want het is een blij en pret tig feest en het geeft een onderlinge band. Pakjes avond kan o zo gezellig zijn. Reeds van tevoren hebben we ons verlanglijstje ingediend bij Sinter klaas. Vol verwachting klopt ons hart op 5 decem ber en als we braaf zijn geweest zullen onze wen sen vervuld worden. We hebben er eens over nagedacht om ook als Zeeuwse tuinders ons verlanglijstje samen te stel len voor Sint Nicolaas. Dat bleek echter niet een voudig te zijn want er kwamen zoveel dingen op voor en het was erg moeilijk om aan te geven wat we het liefst wilden hebben. In de eerste plaats dachten we aan een droge tijd. Er moet op onze tuinbouwbedrijven nog zo ontzettend veel werk worden gedaan en we komen er niet aan toe want elke dag opnieuw valt er regen en het is zo geweldig nat. Verder hopen we dat de Sint zal zorgen voor goede afzetmogelijkheden voor ons bewaarfruit. We hebben in Zeeland nog vele miljoenen kilo's appels in voorraad en over het algemeen zijn deze van prima kwaliteit. We hopen dat de Sint veel l ruit uit zal delen als hij zijn bezoek aan Nederland brengt. Als men dan eenmaal kennis heeft ge maakt met onze appels en peren zal dat de vraag in de toekomst stimuleren want ons fruit is ook dit jaar weer van een zeer goede kwaliteit en het smaakt naar meer. Als uientelers hopen we dat de Sint ons een oplossing aan de hand zal doen voor het vraag stuk van de slechte kwaliteit van onze uien. We telen hiervan vele miljoenen kilo's in onze pro vincie maar dit jaar zit liet weer fout met deze teelt. Als de Sint ons een oplossing kan geven voor het meer vraagstuk van het eenmalig fust zou dat zeer welkom zijn. Verder hebben we op ons ver langlijstje een flinke uitbreiding van de fustvoor- raad bij onze veilingen en plaatselijk ook meer koelruime om onze overvloedige oogsten van goe de appels en peren op te slaan. We hopen dat de Sint ook in België zal komen en dat hij onze Zui derburen er eens van overtuigen zal dat ze er goed aan doen om de invoer van onze tuinbouvv- produkten wat vlotter te doen plaats vinden want een extra heffing bij uitvoer van appels van 13 cent per kg zoals we thans in de Sinterklaastijd beleven is toch wel erg. Verder hebbenach we hebben nog zoveel en geen plaatsruimte meer. Vult u het lijstje zelf maar aan. We hopen dat een prei tig Sint Nicolaasfeest uw deel mag zijn dit jaar. Het is immers zulk een prachtige gelegenheid om te' tonen wat men over heeft voor elkaar. Jong en oud kunnen, ja moe ten er aan mee doen. Tot de volgende week. Op 24 november overleed op 82-jarige leeftijd de heer A. J. Lako te Zuidzande. Reeds op jeugdige leeftijd had hij een bij zonder grote belangstelling en liefde voor het trekpaard en als controleur van het in 1908 opgericht Zeeuws-Belgische Stamboek kon hij zijn goede gaven ten dienste van de georganiseerde trekpaardfokkerij inzetten. Toen in 1914 dë provinciale stamboeken zich aansloten en de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" tot stand kwam werd de heer Lako vanzelfsprekend de con troleur van de afdeling Zeeland en later na het overlijden van de heer Vorsterman van Oyen tevens secretaris-penningmeester. Zijn gehele leven stelde hij ten dienste van de trekpaardenorganisatie. De vooral op zijn initiatief in 1908 opgerichte Bond van Paar denfokkers „Rust Roest" is hiervan een voor beeld. Een in de Nederlandse trekpaardfokkers- kringen om zijn goede gaven bekende werker en vriend is heengegaan. Moge het zijn kinderen tot troost strekken te weten de grote waardering en vriendschap die hun vader in zo ruime mate ten deel viel. Onze welgemeende deelneming gaat naar hen uit. Hij ruste zacht en in vrede. A. C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9