december-* landbouwbedrijf VEE VERZORGING DIVERSE ANDERE WERKZAAMHEDEN TOETSING VAN HET BEDRIJFSBEHEER ZATERDAG S DECEMBER 1 6 O Met onze Voorzitter zeggen wij „Schrijven doel blijven". een kleine gift eiwit rijk krachtvoer ge wenst zijn. Het is meestal voordeliger over langere termijn V-i a 1 kg krachtvoer per dag te geven dan alleen de laatste tijd grotere giften. MAAST de voeding speelt ook de drinkwatervoorziening en de verzorging een belangrijke rol. Het ver blijf op stal is eigenlijk maar een noodmaat regel. Daarom dienen de omstandigheden hierin ook zo gunstig mogelijk te zijn. Een ruime goed- verlichte en geventileer de stal is ideaal. trekkelijk lage prijzen worden aangevuld. Juist door de ruime voorraden bestaat het gevaar dat het rantsoen minder economisch en ondoelmatig wordt samengesteld. Het verdient daarom aan beveling om zich alsnog in verbinding te stellen met de secretaris van de plaatselijke voederkern of zelfs zo goed mogelijk de voedervoorraad te schatten en rantsoenen samen te stellen. Een goede ruwvoedervoorraad bestaat per stuks grootvee per dag uit 7 a 10 kg droog en 35 a 40 kg sappig ruwvoer. Bestaat de veestapel grotendeels uit mestvee, dan kan met wat minder droog en wat meer sap pig voer worden volstaan. Bij het berekenen van het aantal stuks grootvee rekent men nieuw- melkse koeien voor IV2, pinken voor en kal veren voor M. Het aantal stuks grootvee x het aantal staldagen geeft het totaal aantal voeder- dagen. Dit getal gedeeld op de geschatte hoeveel heid ruwvoer, geeft het beschikbaar voer per vee eenheid per dag. DIT jaar is vooral de voorraad voederbieten zeer ruim. Het bewaren van voederbieten met uitgelopen topspruiten zal waarschijnlijk na 1 april verboden zijn. Wanneer dan ook geen kiemrem- mingsmiddelen zijn toegepast en koppen van het restant bezwaarlijk is, dient men alle bieten vóór die datum op te voeren. Een eenvoudige rekensom t.w. de voorraad gedeeld door het aantal stal dagen tot 1 april toont de hoeveelheid aan die per dag moet worden opgevoerd. Goed kuilvoer kan zonder bezwaar tot het volgende zomer- of winter seizoen worden bewaard. Dan is het voer misschien weer schaars en duur. Ook afvalprodukten van graan en erwten kun nen, mits met overleg, in de rantsoenen worden verwerkt. Bijvoorbeeld aan mestvee in de afmest- periode of aan hoogproduktieve melkkoeien als aanvulling naast voldoende eiwitrijk krachtvoer. Voor jongvee en hoogdrachtige koeien zijn deze produkten door het lage eiwitgehalte minder ge schikt. Wel moet dit jaar met een lagere zetmeel- waarde van het ruwvoer rekening worden gehou den. JONDER hier uitvoerig op de samenstelling van de rantsoenen in te gaan, willen wij toch nog op enkele veel voorkomende fouten wijzen 1. Vaak krijgen droogstaande koeien een rantsoen met veel zetmeehvaarde maar te weinig eiwit. Aanvulling met een kleine gift eiwitrijk kracht voer is voor de vorming van het jonge kalf en voldoende reserve gewenst. 2. Veel jonge dieren, vooral kalveren, krijgen te veel sappig ruwvoer waardoor te weinig droog ruwvoer wordt opgenomen en de spijsverte ringsorganen zich onvoldoende ontwikkelen. 3. Jong en groeiend mestvee vraagt een vrij nauwe eiwit-zetmeel verhouding. Dikwijls zal Belangrijker nog is de behandeling die het vee in die stal ondergaat. Goede regelmatige huidver zorging, zindelijkheid', vaste voertijden en goede regeling van de staltemperatuur worden nog steeds door het vee terugbetaald. |N deze maand is plotseling invallende vorst lang niet denkbeeldig. Denkt u om de nodige veiligheidsmaatregelen? De winter is de beste tijd voor het nazien van de drainage. Zeker dit jaar is wel gebleken hoe belangrijk het is dat dit onder deel goed funktioneert. Geregeld nazien van de schrikdraadinstallatie door een goede elektriciën is gewenst. Veel weiland is dit najaar in ernstige mate stuk getrapt. Eventueel wat aanrollen na nachtvorst of het overbrengen van ruige mest of stro kan nog enige bescherming geven. Vele percelen graszaad zijn door de ongunstige weersomstandigheden voor de toepassing van chemische onkruidbestrijding j ernstig vervuild. Chemische bestrijding is in deze tijd van het jaar moeilijk en riskant. Het lijkt ons in de meeste gevallen het beste om eind januari/ begin februari een behandeling met kalkstikstof toe te passen. Heeft men plan nen voor bepaalde verbouwingen b.v. de bouw van een aardappelbewaar plaats of ruimte voor graanopslag, dan is het vaak mogelijk hiervoor in de winter reeds voorzieningen te treffen. Ook als de vakman er aan te pas moet ko men kan men soms zelf reeds ruimte uitbreken en voorbereidend werk verrichten. De erfverhardiYig heeft dit jaar in de meeste geval len ernstig ge leden. Deze en vele andere onderwer pen worden ook uitvoerig beschre ven in het boekje „Aktualiteiten in de landbouw in Zeeland", dat deze maand toe gezonden zal worden aan alle leden van de Vereni gingen voor Bedrijfsvoorlichting en Bedrijfsstudie- groepen. Bent u nog geen lid, dan kunt u zich hiervoor alsnog opgeven. Het mooie leerzame boekje krijgt u dan ook toegezonden. JN de aanvang van dit artikel wezen we reeds op de noodzaak van voortdurende toetsing en aanpassing van het bedrijfsbeheer. Dit houdt niet in dat elk nieuw systeem onmiddellijk moet wor den gevolgd of elke nieuwe machine moet worden aangeschaft. Integendeel, alle veranderingen eisen zorgvuldig overleg oi' zij werkelijk verbeteringen inhouden. Vooral het sterk gemechaniseerde land bouwbedrijf is kwetsbaar. Duidelijk is dit jaar ook gebleken dat de vroeger normale arbeidsreserve vrijwel geheel is verdwenen. Enkele punten die bij het nader overzien van de gehele bedrijfsorganisatie o.i. bijzondere aandacht verdienen zijn: BB Hot aanhouden van een voldoende vaste kern van vakbewame landarbeiders die aan de bedrijven worden gebonden door een loon en secundaire arbeidsvoorwaarden, welke kunnen concurreren met de industrie. Door het hogere loon en de hogere sociale lasten van los perso neel (als dit nog is te krijgen) door de mogelijk heid ook in de winter nog nuttig werk te laten doen en door de noodzaak voldoende vakbe kwame landarbeiders vast te houden, is dit niet alleen sociaal het meest gewenst maar ook voor vele van onze bedrijven het meest economisch. Het opstellen van een eenvoudig uit 5 6 ge wassen bestaand bouwplan. De opbrengst lijdt hier vaak niet onder, terwijl het de bedrijfs voering aanzienlijk vergemakkelijkt. B K»j de aanschaffing en het gebruik van grote machines en werktuigen meer samenwerking tussen de landbouwers onderling en tussen landbouwers en loonwerkers. Gezamenlijke aan schaffing kan de voortdurend stijgende vaste lasten aanzienlijk drukken. De loonwerker is van zijn kant gaarne bereid het risicö van de aanschaf op zich te nemen als hem door de praktijk bepaalde garanties voor werk worden geboden. Aangezien opmerkingen in het alge meen altijd betrekkelijk en eenzijdig zijn, is het voor de boer die werkelijk belangstelling heeft voor zijn eigen bedrijf, zeer nuttig dit eens aan een diepgaander onderzoek te onderwerpen. BIJVOORBEELD door in overleg met zijn standsorganisatie een bedrijfseconomische boekhouding te beginnen. Wanneer dit enkele jaren wordt volgehouden, krijgt men een veel grondiger inzicht in de opbouw van het bedrijf. Een tweede methode is; zich wenden tot de assistent van de R. L. V. D. voor het opmaken van een analyse-begroting. Dit vraagt slechts weinig werk en men krijgt een kort en duidelijk overzicht van de verschillende kosten en op brengsten waardoor eventuele veranderingen gemakkelijker kunnen worden begroot. Door de economie bij onze bedrijfsvoering een grotere rol te laten spelen, kunnen wij op andere belangrijke terreinen, b.v. in de huishouding met minder rekenen toe. Zeker in de maand december met zijn vele feestdagen is dit be langrijk en aantrekkelijk. R. L.V. D., Goes J. KODDE. Trekkers en grote machines hebben het dit jaar extra zwaar te verduren aan het onderhoud dient dan ook extra zorg te worden besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7