e maand op het Zeeuws< DE SUIKERBIETEN tWINTERVOORPLOEGEN WINTERTARWE ZAAIEN ONDERHOUD WERKTUIGEN ONTSMETTEN VAN POOTAARDAPPELEN TEGEN RHIZOCTONIA AARDAPPELBEWAARPLAATSEN VEEVOEDING ZEEUWS LANDBOUWBLAD 0NDER normale omstandigheden worden in december vele werk zaamheden beëindigd en schakelt de boer over naar de wat rustiger, maar toch ook op zijn wijze gevulde, wintertijd. Dit jaar zal (wanneer de winter nog even op zich laat wachten) december nog zeer druk bezet zijn met het bergen van de sterk verlate oogst, het land op wintervoor te ploegen en eventueel nog wintertarwe te zaaien. Daarnaast vraagt ook het vee zijn verzorging, het vergader- en cursus- seizoen gaat beginnen en de gedachten gaan alweer uit naar het vol gende oogstjaar. Dit jaar zo veelbelovend begonnen is zowel bij de uit voering van het landwerk als op commercieel gebied voor velen zeer teleurstellend. Deze en andere tegenslagen bepalen ons echter des te dringender bij de noodzaak voortdurend onze bedrijfsvoering en werkmethoden te toetsen en aan te passen, zodat zij aan de hoogste effïeiëiicy-eisen voldoen. Door goede secundaire arbeidsvoorwaarden moeten de arbeiders aan de bedrijven worden gebonden. MAAST verschillende nog te rooien percelen moeten nog veel bieten worden afgevoerd. Wij willen hier volstaan met te wijzen op het ge vaar van vorstbesehadiging. De fabrieken zullen zeker dit jaar streng optreden bij aanvoer van be vroren bieten. Laat daarom beslist geen bieten op het land liggen als het looi reeds is afgevoerd. Liefst ook geen grote hoeveelheden in moeilijk te bedekken dwars- of langszwaden. Als tijd en mate riaal beschikbaar zijn, kunnen de bieten aan de hoop op een verhard terrein worden gereden. Ze zijn dan gemakkelijk af te dekken en kunnen on afhankelijk van de weersomstandigheden worden afgevoerd. AP dit punt is de achterstand wel bijzonder groot. Nog zeer veel land is ongeploegd en het bietenland meestal totaal kapotgereden. Meer «lan ooit geldt hier dat ieder goed ogenblik moet worden benut. Zeker dit jaar dient men niet te diep te ploegen, zodat de bouwvoor vlugger kan doorvriezen en de structuur zich weer enigszins herstelt. Dit geldt speciaal voor het biètenland. Blijft dit ongeploegd liggen, dan vormen de achter gebleven bietekoppen als zij na een zachte winter uitlopen, een gevaarlijke besmettingsbron voor de vergelingsziekte. Ploeg daarom de koppen indien enigszins mo gelijk voldoende onder of verwijder ze, zodat ze niet kunnen uitlopen en bij de voorjaarswerk zaamheden geen moeilijkheden geven. Is ploegen niet mogelijk, dan kan machinaal spitten gewenst zijn. Voor de bodemstructuur biedt dit grote voordelen. IIOEWEL verre -van ideaal en riskant, is het ook in december op de goed doorlatende gron den nog mogelijk wintertarwe te zaaien. De min der wintervaste rassen verdienen dan de voorkeur. Enkele rassen die laat zaaien goed verdragen, zijn: Capelle Desprez, Staring, Stella, Minister en Flamingo. Zaai zo ondiep mogelijk en gebruik 20 meer zaaizaad. In december gezaaide win tertarwe kan nog een hogere opbrengst geven dan zomertarwe. MAARMATE het in de werktuigen geïnvesteer- de kapitaal groter wordt (en wie zal dit ont- kennen?) neemt ook de zorg die daaraan dient te het werk de werktuigen schoonmaken, de blanke worden besteed toe. Een goede werkwijze is: na De Rumptstad schijf ploeg ïs een goede ploeg voor het afhalen van kanten op trekker- bedrijven. delen invetten en de smeerpunten doorsmeren. Dit laatste om te voorkomen dat de zuren van het gebruikte vet het mateiraal aantasten. In de winter kan dan een grondiger onderhoudsbeurt volgen. Hierbij werkt men het gemakkelijkst door het werktuig zo ver mogelijk te demonteren. Alle onderdelen kunnen dan grondig nagezien, schoon- I gemaakt en ingevet of opnieuw geverfd worden. Versleten delen door nieuwe vervangen. Speciale aandacht verdienen de draaiende delen en zeker dit jaar de lagers en velgen van trekkers en wagens. Door het binnendringen van modder kunnen deze ernstig worden beschadigd. Bij de winterbeurt van de trekker dient men vooral te letten op brandstofleidingen, filters, koelsysteem, remmen en elektrische installatie. Maak bij de werkzaamheden aan de elektrische installatie steeds H de massakabel los van de accu. Raadpleeg bij moei- lijkheden het instructieboekje p£ pleeg- overleg met ft de leverancier. Zijn in de zomer bepaalde" voorzieningen aan de werktuigen nodig gebleken, dan is de winter de tijd om deze, eventueel in overleg met de smid, aan te brengen. De smid heeft in de winter ook meer tijd dan in de zomer. Wij denken hierbij o.a. aan het aanbrengen van koppelingen om de voor jaarswerkzaamheden te Combineren, eenvoudige ijzers waardoor bij de graanoogst de borden van de wagens opengelegd kunnen worden, een verti- kale duwbalk op de trekker e.d. Is de hoeveelheid zaad die uit elke zaaipijp van de zaaimachine ^komt, al eens gecontroleerd 'en bijgesteld? Hebt u ook al zo'n goed ingerichte werkbank waarbij al het gereedschap ordelijk is opgeborgen? Zo niet, ga dan eens bij collega's kijken die dit wel hebben. DHIZOCTONIA is een schimmelziekte die op de knollen zichtbaar is in de vorm van zwart bruine stippen of korstjes, de z.g. „laksehurft". De bestrijding van deze ziekte kan het best in het na jaar worden uitgevoerd als de knollen goed zijn afgehard maar nog niet duidelijk gekiemd. Voor de late partijen is het dus nu nog mogelijk. Uitpoten van met rhizoctonia besmette knollen heeft aantasting van de jonge stengels en daardoor opbrengstdepressie tot gevolg. Globaal kunnen twee behandelingsmethoden worden onderscheiden. 1. Natontsmetting met kwikbevattende midde len. 2. Glasbehandeling met de z.g. Rhizotox bom. Beide methoden kunnen toegepast worden op droge schone aardappelen bij niet te lage tempee ratuur. Heeft men een goed afgesloten poter bewaarplaats, dan is gasbehandeling minder be werkelijk en eenvoudiger uit te voeren. Bij beide methoden zijn uiterste voorzichtigheid en nauw keurig werken volgens de voorschriften op de verpakking vereist. Door de hoge eisen die aan de uitvoering wor den gesteld, is bij natontsmetting de 1-minuut- methode minder aan te bevelen. Hierbij kan een zeer klein tijdsverschil reeds nadelige gevolgen hebben. AEREGELDE controle op de temperatuur in aardappelbewaarplaatsen is gewenst. Is de temperatuur nog niet op het gewenste minimum van 3° C, dan moeten de koude nachten worden benut om die zo snel mogelijk te bereiken. Het behoeft geen nadere toelichting dat goede geijkte thermometers en thermostaten hiervoor noodzake lijk zijn-jÉfcfe beste plaats om de temperatuur te ni^fcen jë'ijjp van de storthoogte, enige uren rtaofèi mejjffis opgehouden met ventileren omdat anders dtrremperatuur van de doorgevoerde bui tenlucht wordt gemeten. Tijdens strenge vorst intern ventileren om contactbevriezing door de wanden te voorkomen. Duurt de vorstperiode lang waardoor ventileren met buitenlucht niet mogelijk is, dan loopt de temperatuur in een goed geïso leerde bewaarplaats vaak te hoog op. In dat geval ventileren met menglucht. LIET vee is opgestald en eist zijn dagelijkse ver* zorging. De voederpositie is door de hoge op brengst van de voedergewassen op de meeste be drijven ruim. Eventuele tekorten kunnen voor be-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6