<^0oor de <T2reuu? FEESTKLEDING HANDWERKDAG Wetenswaardigheden over de Veehouderij «♦a****#**#***#***#*#* VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP ATTENTIE voor de derde OOGST 1960 LYTSE RUDOLF ZEEUWS BURGER ZEEUWS LANDBOUWBLAD I\E winter is de tijd van feesten. Soms zijn het cle gezellige huiselijke feestjes en dan trekken u we iets gezelligs aan zonder meer en er zijn* de grotere feesten, buitenshuis, die meer van ons vragen. Peesten in de winter worden altijd binnen gehouden. We behoeven dus geen reke ning te houden met grillige weersomstandigheden, zoals deze zomer toen we kans liepen onze kleurige zomerkleding te laten verregenen. Toeh is feestkleding een probleem, want we dragen zoiets niet elke dag. Menige vrouw wikt en weegt tussen: „iets, dat vlot en goedkoop is en iets dat klassiek is, niet opvalt, maar duur" is." Het beste is eens met onszelf te rade te gaan en ons afvragen: „gaan we vaak uit of maar een enkele keer? Waar gaan we heen? Naar schouw burg of concert in de stad of naar een uitvoering of feest van de Plattelandsvrouwen in ons dorp? Moeten we ter receptie of naar een borreluurtje? Gaan we dansen of zitten we aan de kant toe te kijken?" Na de oorlog wordt er voor schouwburg en concert veel minder toilet gemaakt dan vroeger. Als jonge meisjes moesten wij met witte glacé handschoenen aan in de schouwburg zitten en we vonden onszelf wat „mooi". Het klinkt mis schien overdreven, maar toch zat er wat plezie rigs in om je mooi te maken, voor jezelf, het overige publiek en de spelers. Het lijkt me niet leuk voor een toneelspeler om op te treden voor een zaal met mensen in hun daagse kleren. ALS men öe krant leest, ziet men dat er een advertentiecampagne gaande is om de men sen weer naar de bioscoop te lokken. Men wil het publiek het aantrekkelijke van het samen uitgaan nog eens duidelijk maken. Het gezellig kleden, de verrassing van het onverwachte uitje en tenslotte „de film" speelden mee in het reclameplan. Zon der het nu helemaal eens te zijn met de strekking van deze reclamecampagne, zullen we moeten toegeven dat het zich mooi maken voor een feestje een extra pretje betekent. Uitgaanskleren zijn tegenwoordig altijd kort. De keren, dat we in ,.het lang" moeten, zijn te tellen. Een bruiloft of een verlovingspartij kunnen soms om deze of ficiële dracht vragen. Ontegenzeggelijk is een stoet in „het lang" statig en plechtig, maar als de bruid niet met een sleep is uitgerust, kan de vrouwelijke familie ook in „het kort" gaan. Onze winterfeestkleren kunnen ons weieens tegenstaan, omdat we ze te koud vinden. Vaak is dit te wijten aan de kunstzijde, die we kozen. Zijden Ottoman, crêpe en yersey voelen koud aan. Echte zijde voelt warm aan, kreukt niet, valt prachtig en is zeker voor een zwarte uifcgaansjurk te verkiezen. MAAR waarom zou onze feestjurk van zijde moeten zijn? Door de Nederlandse stoffen- industrie worden bijzonder mooie fluwelen ge- bracht, tinneroy, gentleroy, fluweel en velours. Ze staan eigenlijk elke vrouw goed. Fluweel is ideaal voor de winteravondgenoegens, zelfs gemaakt naar het eenvoudigste patroon, staat zo'n japon feestelijk. Pluweel garneert zichzelf en heeft geen plooien of stiksels nodig. Een goede lijn van de. japon, een flatterende kleur voor de draagster, goedgekozen sieraden, dit zijn de voorwaarden voor een mooie en practische feestdos. Een flu welen jurk met korte mouw plus een jasje met lange of driekwart -mouw voldoen aan de meest uitgebreide eisen van schouwburg, diner tot bruiloft, en receptie toe. De diepe kleuren van flu weel lenen zich goed voor kunstverlichting. Avondjaponnen of stof daarvoor moet men altijd bij kunstlicht keuren. Zij zien er bij daglicht soms heel anders uit en moeten bij lamplicht ge dragen worden. Van de nieuwe weefsels willen wij het warm aanvoelende Draion en Brylon noemen. Fleurig door de bedrukte dessins, maar minder gekleed dan effen fluweel of zijde. Het verdient aanbeve ling brede naden aan te knippen en een ruim model te nemen. De mode schrijft voor, dat we deze winter veel zwart zullen zien dragen. Zwart is feestelijk voor de avond, maar er moet een beetje afwisseling zijn, dus de hals wat ruimer en de mouwtjes kort. Denk er wel aan, dat bij zwart ook make up hoort. Het behoeft geen „bui tenom-ververij" te worden, maar een goede mSke up is toch nodig, omdat zwart zoveel kleur uit een gezicht kan halen. Een goede basistint, eèn vleugje poeder en lippenstift en het zwart blijkt hetzelfde gezicht ook te kunnen verfraaien. PEN mooie jurk in een flatterende kleur maakt van een vrouw nog niet altijd een feestelijke verschijning, zelfs niet met de make up. Er komt meer aan te pas. Bijpassende kousen in een duïl- ne kwaliteit, dus 15 denier, een mooi schoentje in de kleur van de jurk als die zwart, bruin of blauw mocht zijn. Bij de gewerkte stoffen is er een over vloedige keus in één van de tinten. Alles moet bij elkaar passen wat men draagt en het behoeft niet alles van één kleur te zijn. Een glinsterend of petit point avondjasje mag gerust afsteken bij een jurk. D. ELEMA—BAKKER. PAARNE willen wij uw aandacht vragen voor de derde handwerkdag, welke gehouden zal wor den op dinsdag 13 december in „De Prins van Oranje" te Goes. Aanvang 10.00 uur. Behalve de vaste kursisten is iedereen, die mee wil doen aan de handwerkwedstrijd, uitgaande van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen van harte welkom. SINDS wij enige weken geleden een overzicht over de stand van zaken oogst 1060 gaven, is er weinig verandering in de omstandigheden gekomen waaronder de boer moet trachten zijn produkten binnen te halen. De vele en overvloedige regens bemoeilijken nog steeds de werkzaamheden in de bietenoogst. Ma chinaal rooien is behoudens enkele uitzonderingen nog steeds niet mogelijk. Vooral de grotere be drijven, die nu al het rooi werk met de hand moeten verrichten, hebben een achterstand. Op de kleine en middelgrote bedrijven ligt men eeliter iets voor op het afleveringssehema. Naar schatting is 70 van de bieten afgeleverd, terwijl nog grote hoe veelheden gerooid op het land liggen. Vooral de afvoer van de bieten van het land geeft grote moeilijkheden. In Zeeuws-Vlaanderen bij IJzendijke heeft men een oplossing gevonden door het ge bruik van smalspoor met kipwagens. De kosten van aan- en afvoer van het materiaal zijn hoog. Echter onder de slechtste omstandigheden kan men nu blijven afvoeren. Wat toch een groot voordeel genoemd mag worden. Het gehalte blijft gemid deld op 15/2 %- AARDAPPELEN zijn er praktisch niet veel meer gerooid. Er wordt nu eerst gezorgd, dat de bleten van het land komen. Daarna zal het van het weer en van de kwaliteit van de aardappelen af hangen of er nog getracht zal worden deze te oog sten. Getaxeerd wordt dat nog 10 van de opper vlakte in de grond zit. De uitval in de geoogste partijen valt steeds meer tegen. Op het oog gezon de partijen in kuil of bewaarplaats gebracht blij ken nu 30 tot 40 zieke knollen te bevatten, IIET op wintervoor ploegen is weer iets op gang gekomen. Uiteraard is er nog een enorme achterstand. Naar schatting is pas in totaal 5 wintertarwe ingezaaid. Bij gunstiger weersomstan digheden zal men, waar dit mogelijk is, alsnog tarwe zaaien. i) HET jaar 1960 bracht weer enkele wijzigingen in de stierenstapel op het Zeeuwse K. I.-station. De 11 beide stieren van de K. I.-vereniging „De Bevelander" werden in de eerste helft van het jaar ver vangen door resp. Janna's Adema en Markies die o.a. hun opwachting maakten op de Bevelandse fokveedag te Goes op 30 augustus j.l. Dit najaar werd de 11-jarige nestor van de stierenstapel Wit- zy's Adema na een vruchtbaar leven wegens ouderdomsverschijnselen afgevoerd. De K. I.-vereniging West Zeeuws-Vlaanderen, eigenaresse van deze stier zorgde inmiddels, profiterend van de Friese stierenshow op 5 oktober te Leeuwarden, voor een nieuwe aanwinst. Het voor alle 2600 leden van de 6 K. I.-verenigingen in Zeeland bekende .Mierenhoekje" zal dus op korte termijn met de voor de fok kerij belangrijke gegevens van genoemde fokstieren moeten worden aangevuld en, inclusief foto's, worden uitgegeven. f|E 22ste november vond, o.a. in tegenwoordigheid van het volledige bestuur van de K. I.-vereni- ging „Naar produktief vee in West Zeeuws-Vlaanderen" de „officiële" ontvangst van de nieuweling uit Friesland, Lytse Rudolf, op het Centraal Stierenstation plaats. Zijn vroegere eigenaar de heer B. J. de Leeuw te Grouw bracht hem na een geslaagde reis in goede conditie voor. Bij deze moment opname konden de critische deskundigen zijn kwaliteiten vaststellen: ruime maten en ontwikkeling voor de leeftijd geb. datum 29 nov. 1958), goed type en best ontwikkelde romp met vaste en soliede bovenhand. Zijn overigens goed ontwikkeld beenwerk zagen we in de achterbenen graag wat krach tiger, in het bijzonder in de koten. Inspecteur M. de Bruyne waardeerde zijn exterieur door inschrij ving in het N. R. S. met b voor algemeen voorkomen en 81 punten. Van de exterieuronderdelen op liet keuringsrapport werd voor rug en lendenen ab, de ledematen bc en alle andere onderdelen b toegekend. Lytse Rudolf stond reeds met 79 punten in het F. R. S. ingeschreven. In oktober 1959, mei 1960 en oktober 1960 behaalde hij op de centrale stierenkeuring in Leeuwarden resp. een la, lb en lc prijs. Dit najaar behoorde hij in een grote keurkollektie bij de laatste 7 enterstieren die voor het kam-r pioenschap werden uitgetrokken. |\E afstamming van Lytse Rudolf brengt enkele waardevolle elementen in de bloedopbouw van de Zeeuwse K. I.-stierenstapel. Hij voert veel preferent bloed uit de Rudolf Jan Janlijn en voorts nog Diamant-bloed via moeders-vader. Een en ander gecombineerd met koeien uit de aan preferente stammoeders rijke fokfamilie van de Grietjes van stal J. N. Wassenaar te Jelsum. Van moederskant is de produktie-afstamming, met name het vetgehalte, minder sterk dan van vaderskant. Opmerke lijk is dat zijn vader en beide grootvaders en ook zijn preferente voorvaderen Rudolf Jan, Jan en Diamant naar het buitenland werden geëxporteerd. Met uitzondering van eerstgenoemde alle naar Frankrijk. WE hebben goede verwachtingen dat, afgaande op het getoonde exterieur en de pedigree, de 2-jarï- ge Lytse Rudolf, goedsoortige nakomelingen, die een flinke ontwikkeling (massa) met goed type paren, kan voortbrengen. Dat zijn dochters ook onder de Zeeuwse omstandigheden economische melkkoeien zullen zijn, ligt eveneens in de lijn van de redelijke verwachting. W. L. H.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4