DE BOERENJEUGD DE PROVINCIALE RAAD BIJEEN LANDBOUWG1DS 1961 IS UIT! LJG De „Heksenketel" op de planken KORTE WENKEN 854 ZEEUWS LANDBOUWBLAD KORT VERSLAG VAN DE PROVINCIALE RAADSVERGADERING van zaterdag 26 nov. 1960 in café „De Landbouw" te Goes. OPENING. Met vreugde heet de Voorzitter, de heer P. van der Maas, de leden om 2 uur welkom. Alleen de Streek Tholen bleek afwezig te zün. NOTULEN. DE notulen werden na een kleine correctie, met dank aan de heer Cevaal, goedgekeurd. VERSLAG BOEKJAAR 1959—1960. DE heer Cevaal brengt uitvoerig ver slag uit over het afgelopen boek jaar. Het ia nog niet eerder voorge komen dat de sekretaris in 1 jaar 2 verslagen mocht uitbrengen. Dat dit nu wel gebeurt, vloeit voort uit het feit dat het voortaan mogelijk is in de najaarsvergadering reeds verslag uit te brengen, omdat het boekjaar 31 augus tus eindigt. Hierna gaat de heer Cevaal in op het heden, voor dat bij het verleden wordt stilgestaan. Het zal de Raad ongetwij feld aanspreken dat spreker voor de L. J. G. vele positieve en optimistische verwachtingen voor de toekomst koes tert. Wij hebben een nieuwe loot aan onze L. J. G. De heer Van Vliet werkt nu 3 maanden in onze organisatie en het is nu nog te vroeg om over zijn persoon en prestaties reeds een juist oordeel te geven. Maar wij konstate ren dat deze nieuwe loot naar ons toe groeit en bezig is vruchten af te wer pen. De heer Cevaal doet een beroep op de Raad om mede te helpen zijn moeilijke taak te verlichten. Werkt allemaal mee om het dividend van de L. J. G.-aandelen te verdubbelen! HET afgelopen jaar heeft weer veel mutaties te zien gegeven. Dat neemt niet weg dat de aktiviteiten in het algemeen zijn toegenomen. Er waait een frisse geest in onze L. J. G. Het ledental moet echter omhoog. Wij moeten jong en nieuw bloed in onze organisatie hebben. Verheugend is ook de belangstelling van de ouderen voor de jongeren. Op het rapport over het jongerenwerk in Zeeland zal vanmid dag een antwoord vastgesteld moeten worden. Het jaar 1959/60 was zeker geen ge makkelijk jaar. De afdelingsbesturen hebben de steun van een secretaris moeten missen. Ondanks dat is er een duidelijke kentering merkbaar. Stap voor stap streven wij echter bewuster dan ooit op ons doel af. Als dat ge beurt, zal het, zoals vader Cats zei, „waarachtig wel gaan". De Voorzitter dankt de heer Cevaal voor zijn bemoedigende woorden. Wij zijn U veel erkentelijkheid verschul digd, voor al de tijd die U in het bijzon der in het afgelopen jaar belangeloos aan de L. J. G. hebt gegeven. BENOEMINGEN. IN de verkiezing voor een lid voor de Kommissie Wonen en een lid voor de Kommissie Kleding van de Bond van Plattelandsvrouwen, worden benoemd resp. mej. De Nood uit Veere en mej. Kielman uit Sluiskil. De Voorzitter dankt beide dames voor hun beschikbaarstelling en hoopt dat ook hierdoor de band tussen de Bond van Plattelandsvrouwen en de Z. P. M. verstevigd zal worden. VERSLAG SEKRETARIS. HIERNA geeft' de Sekretaris een kort verslag over de afgelopen maanden. Er zijn reeds vele en pret tige kontakten gelegd. Vooral met de leden zelf, maar ook met de Z. L. M. Daarnaast hebben de kontakten naar buiten ook de volle aandacht opgeëist. Ook is t\jd nodig voor de redaktie van de Boerenjeugd. Tevens is de oplei ding van bestuursleden een belangrijk punt. Vandaar ook de propaganda voor de Vierweekse, waarvan de resultaten al duidelijk merkbaar zijn. Bij het verslag over de bezoeken van het Hoofdbestuur aan de Streken, zijn nieuwe aspecten te meiden. Over het algemeen lijkt de konklusie, dat ex- meerdere aktiviteiten merkbaar zijn, zeer zeker gerechtvaardigd. DE BOERENJEUGD. OVER de Boerenjeugd spreekt de Raad zich uit voor handhaving van de nu gebruikte kop. In het algemeen verklaart de Raad zich akkoord met de gang van zaken en de verschenen artikelen. RAPPORT JONGERENWERK. HET rapport van de kommissie van deskundigen betreffende het jon gerenwerk en vooral het door het Hoofdbestuur opgestelde pre-advies lokt een uitvoerige bespreking uit. De Raad onderschrijft het belang van de daarin gestelde punten en stemt er volledig mee in. DE VIERWEEKSE KURSUS. DE Voorzitter licht nader toe het be lang van de Vierweekse kursus. Hij zegt verheugd te zijn dat hiervoor een groeiende belangstelling merkbaar is. Het is belangrijk ook de andere mo gelijkheden van kadervorming te be zien. De Streek Zuid-Beveland komt met het voorstel een 3-tal dagen te beleggen, waarin aandacht aan ver enigingstechniek geschonken kan wor den. De Raad geeft het Hoofdbestuur opdracht dit nader uit te werken. ALGEMENE VERGADERING. BIJ de bespreking van het program ma van de algemene vergadering blijkt dat de Raad van mening is, dat hiervoor een nieuwe vorm gezocht zal moeten worden. De Voorzitter deelt mee, dat het in de bedoeling ligt 's morgens de trek- kerbehendigheidswedstrijd te verrijden en meisjëswedstrijden te organisex-en. Naast de spreker zal er dan 's middags tevens een modeshow gehouden wor den. De Raad stemt in met dit concept- programma. BIJ het punt: Wat verder ter tafel komt, deelt de Voorzitter mee, dat het Hoofdbestuur van mening is dat de heer Cevaal een aardige attentie ver dient. Nu de heer Cevaal zich meer en meer terugtrekt, heeft het Hoofdbe stuur er behoefte aan van zijn erken telijkheid blijk te geven. De Raad on derstreept met applaus dit vooi-stel, waarvoor de Voorzitter de Raad dankt. DE Voorzitter dankt de Raadsleden voor hun opkomst en de px-ettige bespreking en sluit de vergadering. E L. J. G. en Z. P. Af. heeft haar jaarlijkse ontspanningsavond gehouden op 11 nov. in de Graan- beurs van het ..Huis van Nassau". De vice-presidente van de Z. L. Af opende deze avond op passende wij ze. Zij heette een ieder hartelijk wel kom en gaf een korte uiteenzetting van het te spelen stuk. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijvengenoemd .,De Hek senketel". Dit blijspel, geschreven door de Amerikaanse schrijver John. M. Rogersis een stuk met vele va riaties en scènesdie zich afspelen in een Engels flatgebouw en door de le den van de L. J. G. en Z. L. M. op een uitstekende wijze voor het voet licht werd gebracht. In het bijzon der mogen we hier wel noemen mej. A. P. Murk die de moeilijke rol van Mrs. Winneckereen oude tante, goed vertolkte. In de pauze tussen het tweede en derde bedrijf werd er een verloting gehouden ter bestrijding van de hoge kosten die er nu eenmaal aan zo'n avond verbonden zijn. Na afloop van het stuk werden de prijzen door de vice-voorzitter be kend gemaakt. Daarna sprak hij woorden van dank tot de veertien spelers en speelsters en tot diegenen die er aan hadden meegewerkt om deze avond te doen slagen. Hij richtte een bijzonder woord van dank tot de secretaris, de heer W. de Keyzer, voor zijn doorzettingsvermo gen en het vele werk dat deze er voor gedaan had, en aan de heer Van Vessem voor de vele avonden die hij eraan besteed had om dit stuk in te studeren en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Mevrouw Van Vessem werd een rui ker bloemen aangeboden voor de vele avonden die zij alleen had thuis gezeten. Verder wenste de vice-voor zitter een ieder nog een paar gezel lige uurtjes toe. &TRENGE vorst kan aan stukgereden land veel goed doen. Diepe sporen kan ze echter niet doen dichtvriezen. Wanneer men het land vóór de inval van de vorst niet kan ploegen is het aan te raden om bij lichte vorst als men wel met trekker of paarden op het land kan komen, deze diepe wielsporen met een flinke moorploeg los te maken. De vorst kan dan ook inwerken op de on dergrond van deze wielsporen. AN stukgereden bietenland is niets te doen maar aan een stukgereden dam wel. Die is voor de afvoer van bieten weer bruikbaar te ma ken door de grote gaten eerst dicht te gooien met de aanwezige modder. Vervolgens dient per m2 15 kg ongebluste kalk gestrooid te worden die met schop of riek ingewerkt moet worden. Het vele in de modder aanwezige vocht blust de kalk en er ontstaat weer een goed hard rijvlak. Op Tholen heeft men op deze wijze goede resultaten bereikt. jl U St. Nicolaas uit Spanje weer bij ons is ge- 1 L arriveerd dient elke boer te bedenken, dat ook het vorstgevaar is toegenomen. Plotseling in vallende vorst kan grote schade berokkenen aan suiker- of voederbieten. De suikerfabrieken ne men deze bevroren bieten niet aan. Let daarom op de radioberichten en zorg dan, dat de bietehopen afgedekt worden met blad, stro, zakken, papier, dekzeilen of plastic. ET alleen de aanschaf van goed pootgoed bent U er niet. Ook de bewaring dient goed te geschieden, iets wat niet van elke bewaarplaats kan worden gezegd. Te volle bakken en een te hoge temperatuur, doordat de bewaarplaats te lang gesloten is of onvoldoende geventileerd wordt, zijn de voornaamste fouten. Besteed hier dus aandacht aan. (T)E arbeider is zijn loon waardig maar ook -LJ heeft iedere boer de morele plicht te zorgen voor een gelegenheid waar hij kan eten of schui len voor de regen. Vooral weer dit jaar doen een voudige schuilketen zeer goede diensten waar door het werk veraangenaamd wordt. Zo U er nog geen gemaakt hebt, breng dan nu nog uw goede voornemen in praktijk. VEEL mensen laten zich door welbespraakte lieden vaak allerlei middelen aansmeren, welke ze toch eigenlijk helemaal niet wilden heb ben. Wees echter ook voorzichtig met uw hand tekening onder allerlei kontrakten, waarvan U verder niets weet. Overtuig U tevoren van wat U gaat doen en niet nadat u zich reeds hebt vastge legd. ®E zo juist verschenen Landbouwgids 1961 bevat evenals vorige jaren wederom een schat van ge gevens voor de boer. Bij de bepaling van de inhoud is uitgegaan van een driejarige cyclus. Getracht zal worden in drie achtereenvolgende Gidsen een complete documentatie te geven t.a.v. het landbouwbedrijf en de vee houderij, echter zonder het huidige karakter van de gids aan te tasten. TN deze Gids vormen de hoofdschotels de teelt van zaden en pootgoed (in aansluiting aan het L wereld zaaizaadjaar 1961) en van granen en verder conserving van gras en vleesproduktie. Van de vele onderwerpen, die worden behandeld, willen wij noemen: de bewaring van pootaardappelen en bieten, de hooiventilatie, de open loopstal, silo's en verder op de rentabiliteitsgegevens en de methoden, normen en organisatie van werkzaamheden op verschil lende bedrijven. Voorts is een ruime plaats gegeven aan Het Gezin, terwijl de gegevens omtrent onderwijsmogelijkheden zijn bijgewerkt en aangevuld. n LS gewoonlijk zijn in de Landbouwgids praktisch alle adressen van personen en instellingen J t opgenomen, die iets met de landbouw te maken hebbenDe belangstelling voor deze Gids is zeer groot en aangeraden kan worden om zo spoedig mogelijk te bestellen bij de Stichting Lartui- bouwgids te Utrecht of bij de boekhandel. De band is versterkt met celloskin en de prijs is f8,— per exemplaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10