Meer suiker met minder moeite ZEEUWS LANDBOUW BLAD H'T kweken van een nieuw bietenras vereist grote deskundigheid en vraagt zeer veel geduld. Jarenlang moet worden geselecteerd en gekruist om de gewenste eigenschappen in een nieuw ras te ver enigen. ^AN het begin van de bietsuikerindustrie tot het midden der vijftiger jaren werd er steeds de „klassieke'' diploïde suikerbiet aan de markt gebracht. De kwekers waren met dit pro- dukt zo ongeveer aan het plafond van produktie van suiker per ha gekomen. Men kon de „gehal- te"-richting uitgaan en offeren aan bietenop brengst of wel de „gewicht"-richting en offeren aan gehalte. Bijvoorbeeld voor het bereiken van een suikeropbrengst van 7.000 kg per ha kon men een biet telen met een opbrengst van 40.000 kg/ ha en 17,5 °/i> suiker dan wel een biet met een opbrengst van 46.666 kg/ha met een suikergehalte van 15 De keuze was gelegen in de wijze waar op door de suikerfabriek aan de verbouwer de biet werd betaald. Het hing ervan af of het accent viel op het gehalte dan wel op het gewicht. Deze negatieve correlatie van gewicht en gehalte leek voor de kwekers niet te verbreken. Toch is dit gelukt en wel door het kweken van de z.g. „poly- ploïde" rassen. WAT IS EEN POLYPLOÏDE BIET Een gelijkmatige kop- hoogte. Daardoor laat de biet zich goed kop pen en heeft men een relatief lage kop-tarra. Reeds vroeg wordt een hoog gehalte bereikt en is dit ras geschikt voor vroege zowel als late rooiïng. Bij late rooiïng neemt vanzelf sprekend de opbrengst en bij gunstig herfst weer ook het gehalte nog toe. De biet bevat relatief weinig melasse vor mende substanties, waardoor het rende ment hoog is. Bij het kweken wordt zeer sterk op deze eigen schappen gelet en wordt getracht het ge halte aan schadelijke stikstof, kali en na trium, zo laag moge lijk te houden, het geen een voordeel voor de suikerfabrie ken is. ^arantie-^Qecfelincj die de eerste 12 maanden 90 °/o leefbaarheid en 125 eieren garandeert; 1. 90 Vo leefbaarheid tot 6 maanden leeftijd. Is de uitval tot 6 maanden hoger dan 10 °/o van het aantal gekochte Hy-Line kuikens, dan wordt per hennekuiken, dat meer uitvalt, 2,25 contant terugbetaald. 2. Een leggarantie van 125 eieren per ge middeld aanwezige hen tot 12 maanden leeftijd. Bij niet behalen van deze produktie, wordt het tekort aan eieren vergoed op basis van 10 cent per ei, tot een maximum van de aanschaffingsprijs van de kuikens. Deze vergoeding vindt plaats in de vorm van herlevering van de kuikens. 3. 90 ®/o leefbaarheid van 6 tot 12 maanden leeftijd. Als basis geldt hier het aantal dieren, •dat op 6 en 12 maanden aanwezig is. Bij een hogere uitval dan 10 ®/o, wordt het aantal meer uitgevallen dieren gratis als ééndagskuiken herleverd. Kies 'de zekerheid van Hy-Line kuikens en let dan eens op Uw winst ELKE levende cel heeft in zijn kern de z.g. chromosomen of kernstaafjes. Men neemt aan, dat deze in hoofdzaak de dragers van de erfelijke eigenschappen zijn. Elke soort heeft zijn specifiek aantal van deze kernstaafjes. De ge wone suikerbiet heeft er 18. Door een reductie deling worden deze bij de geslachtscellen terug gebracht tot 9, het grondgetal, de haploïde. Smel ten bij de bevruchting eicel en stuifmeelkorrel samen, dan ontstaat een nieuwe cel, de diploïde. Nu heeft men gevonden, dat men door een in greep in de natuur, het aantal chromosomen in de cel kan verdubbelen en zo een biet krijgen met 36 chromosomen, een tetraploïde (4 x het grond getal). Deze tetraploïde biet heeft bepaalde voor delen o.a.: een goede vorm, doch is niet het eind doel van de kweker. Het is n.l. gebleken, dat de kruising van de diploïde met de tetraploïde een biet geeft met 27 chromosomen, met de grootste opbrengst en het hoogste suikergehalte. Bij het telen van handelszaad gaat men uit van een deel diploid materiaal en een deel tetraploïd materiaal, welke elkaar bestuiven. In het daarop geoogste zaadmengsel bevinden zich door weder zijdse bestuiving theoretisch 25 'o diploid zaad, 25 f/c tetraploïd zaad en 50 triploïd zaad. In de Een beeld van de gelijkmatige kophoogte van de Polyknhn suikerbieten. Controle van de bloei. praktijk is het echter mogelijk dit percentage van triploïden op te voeren. HET RAS POLYKUHN HE Koninklijke Beetwortelzaad-Cultuur Kuhn U Co N.V. te Naarden heeft ons onlangs iets verteld over hun nieuwe polyploïde suikerbieten ras dat onder de naam „Polykuhn" in de rassen- lijst voor landbouwgewassen 1960 voor het eerst werd opgenomen. Daarbij werden als voordelen van dit ras genoemd: Hoog gehalte bij hoog gewicht. 0 Het zaad van polyploïde bieten bevat méér eenkiemige kluwens dan diploid zaad. Dit is een voordeel bij het opéénzetten van de bie ten. NIEUWE PROBLEMEN UELE problemen bij het kweken wachten nog op een oplossing. Wij noemen hiervan in de eerste plaats het trachten een zuiver triploïd ras te kweken, zonder bijmenging van diploïde of tetraploïde bieten. Dan zijn er de problemen van ziekte-resistente soorten, zoalsCercospora- en vergelingsziekte- resistentie, welke reeds geruime tijd in bewerking zijn en goede resultaten beloven. Tenslotte moge nog genoemd worden het zeer belangrijke probleem van het genetisch éénkiemig zaad. Ook dit probleem heeft Kuhn Co onder handen en gaat er mee in de goede richting. Ech ter is de weg van de kweker lang en moeizaam. Hij ontmoet vele obstakels op zijn pad, vele jaren moet worden geselecteerd en gekruist eer het ver langde resultaat, vaak pas na vele teleurstellin gen wordt bereikt. Zeer regelmatig van vorm, wat een voor deel is bij mechanisch rooien. De biet staat voldoende vast in de grond en wordt niet gemakkelijk door het kopapparaat voorover gedrukt. Oude Nederlandse spreekwijze. De pluimveehouder U ziet het weer eens aan bovenstaand gezegde had en heeft met risico's te kampen. Dank zij HY-LINE hoeft de pluimvee houder van nu echter geen onnodige risico's meer te lopen. Van de leefbaarheid van het kuiken en van een forse leg kan hij zeker zijn door de volgende (Adv.) ,,Die met vossen te doen heeft moet op zijn hoenderhok letten." Een snelle voorjaarsontwikkeling en vroege grondbedekking, mede door het enigszins vlak groeiende loof. Dit belemmert de onkruid ontwikkeling en spaart op schoffelkosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10