FIRMA FRANKEN VAN WEEL RUILVERKAVELING WAAROM RE SUL TA A T HERIN PLANTINGSPROBLEMEN IN DE FRUITTEELT WETENSWAARDIGHEDEN OVER Hoeveel grond krijgt ieder na ruilverkaveling terug? Postbus 9 - Telefoon 01100-6240 GOES 814 ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN „De Boer" uitgave van het Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewasonderzoek- wordt nu het seizoen van het inplanten van boom gaarden weer aanbreekt, iets over dit probleem meegedeeld. De laatste tijd zijn vrij veel monsters uit de fruitteelt ingezonden, zodat thans een vrij goede indruk verkregen is over het voorkomen van schadelijke aaltjes in de fruitteelt. De enige soort, waarvan met zekerheid bekend is, dat hij schade bij fruitbomen kan veroorzaken is Pratylenchus penetrans. Tot nu toe bleek onge veer 80 van de monsters van oude boomgaar den, die men opnieuw wilde inplanten, besmet te zijn met dit aaltje. De besmettirigsgraad is zeer variabel. Er zijn thans 'verscheidene gevallen be kend, waarin slechte groei blijkt samen te gaan met het voorkomen van dit aaltje. Zoals bekend zijn er naast aaltjes nog andere factoren, die ook moeheidsverschijnselen kunnen veroorzaken. Hierover wordt thans nader onder zoek verricht. Thans kan het volgende' advies gegeven wor den. Het inplanten van een moderne boomgaard eist. een zo belangrijke investering, dat het voor elke fruitteler van belang is van te voren op de hoogte te zijn met de aaltjessituatie. Wanneer weinig of geen schadelijke aaltjes gevonden worden, behoeft men daartegen ook geen maatregelen te nemen. Dit wil echter nog niet altijd zeggen, dat er geen moeilijkheden zullen optreden. Worden veel schadelijke aaltjes gevonden, dan kan men vooraf maatregelen nemen. In bepaalde gevallen zou men een grondontsmetting kunnen uitvoeren, in andere gevallen zou men beter nog enkele jaren kunnen wachten en dan vooral bieten telen, waardoor de aaltjespopulatie gedrukt wordt. Verder kan men erover denken om aaltjesvrije grond in de plantgaten te brengen. Welke methode men zal toepassen, zal van verschillende factoren afhangen. Met het grondonderzoek als leidraad zullen her- inplantingsmoeilijkheden, althans wat de aaltjes betreft, voor een groot deel voorkomen kunnen worden. OP alle bietenpercelen kunt u dit jaar totaal verreden land met enorme sporen aantref fen. Terecht vraagt elke boer zich af wat er mee te doen. Lukt ploegen niet ploeg dan de perceels kanten en laat het rustig liggen. Bewerk de grond in het voorjaar en zaai het in met zomer gerst. In een ruilverkaveling worden, zoals de naam aangeeft, gron den geruild. De wet stelt hiervoor duidelijke spelregels,' waar aan de Plaatselijke Commissie zich moet houden en waardoor de rechten en aanspraken van de eigenaren zijn gewaarborgd, f Uitgangspunt is hierbij, dat iedereen weer een gelijkwaardig recht moet terugkrijgen als hij inbracht. Zoals we een vorige keer zagen worden alle gronden geschat en weten we dus nauw keurig de waarde van de grond die ieder inbrengt. Hierna wordt alle grond in de ruilverkavelingspot gedaan. We weten, door de waarde van alle grond op te tellen, hoeveel er in totaal in de pot zit. 'Y)OOR we nu de pot opnieuw gaan verdelen, moeten we bedenken, dat in iedere ruilverka- v veling enige grond verloren gaat tengevolge van de aanleg van nieuwe wegen, wateraangen e.d. Deze korting bedraagt ongeveer 2 a 3 We hebben dus iets minder te verdelen dan er in de aanvang ivas. De verdeling van de pot gebeurt nu zodanig, dat ieder hetzelfde aandeel terug krijgt als hij inbracht, echter niet uit de volle pot, maar uit de pot waar eerst de korting van wegen en waterlopen is afgetrokken. Het aantrekkelijke hiervan is, dat het grondverlies door aanleg van wegen en waterlopen over alle eigenaren van het blok wordt uitgesmeerd, zodat ieder afzonderlijk het nauwelijks merkt. Men voorkomt op deze manier de moeilijkheden, die bij de aanleg van verkeerswegen en grote kanalen voorkomen, waar enkele mensen het slachtoffer worden, die toevallig in het tracé liggen. yjU is het wel erg moeilijk om ieder bij de verdeling van de pot zoveel grond te geven, dat t de waarde daarvan tot op de cent nauw keurig gelijk is aan het bedrag waarop hij in geld uitgedrukt recht heeft. Daarom is een kleine afwijking van 5 naar boven of naar beneden toegestaan. Men noemt dit over- of onderbedeling. Deze wordt toegepast wanneer dit om praktische redenen noodzakelijk is. Als bijv. een bestaande sloot 10 m zou moeten opschui ven, omdat hij nu niet precies met de nieuwe kavelgrens kan samenvallen, dan is het beter de eigenaar aan de ene kant van de sloot wat minder te geven en die aan de andere kant wat meer. Maar dit mag tegen de wil van de betrokkene nooit meer dan 5 van de waarde bedra gen. Men moet de overbedeling betalen, de onderbedeling krijgt men in geld uitgekeerd. De kor ting wegens aftrek van wegen en waterlopen wordt in een ruilverkaveling niet in geld vergoed. 0E hier beschreven regels gelden voor alle grondeigenaren en voor alle pachters, of ze groot zijn of klein. De mening dat bij ruilverkaveling „de kleine man" het loodje moet leg gen berust op fantasie. De wet maakt hier geen enkel verschil. Ir. D. VAN DER ZAKEN. ROTASPA Een Nederlandse vinding met internationale vermaardheid de unieke SPITMACHINE vraagt steeds en weer onze aandacht 9 onder deze natte omstandigheden veelal prima werk. en dat zonder structuur bederf door wielsporen. in de zware grond zelfs nu een grondlegging die een gemakkelijke en goede voorjaarsbewerking garandeert. op het proefveld bij Gebr. van Dorp te Zoetermeer; Aardappelen ras Meerlander totaal boven 38 rnm kriel geploegd land 33060 kg 25640 kg 7420 kg gespit land 42800 kg 35275 kg 7525 kg Compleet verslag wordt U op aanvraag gaarne toegezonden. Voor Zuid- en Noord-Beveiand, Walcheren, Schouwen en ftuiveland:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6