De mens leeft niet om te eten *^0oor de <*72rt?uu? HET LOOPT TEGEN 5 DECEMBER van het platteland ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP NATIONALE VOEDINGSDAG 1960 .7 Nederlandse presentjes 812 ZEEUWS LANDBOUWBLAD DEZE oude waarheid is nog altijd van kracht en nu in de Westerse landen de overvoeding vraagt om studie en bestrijding, werden wij op de nationale voedingsöag in het Kurhaus te Scheveningen met dit probleem beziggehouden. De stichting „150 jaar blikconserven" had deze dag georganiseerd ter herdenking van het feit, dat de Franse kok Nicolas Appert in 1810 een methode vond om voedsel in te blikken. Er waren verschillende vooraanstaande geleerden uitgenodigd om een inleiding te houden. Hiervan willen we noemen prof. J. Groen van de Hebrew University te Jeruzalem. Deze besprak de optimale of wel de best denk bare voeding voor de ontwikkeling en functione ring van het individu. Deze voeding kan natuur lijk variëren en is afhankelijk van omstandig heden als klimaat, werkmilieu en leeftijd. Men dient echter te beseffen, dat in de westerse lan den het probleem van de overvoeding belangrijker is dan dat van de ondervoeding. In genoemde landen wordt steeds minder lichamelijk werk verricht en bij velen worden de spierbewegingen tot een minimum teruggebracht. Steeds grotere bevolkingsgroepen bewegen zich per lift of auto. Hun ontspanning bestaat in het aansteken van een sigaret of het omdraaien van de knop van radio of televisietoestel. De gemotoriseerde voer tuigen hebben de functie van onze benen over genomen, behalve dan soms in de vakantie. Het gebrek aan lichaamsbeweging, gepaard gaand met overvoeding leidt niet alleen tot vet zucht, maar ook tot suikerziekte, aderverkalking en galstenen. De statistieken bewijzen dat de sterfte op rijpere leeftijd onder overvoede indivi duen aanmerkelijk hoger is dan onder mensen met een normaal lichaamsgewicht. Daarnaast is het tandbederf, waarschijnlijk veroorzaakt door overdadig suikergebruik (snoepgoed) onrustba rend. De voedseldistributie in Engeland tijdens de oorlogsjaren was een massale voedingsproef voor voedseldeskundigen en deze proef bewees, dat het aantal lijders aan overvloedsziekten enorm terugliep. PR zijn mensen, die geloven, dat een bevolking instinctief een goede voeding kiest. Zij wij zen erop. dat de Eskimo zijn vitamine C-gehalte op peil houdt door de maaginhoud en lever van gevangen dieren te eten en in de korte Poolzomer zoveel mogelijk vitaminenrijke bessen te eten. In streken, waar melkschaarste heerst voorkomen de mensen het kalkgebrek door visgraten en kip- pebeentjes zoveel mogelijk mee te consumeren. De kinderen hebben daar de gewoonte kalkhoudende aarde te eten. Maar deze instinctieve voedselken- nis is niet afdoende, want pas door wetenschap pelijk onderzoek is komen vast te staan, dat króp- ziekte in de bergen door een gebrek aan jodium wordt veroorzaakt. Weinig Nederlandse kinderen zullen zich in ons zonarme kimaat tegen rachitis behoeden door hun verlangen naar levertraan. JJU wij dan toch bij de kinderen zijn aange- land. willen wij meteen nog iets zeggen over tie kindervoeding, die besproken werd door prof. tir. J. H. P. Jonxis, hoogleraar in de kinderge neeskunde te Groningen. De voedingstoestand van onze jeugd is over het algemeen goed, maar waakzaamheid op voedings- gebied. vooral in verband met de toenemende in dustrialisatie is geboden. In ons land zijn haast het. gehele jaar door verse groenten verkrijgbaar en ook het blik heeft het mogelijk gemaakt niet gehomogeniseerde-groenten als kleutervoeding be schikbaar te hebben. Echter door de veranderde voedingsgewoonten zijn de hoeveelheden blad groenten, die het kind krijgt kleiner dan vroeger en zo komt er vrijveel ijzergebrek bij kinderen voor. Wat de voeding van de zuigeling betreft neemt het aantal, dat de natuurlijke voeding, dus moe dermelk krijgt, steeds af, tenminste in de wester se landen, in Amerika is het uit de mode een kind zelf te voeden, ook al is de moeder daartoe in staat. Daartegenover staat, dat er lanes weten schappelijke weg zeer goede geconserveerde babyvoeding in de handel is. Te gelegener tijd hopen wij nogeens terug te komen op de causerie van mevr. WilzenBruins, hoofd van het gezinsbegrotings-instituut* „Voe ding en Welvaart". De Franse kok Nicolas Appert, uitvinder van het conservenblik. natiedoos noemen met daarin: „Mens erger je niet," Halma, ganzenbord, damspel en iced- renspel. Prijs: /4J95. ZEER modern is ook „Elec tro", een electrisch vraag en antwoordspel met vragen op elk gebied en voor elke leeftijd. Als het lampje gaat branden is het antwoord goed. De grond- doos bevat 216 vragen. Daar naast bestaan mappen met aan vullende vragen over vliegtuig typen, schepen, edelstenenBij belse geschiedenis, motor-ónder- delen, toerisme, muziek, allerlei techniek enz. Spannend, inte ressant en leerzaam. De kaarten van moderne kwartetten zijn afwasbaar. Er zijn steden en autokwartetten en voor de hele kleintjes een sprookjeskwartet. In de spelre gels zijn bijzonderheden over de jetreffende steden en auto's ge geven en bij het sprookjeskwar tet is elk sprookje in het kort weergegeven. t\E kleintjes leren kleuren U onderscheiden met hun kleurentorentjes en daarbij pas sende kleurendobbelsteentjes en Hamertje Tik zet hun fantasie aan het werk. Meisjes zijn blij met borduur- prentjes, kralenkaartjes, felici tatiekaartjes, kurkematjes en raffiamandjesallemaal om zelf te doen. Kleuters kunnen zoet zijn met plasticplakplaatjes zon der lijm in de vorm van bloe men en sprookjesfiguren. HLTlLT u een groot cadeau om uw interieur te complete ren, denk dan eens aan een Mistery klok. Door middel van een lampje in de goudkleurige voet wordt de uurverlichting aangeduid. Dit staaltje van Ne derlandse vakmanskunst kost T J 91-. j Een strategisch spel voor vol wassenen, Strategodat zeer spannend is en evenals het schaakspel denkwerk vergt, zal zeker ingang vinden als men het spel eenmaal kent. t N onze ijsarme winters ko- 1 men de kinderen haast niet aan schaatsenrijden toe. Rolschaatsen zijn dan ook een begeerd geschenk voor onze kinderen. In Nederland worden de ESMT en TS 59 rolschaatsen gemaakt. Zij hebben een speci ale voetbevestiging met leren teenkappen. Beschadiging der schoenen wordt hierdoor voor komen. De rolschaats voor beginners wordt gebracht met kleine sta- len wieltjes. Deze „Elfje'1 ge naamd kost 18,50 en loopt op tot S 29J50 en f 31£0 (met rub ber wielen). Dit waren zo maar enkele tips voor Sinterklaas-presentjes. Wij hopen, dat ze te pas zullen ko men en de vreugde op 5 decem ber heipen verhogen. MISSCHIEN zijn er onder u, die zeggen: „lk doe dit jaar beslist niet aan Sinterklaas. Mogelijk een presentje onder de kerstboom, maar daar hebben we de tijd nog mee. Echter naar mate de dagen korten en het binnen in tegenstelling met daar buiten zo behagelijk en gezellig wordt, gaat die goede oude 5 december-sfeer u toch weer parten spelen. Zullen we toch maar niet? Natuurlijk is het resultaat, dat 5 december net als elk jaar, helemaal in en in Nederlands gevierd wordt. DAAROM is het ook zo aar dig presentjes te geven, die door en door Nederlands zijn, dat wil zeggen: „die met vakmanschap in Nederland ge maakt zijn." En laten wij het dan meteen eens hebben over de vrije tijdsbesteding, vooral voor jong, maar ook voor vol wassenen. die altijd een beetje van het kind in zich houden, 'n vrije tijdsbesteding, die hel ge zin bij elkaar houdt, heel vaak ook leerzaam is en door vele ge slachten beoefend is. Wij bedoelen het gezelschaps spel. Zegt u nu niet, dat het ouderwets is, want dat is beslist niet waar. Wij kunnen niet alle spelletjes noemen, want een be kende Nederlandse fabriek heeft 250 Jumbospellen ge maakt, haast voor alle leeftij den. Wel willen wij een combi-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4