DE BOERENJEUGD Brief van een verre Zeeuw Een terugblik op de strijd 821 L J G L.J.G.-Orkest Tholen DE VIERWEEKSE ILS I.F.Y.E. beleef je veel en zie je veel. Daar- om kun je ook zoveel vertellen. Vertellen van ervaringen, als Hollands ambassadeur. Want dat ben je en zo beschouwt men je. Zo wordt je ook behandeld. Echt als vertegenwoordiger van een andere natie. Van de Lage landen aan de Noord zee. Daarvoor vindt men geen moeite te groot. Daarvoor is niets te kostbaar. IN deze brief wil ik U iets vertellen van de boer derij waar ik gedurende vijf weken zal zijn. Deze ligt midden tussen de heuvels van Connecti cut, één van de zogenaamde Nieuw-Engeland sta ten, met een oppervlakte van ongeveer even groot als Nederland. Een gemengd bedrijf dat 200 ge meten groot is. Naast de 31 Fries-Hollandse koeien en ongeveer 1300 kippen heeft men nog 29 ge meten boomgaard. Trouwens het Holstein-Frie- sians veeras kent hier een grote verbreiding. Dat neemt niet weg dat je in tegenstelling met ons land op een tentoonstelling wel tien verschil lende veerassen kunt aantreffen. Op deze tentoon stellingen (fairs) worden dan ook wedstrijden ge houden, vooral door de landbouwjongeren, in het showen van een koe of kalf. De in verschillende categorieën ondergebrachte dieren worden dan in een ring gebracht en op het uiterlijk beoordeeld. Dit hele gebeuren is ook werkelijk een show, zo als eigenlijk alleen de Amerikanen dat kunnen. Dagen van te voren beginnen de 4-H-ers de door hen te showen dieren te scheren, poetsen en boe nen. Soms, zoals bij de Ayreshireskoeien met hun Jange gekrulde horens, steken ze koperen doppen op de horens. Deze 4-H jongelui mogen niet ouder zijn dan 19 jaar. Je behoeft niet verbaasd te zijn wanneer je kinderen van 10, 12 of 14 jaar de ring ziet binnen stappen met een goed vetgemest Aberdeen Anguskalf. Waarom wij dat soort vee, .oorspronkelijk komende vanuit Engeland, niet in Nederland hebben is mij nog niet erg duidelijk.' ik ben ervan overtuigd dat dit veeras het uitste kend zou doen op de vetmesterijbedrijven. MAAR om terug te komen op het bedrijf waar ik nu ben. 's Morgens en 's avonds voor het reiken worden de koeien opgehaald door een oude man van 77 jaar met een schijnbaar even oude John Deere trekker. De stal is gemakkelijk. De koeien staan in twee rijen met de staarten naar elkaar toe. De machinaal gemolken melk loopt copr een lange leiding in een gekoelde 1500 liter lank. Om de andere morgen komt een tankwagen de melk ophalen en dat is dan een hoeveelheid van ruim 1200 liter. Zoals ik al vertelde lopen de Vrijdag 25 november a.s. verzorgt het L. J. G.- orkest Tholen een ontspanningsavond in het Hollandhuis" te Scherpenisse. Aanvang 7.45 uur 't avonds. Het programma omvat: zang, muziek, toneel, modeshow en een bezoek van St. Nicolaas. Leden van de L. J. G., Z. P. M., Bond van Plat- telandsvrouwen en Z. L. Af., wij. rekenen op uw aanwezigheid. (II) koeien overdag in de weiden, die tegen de heuvels liggen. De afrasteringen bestaan hier uit typisch Engelse stenen wallen, die in de loop der tijden zijn ontstaan door de stenen uit het weiland steeds naar de zijkant te brengen. In de tijd dat er nog geen trekkers waren, zo vertelde mijn gastheer me, gebruikte men dynamiet om de grote rotsblok ken in het terrein te laten springen om ze dan vervolgens op te laden en met paard en wagen naar de zijkanten te brengen. (Slot volgt) VOLKSHOGESCHOOLNIE UWS WAT MAKEN WIJ VOOR DE FEESTDAGEN? ryECEMBER is in aantocht en daarmee de maand van huise lijke feesten. Ter voorbereiding van deze feesten kunnen wij gaan win- door jezelf gemaakt is, heeft meestal kelen en zodoende alles kant en klaar thuis krijgen. Maar iets dat voor jezelf en de ander meer waarde. Met deze gedachte voor ogen organiseert de Volkshogeschool te Eerbeek een kursus: „Wat maken wij voor de feestdagen?" Men zal zich bezig houden met het maken van surprises, ca deaus en versieringen door middel van touw, kar ton, verf en allerhande andere materialen. Muziek en zang zullen deze handenarbeid afwisselen. Ook bloemen schikken staat op het programma. Deze kursus begint op dinsdagmorgen 29 no vember en eindigt donderdag l december na de middagmaaltijd. De kosten bedragen f 15,—alles inbegrepen. Zij, die voor deze kursus belangstelling hebben, dienen zich onmiddellijk hiervoor op te geven. (T)E vorige week schreven wij in ons hoofd- reD artikel in hoeverre en op welke manieren vele krachten gebundeld worden, om te bereiken dat vele plattelands jonger en de vierweekse kur> sus zullen volgen. Want dat is niet alleen nuttig, maar ook nodig voor de plattelands jongere die nieuwe wegen zoekt. Daarom roepen wij u op u aan te melden voor deze kursus. Daarom viordt ook gestreefd naar uitgebreide propaganda en voorlichting. Want u wil weten wat deze kursus is en inhoudt. Het is prettig dat u dit ook kunt vernemen via de radio. Wij wijzen u daarom op de uitzending van VRIJDAG 25 NOVEMBER OM 19.30 UUR in de V.P.R.O.-rubriek „Het Platteland Nu". Een aantal oud-kursisten hebben dan onder leiding van mr. E. Kuilman, alg. sekretaris van het K. N.~ L.C., een gesprek over deze VIERWEEKSE. NADAT wij vorige week de uitslagen van de Nationale ploeg wedstrijd van 9 november j.l. hebben gepubliceerd, willen wij nu nog even ingaan op het verloop van de wedstrijd zelf. Voor het eerst werden deze wedstrijden georganiseerd in Zeeland, mede in verband met het streven van het Ploegcomité Nederland, dat een zekere roulatie beoogt. Overigens is het niet altijd gemakkelijk om een terrein te vinden dat voor het houden van dergelijke vvedstrijden ge schikt is. Het terrein in de Wilhelminapolder was een prachtige gelegenheid. Vooral de grootte van het perceel was bijzonder goed, waardoor al de ploegers ook op dit ene perceel geplaatst konden worden. Dit maakte het geheel zowel voor de jury als de bezoekers overzichtelijk. Naast de grootte is echter ook de uniformiteit van de grondsoort en de gewasontwikkeling van belang. Echter vooral de medewerking van de Direktie van de Wilhelminapolder is bij deze wedstrijd zeer waardevol gebleken. Zeer terecht zijn er vele woorden van lof over de doel matige en goede service aan liet adres van deze Direktie gesproken. Uiteraard willen wij daaraan graag onze oprechte erkentelijkheid toevoegen. DOOR het eerst was er dit jaar dus ook een landelijke wedstrijd voor links- en rechtswerkende ploegen, mede ook in verband met het feit dat de praktijk van dit type ploeg steeds meer ge bruik maakt. Jammer is het alleen dat er in deze categorie nog geen internationale wedstrijd is geprojecteerd. Wat de prestaties betreft, was de jury van me ning dat de deelnemers aan de nieuwe wed strijd over het algemeen goed ploegwerk heb ben geleverd. De heren A. van Bergeyk en P. Brouwer hadden een veld dat ten enenmale ongeschikt was om tot hoge prestaties te komen. Overigens een tweetal zeer goede ploegers, die nog heel wat hebben gepresteerd. De heer Rade- makers had de afstelling van trekker en ploeg niet geheel onder de knie, waardoor de diep gang zeer onregelmatig was. J. van Eek ploe gde de gehele wedstrijd met een te nauw afge steld schrijfkouter. Voor een dergelijke wedstrijd is een correct afgestelde ploeg zonder meer noodzakelijk. Reeds spoedig na het startsein vormde zich al een kopgroep. Bij het uitploegen van de geer spitste de strijd zich toe. Men gaf elkaar weinig toe zodat de spanning er tot het einde in bleef. De jury had dan ook geen gemakkelijke taak om de winnaar aan te wijzen. Toch bleek tenslotte dat de heer P. Rommers een puntenmeerderheid had behaald. Opmerkelijk hierbij was dat deze prestatie werd behaald met geleend materiaal. DIJ de rondgaande ploegen waren geen sterk afwijkende veldjes. Over het algemeen werd hier goed ploegwerk geleverd, alhoewel het met het oordeel van de jury wel eens kon den zijn, dat het geleverde werk bij de verschil lende deelnemers nog wel voor verbetering vat baar was. Na het maken van de dubbele opening kon men eigenlijk al een zekere kopgroep aan wijzen. Maar een wedstrijd is niet eerder ge streden dan nadat ook de laatste grond is gekeerd. De heer Eelman had een juweel van een begin voor gemaakt. Vooral ook doordat deze niet met het trekkerwiel door de geploegde voor behoefde te rijden, dank zij een ander type ploeg. Hij ploegde ml. met een aanbouwploeg, terwijl vele anderen een getrokken ploeg gebruikten,. Na de opening, en de beoordeling daarvan, wordt het ploegen voortgezet met de z.g.n. aan- storting. Om deze niet hoger te doen zijn dan de rest van het veldje, werden ook nu de eerste sneden platgereden. Doordat de grond echter enigszins vochtig was, bleek dat de snede vrij sterk in elkaar was gedrukt. Bij de eerste aanstorting bleek dit enige moeilijkheden op te leveren, waar vooral C. de Jager nogal last mee had. Onze beide Zeeuwse rivalen gaven echter een keurig staaltje ploegwerk te zien. Ditzelfde gold ook voor G. de Jager, K. Eelman, C. van Maa- nen en J. List. DIJ het maken van de eindvoor stijgt de spanning altijd ten top. Van Dijke was daarmee het eerst klaar en hij toonde zich niet erg tevreden over zichzelf. C. de Jager ploegde zeer goed en maakte een keurige eindvoor. Eelman weerde zich eveneens kranig, doch kon alle groen niet goed gedekt krijgen. Tegen vier uur was de strijd gestreden. Voor het bekendmaken van de uitslagen hadden velen zelf al een volgorde vastgesteld. De meerderheid van het publiek was de mening toegedaan dat het wel tussen Kees de Jager en Bram van Dijke zou gaan. Dat dit enigszins chauvinistisch was gedacht, bleek toen de jury de prijzen bekend maakte. Al met al was het een spannende en m'ooie wedstrijd. Onze gelukwensen aan alle prijswinnaars en nog veel sukses. (Ontleend aan een uitvoerig verslag van de R.L.V.D. te Goes.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13