De Sint Nicolaasfruitveiling te Krabbendijke 819 TUINBOUW HET PROEFSTATION IN WILHELMINADORP Begunstiger van het proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp ZATERDAG 19 NOVEMBER I960 ^OLGENDE week donderdag, de 24e november, zal in Krabbendijke de traditionele Sint Nicolaas fruitveiling worden gehouden. Wanneer we zien hoe in Krabbendijke en omgeving de fruit teelt zich uitbreidt, dan is er zeker aanleiding te over om deze week stil te staan bij dit gebeuren. Als veiling heeft Krabbendijke een zeer goede naam. Er wordt veel kwaliteitsfruit aangevoerd en dat wordt graag gekocht door handelaren uit alle delen van het land. De beste rassen en kwaliteiten zien we er steeds op de, veiling en dikwijls zijn er. flinke partijen verpakt fruit. Het zijn ook niet meer alleen de bekende „groot-bedrijven" welke hier hun kwaliteitsfruit aanvoeren maar ook de produkten uit vele andere, kleine bedrijven, zijn een lust voor het oog. Alles wijst er op dat men hier in een streek zit waar met jeugdig élan het vak van fruitkweker wordt be oefend. De afzet concentreert zich op de veiling welke jaarlijks een grotere omzet heeft, zeker wat kilo's betreft. In geldswaarde gemeten werd in 1942 voor het eerst een omzet van een miljoen gulden be reikt en thans gaat men op naar de vier miljoen gulden. Door de stijging van de omzet van de vei ling mag de gemeente Krabbendijke in' hét alge meen zich verheugen in een zekere welvaart. Een verder voortgaande stijging is te verwachten want er zijn of worden nog grote oppervlakten met fruit ingeplant in dit gebied en binnen korte tijd kunnen hiervan grote oogsten - worden verwacht. Hier immers wordt geplant op goede, verse grond en de vakbekwame telers zijn bereid hun bomen een goede verzorging te geven. Kosten noch moeiten worden er gespaard om iets goeds te krij gen. Het is dan ook geen wonder dat de fruit kwekers van Krabbendijke graag meedoen aan de Sint Nicolaasveiling. Het is dan als het ware een grote show van telers. Zij tonen wat door vak kennis en goede zorg kan worden bereikt. Heel de omgeving leeft daarin mee en is in de weer en steeds tracht men om elk jaar deze „tentoon stelling" nog mooier te maken en beter te doen slagen. Vele partijen worden bewaard en uitermate goed verzorgd voor „de grote dag" en velen hebben de hoop een medalje, mogelijk een beker of een andere prijs in de wacht te slepen. HET is een gezonde, sportieve wedstrijd, welke men alleen maar toe kan juichen. Natuurlijk is een hoge prijs erg belangrijk en daar gaat het uiteindelijk ook wel om, maai toch menen wij dat de voldoening te mogen smaken met een pro- dukt voor de dag te komen waar weinig of niets aan mankeert, innerlijk de goede kweker meer waardering en vreugde verschaft dan de bank briefjes welke voor die partij worden neergeteld. Iedere fruitkweker immers weet wat er komt kijken en hoeveel moeite en zorg het kost het pro- dukt uit de boomgaard in deze toestand te kunnen aanvoeren. Des te groter is dan echter de vol doening voor de kweker als het hem gelukt on danks plagen, ziekten, storm en hagel, zijn pro- dukt ten toon te stellen. Als de prijs welke er wordt betaald voor het produkt dan bovendien nog in overeenstemming is met de kwaliteit dan is het dubbel „feest". We hopen van harte dat dit op 24 november in Krabbendijke ook zo mag zijn. We hebben grote verwachting van de fruitteelt in dit deel van onze provincie. De conservenfabriek welke in Krabbendijke staat breidt zich steeds uit en verwerkt duizenden kilo's van onze produkten, te beginnen bij de aard beien en voortgaande tot de appels. De kleinfruit- teelt in Krabbendijke en omgeving is in opkomst. Verder kennen we de bloembollencultuur in deze omgeving. Dat alles maakt Krabbendijke tot een centrumgemeente in Oost Zuid-Beveland. Van dit centrum in opkomst en van deze be trekkelijk nog „kleine" veiling kunnen velen nog wat leren. Waar blijven b.v. de veilingen van Goes en Kapelle-Biezelinge met hun bijzondere veilin gen? Er is wel eens een Paasveiling geweest in Kapelle en dat is indertijd ook wel een succes ge weest. Maar ook dit gebeuren is schijnbaar ter ziele gegaan. Kunnen onze oudere fruitcentra het élan niet meer opbrengen van een jonge generatie die zich vol geestdrift toelegt op haar taak en dit tot uiting brengt bij bijzondere gelegenheden. Of is men er niet zeker van dat deze bijzondere veilingen wel financiële voordelen brengen? Mis schien is het voordeel niet zo gemakkelijk te be rekenen en de pessimisten, die er overal zijn, zul len wijzen op de vele extra kosten die er gemaakt moeten worden. Maar weegt dit op tegen de vol doening en het sportieve element voor de fruit kweker zelf? Vergeten we de propaganda welke van deze bijzondere veilingen uitgaat? De band tussen teler en veiling zal er steviger door worden omdat, het „zijn" veiling is welke dit alles kan organiseren en onderbrengen. „Zijn" veiling die het middelpunt is van zijn bestaan en mede door hem zelf wordt opgebouwd. U/E brengen dit naar voren, omdat we de fruit- kwekers in de oudere centra met nadruk er op willen wijzen dat ze wel degelijk op moeten passen om niet overvleugeld te worden door de jongere gebieden. Wanneer we de aktiviteiten in de jongere ge bieden zien, dan geloven we dat velen daar een voorbeeld aan kunnen nemen en laat men in de oudere centra heus niet denken dat hun situatie het toelaat door de wereld te gaan alsof ze alles voor het zeggen hebben en er alleen in leven. Een bepaalde situatie kan zich soms snel wijzigen. Wie niet verstaat de eis van de tijd en niet let op de mogelijkheden welke er zijn, kan soms onverwacht tot de ontdekking komen dat hij achterop raakt en achterstand inhalen is niet eenvoudig. We wensen de K. E. O. een goede dag op 24 november. We wekken elke Zeeuwse fruitteler op er eens een kijkje te gaan nemen. Misschien komt u dan ook wel tot de conclusie dat ook uw veiling een dergelijke taak heeft. Misschien is het ook nuttig dat de bestuursleden van de andere Zeeuwse fruitveilingen op 24 novem ber eens naar Krabbendijke gaan en daarna nog eens na te denken over de vragen en opmerkingen welke we hiervoor hebben gemaakt. Het zal hun veiling enkel maar ten goede komen. ENKELE weken geleden hebben we in deze ru- briek het jaarverslag over 1959 besproken van het Landelijk Proefstation voor de Fruitteelt ïn Wilhelminadorp. Toen hebben we onze grote waardering uitgesproken voor het werk dat hier gebeurt in liet belang van de fruitteelt. Op verzoek van het bestuur van dit proefstation willen we deze week graag de aandacht vestigen op de mogelijkheid welke er voor de fruitkwekers bestaat om begunstiger te worden vaii dit Proef station. Er is niets te veel gezegd wanneer we stellen, dat de Nederlandse fruitteelt in de laatste tien tallen jaren met sprongen is vooruit gegaan en thans een hoog peil heeft bereikt. Het sortiment en de onderstammen keuze zijn aangepast aan de eisen van de tijd, de mechanisatie wordt steeds verder doorgevoerd terwijl bodembehandeling en ziektebestrijding worden geperfectioneerd, waar door zowel kwalitatief als kwantitatief hoge op brengsten worden verkregen. Toch zijn er nog problemen die de produktie en de rentabiliteit van de fruitteelt nadelig beïnvloeden zoals nachtvorst, appeimeeldauw, fruitspint en virusziekten in klein fruit. Anderzijds moet gezocht worden naar nieuwe mogelijkheden om de opbrengsten te verhogen en de produktiekosten te verlagen, b.v. door che mische onkruidbestrijding, beregening, onder stammen- en rassenkeuzè enz. Om voor al deze problemen een oplossing te vin den is veel onderzoek nodig*, onderzoek dat direct gericht is op de praktijk en waarin de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek worden toe gepast op de fruitteelt. Door samenwerking tussen Overheid en Bedrijfs leven werd daarom in 1954 opgericht het Proef station voor de Fruitteelt in de Vollegrond te Wil helminadorp. Het Bestuur van het Proefstation wordt geheel gevormd door vertegenwoordigers uit het fruitteelt-bedrijfsleven, waardoor een bin ding tussen onderzoek en praktijk gewaarborgd wordt. Toch *zal het Proefstation niet aan zijn doel kun nen beantwoorden, als de fruitteler niet méér wordt betrokken bij het werk en de resultaten van het onderzoek. Uitbreiding en versteviging van het contact tussen de fruittelers en hun proefstation zal zowel het onderzoek als de toepassing van de resultaten in de praktijk zeer ten goede komen. Het proefstation is er voor u. Toont uw belang stelling door u aan te melden als begunstiger. J IET proefstation voor de fruitteelt, voorheen Zeelands Proeftuinte Wilhelminadorp is bij een ieder, die met de fruitteelt te maken heeftvoldoende bekend. Velen maakten in de loop der jaren een excursie naar de proefvelden of het laboratorium. Enige weken geleden werd in dit blad nog een uitvoerige beschouwing gegeven over de on derzoekingen op deze instelling naar aanleiding van het verschenen jaarverslag over 1959. Hier uit hebt U kunnen opmaken hoeveel werk wordt verricht tot verbetering van de groot- en kleinfruitteelt. De taak van het proefstation is tweedelig. Er wordt onderzoek verricht ten behoeve van de gehele landelijke fruitteelt, terwijl daarnaast het proefstation, als voortzetting van de voormalige „Zeelands Proeftuin" ook dienst doet als proeftuin voor de Zeeuwse fruitteelt. Voordat het proefstation werd gesticht werd „Zeelands Proeftuingeëxploiteerd door de Vereniging van die naam. Men kende verscheidene ledendie jaarlijks of zelfs voor het leven bijdragen verleenden voor het verrichten van het onderzoek. Het bestuur van het proefstation, waarin o.m. 5 leden uit de provincie Zeeland, zou gaarne de gelegenheid geven aan telers, in stellingen, firma's en d.g.l. als begunstiger op te treden door het verlenen van een jaarlijkse bijdrage. II IERDOOR ontvangt het proefstation niet alleen de zeer noodzakelijke financiële steun uit het bedrijfsleven, maar geeft het bovendien de gelegenheid tot een intensiever contact tussen de instelling en de praktijk. Het begunstigerschap houdt n.L in, aat U: 1. het jaarverslag en anderepublikaties van het proefstation gratis ontvangt 2. toegang verkrijgt tot in te stellen „Proefstalionsdagen", waarop U kennis kunt nemen van het onderzoek en met de onderzoekers van gedachten kunt wisselen. De voorwaarden voor het begunstigerschap zijn: voor natuurlijke personen een jaarlijkse bij trage van minstens 10,voor rechtspersonen een jaarlijkse bijdrage van minstens 25, U kunt zich als begunstiger opgeven door een briefkaart met vermelding van naam, adres en de grootte van Uw bijdrage te zenden aan het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp. De Direkteur van het Proefstation voor de Fruitteelt te_Wilhelminadorp, Ir J. J. VAN HENNIK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11