ALVOLINE 796 DE MARKTPOSITIE VAN CONTRACTZADEN Tuinbouwzaden RESOLUTIE Marktberichten Stijve varkens of achterblijvers Du vekot's Graanhandel N.V.,Goes KORTE WENKEN goed gekozen! vloeibare brandstoffen en smeermiddelen voor boer en tuinder ZEEUWS LANDBOUWBLAD ÖE contractteelt van tuinbouwzaden omvat in ronde areaalcijfers 6.000 ha tuinbouwzaden met een tendens tot inkrimping door slecht oogstweer en uitbreiding in geschiktere kli maten in het buitenland. Erwten in Marokko en bonen in Oost-Afrika beperken reeds aanmer kelijk de teelt van tuinbouw-zaaipeulvruchten in ons; land. Bij een tendens tot. verplaatsing van tuinbouwzaden naar het zuidwesten des lands was dit jaar ook in Groningen de opbrengst van spinaziezaad, voor zover niet door hardnekkig slecht oogstweer verongelukt, zeer goed, ware niet in vele gevallen de kiemkracht onvoldoende. Volgens de Algemene Teeltvoorwaarden, waarop, voor zover de bepalingen sedert 1955 niet onvolledig of verouderd zijn, de contractteelt is gebaseerd, ligt de weigeringsgrens voor spi naziezaad op 82% kiemkracht, maar voor export is de norm voor de contractfirma's 89% en hoger. Daarom kan van op export aangewezen contractfirma's een minder tegemoetkomende houding beneden 82 worden verwacht, dan van contractteelt voor binnenlandse afzet. Ook radijszaad is, wat kiemkracht betreft, vaak een zorgenkind; al wordt dit volgens de Al gemene Teeltvoorwaarden niet anders geweigerd dan in geval van kennelijke onwaarde, is toch beneden 74% de korting tweederde van de prijs! Belangrijk is, indien van een bepaald gewas en ras veel wordt geteeld en door menging ook aan minder kiemkrachtige partijen, zij het met een redelijke prijskorting, een normale be stemming kan worden gegeven. In tegenstelling met granen, peulvruchten en lijnzaad hebben voor de zaad ongeschikte land- en tuinbouwzaden een miniemer voederwaarde en zeker in een tijd van overvloedig goedkoop veevoer. Principiëel is het kwaliteitsrisico voor de contractteler, maar de ene contractfirma kan bij tegenslag soms meer dan de ander. Bij bietenzaad lijkt de opbrengst dit jaar maar matig, maar de exportprijs voor suikerbie tenzaad is internationaal met 210,voor diploid- en 315,voor polyploïd-zaad gelijk ge bleven, wellicht omdat er nog een aanmerkelijke voorraad is van oogst 1959. Overigens is de uitgebreide teelt van suikerbieten, ook in het buitenland, een lichtpunt voor de afzet. Van voederbietenzaad, door inkrimping van deze teelt, is de zaadteelt maar 500 ha tegen 2500 ha suikerbietenzaad. De contractprijs van voederbietenzaad is ongeveer even hoog als voor diploïdzaad, ±f 130,par 100 kg droog en schoonzaad met 86% kiemkracht. Voor poly- ploïdzaad is de kiemkrachtnorm 10 lager. Van knolzaden was de beperkte voorraad aanleiding tot wat meer geanimeerde contract teelt tegen ƒ100,tot ƒ120,per 100 kg. De uitzaai bleef evenwel beperkt door slecht weer, maar kan door gejaroniseerd zaaizaad in het volgend voorjaar worden aangevuld. In de graszadensector met wel 20 verschillende rassen en selecties (samen 10.000 ha nade rend) is de markt sedert de vorige maand onveranderd kalm met animo voor de contract- teelt van zaaigiassen en beemdlangbloem, die als regel tegen een vaste prijs worden gecontrac teerd van 70,a ƒ80,voor Westerwoids raailandras, ƒ100,a ƒ110,voor selecties, ƒ110,a ƒ125,voor Italiaansraai, ƒ140,a ƒ160,voor Engelsraai, met verschil in hooi en weidetypes, en beemdlangbloem voor 190,— tot 210,per 100 kg droog en schoonzaad. Bij de in verband met de riskante exportmarkt gebruikelijke participatieteelt van fijne gazon grassen. wordt de telersprijs voor oogst 1960 met een matige ha-opbrengst eerst in mei 1961 opgemaakt Met kans op een hoge vlucht voor millige selecties lijkt voor veldbeemd de markt positie vrij goed, van ruvvbeemd zeer goed, van roodzwenk evenwel zeer matig. Van maand tot maand kar. er ook daarin nog vee! veranderen. LIET Koninklijk Nederlands Landbouvv- Comité, in Algemene Vergadering te Utrecht op 8 november 1960 bijeen, spreekt zijn ernstige ontstemming uit over het door de Minister van Landbouw en Visserij vast gestelde garantiebeleid voor 1961. Het K. N. L. C. is van oordeel dat, inge volge de indertijd door de Minister aan de Tweede Kamer gedane toezegging bij de her ziening van de uitgangspunten voor de kost prijsberekeningen, het Landbouwschap de Minister loyaal tegemoet is gekomen. Er mocht dan ook niet anders worden verwacht dan dat de Minister bij de vaststelling der garantieprijzen zich even loyaal aan de be reikte overeenstemming zou hebben gehou den. H«-t K. N. L. C. is dan ook ernstig geschokt door het feit, dat de Minister ten aanzien van het garantiebeleid voor suikerbieten, fabrieksaardappelen en melk hiervan zonder meer is afgeweken. Gelet op de gedifferentieerde loonpolitiek acht het K. N. L. C'. het uiterst noodzakelijk dat ruimte, ontstaan door produktivïteits- verhoging, voor de landbouw behouden dient te blijven. Waar in de kostprijsberekeningen normen zijn gesteld voor het goed geleide bedrijf, acht het K. N. L. C. het zonder meer onrecht vaardig dat met de thans gegarandeerde hoe veelheid melk hiermede geen rekening is ge- honden. De aanvaarding van de herziene uitgangs punten leidt niet alleen tot een lagere kost prijs, maar evenzeer en wel onverbreke lijk daarmee samenhangend tot een hogere te garanderen hoeveelheid. Met name is door dit garantiebeleid geen sprake meer van een redelijke bestaans mogelijkheid voor de bedrijven op de lichte gronden, waardoor de situatie in die ge bieden onhoudbaar is geworden. (Adv.) Geef ze door hun voeder iedere dag Kruiden, mineralen, vitamines. Waar niet verkrijgbaar zenden wij per post 5 kg als verrekenpakket a ƒ4,25. Telefoon 5290 - 5291 - Postgiro 73534 tvoorh. D. ALEWIJNSE Zn, Middelburg) FRUIT AFZET (2—8 NOVEMBER I960). De per veiling op minder dagen in de week gecon centreerde aanvoer nam toe. Goudreinette werd in grote blokken geveild. De eerst iets aarzelende prijs zetting hernam dinsdag zijn vorige positie. Van Jo nathan werd veel klasse II geveild, de partijen Jona-: than met weinig kleur brachten lage prijzen op, van 5 a 8 tot 15 cent. Cox's Orange Pippin van buitenaf werd al meer rijp, uit de koelhuizen werden mooie stevige partijen geveild, deze brachten iets hogere prij zen op. Glorie bleef vast in prijs en in kwaliteit, mooie partijen werden aangeboden. Van Golden Delicious nam de aanvoer sterk toe, tot 40 ton exportkwaliteit per veiling per dag werd aangeboden. Naast mooie partijen was aan veel andere vruchten te zien dat deze in nat weer moesten geplukt worden. De prij zen voor dit ras liepen door het grotere aanbod wat terug. Een prachtig partij verpakt deed 6366 cent per kg. Comtesse de Paris begon in veel partijen iets zacht te worden, juist wat gewenst is voor dit ras. De prij zen bleven goed, tot rond 30.cent voor de grote maten. Gieser Wildeman bracht al naar de maat, van 2332 cent op. Een flinke partij Harm Harkes, grote maat klasse II, deed 8,5 tot 10 cent per kg. Doyenne du Cornice uit de koelhuizen deed voor I van 85107 cent, de kleinere maten hierin deden de hoogste noteringen. De prijzen waren, voor Goudreinette grote maat van 2935 cent, kleine maat 1721 centklasse II deed 3 a 5 cent lager. Jonathan varieerde van 2336 cent voor I, II deed in iedere maat van 3—7 cent lager. Cox's Orange Pippin noteerde voor I van 3073 ct, klasse II werd 310 cent lager gewaardeerd. Glorie noteerde van 2229 ct. Golden Delicious I liep dinsdag van 3358 cent, II bracht van 1856 ct op. Comtesse de Paris grote maat deed 2830 cent, kleine maat 1821 cent. Doyenné du Cornice noteer de: I m. 80/85 85—92 ct; I m. 75/80 100 ct; I m. 70/75 107 ct; I m. 65/70 96 ct per kg. Kroet- en valappels bleven met 35 cent gewaar deerd. VEEMARKT 's-HERTOG EN BOSCH. Melk- en kalfkoeien ƒ675ƒ1250; Guiste koeien ƒ625ƒ925; Kalfvaarzen ƒ8121225; Klam vaar zen ƒ700—ƒ920; Guiste vaarzen ƒ600—ƒ825; Pinken ƒ440ƒ685; Graskalveren 325ƒ450; Nuchtere kalveren voor de fok of mesterij 75220; Weide- schapen ƒ40—ƒ85; Drachtige zeugen 225ƒ340; Lopers 56ƒ70; Biggen 3654. Alles per stuk. Slachtrunderen; 709 stuks. Extra kwaliteit ƒ3,20 ƒ3,40. Ie kw. ƒ2,95—ƒ3,15, 2e kw. 2,70—2,90, 3e kw. ƒ2,50—2,65; Vette stieren 2,80-3,10; Worst koeien 2,502,60. Alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren, le kw. 2,853,15, 2e kw. 2,50 2,75, 3e kw. 2,252,40; Nuchtere slachtkalve- ren 1,55—1,70; Slachtvarkens 1,60- 1,74; Slacht- zeugen, le kw. 1,451,55, 2e kw. 1,351,42. Alles per kg levend gewicht. Vette schapen ƒ80ƒ115; Vette lammeren ƒ70 ƒ105; Nuchtere slachtkalveren 50ƒ80. Alles per stuk. AT de drainage van uw -percelen in orde moet zijn, zult U dit jaar wel gemerkt hebben. Wanneer er klachten zijn over de drainage blijf dan niet tobben, maar laat deze schoonspuiten. Reeds verschillende boeren maakten tot volle tevredenheid gebruik van deze nieuwe methode. OEN kruiswoordpuzzel oplossen is moeilijk. 0> Maar een ingewikkeld bouwplan tot een goed einde brengen is voor vele boeren ook een kunst. Beter is het daarom het bedrijf eenvoudig te houden en bouwplan, arbeidsbezetting en me chanisatie op elkaar af te stemmen. Op deze vnjze kunt U het bedrijfsresultaat opvoeren. OEN half jaar in een donkere, bedompte ruim te verkeren, doet niemand graag. Zorg ook, dat uw vee zoiets niet overkomt. Maak de stal- ramen eens schoon, leg ook de plankjes van de onderdorpels open, zodat frisse lucht kan toe stromen. Ga ook eens kijken bij iemand, die een stalventilator heeft aangeschaft en ga de plaat singsmogelijkheid van een ventilator in uw eigen stal eens na. £LK jaar komen ongelukken met dodelijke af loop voor doordat de trekker kantelde en in de sloot terecht kwam. Tengevolge van de vele regens zijn de slootkanten erg week en de kop- einden slecht berijdbaar. Houd bij het ploegen het kopeinde niet te smal, zorg voor voldoende ruimte, zodat U een flink eind van de sloot van daan kunt blijven. AT dit jaar de bruto-opbrengst in geld van de suikerbieten hoog is, valt gemakkelijk te be rekenen. Maar welke kosten allemaal afgetrok ken moeten worden, is minder eenvoudig vast te stellen. Denk maar eens aan alle arbeid, struk- tuur, slijtage wagens en trekkers, hoefpaden enz. Ook dit zijn kosten, die van de bieten moeten worden afgetrokken. OEN boer van het gemengde bedrijf heeft altijd druk werk. Toch is er ook bij de veevoeding wel arbeidsbesparing te bereiken. Door 's mor gens alleen hooi en kuilvoer te verstrekken en 's middags b.v. bieten, krijgt men al een flinke arbeidsbesparing. Nog op te veel bedrijven wor den telkens 3 a 4 voedermiddelen per voedertijd verstrekt. OG te vaak wordt natte pulp zomaar op een hoop gereden, wat men dan „kuilen" noemt. Pulp dient goed te worden ingekuild om de ver liezen zoveel mogelijk te beperken. Breng het produkt netjes in een gegraven kuil of in een silo, trap ze goed aan en breng er daarna een dun grondlaagje op. Goed gekuild is goed bewaard. IJ verschillende boeren loopt het jongvee van verschillende leeftijden los bij elkaar in de zogenaamde gesloten loopstallen in de schuur. Wanneer de leeftijdsverschillen groot zijn, dan wordt het meeste krachtvoer door de oudere die ren opgenomen. Om ook de jonge dieren aan hun trekken te laten komen, is hei nodig het vee in groepen te stallen. (Adv.) i.: v

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8