Van Boerderij en Organisatie 792 ZEEUWS IAND10U W BLAD 8CHOI WEX EN DUIYELAXD. 8 november. DEZE zomer en dit najaar blijkt wel dat het bezit van een goed ontwa teringsstelsel met enkele flinke gema len, goud waard is. We kunnen ons moeilijk voorstellen hoe het eiland er na deze grote hoeveelheden neerslag zou hebben uitgezien, wanneer de toe stand van ontwatering nog zo was als een 20 jaar geleden. Dank zij de ver- kaveling hebben we, wat dat betreft, geen reden tot klagen. Zeer velen zjjn bitter ontstemd over «3e lagere garantieprijzen. Vooral nu er deze zomer hier en daar flinke klappen vallen, betekent dit niet alleen een fi nanciële, maar ook een morele tik voor velen. Het beter aanpassen van vraag en aanbod valt toe te juichen. Alleen had den we van de minister dan graag ver- nomen wat voor produkten er dan ver bouwd moeten worden. Als resultaat van het hele jaar door van des morgens vroeg tot des avonds laat ploeteren met alle risco's en strop pen, wordt dit nu beloond met een lager inkomen. Naar schatting is de helft van de bietenoogst gebeurd. Het is verheugend te zien, dat velen overgaan naar het gebruik van de kopschoffel en de bie tentang. De eerste stap in deze richting gaat bij velen erg stroef, maar lang zaam maar zeker gaat de bietenspade op stal. Het door de boer aanschaffen van dit werktuig voor enkele van zijn arbeiders, is de moeite van proberen wel waard. A.s. maandag hoopt men weer met de hulp van soldaten te kunnen starten. Er zitten nog 150 ha aardappelen in de grond, waarvan een gedeelte de huisvrouw wel nooit zal bereiken. NOORD-BEVELAND. 8 november 1960. HET hopen op beter weer blijft maar een hopen. Enkele weken terug waren het enkel de aardappels, die zor gen baarden. Maar thans mag de sui kerbiet ook tot de zorgenkinderen van dit ogenblik gerekend worden. Eerst viel de rooimachine uit. Wel jammer, maar nog geen nood: de bie- tenlichter was er nog. Doch ook deze kon het niet meer bolwerken. Dan de bieten maar geheel in handwerk ge rooid. Dat ging, natuurlijk ging dat, behalve dan op de echte regendagen, waarmee kostbaar geworden tijd verlo ren ging. En nu, als laatste klap, het bieten- transport, dat meer gaat ten koste van veel tijd, trekkracht en reparatie. Nu gaat de nood toch waarlijk dreigen. Want terwijl er reeds een achterstand van jawelste is ja, hoe groot is die wel? Laten we er maar niet aan den ken want wordt deze nog steeds gro ter, omdat hoegenaamd niet meer doel matig kan worden gewerkt. Alles gaat zoveel tijd kosten. Boven dien is in deze tijd van het jaar het hopen op een droge periode niet minder dan een angstig hopen, daar juist dan zware nachtvorsten kunnen toeslaan, funest voor dat deel van de aardappels, die nog in de grond zitten en nog niet zijn verrot, maar wat ook de bieten- oogst in grote moeilijkheden kan bren gen. In elk geval is het vandaag weer eens droog, zelfs zonnig en zijn de weerberichten niet verkeerd, afgezien dan van de kans op nachtvorst. Vorige week werd er een demon stratie gehouden in het reinigen van drainage, een demonstratie georgani seerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting en de R. L. V. D., waarbij de Ned. Heide Mij liet demonstreren met een lage- en een hogedruk-instal- latie. Hoewel er niet te klagen viel over te weinig water, stelde de om vang van het bezoek teleur. We weten wel, dat het tegenzittende weer hier van de oorzaak was en dat men daar door in tijd en moed tekortschoot om zich van het bedrijf te begeven, maar voor de initiatiefnemers was het jam mer, hoewel het weerdus deze spijt verzachtte. Zij, die de demonstratie dan nog wèl hebben meegemaakt, zullen hier toch geen spijt van hebben gehad. O.a. was er te zien, dat een drain van 4 cm doorsnede met 60 slib door het hogedruk-apparaat in één keer werd gereinigd. Ook demonstreerde men, dat op 350 m afstand van de sloot nog drains kunnen worden doorgespoten en gereinigd, wat hier gebeurde met het lagedruk-apparaat. Dit laatste is een belangrijk gegeven voor Noord- Beveland met zijn vele samengestelde drainage. Hier zag men bevestigd, dat men wel eens te gauw kan besluiten om de bestaande drainage maar als afge schreven te bechouwen en nieuwe reeksen te leggen. Dit laatste kost al gauw 600 per ha, terwijl met goed doorspuiten de bestaande drainage voor 100150 per ha weer intact kan worden gemaakt. Aan de andere kant valt hier en daar een blind optimisme te constate ren omtrent de werking van de drai nage, terwijl het is soms de werke lijkheid de eindbuizen zoek zijn! Het is moeilijk aan te nemen, dat hier sprake is van miskenning van de waar de ener goed functionnerende drai nage. En daarom is er daar sprake van ongepaste nonchalance. Laten we hopen, dat deze demonstra tie niet geheel voor niets is geweest. Zl ID-BEVELAND. DE militaire hulp om aardappelen te rapen is nog gekomen. Jammer is het, dat door de slechte weersomstan digheden deze hulp zo van korte duur was. Het gaat er nu steeds meer naar uitzien dat de aardappelen, die nu nog in de grond zitten, niet meer gerooid zouden worden. Het natrot neemt iedere dag toe en, indien ze nog ge rooid zouden worden, moet afgewacht worden welk percentage niet aange tast zal worden en welk deel van de partjj na veel arbeid nog geschikt kan worden gemaakt voor consumptie. Hoewel de thans ongeveer op de helft van de leveringstyd van de sui kerbieten zyn gekomen, kunnen we niets anders zeggen dan dat ook hier voor de weersomstandigheden zeer on- gunstig zyn geweest. Naar schatting is zo ongeveer de helft gerooid, terwijl de afvoer daar nog iets bij ten achter is gebleven. In de afgelopen periode, maar vooral in het begin, hebben de rooimachines nogal wat kunnen rooien. Nu staan ze al vele dagen stil. Laten we hopen dat de rooimachines nog een flink deel voor hun rekening zullen kunnen nemen. Wanneer alles met de hand zou moeten geschieden moet af gewacht worden of ze alle tydig ge noeg aan de fabriek geleverd zullen zijn. Dit najaar zien we dat de sedert vele jaren bekende bietenspa en het bieten mes verdrongen worden door de kop schoffel en de bietenrooitang. By slecht weer, en ook wanneer de grond bovenop zeer nat is, is het werk met kopschoffel en rooitang gemakkelijker, minder vuil en minder vermoeiend als volgens de oude methode. In vele ge vallen kan zelfs nog een grotere op pervlakte als voorheen gerooid worden. Hoewel de animo om wintertarwe uit te zaaien, ondanks een lagere ga- rantieprijs van de minister, groot was, is er op dit moment nog zeer weinig gezaaid. De schattingen hierover lopen tussen de 1015 van de oppervlakte, die onder normale omstandigheden uitgezaaid zou worden. Verder moet nog afgewacht worden of alle gezaaide percelen zullen slagen. Indien nu ge zaaid wordt, zal de keuze steeds meer gaan naar de wat minder wintervaste rassen, deze kunnen het latere zaaien ook beter verdragen als de meer win tervaste. Ook zal het gewenst zyn om zo spoedig mogelijk achter het ploegen te zaaien. Op de meeste bedrijven is het melk vee reeds enkele weken opgestald, ook het jong- en mestvee dat wat langer heeft buitengelopen staat nu op stal. Een. ieder kan nu voor zijn eigen be- drjjf berekenen of er voldoende en in de juiste hoeveelheid aan ruwvoeder en krachtvoeder op zijn bedryf aan wezig is en of de te geven voeder rantsoenen goed zijn. Voor het bereke nen van de rantsoenen kunt U nog hulp 'vragen aan de Assistent van de R. L. V. D. of dit vragen aan de be staande veevoederkernen. WALCHEREN. MOG steeds moeten wij onder uiterst 1* moeiiyke omstandigheden trach ten de aardappelen- en bietenoogst van het land te krijgen. Het was gedurende de laatste weken slechts een paar dagen mogelijk aard appelen te rooien. Op zware en/of by- zonder natte grond was het zelfs in het geheel niet mogelijk. De militairen, die op enkele bedrijven werden inge schakeld, hebben tot tevredenheid van de betrokken boeren gewerkt. Op verschillende percelen zijn er zo veel zieke en rotte knollen, dat men voor de keuze komt te staan om zo mogelijk nog te rooien of de aard appelen maar te laten rotten en niet meer te oogsten. Dit is voor elke teler een zwaar besluit daar het tegen de borst stuit een gewas, waar men zijn zorgen aan heeft besteed, totaal ver loren te zien gaan. Het kan echter zo ver komen, dat men moet besluiten de schade niet groter te maken dan ze reeds is. Ndg steeds worden behoorlijk wat suikerbieten aangevoerd. Voor de klei nere bedreven is de achterstand ge ringer dan voor de grotere. Dit is ook wel te begrijpen. Op de kleinere be drijven is het rooien in handwerk nor maal, terwijl de grotere bedrijven zich meer op het machinaal rooien hebben ingesteld. Dit laatste is nu niet moge lijk. Handrooien kan, zij het met on derbrekingen, voortgang vinden. Bo vendien is afvoeren met paardentrak- tie langer mogelijk dan bij gebruik van een trekker. Het gebruik van kopschoffel en rooitang is met sprongen toegenomen. Het gebruik van dit handgereedschap is nu vrij algemeen geworden. NAAR wij vernamen zullen deze win ter verschillende cursussen wor den gehouden. Het is verblijdend dat vooral de jeugd zich meer technische kennis wil eigen maken. Te Koudekerke is een cursus voor trekkerbestuurder le klas van start gegaan. In Middelburg zal een eenvoudiger motoren- en trekkercursus worden ge houden. De lessen beginnen op 15 nov. a.s. in café „De Eendracht", 's avonds om 7.30 uur. Op 7 december start een cursus plantenziekten van 30 lesuren in het noodcafé van de heer Wattel te Oost- kapelle. Mochten er voor de twee laatst ge noemde cursussen nog belangstellen den zon, dan kunnen zij zich opgeven bij A. C. Simonse, Noodweg 248, Sint Laurens, tel. 01180—2320. ïooien en de zakkenrooier en de nieuwste bïetenrooimaehines benade ren ook steeds meer het gewenste re- tultaat. Als het maar droog weer is, want dat is de grote onberekenbare, maar onmisbare, factor voor machinaal oogstwerk. Dat is dan ook de reden dat met de mechanisatie het aantal oogstdagen veel kleiner in getal is ge worden als in vroeger tyd. De graan- ontvangende bedrijven hebben hun ont vangst- en verwerkingscapaciteit hier bij aangepast, overtuigd van de nood- zakeiykheid van grote aanvoer tijdens droog weer. Bezien we echter de aanpassing van de suikerbieten ontvangende lichamen ten deze, dan constateren we dat ge- durende de jaren, waarin de gehele mechanisatie van de boerenbedrijven zich heeft moeten voltrekken, niet al leen geen uitbreiding van de ontvangst mogelijkheden heeft plaats gehad, maar dat zelfs byna alle ontvangstplaatsen met tydelijke opslagruimte zyn afge schaft. Toch staan we met de suikerbièten- oogst voor hetzelfde feit als met de graanoogst, nl., dat zodra de tyd van rooien is aangebroken, ook de bieten- rooimachines elke voor rooien geschik te dag zullen moeten benutten, willen we niet de kans lopen dat we de werk bare dagen onbenut hebben laten voor- bygaan. Vooral in het najaar is het zaak om elke kans te benutten. Thans is dit aller nog gedeeltelik theorie, maar steeds meer zeil de prak- tïd zich aan deze theorie moeten-vast klampen. Geen mensen kunnen krijgen om bie ten te rooien betekent tevens geen mensen om bieten te laden. Men zal de constructie van de bietenrooimachi- nes er dan ook op moeten richten, dat de bieten op een wagen kunnen worden gestort. Maar waar blyven we met de bieten, die de suikerfabrieken niet recht streeks kunnen verwerken? Hier komen we en staan we eigen lijk reeds enkele jaren voor dezelfde moeilijkheden, als tydens het door dringen van de combines enige jaren geleden. De graanopslag is inmiddels even eens langs mechanische weg aange past bü de gewïzigde omstandigheden en wordt tot veler genoegen onder een gezonde concurrentiepolitiejc bedreven. Hoe zullen we dit probleem by de suikerbieten oplossen? WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. VOOR de suikerbietenoogst hebben we, evenals voor onze andere ge wassen, telken jare minder mensen tot onze beschikking. In vele opzichten hebben we op het gebied van perso- neelschaarste de moeilijkheden nog steeds weten te overwinnen. Voor de graanoogst hebben we de combine en de opraappers, voor het aardappel- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. DE voortdurende regenval vormt een steeds toenemende misère voor het boerenbedrijf en die ondernemers die het van de landbouw moeten heb ben. Diegenen die de aardappels, bo nen en uien „binnen" hebben kunnen werkeiyk van geluk spreken. Het is een komplete modderpoel. De bieten- kampagne waar met zoveel enthousias me aan begonnen werd, is inmiddels een grote last geworden. Ook de verwachte nagroei van de bieten zal met een dergelijk weertype zeker nablijven, terwijl ook het suiker gehalte beneden de maat blijft. 1960 en 1959 zullen wel als twee uitersten in ieders herinnering blijven voort leven; vorig jaar de sloten en verschil lende kreken kurkdroog, nu het water ver buiten de oevers. Ook voor de suikerfabrieken geeft deze kontinuregen, waardoor late en vertraagde levering een achterstand in de verwerking. De bietenleveran ciers die ingesteld zyn op volledig machinale oogst (trouwens waar zou men het personeel halen) hebben het bietenleveren moeten uitstellen. Verschillende fabrieken draaien hier door op halve kracht. Dit betekent ver lenging van de kampagne en toename van het vorstrisico. Denkend aan de natte akkers, weten we dat men nu eenmaal in de loop der natuur dient te berusten, er rest ons alleen de Hoop op drogere tijden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4