DE BOERENJEUGD Hoe waait Uw jas? Pluk de vruchten van een verblijf in het buitenland 779 Ontspanningsavond NATIONALE PLOEGWEDSTRIJD I960 8 en 9 november in de Wilhelminapolder bij Goes ZATERDAG 5 NOVEMBER I V0 /N de statuten van ome L. JG. wordt als één van de middelen, om tot het bereiken van het door ons gestelde doel te geraken, genoemd: „Het uitwisselen van jongeren met andere gebieden van ons land en met andere landen.' Deze passage heeft de stoot gegeven, om aan uitwisseling in het algemeen, meer aandacht te schenken. Wij vinden het daarom prettig van de redactie van het Zeeuws Landbouwblad de gelegenheid gekregen te hebbenhierover enkele artikelen te publiceren. WAT IS UW STREVEN? TvrATUURLIJK kent U ook het Nederlandse spreekwoord..Zoals de wind waait, waait W mijn jasje." Eigenlijk een spreekwoord met een banale strekking. Het zou van toepassing zijn op menSen, die zich alle kanten uit laten drijven. Maar dat is voor ons taboe. Dat klinkt ons als een absurditeit in de oren, want wij hebben een streveneen positief streven. WAAROP RICHT U UW STREVEN? Xt/IJ zijn er zeker van dat uw streven is gericht op de toekomst. U werkt en studeert om een bepaalde plaats in de maatschappij te bereiken. Concreet gesteld: U wilt carrière maken, U wilt slagen. Een persoonlijkheid zijn. Prettig in de omgang met andere mensen. Algemeen ontwikkeld, om U gemakkelijk in alle lagen van de bevolking te kunnen bewegen. Technisch goed onderlegd, om uw toekomstige taak goed te kunnen uitvoeren. U wilt straks uw mannetje staan. UITWISSELING OM het bovengenoemde te bereiken zijn er verschillende mogelijkheden aanwezig en bruik baar. Zeer veel zelfs, bijna teveel om op te noemen. Daarom noemen wij nu slecht één mogelijkheid en die lichten wij er uit. Het is de mogelijkheid om naar het buitenland te gaan. Een bezoek aan een ander land te brengen. Daar de leefwijze en bedrijfsvoering te leren kennen. Zich te oriënteren, want daar bent U een jongere voor. Dat is trouwens ook het kardinale punt van het jong zijn. Om je heen kijken. Het bestude ren van de problemen en mogelijkheden. Straks goed beslagen ten ijs komen. Wij geloven daarom dat uitwisseling een mooie gelegenheid is voor elke plattelands jongere. Een mogelijkheid om met beidhanden aan te grijpen. Waarom? Wij willen U vragen: „Lees de volgende artikelen." Daarbij zijn verhalen van mensen die hun eigen ervaringen vertellen. Van Amerika en Zwitserland. Maar bedenkt U wéldat ook bezoeken aan Europese landen instructief kunnen zijn, Voor de jongens b.v. Denemarken en voor de meisjes Engeland of Schotland. Ja, wij nodigen U uit uw neus eens buiten de deur te steken. Eens over de drempel van onze grenzen te stappen. Uw streven richting te geven. Niet met elke wind mee te waaien. G. v. V. MA de tweede wereldoorlog leeft er een sterke I* drang om de landsgrenzen te overschrijden en kennis te maken met andere landen. De enor me ontwikkeling van het transportwezen heeft dit mogelijk gemaakt. Afgezien van het toerisme, dat grote afmetingen heeft aangenomen, bestaan er ook andere mogelijkheden om een ander land te leren kennen. Een toenemend aantal jongens en meisjes zijn na de oorlog voor een langer ver blijf naar het buitenland gegaan. Dit heeft het voordeel, dat het betreffende land grondiger be studeerd kan worden. Door in een bedrijf te gaan werken komt men in aanraking met andere be- drijfsmethoden. Na verloop van tijd leert men de taal van het land verstaan en spreken, zodat het contact met de bevolking gemakkelijker wordt. Het familieleven kan hij/zij leren kennen door opname in het gezin. Aan deze opgesomde voor delen kan nog het volgende worden toegevoegd. De praktikant(e) leert de verschillen met het eigen land ervaren. Wat in eigen land als het beste gold blijkt in het andere land niet op te gaan. Er wordt een beter begrip gevormd over het vreemde dat men tegemoet treedt. Uit de mededelingen van jongens en meisjes die een derelijke praktijktijd hebben meegemaakt hoort men vaak: „Je leert op eigen benen staan; je leert je aanpassen aan de taal, andere gebruiken en gewoonten; je krijgt een beter inzicht in de landbouwpolitiek met zijn problemen en verhou dingen." De snelle ontwikkeling van de landbouw, mede op internationaal niveau maakt het drin gend noodzakelijk dat de jongeren zich ook bui ten de landsgrenzen kunnen oriënteren en in gro ter verband leren denkerF Het is duidelijk dat het Voor leden en belangstellenden en georgani seerd door de Z.L.M. en L.J.G. Schouwen en Duiveland, wordt een ontspanningsavond gehou den op vrijdag 11 november 's avonds 8 uur in de graanbeurszaal van ,,'t Huis van Nassau". Het programma bestaat o.a. uit de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De Heksen ketel". Entreeprijs 1,75 per persoon. vormen van een beter begrip van een ander land een steentje bijdraagt tot de zo begeerde interna tionale samenwerking. IjE Stichting uitwisseling en studiereizen voor U het Platteland stelt zich ten doel zo'n ver blijf in het buitenland mogelijk te maken, speci aal op land- en tuinbouwbedrijven. De Stichting, die in 1949 tot stand is gekomen door samenwer king van het K. N. L. C., Ned. Bond van Platte landsvrouwen, A. N. A. B., P. J. G. N. en de Ver. tot Stichting van Volkshogescholen, werkt daar toe samen met soortgelijke organisaties in de verschillende West-Europese landen. Op deze wijze wordt er zorg voor gedragen dat de jonge ren op vertrouwde adressen komen, waar het be drijf en bedrijfsvoering aan redelijke eisen vol doen en dat de uitgezonden jongens en meisjes geschikte „ambassadeurs" van hun land zijn. Im mers naar het gedrag van de praktikant(e) wordt door de naaste omgeving vaak een oordeel over het land waaruit hij/zij komt gevormd. Sinds de oprichting van de Stichting in 1949 werd voor bijna 2000 Nederlandse plattelandsjon geren bemiddeling verleend voor uitzending naar het buitenland, terwijl er ruim 1000 buitenlandse praktikanten op Nederlandse boerderijen en tuin derijen werden geplaatst. Het woord uitwisseling moet in de ruime betekenis van het woord wor den genomen en wil niet zeggen dat er in het ge zin waaruit een jongen of meisjes vertrekt, een buitenlandse praktikant(e) moet terugkomen. AAN welke voorwaarden moet men voldoen om', voor uitzending in aanmerking te komen?: de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet cuder zijn dan 30 jaar; een goede gezond heid genietenvoor tenminste 3 maanden, maar liefst 5 tot 6 maanden of langer beschik baar zijn; over tenminste twee jrar praktische ervaring in land- of tuinbouw beschikken. De praktikant(e) werkt normaal mee in het be drijf en verdient behalve kost en inwoning een zakgeld, afhankelijk van de geleverde prestaties en ook wel de duur van het verblijf. Het zakgeld is in het algemeen voldoende om in het onder houd te voorzien en daarnaast iets van het land te zien en eventueel bij voldoend lang verblijf de terugreis te sparen. De meisjes moeten er rekening mee houden, dat men in het buiten land vaak meer in het bedrijf wordt ingeschakeld naast het huishoudelijk werk. Men krijgt gele genheid tot het bezoeken van markten, tentoon stellingen of interessante bedrijven in de omge ving. In de kleinere landen worden voor de bui tenlandse jongeren ook wel bijeenkomsten en korte studiereizen georganiseerd. OMGEKEERD kunnen ook Nederlandse platte landsgezinnen aan de uitwisseling meewer ken door het opnemen van een jongen of meisje in gezin en bedrijf. Ook hier werken de meisjes mee in de huishouding en zo nodig ook op het bedrijf. De praktikanten komen voor het grootste deel in het voorjaar en zomer en verblijven onge veer 3 tot 6 maanden in ons land. De voorwaar den waaronder deze jongens en meisjes in ons land werken zijn ongeveer dezelfde als hierboven genoemd voor de Nederlandse praktikanten in het buitenland. Het is in verband met het contact met de buitenlandse praktikant(e) wel wenselijk, dat de boer of tuinder of één der gezinsleden enige kennis heeft van de taal van het land van herkomst. De praktikanten uit de Duits spreken de en de Scandinaafse landen leren na korte tijd het Nederlands verstaan en ook wel spreken. De Stichting organiseert voor deze jongeren een bijeenkomst op een Volkshogeschool en een korte studiereis in ons land. Naast het uitwisselingswerk van praktikanten organiseert de Stichting studiereizen voor agra rische groepen van en naar het buitenland. Dit is dus een mogelijkheid voor diegenen die niet voor lange tijd weg kunnen en met de land- of tuin bouw in een ander land kennis willen maken. Het komende voorjaar en zomer bestaat weer de mogelijkheid voor veel jongeren om aan de uitwisseling deel te nemen en voor ge zinnen om een buitenlander tijdelijk op te ne men. Gezien de tijd die het behandelen van een aanvraag in beslag neemt is het aan te bevelen om geruime tijd van tevoren een ver zoek om bemiddeling in te dienen. Voor aan melding en nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het secretariaat van de Stichting uitwisseling en studiereizen voor het Platte land, p/a Volkshogeschool, Bergen (N.-H.). Tel. 02208—3101. PROGRAMMA: Dinsdag 8 november 23 uur: Voorlichtingsbijeenkomst voor de deelnemers aan de wedstrijd met wentelploegen in het „Wilhel- minahuis" te Wilhelminadorp. 4 uur: Oefenen voor de deelnemers aan de wedstrijd voor wentelploegen (rechts- en linkswerkende ploe gen.) 45 uur: Voorlichtingsbijeenkomst voor de delnemers aan de wedstrijd met rondgaande ploegen. 8—10 uur: Propaganda- en Feestavond met medewerking van L. J. G. Z„ C. J. B. T. B. en R. K. J. B. Woensdag 9 november 932 uur: Oefenen voor de deelnemers aan de wedstrijd met rondgaande ploegen. 912 uur: Ploegwedstrijd met wentelploe gen. 14 uur: Ploegwedstrijd met rondgaande ploegen. 6 uur: Prijsuitreiking in het „Wilhél- mïrtahüis". Het wedstrijdterrein is bij boer derij „Rotterdam". Entree ƒ1,gids ƒ0,25. Komt allen naar deze grote nationale ploeg wedstrijd en bezoek ook de propaganda- en feestavond op 8 november in het „Wilhel- minahuis". Programma verzorgd door de drie Jongeren-organisaties in Zeeland. Entree 1, ALLEN HARTELIJK WELKOM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7