ploegen met stapwielen Te nat in te ploegen? Machinaal spitten Fa DE VOOGD POPPE goed gekozen! GROOT was, ondanks de regen, de belangstel voor de bietenrooidemonstratie met kop schoffel en rooitang en enkele eenvoudige bieten- lichters, die op zaterdag 22 oktober des namiddags op de Koewacht is gehouden. De Deense suikerbietenprijs vastgesteld op f 44,- Landbouwers demonstreren met kopschoffel en rooitang vloeibare brandstoffen en smeermiddelen voor Stand van de landbouwgewassen op 10 oktober 1960 ZEEUWS LANDBOUWBLAD IJ troffen in het Fries Landbouwblad van 28-10- 60 onderstaand artikel van de R.L.V.D. Leeuwarden aan, dat wij ook voor onze lezers onder de huidige omstandigheden van belang achten. RED. OP woensdag 19 oktober jl. zagen wij ploegen onder zeer moeilijke omstandigheden. Het was een (in de zomer) gestoppeld perceel van 35 afslibbaar. Met gebruik van gewone ban den was hier na de vele regenval van de laatste dagen, niets te beginnen. Overigens werd nergens in de omgeving aan ploegen gedacht. De hier genoemde trekker ploegde vrijwel als normaal. Het was een 24 pk Hanomag, uitgerust met Dijk- stra-stapwielen en een zware ploeg. Door de plaatselijke aanraking van het stap- wiel met de grond was weinig van structuur- bederf te zien, terwijl de grond niet werd dicht gesmeerd. Het ligt voor de hand dat het beter is onder gunstiger omstandigheden te werken, maar zit men nu eenmaal in die situatie, dat de omstan digheden minder ideaal zijn, dan hebben stapwie- Ien ons inziens grote voordelen. In het algemeen kan men wel stellen dat stapwielen grote voor delen hebben om structuurbederf te voorkomen. Ook in het voorjaar, bij het klaarmaken van aardappelland en het poten, voldoen ze uitste kend. A. G. (Adv.) Laat ons dan nu Uw bouwland Werkbreedte 2.10 m, dus weinig sporen. Geen slip. Beleefd aanbevelend, GRIJPSKERKE - TELEF. 01189-439 Ploegen met stapwielen. Gezicht op de ploegvoor. (Cliché's Fries Landbouwblad.) JN Denemarken is de prijs voor sui kerbieten van oogst 1960 bepaald op 800 ore per 100 kg (ƒ44,per ton) bie ten met een suikergehalte van 16,3 16,7 Deze prijs wordt gewijzigd met 5 ore per 100 kg (ƒ0.275 per ton) voor elke 0,1 °/o, waarmee het suikergehalte van de totale door elke afzonderlijke teler geleverde hoeveelheid bieten buiten dit interval ligt. (Advertentie) vraagt Uw leverancier of LANDBOUWBUREAU WIERSUM-GRONINGEN Géén kruiphouding;, géén vuile modderige kleren en géén bevroren handen. Na een welkomstwoord van Ir. Scholten gaven de heren Vroon en Impens van de Rijkslanabouw- voorlichtingsdienst een technische uiteenzetting over de demonstratie. Met kopschoffel en rooitang kan onder praktisch alle omstandigheden gerooid worden. Er blijft weinig grond aan de bieten hangen en ook koppen en blad blijven mooi schoon. Vanzelfsprekend vra gen kopschoffel en bietetang ook een aangepaste looimethode. Op het perceel werden van acht rijen (rijafstand 40 cm) de koppen en het blad naar één kant op een rij geworpen, terwijl alle bieten op hoopjes gegooid werden tussen de derde en vierde rij. Het laden en het veldtransport leveren bij deze methode niet veel moeilijkheden op. De kruiphouding, modderige kleren en het aan (Ontleend aan een bericht van de R.L.V.D. Axel.) grijpen van ijskoude bieten zijn bij het steken met de handspa bezwaren die iedereen kent. Het wer ken met de rooitang is niet alleen aangenamer, maar ook minder vermoeiend. Wanneer men over enkele dagen oefening beschikt, zal de prestatie zeker niet lager behoeven te liggen, maar eerder hoger. Bij alle gereedschap wordt echter kaf onder het koren gevonden. De vorm van de kopschoffel is zeer belangrijk voor het steken. Het mes moet zeker 18 cm breed zijn. De lengte van de tang moet afgestemd zijn op de lengte van de gebruiker en de tanden mogen niet te lang zijn. Werk dus met goed materiaal en vraag zo nodig deskundig advies. Bij gebruik van de bietenlichters bleef zeer veel grond aan de bieten hangen. Voor het rooien met deze lichters waren de omstandigheden dan ook zeer ongunstig. De zwaarte van de grond bedroeg i** BH f II i BH «8*8 CA wm ongeveer.35 procent afslibbaar, dus lichte klei. K |*E suikerbietenoogst is in volle gang. De ha-opbrengsten zijn hoog, zowel van de wortels als van koppen en blad. Met veel moeite en tarra komen de suikerbieten op de plaats van bestemming. Het suikergehalte valt op veel plaatsen wat tegen. Van de voederbieten is nog praktisch niets gerooid. De opbrengst zal goed zijn, maar voor de houdbaarheid wordt gevreesd, aldus vermeldt het landbouwoogstbericht per 10 oktober '60 van de Directie Akker en Weidebouw. In de luzerne komen plaatselijk ceel holle plekken voor, doch de klaver staat in het algemeen wat beter. De stand van het grasland is prima, hoewel het hier en daar minder smakelijk lijkt te worden. Hier en daar wordt nog ingekuild, maar op de lage percelen wordt de zode erg stuk getrapt. Door de buitengewone grasgroei is de benutting van het gras niet overal voldoende aangepast. De vroeg gezaaide stoppel knollen staan er in het algemeen goed voor. De groei van de laat gezaaide is niet slecht, maar de knollen zullen hierbij klein blijven. De stoppelwortelen, waarvan het totale areaal slechts gering is, zijn voor een goede ontwikkeling te laat onder de dekvrucht uitgekomen. Door de late oogst komt het najaarswerk in de verdrukking. Op tal van percelen heeft men te kampen met wateroverlast. Het zaaiklaar maken van de grond en hel zaaien van wintergranen wordt door de ongunstige weers omstandigheden sterk gestagneerd. Bij het gebruik van machines is de kans op verstopping en breuk groter dan in meer droge jaren. Alle werk vordert langzaam. Wat.de hoeveelheid wintervoer betreft, kan worden gezegd, dat de kwali teit van het stro te wensen overlaat. Er is veel kuilvoer en de opbrengst aan suikerbietenkoppen en -blad' is eveneens hoog. Wanneer dit zo hoog gewaar deerde veevoeder op de voorgeschreven wijze wordt gewonnen, zal een grote hoeveelheid waardevol veevoeder kunnen worden verkregen. 10 Oktober tienjarig sept. okt. gem. 1960 1960 1959 1958 Suikerbieten 79 80 54 76 68 Voederbieten 77 78 47 75 67 Luzerne (oogst 1961) 69 67 53 72 67 Rode/witte klaver (oogst 1961) 69 71 45 71 66 Weiland (blijvend) 74 73 41 72 65 Kunstweiden 75 73 39 71 66 Stoppelknollen 56 63 51 73 62 Stoppelwortelen 63 64 38 70 60 1—20 is mislukt; 21—40 is slecht; 41 55 is matig; 56—65 is redelijk; 66—75 is goed; 7685 is zeer goed en 86100 is uitmuntend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6