jpü. UIT EEN oefïeim r WEEKBOEK VAM BRAMujt DCSÜKHOEK 7S5 Weekoverzicht GRANEN - ZADEN - PEULVRUCHTEN. VOOR het eerst sinds weken hebben zich de aankopen van buitenlandse voergranen op een nage noeg normaal niveau bewogen. De vraag heeft zich aardig hersteld, zeker mede onder invloed van een gelijke ontwikkeling in andere koperslanden. De interesse richtte zich m het bizonder op de Noordamerikaanse maalmais, de laatste jaren het belangrijkste importvoergraan in ons land. Dit verbeterde marktklimaat werkte toch ook wel door op de handel in binnenlandse granen. Weliswaar kwam dit in de prijzen nog niet zo tot uitdrukking, maar de transakties kwamen toch vlotter tot stand. In ons vorig bericht maakten wij melding van de moeilijkheden rond de handel in consumptie- larwe. Hierin kwam deze week zeker nog geen ver betering. Integendeel. De moeilijkheden en daar mede de grote verliezen voor de handel zijn terug te brengen tot het probleem van de vaststel ling van het percentage „schot". Gaandew-eg hebben zich in de achter ons liggende weken de menings verschillen hierover tussen de industrie en de handel verscherpt. Er heerst ernstige ontstemming. Te meer omdat de maalindustrie langs een achterdeur dan toch nog wel de afgekeurde tarwe wil opnemen, maar tegen een veel lagere prijs. Tussen haakjes zij nog opgemerkt, dat wij beslist geen partij kiezen voor de knoeiers die goede tarwe met schottarwe versnijden, om zelf winst in de zak te steken. Naar onze mening kan er nóg een gevaar dreigen, dat dichter voor de deur staat, dan menigeen denkt. Het is niet ondenkbaar, dat de maalindustrie in Den Haag zal betogen, dat. er voor het verplichte vermalingspercentage onvoldoende consumptietarwe in ons land is en dat het verplichte vermalingspercentage maar verlaagd moet worden. Mogen wij de industrie een ver wijt maken van haar aankooppolitiek? Wij menen van niet. Deze beweegt zich geheel binnen de let ter van de tarweregeling. Wij menen echter wel dat het Produktschap Granen, waarin ook de telers vertegenwoordigd zijn, bij machte moet zijn om de tarwe-afzet terug te draaien tot de op vatting omtrent „schot" zoals deze tot voor kort gold. Op de internationale brouwgerstmarkt blijft het zeer rustig. Aankopen vinden sporadisch plaats. Algemeen wordt aangenomen dat in de toekomst zich nog wel enige vraag zal voordoen. Het uit blijven van West-Duitsland als koper is een gevolg van interne meningsverschillen te Bonn. De re gering met de boerenorganisatie enerzijds en de mout- en bierindustrie anderzijds verschillen nogal van mening over de omvang en de verwerking van de eigen brouwgerstoogst en daardoor laat de rege ling van de brouwgerstimport op zich wachten. Met de verkiezing in het vooruitzicht wil geen van de regeringspartijen zich het ongenoegen van de Duitse boerenorganisatie op de hals halen. Dat on der deze omstandigheden de Duitse brouwgerstim porteurs, zonder te weten hoe of de a.s. import- voorschriften er zullen uitzien, huiverig zijn om in ons land aankopen te doen, laat zich begrijpen. Over de markt voor peulvruchten en fijne zaden willen wij ditmaal maar summier berichten, want er is nog weinig ten goede veranderd. Onder leiding van de contracthandel kwam het niveau nog iets lager te liggen en zelfs werden contracten in schokkers beneden die van erwten afgewerkt. In boerenpartijen droogde het aanbod op. alleen wat industriekwaliteit ging in andere handen over. DE CONSUMPTIE- AARD APPELMARKT. DE stemming op de aardappelmarkt bleef onver anderd kalm. Voor de specifiek binnenlandse soorten in het bizonder Eigenheimers zijn de laatste weken wat hogere prijzen betaald. Tenge volge van de geringe buitenlandse vraag bewegen de prijzen van de exportrassen zich rond het gangbare niveau. In België is regelmatig enige vraag naar mooie, schone partijen Bintjes met een goede kleur. De prijs hiervoor ligt iets hoger dan het binnenland wil besteden. De overzeese export is van geringe omvang. OP EN OM DE SLACHT VEEMARKT. DE handel in rundvlees had de afgelopen week een zeer traag verloop. De omzetten in rundvlees in de slagerijen zijn, de tijd van het jaar in aanmerking genomen, klein. Bovendien zit met de rundvlees export ook „de dood in de pot". De invloed hiervan deed zich op de slachtveemarkten sterk gelden. De aanvoeren waren op de slachtveemarkten aanzien lijk groter dan vorige week. De vraag daarentegen was beperkt. De handel in slachtvee was dienten gevolge over de gehele linie zeer traag gestemd met lagere prijzen. De afloop van de verschillende mark ten was zelfs slecht. Vooral de prijzen van de slacht dieren in afwijkende soorten bewogen zich in sterk dalende lijn. In het vorige beursbericht vermelden wij reeds, dat de export van varkensvlees en slachtvarkens naar Frankrijk is stopgezet. Het aanbod van slachtvarkens AARDAPPELTERM IJNMARKT. Weekbericht 21 oktober2 november 1960, verstrekt door de firma G. de Vries Zonen, N.V., Amsterdam, voor Zeeland: Goes, tel. 011006451: De belangstelling voor termijntransacties was ook deze week niet erg groot. De noteringen handhaafden zich steeds op hetzelf de niveau met slechts geringe verschillen van 10 tot 20 cent tussen de hoogste en laagste noteringen. De omzet beperkte zich tot 358 contracten (5370 ton) tegen 295 contracten in de voorafgaande week. CONSUMPTIE. Bintje 35/— voor november werden enkele zaken gedaan op ƒ9,60 en ƒ9,40; december gaf enkele af doeningen op drie verschillende beursdagen op de zelfde notering nl. ƒ10,maart noteerde ƒ12,80 en ƒ12,70; april opende op ƒ13,70 en sloot eveneens op deze prijs terwijl ook nog zaken werden gedaan op 13,80 en 13,60. Eigenheimers 35/geen zaken. Furore 40/op april vonden enkele transacties plaats op 13,90, 14,14,10, 14,30, met een sluitingsnotering van 14,20. Alpha 40/geen zaken met slotnoteringen op de laatste beursdag van laten 11,en bieden 10,50. BEURSBERICHT MARKT GOES, 1 NOV. 1960. GRANEN, ZADEN en PEULVRUCHTEN. Tarwe, basis 17 vocht, 20—29,90; Gerst 22 26,50; Haver ƒ1823; Kleine groene erwten ƒ20—ƒ35; Schokkers ƒ20—ƒ34; Blauwmaanzaad op de varkensbeurs van zaterdag j.l. was echter groot. Vooral de aanbiedingen uit de zandprovincies waren veel te ruim om de prijzen van de vorige week te kunnen handhaven. De prijzen van de slachtvarkens in de courante gewichten daalden met 3 a 4 ct per kg en kwamen daarmede op het niveau van ƒ2,11ƒ2,13. Ook de handel in. zwaardere var kens verliep traag.Ook voor deze categorie sloot de beurs flauw met een prijsdaling van 2 a 3 ct per kg. DE STROVLASMARKT. DE handel in strovlas heeft een traag verloop. Door de slechte weersomstandigheden wordt het repelen en roten op de vlassersbedrijven bemoeilijkt. Ook het gebrek aan werkkrachten heeft een nadelige invloed op de totale verwerkingscapaciteit dezer be drijven. De zaai- en slaglijnzaadmarkt is kalm ge stemd. DE RUWYOEDERMARHT. DEZE week bracht weinig verandering in de markt positie van het gerste- en tarwestro. De vaste stemming bleef behouden, want het aanbod van de telers is gering, waardoor voor direkte levering zelfs boven het algemene prijspeil kon worden verkocht. De ondertoon voor erwte- en schokkerstro is flau wer, maar dit kwam door het beperkte aanbod niet tot uitdrukking in de prijzen. Een goede vraag was er voor voeraardappelen en ook voor bietenkoppen nam de belangstelling toe, hetgeen de prijsvorming ten goede kwam. ƒ70ƒ87,50; Capucijners ƒ35ƒ45; Bruine bonen 4070. Alles per 100 kg, boerenschoon af boer derij. AARDAPPELEN. Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 8 8,75; idem export sortering 8,75; Alpha, 35 mm opw. 6,75. Prijzen per 100 kg, geleverd aan de sor- teerinrichting, sorteerkosten voor rekening - van koper. Voederaardappelen noteerden 22,75 p. 100 kg. UIEN. De prijs van uien bedroeg ƒ4ƒ6 per 100 kg, on- afgestaart en geleverd aan de sorteerinrichting. HOOI. Lucernehooi ƒ90ƒ95; Weidehooi ƒ90ƒ95; Gras- zaadhooi: Veldbeemd ƒ40ƒ45; Roodzvvenk ƒ30 35. Allés per ton, geperst af bedrijf. STRO. Gerstestro ƒ50ƒ57,50; Tarwestro ƒ5057,50; Erwtenstro ƒ5055; Schokkerstro ƒ42,50ƒ45; Haverstro ƒ40—ƒ45. Alles per ton, geperst af be drijf. VLAS. Goede kwaliteit ongerepeld vlas, af boerderij 20 24 cent per kg; afwijkende kwal. 1220 cent per kg. Goede kwaliteit gerepeld vlas. af boerderij 2027 cent per kg, afwijkende kwal. 1520 cent per kg. 1 nov. WE zijn vandaag de Slachtmaand ingegaan; hoe wel er de laatste jaren heel wat minder var kens hun einde vinden in november dan zo'n 15 jaar geleden. Je kon dan elke morgen de strovuren in het donker zien branden en de kreten horen van de zwijnen, die ook voor hun leven opkwamen. Nu worden de avonden weer langer en kunnen we weer vergaderingen gaan houden. We lazen ook al de vastgestelde jaarvergadering van onze Z. L. M. op 19 december. Ja. de vergaderingen in de dorpen worden 's avonds niet meer zo bezocht als vroeger. De leden laten het al gauw aan het bestuur over en geloven 'twel. Er moet al heel wat geboden wor den eer ze naar de vergadering komen. De bestu ren proberen 't al met goede sprekers, met dia's of films, maar nog blijft de belangstelling gering. Dat is wel jammer, want het bestuur kan dan wel geloven dat haar werk in goede aarde gevallen is, toch is belangstelling van de leden méér waard. Ze kan dan vragen stellen aan de leden, hoe ze het willen. Een enkele keer kan een forum wel eens wat meer leden trekken, doch na een paar keer wordt dit ook niet meer bezocht. Hoe komen we daar uit? Het is wel eens meer gebeurd, dat een jaren geleden afgestemd voorstel weer eens voor de dag werd gehaald om zó de leden op de vergadering te krijgen. We geloven, dat het meer gemakzucht is: ze kunnen het zonder mij wel klaren, waarom moet ik me druk gaan maken, een ander zal wel gaan. Al zulke dooddoeners worden opgesomd en de ver gaderingen blijven slecht bezocht. Actuele onder werpen hebben ze al gehoord of gelezen door tele visie, radio en krant en missen hun doel, waar voor ze worden gebruikt. Laten we toch daar eens verandering in proberen te brengen. Wanneer ieder, die dit leest, deze winter present probeert te zijn 'op elke vergadering, waarop hij gevraagd wordt, dan zijn we al een eind op pad engoed voorbeeld doet goed volgen. De be stuursleden worden dan wat meer gesteund, krij gen hierdoor ook wat meer activiteit en voelen zich gedragen door de leden die belangstelling tonen. De prijzen der landbouwprodukten zijn uit de bus gekomen; ze geven zeker geen reden tot een hoerastemming, doch we zullen ons best doen. Onze voormannen hebben gedeeltelijk gelijk ge kregen en die moeten wij ook volgen. Jammeren om de rest helpt ons geen zier. EIEREN. Voor de eieren kan een prijs worden gemaakt van 2,34-ƒ2,45 per kg. EIERMARKT BARNEVELD. Aanvoer 1.950.000 stuks. Handel in grote eieren redelijk, in kleine eieren vlug. Prijzen: Kippe-eieren van 6165 gram ƒ16,20ƒ17; algemene prijs ƒ16,65 per 100 stuks. Kiloprijs 2,66 op basis van 62gr.; Henne-eieren van 4960 gram 11,7515,70, kilo prijs ƒ2,40—ƒ2,62. FRU IT AFZET 26 ORT.-l NOV. 1960. De weersomstandigheden bleven ongunstig voor het afmaken van de fruitpluk. Ook omdat het bleef waaien, kwam daardoor in de nog af te plukken per celen opnieuw veel val voor. De daarvoor te maken prijzen bleven aan de lage kant. Voor val werd 58 cent betaald, kroet bracht 3—5 cent per kg op. De aanvoer van Goudreinette bleef groot. De maat 65/75 liep eerst op tot 18 cent, om dan weer een cent te moeten prijsgeven. De grote maten noteerden 27 38 cent. Van Jonathan kwam de aanvoer geleide lijk aan, met op peil blijvende prijzen, al naar de maten van 2636 cent voor I, klasse II noteerde 4 9 cent lager. Glorie van Holland bleef in mooie partijen van uit stekende kwaliteit aangeboden, de grote maat deed 2830 cent, de maat 65/75 liep van 2326 cent. Cox's Orange Pippin werd in flinke partijen ver handeld. De gewoon bewaarde werden rijp, soms iets te rijp. De noteringen liepen van 6070 voor de grote maten, de kleine maten deden van 3557 cent. De aanvoer van Golden Delicious nam flink toe. De prijzen voor de grote maten met voldoende kleur waren van 5464 cent, de kleine maten deden van 4055 cent. Verpakt waren de prijzen voor grote maat 7172 cent. In de peren deden Comtesêe met iets steviger wor dende prijzen van 2629 cent voor grote maat, 55/65 mm deed 1416 cent. Zwijndrechtse Wijnpeer liep iets terug en noteerde na tot 31 cent betaald te zijn, de laatste dagen 2528 cent, met 17 cent voor de kleine maat. Saint Remy bleef 12—15 cent noteren, Gieser Wil deman 2238 cent. In Goes werd een eerste flinke partij Doyenne du Cornice uit de koelhuizen geveild. De noteringen hiervoor waren goed, de grote maten deden van 83— 91 ct, de kleine maten van 9498 cent. Noteringen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13