HET FUSTVRAAGSTUK DE AFZET VAN PEREN TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 5 NOVEMBER I960 |N ons vorig weekoverzicht hebben wij enkele gedachten ontwikkeld inzake het grote gebrek' aan kisten bij de'pluk van ons winterfruit. We bekeken dit vanuit het gezichtspunt van de teler. Thans willen we proberen met betrekking tot de houding van de veilingen in deze aangelegenheid enkele gedachten naar voren te brengen. Bij voorbaat weten we dan dat we op een moeilijk terrein zijn want we kunnen wel zeggen zo en zo meet het gaan op de veilingen om het fusttekort op te heffen, maar het is niet zo eenvoudig uit te voeren. De telers willen dat hun veiling zo goed mogelijk funktioneert en als er kisten tekort zijn. wordt er ge mopperd. Aan de andere kant mag dat goed funktioneren van de veiling ook weer niet te veel geld kosten. De provisie mag zeker niet omhoog, nee we krijgen liever één cent of meer terug. Het betekent echter dat de meeste veilingbesturen zijn gehouden aan een zeker bedrag voor aanschaf en vernieuwing van materiaal. Het lijkt ons toe dat dit bedrag soms niet vol doende is cm de toename van het fruit uit de jonge bedrijven met de zeer produktieve rassen, op te vangen. Dit jaar komt dat duidelijk naar voren. Kijk maar eens naai' dé geweldige hoeveelheden Cox's en Golden Delicious welke worden geoogst. In de laatste jaren is de aanplant van deze rassen sterk toegenomen en daarom moeten we verwachten dat de huidige grote fruitaanvperen onder normale omstandigheden nog maar het begin zijn. In de toekomst zal het ongetwijfeld nog verder toenemen. Onze veilingbesturen zul len hiermede terdege rekening dienen te houden bij het aanschaffen van fust. Dat betekent ech ter ook dat er weer meer bergruimte voor dat fust nodig zal zijn, dus er moeten loodsen bij komen. We beseffen volledig dat hier voor onze veilingbesturen problemen liggen die niet een voudig zijn maar het is een eerste vereiste dat onze veilingen meegroeien met de bedrijven van de aangesloten leden. We vernamen dat er veilingen zijn die een grote hoeveelheid fust beschikbaar hebben welke enkel voor het koelhuis gebruikt kan worden. Deze kisten zijn vervaardigd van licht materiaal. De eigenlijke veilingkistén blijven hierdoor beschik baar voor het veilen van de produkten. Dit is wel een groot voordeel omdat bij opslag het eigenlijk fust om in te veilen geruime tijd uit de circulatie blijft. Een ander punt dat toch zeker eens onder ogen gezien dient te worden is de fustverorde ning van het Produktschap voor Groenten en Fruit die de koper de gelegenheid geeft ons veilingfust in feite voor onbepaalde tijd voor opslag van het op de veiling gekochte fruit te gebruiken. In bedoelde fustverordening staat dat het ge kochte fust zo vlug mogelijk na gebruik weer op de veilingen moet worden ingeleverd maar duizenden kisten worden geëxporteerd naar België en West-Duitsland en wat er daar mee gebeurt moeten we maar raden. We hebben een keer het verhaal gelezen dat in het buitenland «le kisten een geheel seizoen door telers werden gebruikt die ze dan huurden van een handige koopman. Na afloop leverden ze de kisten weer in op het adres waar ze ze hadden gehad en de koopman kreeg op de Nederlandse veilingen zijn betaalde statiegeld weer netjes terug. We geloven graag dat dit een uitzondering is, maar het is gebeurd. Graag willen we onze kopers de nodige service geven maar er is een grens aan. Dat zij bijna on beperkt kunnen beschikken over onze veiling- kisten gaat beslist te ver. EENMALIG FRUIT |N dit verband gaan onze gedachten we'er uit naar het gebruik van éénmalig fust voor het te exporteren fruit. Wanneer we dat zouden krij gen zouden de fustproblemen van onze fruitveilin gen ook een heel eind opgelost zijn want de duizen den kisten die nu de grens over gaan en daar blij ven tot het seizoen voorbij is, zouden dan ter be schikking staan voor opslag en voor afzet in het binnenland. We zijn er van overtuigd dat we hiermede op een zeer moeilijk terrein zijn aangekomen. Veel is hierover reeds gesproken en misschien nog wel meer reeds geschreven. We geloven echter dat het vraagstuk van het éénmalig fust in de eerste plaats vanwege het belang van de goede afzet maar evenzeer van wege het kistenvraagstuk, dringend om een op lossing vraagt. We weten dat deze oplossing nog op zich laat wachten en dat het voornaam ste bezwaar ligt op het terrein van de kosten. We hebben een kist voor éénmalig gebruik nodig welke weinig geld kost en hout is duur. Als we echter zien wat er vandaag aan de dag wordt verpakt in carton dan vragen "we ons steeds af waarom we voor ons fruit geen betere cartonnen doos hebben dan die op het ogenblik beschikbaar is. Wanneer we deze week in de krant lezen dat een van onze grote Nederlandse blik-emballage fabrieken een machine heeft aangeschaft welke per week 1 miljoen plastiek drinkbekers maakt, slechts met toezicht van één man dan komt. bij ons de vraag naar voren: kan er geen stevige plastiekverpakking voor ons fruit worden ge maakt welke minder kost dan hout. Het zijn maar vragen van een leek. Vandaag lijkt het nog onmogelijk maar mis schien vinden we het, bij wijze van spreken, mor gen heel gewoon. Ons Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen heeft een vuist. Laat het deze ook gebruiken om het grote vraagstuk van het éénmalig fust voor onze veilingen op te lossen. In samenwerking met onze industrie moet dat toch kunnen. Overigens willen we hier ook graag uitspreken dat we overtuigd zijn van het. feit dat ons Centraal Bureau van Veilingen in dezen doet wat mogelijk is. We willen het vraagstuk echter ook graag aan bevelen in de belangstelling van onze veiling besturen en de individuele telers. Zij hebben in de 783 ||E frm\>hik 1960 is thans geëindigd. Bij vele telers zal het in gedachten blijven als een seizoen van haast je, i ep je, en nog te laat komen. We mogen wel als zeker aannemen dat het zeer ongunstige weer van deze herfst van invloed geweest op de vroege val van ons winterfruit. In •ie eerste plaats heeft dat weer vertragend gewerkt op de pluk maar we geloven dat ook het feit dat de bladeren er zo vlug af gingen, hierin haar oor zaak vindt en het is nu eenmaal zo dat de val van de bladeren en van het fruit gelijk opgaat. Een groot geluk voor ons als kwekers is dat we weinig wind hebben gehad in de laatste weken want ware die er wel geweest dan zou de schade veel groter zijn geweest dan thans het geval is. Met dit al heeft het plukseizoen 1960 ons weer wat geleerd en wel in de eerste plaats dat we ter dege moeten letten op de stand van onze bomen. Dat is van meer belang dan de stand van de kalen der. Wanneer men die stand van de bomen niet in de gaten houdt kunnen we gemakkelijk verrast worden en de nadelige gevolgen blijven dan niet uit. Opnieuw hebben we gezien dat er geen enkel jaar eender is, dus ook als fruitkwekers zijn we nooit te oud oni te leren. We krijgen nu weer wat meer tijd om die werk zaamheden op ons bedrijf ie verrichten waaraan we de laatste tijd niet zijn toegekomen. Een per ceel dat nodig onderhanden genomen moet worden omdat de waterafvoer niet in orde is, kan nu een beurt krijgen. Het stuthout kunnen we bij elkaar gaan brengen en een goede plaats geven. Kortom, we kunnen aandacht besteden aan de algehele hygiëne van onze boomgaarden. Voor de mens is het nuttig dat hij de hygiëne niet ver waarloosd maar ook onze boomgaarden vinden dat erg belangrijk. Tot de volgende week. komende winter tijd om zich hierop te beraden en hopelijk kunnen er dan in het komende voorjaar maatregelen worden genomen om deze ongewenste toestand te verbeteren. Als telers hebben we naar onze mening in de eerste plaats tot taak om zelf te zorgen voor een buffervoorraad fust, zodat we de eerste stoot kun nen opvangen. Dat zal ook voor het veilinghestuur een steun zijn om die maatregelen te nemen welke het fustvraagstuk kunnen oplossen. Als grondslag moet daarbij aanwezig zijn .Ie solidariteit van de leden met hun veiling. Is deze niet aanwezig dan zal dat remmend werken op elk v e il i ngbestu ur We hopen dat deze beschouwing er toe zal bij dragen dat velen van onze lezers hun gedachten laten gaan over dit vraagstuk dat voor onze fruit teelt van zo groot belang is. (T)E pluk van het fruit behoort thans vrijwel tot het verleden. Op de meeste grote bedrijven - is men deze week ook klaar gekomen en een grote oogst van appels is veSig opgeborgen in koelhuizen en bewaarplaatsen. In de koelhuizen bevinden zich op het ogenblik ook nog heel wat peren en wel in hoofdzaak Conference. Reeds is men plaatselijk bezig deze te ruimen maar het is toch wel zo dat in de eerstvolgende maanden er nog volop peren te koop zullen zijn op de Nederlandse veilingen. Ten aanzien van de peren-export is vorige week het bericht binnengekomen dat Zweden met ingang van 24 november a.s. de invoer van dit produkt o.a. uit Nederland zal toestaan. Elk jaar gaan er vanuit ons land veel peren naar Zweden en daarom zien de telers en han delaren ook met belangstelling tegemoet welke invloed het openstellen van de Zweedse grens zal hebben op de afzet van de restanten van de Nederlandse perenoogst. De datum van 24 november waarop de invoer mogelijk wordt, ligt dit jaar laat. Het vorig jaar immers mochten reeds met ingang van 12 oktober peren in Zweden worden ingevoerd en in 1958 werd de invoer toegestaan met ingang van 17 november. De datum van openstelling van de Zweedse grens houdt verband met de grootte van de eigen oogst. Er was dit jaar in Zweden een flinke perenoogst maar volgens de berichten is deze thans een heel eind geruimd en zeker zal dat het geval zijn tegen eind november. We zien steeds dat Zweden belangstelling heeft voor goede peren en daarom is het te hopen dat ook dit jaar een flink kwantum naar dit land zal worden uitgevoerd. TOT vorige week gingen er vanuit ons land steeds nog meer peren dan appels de grens over. In verband met het teruglopen van de aanvoer liep echter ook het kwantum dat werd geëxporteerd iets terug want nadat er vele weken achtereen rond 3 miljoen kg peren per week de grens over gingen was de hoeveelheid in de tweede week van oktober teruggelopen tot ruim 2 miljoen kg terwijl in de derde week van deze maand het totale kwantum dat werd uitge voerd 2 miljoen kg beliep. Daar tegenover staat dat de uitvoer van appels is toegenomen, mede door weer geslegen vraag van Belgische zijde in verband met het minder worden van de heffing voor dit land. Bij de peren is evenals bij de appels West-Duitsland de belangrijkste afnemer maar terivijl we bij de appels als tweede afnemer enkel België zien, en naar andere landen praktisch geen export plaats vindt, zien we bij de peren behalve België ook Engeland en Ierland als afnemers van betekenis, terwijl er ook elke week een kwantum naar Finland wordt verladen. (T\ E aanvoer van peren op de Zeeuwse veilingen is op het ogenblik niet grootmede omdat er J-J nog niet uit de koelhuizen wordt geruimd. Wanneer de vraag echter gunstig blijft ver wachten we dat spoedig een begin gemaakt zal worden met de verkoop van Conference uit de koelcellen. We geloven ook dat dit in het belang is van de afzet van dit produkt uit de koel huizen want er is een grote voorraad en spreiding van het aanbod zal gewenst zijn. Er is ook alles voor te zeggen om de afzet van deze koelhuisperen te doen plaats vinden door mid del van poolvorming. Dan krijgt de teler de gemiddelde prijs uitbetaald en het gevaar van te weinig spreiding van het aanbod kan worden ondervangen. Voor onze veilingbesturen ligt hierin zeker een taak met de uitvoering waarvan in de komende weken een begin gemc.akt moet worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11