De maand november 7o4 Wat moet er nu in november gebeuren OP HET ZEEUWSE LAHDBOUW8EDRUF ZBEUWS LANDIODWBLAD Kortweg zouden we kunnen zeggen: ..Alles". Laten we dit ..alles'' eens natter bekijken. DE AARDAPPELOOGST INDIEN mogelijk moeten de aardappelen er eerst uit. Volgens de laatste cijfers lagen er in Zeeland nog 1500- 2000 ha in de grond. Mogelijk is deze hoeveelheid hij het verschijnen van dit blad iets minder, maar een deel zal zeker in november gerooid moeten worden. Maar hoe? Toen Ludwlg voh Beethoven zij" 6e Sym phonic componeerde, dacht hij aan Ie .schoonheid van een regen- en onweersbui in een bos. Deze in muziek vertolkte schoon heid heeft echter ook Ktjn keer zijde, in het bijzonder voor de boer. De keerzijde is de erfenis die de maand oktober naliet n.f.: dóór een grote regenval een grote achter stan»! >n de werkzaamheden. Deze erf cms moet verdeeld worden onder de directe erf genamen n.K: I. »le aardappeloogst de bietenoogst 8. de inzaai van wintertarwe 4. het win ter voor ploegen. Deze erfenis wordt steeds groter, met name de achterstand in het werk. Terwijl ik dit schrijf is er weer een week voorhij gegaan waarin vrijwel niets van dit alles terecht kwam. De bietenleverantie gaaf traag, de nog in «Ie grond staande aardappelen wach ten voor zover ze nog niet verrot zijn «p «Ie een of a ndere rooi methode, «Ie uitzaai van wintertarwe geschiedt sporadisch en veel ploeg werk blijft liggen op een enkel perceel stoppelklaver en ou«fe lucerne na. Zolang het zo nat blijft, is het onbegonnen werk ep, zien we de percelen steeds verder vervuilen en vergrassen. Voor de zakkenrooier is het seizoen praktisch afgelopen. In een vervuild en vergrasd perceel kan nog met de kettingvoorraadrooier ge werkt worden, mits het niet al te nat is. Mooi werk moet dan niet verwacht worden. Is dit rooi- systeem niet mogelijk, dan komt de werpradrooier weer van stal, zoals reeds veel het geval is. Gaat dit ook niet, dan is er nog een laatste redmiddel n.l. door met de aanaardscharen de ruggen te splijten. De afstelling van de breedte van dé vleugels hangt plaatselijk af van de breedte van de ruggen en de taaiheid van de grond. In de beide laatste gevallen moet er per soneel aanwezig zijn om te rapen. Bij het splij ten van de ruggen moet er op gelet worden dat niet meer losgereden wordt dan er die dag ge raapt wordt. Na een regenbui wordt het een modderpoel. In «Ie mededeling over de maand oktober is reeds genoeg over de bewaring geschreven. Alleen was daar nog een zeker optimisme t.a.v. een dróge rooitijd. Nu komen dus natte aardappelen met veel of vrij veel grond in de kuil of in de koelcel. De koelcel verdient de voorkeur, tenzij er in de kuil ook een Koeling wordt toegepast. Het is gewenst ©m met ventileren te beginnen zodra de vloer of koker bedekt is. Of er droge of vochtige lucht wordt toegevoerd, is niet zo belangrijk, als er maar goed geventileerd wordt. Het percentage grond speelt echter een grote rol. Bij 40 grond ligt de partij afgesloten voor luchtdoorvoer, ongeacht stortkegels. De lucht Achterkant van «Ie vierwielige wagen met opge- ïasfe U-buis, aangebracht om beschadiging van «Ie achterklep te voorkomen. ontwijkt dan langs de onderkant en de zijkanten. Is voorsortering niet mogelijk, dan dient, zodra er tijd voor gevonden kan worden, de partij gesor teerd te worden, hetzij op veldsgewas, hetzij op 3540 mm opwaarts. Daarna is de partij pas goed bewaarbaar. Tas geen kiemremmmgsmhhlelen t©« voordat «le partij droog is. Wanneer in noodgevallen een natte, vuile partij in een schuur zonder ventilatie opge slagen is, moet goed op de broei gelet worden. Zo*» partij inoet bij voorrang gesorteerd worden. Hier «•n «laar treedt reeds scheutvorming op «toor het warme weer. Houdt Uw partij goed in het oog. uitgeoefend. Een tweede voordeel is dat ér minder structuurbederf optreedt door minder slip. De bie ten komen op die manier tenslotte van het land; Een trekker is een krachtbron «lie zowel voor trekken, «luwen, heffen als aandrijven benut kan worden. Het is niet alleen een ijzeren paard om te trekken In november kan nachtvorst optreden. Denkt U om afdekken van gerooide bieten. Gelichte bieten .y DE SUIKER BIETEN OOGST HE suikerbietenoogst gaat ook niet bepaald vlot. Alle rooimethoden ten spijt komen er niet die hoeveelheden aan de laadplaatsen als in normale tijden het geval is. Momenteel is er bij de fabrieken een meer of minder grote achterstand in de ver werking door de {rage aanvoer. Met droog weer kunnen enkele fabrieken hun achterstand nog in halen, maar dan zal er snel verbetering moeten komen. Met de diverse handmethoden is er nog wel te rooien, maar de bieten moeten ook nog van het land af. De tweewielige wagens hebben op de trekkerbedrijven een voorsprong op de vierwielige. Er zijn echter reeds veel bedrijven met twee trek kers en alleen vierwielige wagens. Deze wagens zijn evenwel ook goed te gebruiken om de bieten onder de huidige omstandigheden van het land te rijden. Ervaringen in 1954 hebben mij geleerd dat een wagen met 3500-4000 kg bieten over een betrekke lijk grote afstand over hel land gereden kan wor den door een trekker voor de wagen te spannen en een tweede als duwer te gebruiken. Daartoe zat voorop de trekker een verticale bumper, be staande uit een ijzeren U-balk met daarin een houten balk, die iets verder vooruit stak, met daar weer omheen een stuk loopvlak van een oude autoband. Een nadelig gevolg was echter dat de achterborden het zwaar te verduren kregen. AOK liervoor is een oplossing door een stevig stuk pijpijzer aan de achterzijde van de laad bak te lassen. Door deze wijze van werken wordt de kracht van twee trekkers direct op de wagen zijn ook vorstgevoelig. Hef wordt nu 's avonds vroeg donker. Is Uw verlichting op de wagens m orde Vertikale bumper om «le wagen vooruit te «luwen. DE UITZAAI VAN WINTERTARWE Op de bovenste foto ziet men «lat een trekker zowel voor trekken als «luwen gebruikt kan worden. Een wagen met 3.3(H)4000 kg ble ten kan ook onder «le huidige slechte om standigheden «>p «Ie akkers óver e««n betrek kelijk grote afstand gereden worden door één trekker vóór de wagen te laten trekken en een ander als „duwer'' te gebruiken. Dit systeem wordt o.m. bij de Wed. Suurland van Nieuwenhuijze te Goes op «le boer«lerij „Klein Frankrijk" toegepast. I\E eerste helft van november is minder geschikt om tarwe te zaaien dan de 2e helft van deze maand. Niet alle rassen lenen zich echter om laat gezaaid te worden. Bij late zaai neemt men bij voorkeur een matig wintervast ras. Ter verge lijking volgt hier het. rassenstaatje uit de rassen- Jijst. Goed vvintervaste Vrij goed wintervast© rassen rassen: Apollo 6 Falco 7 Bonus 5 Flamingo 75 Carsten's VI 6 Leda 6 D. Triumph 6 Sambo 7 Heine's VII 6"' Stella 8 Felix 7 (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8