RUILVERKAVELING Uitwisseling Stad-Platteland vloeibare brandstoffen en smeermiddelen voor 762 y WETENSWAARDIGHEDEN 5 OVER De schatting KORTE WENKEN goed gekozen! boer en tuinder ZEEUWS LANDBOUWBLAD {T\ E vorige keer hebben we gezien dat er een eerste en een J-J tweede schatting wordt uitgevoerd, aan de hand waar- van het bedrag wordt bepaald dat iedere eigenaar moet be- vr- talen. Hoe wordt er nu geschat? De eerste schatting wordt gehouden na de stemming en vóórdat met de uitvoering van de werken wordt begonnen. Er is dan nauwkeurig bekend hoe de plannen zijn en welke verbeteringen zullen worden aangebracht Dit is belangrijk omdat de schatters de waarde vaststellen, die de gronden zul len hebben na het tot stand komen van de ruilverkaveling. Men noemt dit de verwachtingswaar de. Om de waarde van de gronden aan het begin van de ruilverkaveling vast te stellen moe ten voor de produktie-omstandigheden die door de ruilverkaveling verbeterd zullen worden, aftrekken worden geschat op de verwachtingswaar de. t'ATEN we als voorbeeld boer A nemen, die 1 ha grond bezit met een hollebollige (on- egale) ligging. Volgens de plannen zal dit perceel geëgaliseerd worden. De waarde van dit perceel zal dan 3.600,bedragen, dit is de verwachtingswaarde. De inbreng van A is nu gebaseerd op de verwachtingswaarde en bedraagt dus f3.600, Dit betekent dat A recht heeft op toedeling van grond tot een bedrag van 3.600,Dit kan hetzelfde perceel zijn, het kan ook een ander perceel zijn met dezelfde waarde of een iets groter perceel van een lager waarde, bijv. 1.20 ha van j 3.000,— is 3.600—. De verwachtingswaarde bepaalt dus tevens de toedelingswaarde. Aan het begin van de verkaveling is het perceel van A nog onegaal, waarvoor een af trek wordt geschat van .f500,—. De waarde van het perceel is dan f3.600min t 500, is f3.100, tl AN het eind van de ruilverkaveling wordt de tweede schatting gehouden, waarbij vol- J i> gens dezelfde beginselen de waarde van de gronden wordt bepaaldmaar nu in ver beterde toestand. Is de ivaarde van het nieuwe perceel van A inderdaad 3.600,dan be tekent dit dat de aftrek van f500,bij de eerste schatting door de verbetering volledig is weggewerkt. De ivaar de stijging bedraagt dus f 500,en dit bedrag moet A betalen. Is het nieuwe perceel van A niet helemaal vlak opgeleverd en stellen de schatters vast dat de waarde van het. perceel niet f3.600,— maar f 3J00— bedraagt, dan betaalt A J 3.500— min f 3.100,is J 400,voor de verbetering. Ter vereenvoudiging hebben we in het voorbeeld alleen gesproken over een aftrek voor onegale ligging. Er worden echter ook aftrekken vastgesteld voor waterbeheersing, gesplitst in hoofdafwatering (watergangen, gemaal) en ontwatering (drainage), voor ontsluiting, voor bodemkundige eigenschappen e.d. Tevens worden bij de tweede schatting waardeveranderingen geschat tengevolge van samenvoeging en vormverbetering van de percelen en kavels, faktoren dus die het gevolg zijn van de nieuwe toedeling. j jlT het voorgaande blijkt duidelijk dat iedere eigenaar het verschil betaalt tussen de L v waarde van zijn gronden aan het eind en aan het begin van de ruilverkaveling, weergeven door het verschil tussen tweede en eerste schatting. Iedere eigenaar betaalt de verbeteringen die op zijn eigen grond zijn aangebracht. Is er veel verbeterd dan betaalt hij veel, is er weinig gebeurd dan betaalt hij weinig. Het schattingssysteem levert een rechtvaardige verdeling van de kosten, voorzover die niet gedekt zijn door subsidie, over de eigenaren van het blok. Ir D. VAN DER ZAKEN. fEBRVIKT men kiemremmingsmiddelen om cj de aardappelen kiemvrij te houden, dan dient men deze middelen pas toe te passen ats de aardappelen goed opgedroogd zijn. Het is name lijk meermalen gebleken, dat onder vochtige om standigheden, kiemremmingsmiddelen de uitbrei ding van fytoftora bevorderen. 'IQfJ gebruik van kiemremmingsmiddelen in JLs een luchtgekoelde aardappelbewaarplaals kan men voldoen met de halve dosering. Men kan de kiemremmingsmiddelen met het bestaan de ventilatiesysteem tussen de aardappelen bren gen. De toediening kan het beste geschieden als de ogen beginnen uit te lopen. Als de knollen eenmaal gekiemd zijn is het praktisch niet moge lijk het spruitingsproces te stoppen. (Adv.) Leerlingen Huygens Lyceum Voorburg op bezoek in Schouwen en Duiveland BYE vakanties der middelbare scholen liggen_nu al weer een maand achter ons. Een maand lang is de periode van ontspanning, de gezonde prikkeling van het bezig zijn met totaal andere dingen, afgesloten. Met een blik van herkenning verwelkomden wij onze jongens weer binnen de strakke orde van het schoolleven. Opvallend voor ons was de extra enthousiaste roep, de bijzonder opgewekte manier van begroeting, die wij be merkten bij het kleine groepje van ongeveer der tig leerlingen waarmee wij onze studieweek in Zeeland hadden gemaakt. In een ommezien van tijd kwamen de gemaakte foto's te voorschijn en werden de herinneringen opgehaald. Hoewel ver deeld over verschillende klassen, was er iets wat hen kennelijk onderscheidde van de resteen kostbare herinnering aan een grandioos zomer feest, hun werkweek op Schouwen en Duiveland. Het begon allemaal alweer enkele maanden ge leden. De vage plannen die wij koesterden namen een plotselinge resolute wending toen wij door middel van de zeer gewaardeerde tips van de heer Hilarides, ambtenaar verbonden aan het ministerie van Sociale Zaken, contact opnamen met de Z. L. M. In feite begon het pas goed, toen wij een eerste bijeenkomst hadden in Roosendaal, waar wij onder de aanwezigen een viertal heren uit de kring Schouwen en Duiveland van de Z, L. M. en de heer Schlingemann ontmoetten. In een hartelijke sfeer zijn toen onze plannen ge start en op een enerverende manier hebt u toen ons uw grote gastvrijheid en medewerking ge toond. Spoedig hierop volgde het eerste overleg in Zeeland. Op een prachtige voorjaarsdag kwa men wij via het Zijpe het eiland binnen. En zoals het toen reeds was, is het de gehele periode van ons experiment gebleven. Hartelijk en met een royale warmte waarin wij ons zeer thuis- voelden. OP 8 juli arriveerden wij via Numansdorp op Schouwen. Weliswaar verregend, maar vol verwachtingen. Op 18 juli waren we opnieuw ver zameld in de Blauwe Keet. Nu een groep van elkaar waarderende mensen, die met goede ge voelens en wat ons betreft, toen reeds met heim wee afscheid namen. Daartussen heeft het zich allemaal afgespeeld. Het is beslist ondoenlijk alles te vermelden, de lezingen en bijeenkomsten in het ,,Huis van Nassau", de excursies per bus en op de fiets, of 't ongeorganiseerde, en daarom zo spontane bezoek aan het Zomeravondfeest in Zierikzee. TWEE momenten mogen echter niet onvermeld blijven. Ten eerste het bezoek aan de West hoek. Weliswaar was het geen ideaal strandweer, maar de tocht door de duinen en de middag op het strand heeft op de jongens een grote indruk gemaakt. Niet omdat het allemaal zo wetens waardig was, maar .vooral om de onverwachte en hartelijke manier waarop gastheren en vooral de commissie, aan wie de Z. L. M. de organisatie had opgedragen, met hen optrokken. Hier en daar klinkt er in hun verslagen, gemaakt naar aanleiding van deze werkweek, onverholen be wondering over de sportieve prestaties van de leden hiervan. Sommige verslagen zijn dan ook rijpelijk geïllustreerd met actiefoto's. ||ET tweede hoogtepunt was de slotavond, eveneens in het „Huis van Nassau" gehou den. Zij vonden dit rondweg „een feest", en u moet goed begrijpen, dat dit heel wat anders is dan wat zij meestal met een ander woord „een fuif" noemen. Ook hier weer was het de vinding rijkheid der organisatoren die onze bewondering afdwong. Met het inleveren van hun verslagen is een periode definitief afgesloten voor de jongens. In discussies en gesprekken is de laatste hand ge legd aan iets wat nuttig en bijzonder leerzaam, maar tevens echte ontspanning voor hen is ge weest. Even hebben zij de wijde horizonten leren zien op een juiste manier. Lang zal het besef van het eigen karakter van dit leven op het plat teland hen bijblijven en in persoonlijke verhou dingen tot het platteland en de bewoners tot uiting komen. ANS is bijgebleven de herinneringen aan de warm persoonlijke momenten, die wij met onze gastheren (en eigenlijk was u dit allen) mochten hebben. Onze blijdschap over de wijze waarop u ons het tenuitvoerleggen van ons plan hebt geholpen door uw grote spontaniteit, kun nen we niet genoeg uitspreken. Het noemen van de namen van alle gastheren zou te veel plaats ruimte vergen. Vanzelfsprekend maken wij een uitzondering voor de leden van de organisatie commissie, zonder wie het plan niet in deze mate geslaagd zou zijn. Het waren immers de heren Doeleman, Moermond, Steur en v. d. Zande, die het voorbereidende werk verricht hebben en ook tijdens ons verblijf deze dagen tot een groot suc ces gemaakt hebben. Met hen zullen wij stellig nog in persoonlijke ontmoetingen de werkelijke resultaten aan de hand van de indrukken van de jongens bespreken. Wij hebben op goede gronden gevestigde hoop, dat we hierover zeer tevreden kunnen zijn. W. J. KOSTER, D. W. DE RUITER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6