mi De nieuwe belastingontwerpen Onderling Roerenverzekerings-Fonds AAN DE VEEHOUDERS wintertarwe Het top-ras van Nederland I N.V. Landbouwmij „De Bathpolders" RILLAND-BATH N.V. Wed. P. de Jongh GOES Fa P. Klouwers TERNEUZEN Ik «lat wel e€onomi«fh (67) (Slot.) Voorlopige oogstraming akkerbouwgewassen 1960 de toekomst van uw werkende zoons 1,6 verankerd bij vrijgezellen f verzekering uw vertromvensznak 767 B>E EGALISATIERESERVE VAN VERZEKERAARS SPECIAAL, met het oog op de vele onderlinge verzekeringsmaatschappijen in de agrarische sector, willen wij ditmaal aan bovenstaand onder werp onze aandacht schenken. Onder de werking van het thans geldende Be sluit Vennootschapsbelasting 1942 hebben ver zekeringsmaatschappijen de mogelijkheid een z.g. egalisatiereserve te vormen. De bedoeling hiervan is om voor deze ondernemingen een reserve te vormen om de, uit de aard van dit bedrijf voort vloeiende, nu en dan voorkomende schokken op te vangen. Niet onaardig wordt deze reserve met de naam „schommelreserve" aangeduid. Er wordt meermalen beweerd dat deze reserve voor de ver zekeringsmaatschappijen wel zeer royaal zou zijn uitgevallen. Deze reserve was aan bepaalde regels gebonden. Voor de levensverzekering is het maxi mum 1/10 van het bedrag van de wiskundige re serve en voor de schadeverzekering een veelvoud van een over een jaar ontvangen bedrag aan premie, variërende van 10 tot 0.5 afhankelijk van de aard van de verzekerde schade. Verder :'s de jaarlijkse toevoeging beperkt tot 4 van het absolute maximum en tot de voor reservering be schikbare jaarwinst. IIVEZE reserve schijnt de mogelijkheid te bieden om een groot deel van de jaarwinst buiten de fiscale groep te houden. Wij zullen hiernaar in èöt artikel geen onderzoek instellen, maar dit stuit op zóveel bezwaren in het fiscale kamp, dat minis ter en staatssecretaris in het ontwerp 1960 hier aan een eind maken en de gehele egalisatiereserve volledig .afschaffen. Voorzover thans een egalisa tiereserve aanwezig is, zal deze worden overge bracht naar de N. O. R. Nieuwe Onbelaste Re serve) Blijkens het ontwerp 19.60 zijn de tegenwoordige bewindslieden zich echter wel bewust van het wisselvallig karakter van het verzekeringsbedrijf. Zij maken echter een scherp onderscheid tussen enerzijds de levensverzekering en anderzijds de schadeverzekering. Over het levensverzekerings bedrijf zullen wij verder niet spreken, daar dit geen bedrijf is dat binnen de agrarische sector valt. MOOR de schadeverzekering opent het ontwerp Venn. bel. 1960 echter in compensatie voor «3e vervallen egalisatiereserve de mogelijkheid van een sterk verruimde verliescompensatie. Thans is deze verliescompensatie, art. 6 Besluit Venn, bel., zodanig, dat compenseerbaar is het onverrekende verlies van de laatst verlopen zes jaren en het onverrekende verlies over het volgende jaar. De z.g. aankoopverliezen laten wij nu buiten beschou wing. In het nieuwe wetsontwerp wordt dit (art. 19 lid 3) nu met 4 jaar uitgebreid. Art. 19 lid 3 luidt „Ten aanzien van belastingplichtigen die uitslui tend of nagenoeg uitsluitend als schadeverzeke raar optreden, wordt een verlies verrekend met „de belastbare winst, onderscheidelijk het binnen landse inkomen, van de vijf voorafgaande en de „zes volgende jaren". Terwijl dus in het thans vigerende besluit de periode van de verliesverrekening 8 jaar was, noemt het wetsontwerp een periode van 12 jaar, n.ï. een carry-forward van 6 jaar, evenals in het. besluit en een carry-back van 5 jaar, d.i. 4 jaar meer dan in het besluit. jT|E Hoofdafdeling Veehouderij van het Land- bouwschap besloot in haai' vergadering van 4 augustus 1960 Schouwen-Duiveland en Walche ren met ingang van 1 november 1960 aan te wijzen als uitstootgebied in de zin van artikel 1 lid 2 onder 3e van de verordening bestrijding abortus Bang (uitstoot besmette runderen). Deze uitstootverordening houdt o.m. in, dat wan neer de Gezondheidsdienst de ondernemer schrif telijk heeft bericht, dat één of meer tot diens rund- veebeslag behorende runderen als besmet moeten worden aangemerkt, het verboden is deze runde ren buiten het eigen bedrijf te vervoeren, behalve naar een slachtplaats. Tevens is het verboden de als besmet aange merkte runderen nog langer dan 20 dagen na ge daan schriftelijk bericht van de Gezondheidsdienst, op het bedrijf of in een uitstootgebied te houden. De verordening houdt voorts in dat wanneer, ondanks een daartoe schriftelijk gedaan verzoek van de Gezondheidsdienst, de ondernemer niet binnen de gestelde termijn van een of meer tot zijn rundveebeslag behorende runderen een bloed monster voor onderzoek op abortus Bang in het bezit van de Gezondheidsdienst heeft gesteld, het verboden is het (de) betreffende rund (eren) op het bedrijf of in een uitstootgebied te houden. Nadere inlichtingen kunnen desgewenst worden bekomen bij de bedrijfsvoorlichters van de Ge zondheidsdienst of bij deze Dienst zelve. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN IN ZEELAND. PEVOLG van een en ander is dus dat een ver- lies van een bepaald jaar, aannemende dat geen aankoopverliezen aanwezig zijn, wordt ver rekend, eerst met de N. O. R., daarna met de winst van de 5 voorgaande jaren en tenslotte met de winst van de 6 eerstvolgende jaren. Wij besluiten dit artikel met de opmerking dat de N. O. R. ook vrijwillig kan worden afgekocht, waarbij de belasting maar 15 bedraagt. Volgende week willen wij de betekenis van één en ander met één of meer cijfervoorbeelden nog nader toelichten. MEIJERS. (Advertentie) STEUA Beperkt verkrijgbaar bij: ZOALS de meesten van u reeds weten gaat ondergetekende per 1 november de Zeeuwse landbouw verlaten voor een werkkring in Rot terdam. Het is mij niet mogelijk geweest van alle be kenden persoonlijk afscheid te nemen, daarvoor is de kring te uitgebreid en de tijd te kort. Vanaf deze plaats wil ik u daarom graag groeten met de beste wensen voor u, voor uw gezin en uw bedrijf en voor de Zeeuwse landbouw. Het werk van mijn afdeling op het boekhoud- bureau gaai vanzelfsprekend gewoon door. Een ander zal mijn persoonlijk werk overnemen. Een ander met wellicht andere ideeën, andere inzich ten en specialiteiten, maar in ieder geval met. dezelfde gedachte: Er zal meer moeten worden gerekend! Niet alleen bedrijfsuitkomsten maar ook de rentabiliteit van bijvoorbeeld specialitei ten, de omschakeling naar andere produktierich- tingen en investeringsplannen op langere termijn. Gaat. u erheen met uw problemen of wanneer u uw eigen gedachten eens op papier gecontro leerd wilt zien. Juist door veel contact met de praktijk zal deze afdeling er in slagen vragen snel en reëel op te lossen, en u te steunen in uw taak als ondernemer. Ik hoop in de toekomst nog velen uwer te ont moeten en zal via het Landbouwblad op de hoog te blijven van de ontwikkeling van de landbouw in uw mooie provincie. Ir I. B. WARMENHOVEN. lil ET deze laatste bijdrage neemt de heer War- l menhoven, die 66 maal de vraag of het wel economisch was?" aan U voorlegde, als mede- iverker van het Zeeuws Landbouwblad afscheid. Als redaktie willen ivij op deze plaats de heer Warmenhoven hartelijk dank F.eggen voor zijn gewaardeerde medewerking. Het is ons bekend dat zijn korte, vaak puntige artikeltjes veel ge lezen werden en de aandacht trokken. Gaarne wensen wij de heer Warmenhoven en zijn gezin het allerbeste voor de toekomst. Red. l|ET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de voorlopige oogstraming voor aardappelen, veld- en stambonen en uien. De totale netto-opbrengst aan consumptie-aardappelen bedraagt volgens deze voorlopige raming 2.208.900 ton; dit is 587.000 ton meer dan in 1959. Deze toeneming komt voor 70 pro cent (410.000 ton) voor rekening van de zand aardappelen die zich hiermede, na de slechte oogst van 1959, hebben hersteld. De gemiddelde netto-opbrengst per ha ligt voor klei-aardappelen 10 procent, van zandaard- appelen 16 procent boven het gemiddelde van de laatste 5 jaren. Zowel voor veldbonen als voor bruine en witte bonen wordt een goede opbrengst verwacht. Voor deze laatste wordt een totale produktie geraamd van 9.335 ton. De opbrengst van zaai-uien is eveneens gunstig. Bij een gemiddelde opbrengst per ha, welke met 43.612 kg ruim de helft hoger ligt dan het gemiddelde over de laatste tien jaren, wordt een totale opbrengst geraamd van bijna 234.000 (in 1959: 123.600 ton). Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat bovenvermelde cijfers alleen betrekking hebben op de geraamde hoeveelheden, zodat hieruit géén conclusies mogen worden getrokken ten aanzien van de kwaliteit der geoogste produkten. Oppervlakte Opbrengst per ha Totale opbrengst mei 1960 (voorlopig) 1959 1960 1959 1960 ha kg ton Consumptieaardappelen w.v. op kleigrond 54179 incl. uitval 25337 30298 1389614 1641528 excl. uitval 20624 24145 1131097 1308149 Veldbonen 1438 korrel 2571 2607 4620 3749 stro 2484 2750 4463 3954 Bruine en witte bonen 3491 1185 2674 4406 9335 Zaai-uien 23325 43612 123623 233805 (Adv.) Sppbialaan 2 Leeuwarden telefoon 05100 27044

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11