DE BOERENJEUGD Landbouw en gezondheid Kal veropfok wed strijd LJC Volkshogeschoolnieuws P. G. ISV Ploegwedstrijden op Schouwen-Duiveland 766' 2 EE U Wj» 1 A NB BOl'WftLAD VENT ge Belladonna? Neen, dat is geen filmster, 'tis ook geen landbouwgif. Het is een plant, Wolfskers genaamd, ook wel Dolkruid. Het behoort tot de nachtschadè-achtïgen. Belladonna is bij ingewijden ook bekend als schoonheids middel. Wanneer een „zij" gecomplimenteerd wordt door een „hij" met een vleiend: „Kind, wat heb je mooie donkere ogen",- dan is het niet onmogelijk, datdie „zijl bekend is met de werking van Belladonna-druppeltjea Dat maakt de'jmpil van het Oog heel groot en geeft 't oog een bijzondere glans.- Uit de plant Belladonna maakt men o.a. het bekende atropine, dat dezelfde werking heeft als de Belladonna-drup- peltjes. Ook de oogarts gebruikt de atropine- druppeltjes om de zgn pupil wijder te maken. De atropine verlamt tijdelijk de kleine zenuwen en de pupil wordt groter, wijder, precies eender als wan neer we het diaphragma van het foto toestel openzetten. Die pupil is het „doorkrjkraampje" van de oogbol. In die oogbol is het aardeduistér. Met een lichtje kan de arts door dat raampje in die donkere kamer kijken, om te zien of er ook afwijkingen in die kamer zijn. Ook voor bepaalde ziekten, wordt atropine gebruikt, maar de hoeveel heid. die als geneesmiddel gebruikt wordt, is maar heel heel klein. ATROPINE IS EEN VERGIF. VOOR uitwendig gebruik, dus voor oogdruppels, wordt 't meer gebruikt dan voor inwendig gebruik. In één poeder zit slechts 1 milligram atropine. Het is een zeer gevaarlijk gif. Krjjgt men een grote hoeveelheid binnen, dan ontstaan vergiftigingsver schijnselen. Het gif geeft verlammin gen van de spieren, waarbij tenslotte ook het hart wordt verlamd. Honderd milligram, een hoeveelheid als een paar suikerkorrels dus, kan reeds de dood veroorzaken. Het is dus begrijpelijk dat men met een klein flesje met poeder heel Zeeuws-Vlaan- deren zou kunnen vergiftigen. Het is dus ook begrijpelijk, dat de apotheker dit gif zorgvuldig opbergt in de gift- kast... bij zovele andere giften, en dat deze, giftkast angstvallig met een sleii- tel wordt afgesloten, LANDBOl WVERGIFTEX. OOK in de landbouw gebruikt men zwaar vergif, even giftig als de Belladonna. Dit zware gif zit niet in 10 Cc flesjes in de gifkast. Het wordt massaal gebruikt in grote zakkeri op wagens vervoerd. Men sproeit er mee. men kan er over' beschikken, zonder gebruik te maken van de sleutel van de gifkast. Bekende landbouwgif ten zijn de fos- fórverbindingen. Het parathion, diazi- non, malathión en syston. Door inade ming," maar ook docrt- de huidkern kun nen ze een dodelijke vergiftiging ver oorzaken. De hoeveelheid fosfor, die de dood veroorzaakt bedraagt voor een volwas sene vijftig milligram! Fosfor is een levergif, vandaar ook, dat bij fosfo.rvergiftiging dikwijls geel zucht optreedt. Dat er bij het massale gebruik van deze grote ..hoeveelheden gif nie,t,veel slachtoffers vallen, moet wel zijn oor zaak vinden in het feit, dat men de waarschuwingen," op de verpakking aangegeven, wel ter harte neemt. Andere zware giften, die in grote hoeveelheden in de landbouw worden gebruikt zijn: arsenicum, dat in Parijs- groen voorkomt. Gechloreerde kool waterstoffen (lindaan). Kwikverbin dingen w.o. het sublimaat, een gevaar lijk vergif De apotheker, die doorgaans met „menselijke" doseringen werkt- zou verstijven van schrik, indien hij per recept een bestelling kreeg op zijn receptentafel, in de -hoeveelheden én in de grootheid, die de landbouwer gebruikt. Waarmede maar' gezegd vv.il zijn, dat de giftkast van de landbou wer, het kleine zorgvuldig geslo ten gifkastje van de apotheker, wat betreft zijn kubieke inhoud, is voorbijgestreefd. M'. T. Al enkele malen heeft de Volks hogeschool in het winterhalfjaar series weekend-cur sussen gegeven. Ook dit jaar zal dit weer het geval zijn. Deze keer onder het motto: ..Het mensbeeld in de moderne kunst", met achtereenvolgens als ondertitel: litteratuur, muziek, to neelschilderkunst en film. De weekendcursussen worden speciaal georganiseerd voor' hen-, die door school of werk geen -één of meer weeksecursus kunnen vol gen. Het eerste weekend is van 5 en 6 november. Ingeleid en besproken wordt dus de litteratuur, verder ge- "zellip samenzijn' met muziek, voor dracht of films, 's Zondagsmorgens is er gelegenheid tot kerkgang. Zij, die voor dit weekend belang stelling hebben, zal ik graag nader inlichten. Ook opgaven graag aan het Landbouwhuis. Zelf ga ik er ook heen. Wie mag ik introduceren? G. v. V. ZAAI W ED-ST RIJ D SCHOUWEN-DUIVELANÖ. Een dezer dagen werd de uitslag van- de zaaiwedstrijd gehouden in het voor jaar van I960, van de L. J. G. Afdeling Schouwen-Duiveland, bekend gemaakt. Diegenen, die hieraan deelnamen wa ren verplicht Va ha bieten en graan te zaaien. 1. R. Koopman, Zierikzee 1320 p. 2. Ph. v. d. Velde, Bruinisse 1300 p. 3. Th. Verburg, Noordgouwe 1190 p. 4. An. Brouwer, Kerkwerve 1125 p.- 5. A. Hanse, Kerkwerve 1090 p. 6. J. Hanse, Brouwershaven 1065 p. 7. J. Koopman, Zierikzee 970 p. 8. H. de Keijzer, Noordgouwe 855 p. Hiervan werd door de no. -3 en 8 met paarden gezaaid. *70ALS beloofd komen wij deze week nog even terug op dei P. J. G. N.-ploegwedstrijden. die 20 oktober in Marknesse JN.O.PJ zijn gehouden. De vijf best geplaatste ploegers komen, zoals u weet, voor de. P. J. G. N.. uit, op de nationale ploegwedstrijden op 9 november a.s. in de Wilhelminapolder. Hier volgen dus de officiële uit-: slagen RONDGAANDE PLOEGEN 1. C. de Jager, Wolphaartsdijk. 2. A. van Dijke, 's Heer-A.kerke. 3. W. Prenger.Gramsbergen (OvJ. 4. J. List. Middenmeet- (N.-H.). 5. G de Jager, Werkendam (N.-Brb. WENTELPLOEGEN 1. J. Q. Bos, Creil (Ov.>. 2. T. Kla assen, Zierikzee 3. H. Ardori, Dirksland (N.-H.)-. 4. M Fleemingh, Steenderen Gldth 5. P. Jansen. Hoek. Omdat wij vorige week de wen- telploeg-uitslagen niet hebben kunnen publiceren, willen wij onze L. J. G.-ers, de heren Klaassen en Jansen alsnog onze welgemeende gelukwensen aanbieden. W\j wensen onze ploegers op 9 november veel succes toe! ET bestuur der Z.P.M. en L.J.G. op Schouwen-Duiveland heeft het plan opgevat om een kalveropfokwedstrijd voor haar leden te organi seren en dit na een paar bijeenkomstenwaarbij o.a. de heer Den Engelsen de uitvoering nader heeft uiteengezet, tot daden om te zetten. Het hoofddoel van deze wedstrijd kan in de volgende drie, nader toe te lichten punten worden samengevat: 1. De verzorging der kalveren ft. Het belangrijkste onderdeel hierbij is de voeding, wat o.a. ook blijkt uit het aantal punten dat hiervoor gegeven wordt bij dé keuring. In de eerste plaats moet de voeding zo goed mogelijk zijn, wat in geen geval betekent te overdadig. 'Het gaat om een zo gunstig mogelijke ont wikkeling der dieren met het vermogen goed uit te groeien. b. Hierna volgen de opfokkosten, die de rentabiliteit in hoge mate helpen bepalen. Het kennen van deze en het vergelijken met elkaar kan voor de deelnemers zeer nuttig zijn, als het maar aan het voorgaande gekoppeld blijft. c. Een onderdeel, dat ook de aandacht vraagt, is de verzorging van de stal ling, hetgeen op vele bedrijven door gebrek aan ruimte wel eens een probleem is. De weidegang worde niet vergeten. d. De omgang met de dieren, het voorbrengen en het toiletteren. Het is gewenst dat men de dieren goed behandelt. Het voorbrengen en toilet teren kan er toe bijdragen dat dit punt op de keuringen en fokveedagen wat meer aandacht krijgt, waarbij zeker niet mag worden vergeten een passende kleding voor de geleider (ster), hetgeen aan een keuring een betere indruk geeft. 2. Het bevorderen van belangstelling en liefde voor de veehouderij en -fokkerij Dit is één der hoofddoelen van de kalveropfokwedstrijd, omdat de kal- veropfok in hoge mate zijn stempel kan drukken op de verdere ontwikke ling en bruikbaarheid der dieren. Tevens kan de liefde voor de veestapel er door worden verbeterd. Dit zijn factoren, die bijdragen tot het succes van de veehouderij in het algemeen en van de fokkers in het bijzonder. 3. Activiteit der organisatie Het spreekwoord zegt: Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks". Daarom is het in het belang der L. J. G., dat zij naar buiten laat zien een taak, die zeer nuttig is. Ook de provinciale graslandverbeteringswedstrijd in '53 en '54 heeft nuttig effect gehad, hetgeen deze kalveropfokwedstrijd, die op Tholen al voor de tweede maal plaats vindt, zeer zeker ook zal hebben. Voor het aankweken van sportiviteit zijn wedstrijden overigens ook zeer nuttig, vooral voor jongeren. \)OOR de beoordeling der resultaten is een jury aangewezen van 3 per- v sonen, die op bovengenoemde onderdelen zal keuren, doch het exterieur der kalveren buiten beschouwing zal laten, omdat anders niet ieder gelijke kansen heeft. Het aantal leden, dat zich heeft opgegeven, is wat gering, doch het is verheugend dat enkele vooruitstrevende Z. P. M.-sters ook tot de pioniers behoren. Een moeilijke omstandigheid is de kalfdata der koeien, die veel in het voorjaar liggen, zodat een ruime aanvangstijd genomen moest worden, n.l. tussen 1 november en 1 januari a.s., om in de herfst 1961 de eindkeuring te kunnen houden. Leden, of zij die tegelijkertijd lid willen worden, kunnen zich nog opgeven bij de besturen of bij ondergetekende, die als contactpersoon optreedt. Wij hopen dat onze opzet zal slagen l W. VAN SLUIJS, „De Val" 3, ZIERIKZEE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10