De afzetmogelijkheden van uien TUINBOUW ONZE APPELEXPORT Fruilaizet 1218 oktober 1960 DINGEN VAN DE WEEK ONDERBREKING WEGENS ONBEWERKBAAR LAND ZATERDAG 2 2 OKTOBER 1960 749 jlET is nog maar enkele weken geleden dat we in deze rubriek een uitvoerig over zicht hebben gegeven van de stand van zaken op de internationale uienmarkt en toen schreven we ook over de teleurstellende gang wat betreft de prijs welke de teler voor de uien kan maken. Wanneer we deze week weer terug komen op de uien dan doen we dat omdat we er van overtuigd zijn dat deze teelt van zeer groot belang is voor honderden van onze Z.L.M.-leden en overwegend zijn dat de kleine grondge bruikers. Zeeland is immers nog altijd één van de belangrijkste produktie-gebieden van uien van ons land. Meer dan een derde van de totale Nederlandse uienoogst groeit in onze provincie. We behoeven hier niet ie herhalen dat het reeds vele weken achtereen bedroevend slecht gesteld is met de prijs van de uien. Als je als teler ze moet verkopen voor 3 tot 4 cent per kg vanaf het land dan kan men nog zoveel kilo's oogsten maar dan moet er dik geld bij, zelfs bij de moderne manier van telen. Sedert vorige week is er sprake van een lichte prijsverbetering. Dat heeft echter nog niet geleid tot een veel hogere prijs voor de teler, want deze was gedurende de afgelopen periode meestal niet in staat om zijn uien af te leveren. Soms kon hij niet eens op het land komen, zoveel water stond er, laat staan dat hij wat aan de uien kon doen. BETERE AFZETMOGELIJKHEDEN TEN aanzien van de afzetmogelijkheden van de uien in de toekomst hebben we weer wat hoop gekregen na het lezen van een zeer uitvoe rig artikel hierover in „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Een afzetdeskundige van het Centraal Bureau geeft in dit artikel een nauwkeurige analyse van de stand van zaken op de Nederlandse en buiten landse uienmarkt en hij komt op grond van zijn bevindingen en beoordelingen tot de conclusie dat het met de afzetmogelijkheden van Nederlandse zaaiuien tot half maart 1961 nog niet zo beroerd behoeft te zitten als het op het ogenblik lijkt. Hij heeft berekend dat het vorig jaar de gemid delde prijs van uien op de Nederlandse veilingen ƒ18,60 per 100 kg was en in het seizoen 19581959 ƒ9.20 per 100 kg. Op grond van hetgeen over de oogst en de afzet bekend is, komt hij tot de con clusie dat dit jaar de gedachten uitgaan naar eèn gemiddelde veilingprijs van ongeveer 14,— per 100 kg. Het is te hopen dat deze gedachten uit zullen komen want dat zou betekenen dat we toch een herstel te wachten hebben in de komende tijd en dat hebben we wel nodig. Nu willen we u cr voor waarschuwen om dit niet verkeerd te lezen of te begrijpen. Het zijn verwachtingen die we hier weergeven én uit ervaring weten we dat het soms heel anders kan uitpakken. Zeker bij een artikel als uien weet men niet gauw waar men aan toe is. Toch leek het ons erg nuttig dat u weet hoe een deskundige denkt over de mogelijkheden in de toekomst. U moet echter wel bedenken dat U niet aan de krant kunt verkopen. Niet graag zouden we dan ook op ons ge weten hebben dat u dit leest en niet verkoopt bij een goed bod en dat u later fout uitkomt. We willen echter wel waarschuwen voor een stemming waarin men gaat verkopen tegen elke willekeurige prijs omdat men er eenmaal geen heil meer in ziet. Zo behoeft men ook weer niet te handelen, zeker niet wanneer men een goed produkt heeft. Het wil ons namelijk voorkomen dat het in de komende tijd hierop op aan zal komen. Als men werkelijk goede uien heeft dan kan met een gerust hart de ko mende ontwikkeling afwachten. Helaas zijn de weersomstandigheden de laatste tijd dikwijls dermate slecht geweest dat ook de uienkwaliteit er zeer nadelig door is beïnvloed. Ex- zijn heel wat partijen met veel koprot en wanneer dat er zo vroeg in het seizoen al inzit dan belooft dat niet veel goeds voor de toekomst. Ook schim mel komt in veel partijen voor. Aan bedoeld artikel in „Groenten en Fruit" ont lenen we verder nog dat de totale Nedei-landse uienproduktie dit jaar wordt geschat op 160 tot 170 miljoen kg tegen in het seizoen 1958 ruim 186 miljoen kg. DE BUITENLANDSE VRAAG RE Engelse markt is voor de Nederlandse uien altijd van zeer groot belang. Hier moet gere kend worden op een grofêre concurrentie van En gelse uien en van Spaanse maar een kleinere con currentie van Italiaanse, Franse en Poolse uien. Dat kan ongeveer tegen elkaar opwegen en daar om mag op een even grote Engelse vraag als het vorig jaar worden gei-ekend. Voorts wordt verwacht dat de vraag van West- Duitse zijde dit jaar groter zal zijn dan het vorig jaar, terwijl ook verwacht mag worden dat Zwe den en Noorwegen meer interesse zullen tonen voor Nederlandse uien. De vraag van België en Frankrijk daarentegen zal wat kleiner zijn. In totaal gezien lijkt de exportvraag naar de Nederlandse uien minstens even groot te zijn dan het vorig jaar en zeker niet kleiner dan in het seizoen 1958/1959. Tegenover deze vrijwel gelyke vraag zal een kleiner aanbod dan in dat jaar komen te staan en dat heeft dus in zich de mogelijkheid van een ho gere prijs. Opgemerkt wordt tenslotte nog dat op het ogenblik de afzet niet al te vlot verloopt en dat de prijzen aan de lage kant zijn, maar het komt de afzetdeskundige van het Centraal Bureau van Veilingen voor dat dit van tijdelijke aard zal zijn en dat marktherslei te verwachten is. Van harte willen we hopen dat hij gelijk zal krijgen. De toekomst zal het Ieren. •\XAN de bevoorrechte positie van Nederland op de Belgische markt ten aanzien van de ap- v .pels, komt op hel ogenblik niet veel meer terecht. Sedert vorige week worden er vrijwel geen appels meer vanuit ons land naar België uitgevoerd want bij een prijs van rond 25 cent per kg voor de beste goudreinette moest er in het begin van deze week een heffing bij uitvoer worden betaald van 17 cent per kg. Dat was teveel om nog export mogelijk te maken en hoewel de Belgische grens thans niet gesloten is voor de Nederlandse appels is de situatie zo dat er toch' geen uitvoer plaats vindt. Wat dat betreft is de regeling met West-Duit sland heel wat meer bevredigend. Hier moet een minimum prijs worden gegarandeerd van 18 cent per kg en nauwlettend wordt er op toegezien dat deze gehandhaafd ivordt. De beste rassen en kwaliteiten van onze appels wor den echter regelmatig naar West-Duitsland uitgevoerd in flinke hoeveelheden en dat is nog een lichtpunt in de duisternis van de exportmogelijkheden van appels dit najaar. De aanvoeren van Goudreinette liepen tot 80 a 100 lo« per veiling en per dag. De prijzen waren aarze lend. Dinsdag werden de noteringen echter iets levendigex*. Gedeeltelijk was dit misschien omdat de heffing voor België van 17 cent voor de voi'ige dagen, toen plotseling daalde tot 9 cent per kg. Van Jonathan begon het aanbod toe te nemen, tot 30 ton per veilingdag. De prijzen bleven met een licht golvende beweging, rond 30 cent, dinsdag ook oplopend tot rond 35 cent. Goudreinette op kleur met iets rijpende ondergxond werd beter betaald, tot 37 a 38 cent voor de grote maten. Cox's Orange Pippin werd de laatste dagen weer in toenemende mate aangevoerd. De prijzen liepen weer op tot 64 cent voor de best gewaardeerde partijen. Algemeen, is bij veilingen te zien dat er niet veel gang zit in de afzet van het niet eetrijpe fruit. De opslag van reeds geveild fruit neemt steeds toe. Glorie van Holland weid in flinke partijen naar West-Duitsland geëxporteerd. Verleden week kon dit ras voor de maat I 65/75 mm maai net de ver eiste 18 cent per kg halen. Dinsdag werd echter weer vlot 22—23 cent gegeven. De grotere maten gingen voor 28 cent van de hand. Enkele noteringen waren: I. gr. m. I, kl m. III Cox's Orange Pippin 51— 64 26- 45 11- 39 Glorie van Holland 28 22- 23 9-19 Goudreinette 26- 38 14— 17 8- -17 Jonathan 28— 35 19- 27 8- -23 Laxton's Superb. 28 - 32 14- -28 5- -17 Golden Delicious 56— 65 Zwijndr. Wijnpeer 20 25 10- 19 6 -15 Comtesse de Paris 17— 22 9- 12 6 -9 Saint Remy 11— 14 12- 33 8 -11 Beurré Alex. Lucas 47- 52 39- 45 6- -34 Gieser Wildeman 29- 32 20- 25 10- 24 STLS een verkwikking na de harde wind en de vele regens, zitten we thans in de zon dit weekoverzicht te schrijven. Er zijn veel mensen •Hie beweren dat ze het nog nooit zo hebben mee gemaakt in deze tijd van liet jaar. Ik geloof dat ze gelijk hebben. Men kon dikwijls niet over de bin nenwegen de vorige week en de boomgaarden waren dikwijls niet te- bereiken omdat ze blank stonden. We moesten met laarzen door het water om appels te plukken. Dat we als fruitkwekers vorige week niet veel goed werk hebben kunnen doen staat wel vast maar we moesten wel zo goed en zo kwaad als het ging aan de pluk blijven want er moet nog veel gebeuren in onze boomgaarden. De tijd begint te dringen en sommige bomen be ginnen hun vruchten reeds los te laten. Men heelt de vorige week werkelijk in alle opzichten ge ploeterd, het kon niet anders. Het is te hopen dat het weer wat beter en wat vaster zal worden en dat de vele kilo's welk*1 nog aan de bomen hangen, er op tijd af komen. Wanneer we onze fruitoogst beschouwen dan moeten we in de eerste plaats op merken dat vrijwel iedereen het er over eens is dat de kilo-opbrengst erg meevalt. Er worden veel meer kilo's geplukt dan we geraamd hadden en bij de lage prijs is dat een meevaller. De kostprijs wordt hierdoor weer wat lager en de winst, hoe klein die wellicht per kg ook zal zijn, kan er iets «foor worden opgevoerd. De vele kilo's maken dus nog w at goed. Dit gekit echter alleen voor de goede rassen want dit kun nen we wel constateren dat er alleen winst zal zijn dit jaar voor de fruitkwekers met het goede sortiment. De kweker welke nog met een ver ouderd sortiment zit te sukkelen, doet er verstan dig aan er nu radicaal met de bijl op af te gaan. De kans dat een dergelijk bedrijf nog eens een keer rendabel wordt, wordt elk jaar minder. Er komt immers steeds meer kwaliteitsfruit in over vloed. Ook blijkt het dat we te weinig koelruimte hebben en te weinig kisten. Enorme hoeveelheden winterfruit moet op het ogenblik noodgedwongen worden aangevoerd omdat de teler geen koelhuis en bewaarplaats heeft of omdat hij geen kisten heeft om het enige tijd in te bewaren. Is «lit een taak voor onze veilingen of moeten «1e individuele Ie«len hiervoor een oplossing vintien? Deze week willen we aangaande dit vraagstuk volstaan met het constateren van het feit. We hopen echter wel in «Ie komende weken hieraan enkele artikeltjes te wijden. Met «lat al is de kistennood «lil jaar een ellendige geschiedenis. Men moet zich behelpen en op de veilingen moeten er vele „w-aeh turen" worden ge maakt. Het is toch al zulk een drukke tij<! en mi komt dat er nog eens bij. Een gevolg is ook dat de spreiding van ons fruit er zeker niet door wordt bevorderd. We hebben immers zulke top-aanvoeren en de handelaren weten «laar ook geen raad mee en dat komt weer tot uiting in de prijs. Iiijk maar eens naar «le Goudreinette welke toch wel erg laag ge noteerd staat. De problemen welke zich thans aan ons voor- «loen, zijn zeker de moeite waar«l om bestudeerd te worden. En winstpunt van het uitzonderlijk slechte weer is zeker wel het mooi uitgegroeide en gekleurde fruit «lat thans geplukt wordt. Nood- gedwongen heeft men later moeten plukken dan «Ie bedoeling was en dat is het fruit ten goede gekomen. Als het deze week nu maar eens goed w eer is geweest dan zal er een groot gedeelte ge plukt zijn en «ie spanning in fruittelerskringen zal dan wat verminderd zijn. Laten we hopen «lat het ■zo zijn zal. Dan krijgen ook onze collega's de land bouwers weer gelegenheid om hun bieten te rooien en «Ie restanten van de aardappelen te oogsten en ook zuilen zij dan weer op hope hun wintertarwe kunnen inzaaien. Tot de volgende week. 7OALS bekend, kan volgens de bepalingen van de C. A. O.-Landbouw het werk voor losse arbeiders wegens onbewerkbaar land door regen in de peiiode van de le maandag in december t/m de laatste zaterdag in maart onderbroken worden. In dat geval kan door de B. V. A. B. aan betrokken arbeiders W. W. worden verleend. Ook buiten genoemde periode bestaat de moge lijkheid als er sprake is van een zeer abnormale en langdurige regenval dat uitkering wordt ver leend. Een commissie dient dan vast te stellen dat deze „noodsituatie" inderdaad zich voordoet. Naar wij vernemen is vastgesteld dat deze bui tengewone omstandigheden zich van vrijdag 7 oktober t/m zaterdag 15 oktober hebben voorge daan. Over dit tijdvak zal dus, mits overigens recht op uitkering bestaat, uitkering W. W. aan losse arbeiders worden verleend, die hun werk wegens onbewerkbaar land, veroorzaakt door de abnor male regenval hebben moeten onderbreken. Voor zover nodig kan men zich voor naüare in lichtingen tot de B. V. A. B. te Goes wenum.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9