RUILVERKAVELING MACHINAAL ROOIEN VAN BIETEN VAN WENDAKKERS EN PADEN ^L-Sr Onderling Boerenverzekerings-Fonds 745 WETENSWAARDIGHEDEN OVER De kosten DE VASTSTELLING VAN DE PRIJZEN VOOR 1%0—1961 uw gezin yeilig gesteld V tfb levens verzekering uw vertrouwcnszaak ZATERDAG 22 OKTOBER 198 J ET uitvoeren van een ruilverkaveling kost geld. De vraag l is door wie dit betaald moet worden en hoe. Er is veel voorbereidend werk nodig om tot een ruilverkavelingsplan te komen. Talrijke gegevens moeten worden verzameld o.a. moeten er hoogtekaar ten en bodemkaarten van het gebied worden gemaakt. Pas dan kunnen de plannen worden opge steld en een begroting gemaakt. Dit alles speelt zich af vóór de stemming. Al deze kosten van voorbereiding nu zijn vol ledig voor rekening van het Rijk, onverschillig of de ruilver kaveling wordt aangenomen of afgestemd. Ook de kosten van de ambtelijke instellingen (Cultuurtechnische Dienst, Kadastrale Ruiverkavelingsdienst. Staatsbosbeheeren de vergaderkosten van de Centrale Cultuur technische Commissie en van de Plaaselijke Commissie worden geheel door het Rijk betaald. De kosten van uitvoering van de ruilverkaveling worden door het Rijk gesubsidieerd met maximaal 70 Meestal ligt dit subsidie tussen 60 en 70 De niel-gesubsidiëerde kosten komen ten laste van de eigenaren. (T)E verdeling over de eigenaren geschiedt naar de mate van het nut dat iedere eigenaar van de ruilverkaveling heeft. Dit nut wordt bepaald door het verschil tussen de eer ste schatting (gehouden voor de uitvoering) en de tweede schatting (na de uitvoering). Op dit schattingssysteem komen roe nader terug. Reeds nu willen wij er op wijzen, dat een eigenaar nooit hoeft mee te betalen in de kosten, die ten behoeve van een andere eigenaar zijn gemaakt. Neen, ieder betaalt uitsluitend zijn eigen voordeel, dus een eige naardie sterk van de ruilverkaveling profiteert, moet meer betalen dan iemand die wei nig voordeel heeft. (T\ E kosten, die voor rekening van de eigenaren komen, schiet het Rijk op voordelige U voorwaarden voor. De eigenaren kunnen namelijk hun schuld aan het Rijk terug betalen in 30 jaar, in de vorm van een ruilverkavelingsrente van 5 per jaar. De ruil verkavelingsrente is in feite een annuïteit want deze 5"<> bestaat uit 2'<s aflossing en 27* j rente. Een rentevoet die wel bijzonder voordelig is! De invordering van de ruilver kavelingsrente gebeurt via het grondbelastingbiljet en gaat pas in nadat de ruilverkave ling geheel is afgesloten. Iemand, die bijvoorbeeld J 6000 moet betalen als aandeel in de kosten, betaalt per jaar 5 "o van f6000,is f300,gedurende 30 jaar. Geeft men de voorkeur aan contante betaling dan is dat mogelijkOok kan men in de loop van de 30 jaar het restant afkopen. Ir. D. VAN DER ZAKEN. NAARMATE bieten percelen kleiner zijn, en in grote en brede percelen, behalve de wend akkers, meer paden moeten worden gerooid, is het handwerk ten opzichte van het machi naal te rooien deel verhoudingsgewijs groter. Met de steeds moeilijker wordende arbeidsvoor ziening voor ogen werd een onderzoek ingeste ld naar de mogelijkheid, de bieten van wendakkers en paden eveneens machinaal te rooien. Bij dit onderzoek waren twee van de in ons land meest voorkomende typen verzamelbietenrooiers betrokken, aldus de heer E. Strooker van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen, Vervolg van pag. 743. weinig mogelijk lasten legt op de Nederlandse economie, hetzij consument of belastingbetaler. Wij kunnen natuurlijk met de minister verschil len over de doelmatigheid van een concrete maat regel dus b.v. of een voor gerst gunstiger verhou ding t.o.v. de tarwe effect zal hebben op de uit zaai maar het idee zelf is juist. Om deze reden lijkt het mij ook noodzakelijk dat de toeslag voor granen op de lichte gronden belangrijk wordt verhoogd. M.i. zou men kunnen beginnen met de verhouding voergranen tegen tarwe en suikerbie ten iets ten gunste van voergranen te wijzigen om dan de toeslagen op de op deze wijze verkre gen voergi anenprijs te verhogen. Het gemengde zandbedrijf heeft hier recht op omdat het bij de melkprijs niet voldoende aan zijn trekken komt. Het verschil tussen de kostprijs van kleiweide- gebieden en de zandgebieden is dit jaar groter dan het vorige jaar zodat de afwijking van de zandgebieden van de gemiddelde kostprijs ook groter is. Een compensatie van dit verlies voor die gebieden welke toch reeds blijkens de voor- en nacalculaties tot de meest ongunstige in onze nationale landbouw behoren, is beslist nood zakelijk. DE GARANTIERESTKICTIE VOOR DE SUIKER EN MELK NOG een ander punt dat van grote betekenis is moet ik hier noemen en dat is de hoe veelheid waarvoor de garanties zullen gelden. Voor melk en suiker gold dit jaar n.i. een restric tie. Die voor suiker is gebaseerd op de binnen landse consumptie en ik geloof dat vrij daar niet aan ontkomen voordat hier om E. E. G. redenen verandering noodzakelijk is. Voor de melk ligt het echter heel anders. Daar is op zeker moment een limiet ingevoerd onder het motief dat het meerdere geproduceerde dan een lagere prijs op bracht en dat daardoor de boeren beter werden geconfronteerd met de moeilijke afzetsituatie, doordat hij voor de laatste liters een veel lagere prijs zou krijgen. Minister Marijnen heeft verle den jaar de 5 miljard kilo gehandhaafd tegen de zin van het bedrijfsleven in. Dit was ook beslist niet in overeenstemming met de algemeen gel dende sociaal economische politiek omdat de pro- duktiviteitsstijging aan de bedrijfstak moest wor den gelaten. Het handhaven van de limiet van 5 miljard betekende toen een afroming ten behoeve van 's rijksschatkist. Nu echter de kostprijsbere kening geheel opnieuw is opgezet, waarmee de georganiseerde landbouw accoord is gegaan, en in deze kostprijsberekeningen een aanzienlijk hogere melkopbrengst is ingerekend, is het dui delijk dat mocht de minister nog een limiet wen sen deze veel hoger gesteld zal moeten worden dan de 5 miljard kilo. Naar mijn mening zal men de hoeveelheid melk die in de kostprijsberekening zit moeten garanderen. Doet men dit niet dan tornt men aan deze kostprijs. Wanneer men in het con- sumptiemelkgebied in de kostprijs 7200 kg. melk per ha inrekent en men garandeert maar 5500 kg dan is het zo dat 1700 kilo melk niet de kostprijs opbrengen en de rekensom van de boer loopt dan niet meer rond. In feite ont vangt hij dan een lagere prijs per liter en de ontkoppeling wordt dan als het ware langs een omweg toch gehandhaafd. De hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap heeft uit gerekend dat dit jaar de garantie zou moeten zijn voor 5,31 miljard kilo. Ik twijfel er aan of dit voldoende is om aan het hier door mij gestelde criterium te voldoen, maar dit getal een keer gevallen zijnde zal wel moeilijk met enige redelijke kans van slagen voor ver hoging vatbaar zijn. Met de meeste klem zal de landbouw dan ook moeten staan voor een garantie die geldt voor deze 5,31 miljard liter. ALS eerste voorwaarde voor het machinaal rooien van wendakkers en paden geldt, dat het onder gunstige bodemomstandigheden moet gebeuren met het oog op de kans van stukgereden wendakkers. Meestal zal zulks in het begin van de campagne het geval zijn, zodat overwogen kan worden, voor zover althans andere factoren zich daartegen niet verzetten, de van de wendakkers rn dergelijke verkregen bieten voor vroege levering te bestemmen. Overigens moeten ook bieten ;n blad van in handwerk gerooide wendakkers onder gunstige omstandigheden worden opgehaald. Een tweede voorwaarde voor het slagen van het werk is, dat de spoorbreedte van trekker, rooi- werktuig er. wagen aan de rijenafstand van het gewas zijn aangepast. Meestal is met het oog op de wagen een rijenafstand van 50 cm de beste. Het bleek met beide typen rooier niet mogelijk helemaal zonder handwerk te volstaan. DRIE OF ZES RMEX KOPSCHOFFELEN IN het midden van de te rooien wendakker of pad werd begonnen met een aantal rijen te koppen met kopschoffel. Voor het type machine dat dezelfde rij kopt en rooit, bleek drie rijen kop- schoffelen zonder meer voldoende. Voor de andere machire, die over drie rijen resp. kopt. poetst en rooit, moesten daarentegen zes rijen gekopschof- feld worden en blad en koppen ervan op een smal zwad bijeengebracht. Daarna kon het rooien met de machine beginnen. De bieten werden bij beide werktuigen op een meerijdende wagen verzameld, waarbij de trekker met wagen, zoals ook normaal gebruikelijk is, drie maal door hetzelfde spoor reed. Met de machine die dezelfde rij kopt er rooit werd het blad van in totaal 15 rijen op één zwad gebracht, tegen 14 rijen bij de andere machine. Afhankelijk van het type rooimachine werd twee tot viermaal met een trek- kerwiel over het onderste blad gereden. Vóórdat de zich onder het blad bevindende drie resp. twee rijen bieten gerooid (gelicht) kunnen worden, moet het blad uiteraard verwijderd worden. Bij het laden ervan werd nauwelijks hinder ondervonden van het feit dat erover heen gereden was. VANUIT HET MIDDEN BEGINNEN STEEDS wordt vanuit het midden begonnen. Voor rooien van wendakkers èn kanten, ron dom het perceel dus, geldt dat er gedurende het werk op de ene helft in tegengestelde richting wordt gereden van de andere. De bieten van kant - rijen langs een sloot kunnen meestal nog wel machinaal gekopt worden, maar niet gelicht. Daar aan moet de rooitang te pas komen. Het is duidelijk, dat zich bij het rooien in eein verzamelkipbak op de trekker of in een zelflos sende verzamelbak op de machine, geen probleem voordoet van spoorbreedte van de wagen. Als blad en koppen niet worden verzameld, is de zaak nog eenvoudiger en kan met zeer weinig- handwerk worden volstaan, mits het kopapparaat en de rijenpoetser kunnen werken bij geheven stand van de lichter. Voor voorraadrooien, waarbij bieten en blad hetzij op langs- of dvvarszwad worden gedeponeerd, is de geschetste werkwijze niet van toepassing. Sophialaan 2 Leeuwarden telefoon 05100 27044

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5