DE BOERENJEUGD APOLLO wintertarwe Een open hart, open oog, open oor, open mond en uitgestoken hand Hoe een slapend tot stand komende inkomstenvergoeding toch nog verlies kan opleveren A TE K DA f, G HTOB E K fx 6 6 751 ZATERDAGMIDDAG 1 oktober waren wij in Amersfoort getuige van de 3e lustrumviering van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Wij waren hier met een speciale bus, bevolkt met vertegenwoordigers van alle denkbare jeugd verenigingen uit Zeeland, naar toegetrokken. Met dezelfde bus keerde het ge zelschap 's avonds ook weer huiswaarts, enthousiast en bijzonder voldaan. Daar was ook alle reden voor. Naast samenzang, muziek en balletdans, bestond het programma uit een herdenkingsrede van de voorzitter van de N. J. G., Ds. N. O. Steenbeek, en een toespraak van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Zijne Excellentie Mr. Cals. Vooral aan deze redevoeringen willen wij aandacht besteden. IN zijn korte toespraak stelde deze de vraag: ,,Wat is, wat doet en wil de N. J. G?." Het antwoord was: Goodwill kweken voor de gehele Ne derlandse jeugd en allerlei instanties vragen het jeugdwerk en de ontwikke ling van de jeugd mogelijk te maken. Maar daarom moeten wij ook voor uit willen en groeien naar de toekomst. Met begrip en respect voor iedereen. Met een open hart, open oog, open dor, open mond en uitgestoken hand. Dan kan er een internationaal gesprek ge leerd en gevoerd worden. Dan wordt ook het internationaal gevoel opgeroe- pen en beleefd. Wij willen samen praten, ondanks de vele verschil len onderling. Wij willen praten in eigen groep ook. De jeugd heeft idea lisme en optimisme. De jeugd heeft ook doorzettingsvermogen. Juist daar om willen wij praten over de opheffing van de verschillen tussen: de blokken, de geestelijke stromingen, arm en rijk, stad en platteland, de rassen, de landen enz. Want daar moeten wij naar streven. Dat is de taak van de jeugd. ZIJNE EXCELLENTIE Mr. CALS. ER is 15 jaar geleden een harde strijd gevoerd en er zijn vee] moeilijk heden overwonnen, om tot oprichting van de N. J. G. te komen. De wi] was er echter. Daaraan heeft de N. J. G. zijn bestaan te danken. Nu zijn wij hier bij elkaar, als jeugd van Neder land. En ik spreek tot U. Waarover? Wel natuurlijk over het jeugdprobleem. Want jeugd en jeugdprobleem horen bij elkaar. Die noem je in één adem. Maarwij moeten er op letten dat dit probleem twee zijden heeft. De jeugd zelf en de ouderen. Deze beiden dragen verantwoordelijkheid ten op zichte van elkaar. Hoewel de verant woording van de ouderen tot de jonge ren groter moet zijn als anders om. Wat niet wij zeggen dat wij ons als object moeten laten behandelen. Wij moeten zelf werken. Zelf groter 'willen worden. Men hoort dikwijls de vraag: Is de jeugd niet onverschillig en laat zij zich niet leven, met de schijn van zelfstan digheid waar men toch ergens weer aan twijfelt? Er zijn inderdaad moei lijkheden en problemen te over, maar ook even zo vele'mogelijkheden. Voor al voor onze jongeren. Want de jeugd heeft meer vrijheid gekregen. Dat is een winstpunt. Alleen vraagt de jeugd zich af of de ouderen zich niet teveel van hun distaneieert. JEUGD en ouderen mogen niet ver geten dat vrijheid zonder gezag niet bestaat. Daarom mag bij de jeugd de zelftucht en de zelfdiscipline niet ont breken. Vaak hoor je een jongere zeg gen: „Waarom zorgen voor de dag van morgen"? Zij hebben echter angst voor de angst. Juist omdat de jeugd het ge voel heeft losgelaten te worden. Daar om is vertrouwen nodig. En omdat te verkrijgen mag op de hulp van de over heid gerekend worden. Dat vertrou wen zal ook de oudere de jongere moe ten geven. Zij zullen het idealisme bij de jeugd op moeten wekken en veel van de jeugd moeten verwachten. De jeugd is de toekomst. De jeugd zoekt de toekomst, een goede toekomst wel te verstaan. Want de jeugd ziet scherp en is nog weinig vervormd. Enerzijds Zoekt zij zich zelf en wil zichzelf zijn. Anderzijds streeft zü echter naar ver breding. Zij streeft naar brede samen werking. Naar vernieuwing. Hoe dat gebeurt moet de jeugd zelf bepalen. Daarom ook steeds weer her-oriënte- ring. Het is gewenst dat de jeugd zelf actief deelneemt aan de gesprekken over jeugdproblemen en -■mogelijk heden. De regering rekent erop, dat- de jeugd positief zal zijn en zal stimu- -leren. Als wij ons duidelijk een levensdoel stellen, hebben wij betekenis. Vooral in de gesprekken tot oplossing van pro blemen. Deze tijd is onze tijd en dus Gods tijd. Als wij willen samenwerken zullen wij niet moeten kijken naar wie gelijk heeft maar naar wat wij gelijk hebben. Daarop moeten wij scherp jetten als wij iets op willen bouwen. Daarom is veelzijdig konlakt nodig. Volg dan ook het voorbeeld van de N. J. G. G. v. V. NAGEKOMEN VERHEUGEND BERICHT. Juist vóór het ter perse gaan van onze Boerenjeugd ontvingen wij tele fonisch de uitslagen van de Nationale wedstrijden van de P. J. G. N., zoals zij 20 oktober in de Noordoostpolder zijn gehouden. Hieruit blijkt dat onze L. J. G.-ers en Z. P. M.-sters bijzonder goede resulta ten hebben geboekt. Hieronder geven wij de kampioenen uit Zeeland: C. de Jager, kampioen rondgaande ploegen; A. van Djjkc, res.- kampioen rondgaande ploegen; mej. M. Kielman, kampioene hartige hapjes; mej. L. Mo], le prijs wedstrijd waren kennis; mej. J. van der Peijl, 5e prijs bloemenschikken. Al deze winnaars wensen wij van harte geluk met deze resultaten. Ook de L. J. G. verdient voorwaar geluk wensen. Volgende week geven wij de verdere uitslagen. Vreugdevol nieuws (T) E Nationale Veebeoordelings- -*-> wedstrijden, georganiseerd door de Drie Centrale Landbouw jongeren Organisaties, zijn dit jaar op 7 ok tober te Wolvega gehouden. Hier aan heeft ook een L.J.G.-er, name lijk Wim van Sluis uit Zierikzee, deelgenomen. Hij heeft het gepres teerd om in de rubriek Zwart-Bont veeslag beslag te leggen op de titel „Kampioen I960 Wij zijn als L.J.G. hierover bijzonder verheugd en wil len hem onze hartelijke gelukwen sen aanbieden. In dezelfde rubriek wisten de PJ.G.N.-vertegenwoordigers nog op de 3e en 6e prijs beslag te leggen. In de rubriek M.R.IJ.-veeslag mocht ook een P.J.G.N.-er het kampioen schap smaken, namelijk H. J. Brou wer uit Almelo. Daarnaast waren hier nog een 3e en 5e prijs voor de P.J.G.N.-ers. Felicitaties aan het adres van de P.J.G.N. zijn hier zeker op zijn plaats. PLOEG WEDSTRIJD TE ZON NEMAIRE. UITSLAG van de door de C. B.T. B., C. J. B. T. B., Z. L. M. en L. J. G. georganiseerde ploegwedstrijd op Schouwen-Duiveland, gehouden op za terdag 8 september. Deze selectiewedstrijd werd gehou den op een perceel grond van de heer J. J. de Vlieger te Zonnemaire. Er werd geploegd volgens de Pro vinciale reglementen. 1. L. de Jager, Dreischor. Ferguson en 2-scharige rondgaande Huard. 395.5 punt. 2. F. .Klaassen, Capelle. Hannomag en 2-scharige wentel, Cappon, T. W. N. 1. 337,5 punt. 3. D. Hage, Bruinisse. Ferguson, 2-scharige wentel Huard, 329,5 punt. 4. P. Hendrikse, Nieuwerkerk. Ford, 2-scharige rondgaand. 299.5 punt. 5. C. Boot, Kerkwerve. Massey Fer guson, 1-schaiige wentel, Hert. 291,5 punt. 6. O. bij de Vaate, Kerkwerve, Mas sey Ferguson 35, 1-scharige kantel, Maring. 288.5 punt. DE HEKSENKETEL. T\E afdelingen Z.P.M. en L.J.G. EJ Schouwen-Duiveland beleggen op 11 november a.s. een ontspan ningsavond in de goed veriuarmde graanbeurszaal van ,,'t Huis van Nassau". Aanvang 's avonds 8 uur precies. Het programma bestaat o.a. uit de opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „De Heksenketel", van de Amerikaanse schrijver John. M. Rogers. De entreeprijs bedraagt J' 1,75 per persoon. (Advertentie.) HET is fijn om 's konings wapenrok te mogen dragen. Het khaki geeft de jonge borst meer zelfvertrouwen en komt hij thuis in het dorp, dan trekt hij de schouders naar achter, waardoor zijn borst vooruit steekt. De bedrijvige aktiviteit in het leger, steekt een ieder aan of hij ivil of niet. Hier wordt iets groots verricht! „Alleen hierom is het voor een ieder, die aan pakken wil, zeker de moeite waard om eens een kijkje te gaan nemen in die veemde maatschappij." We wete?i allen, dat het militaire apparaat in Nederland nodig is, voor de verplichtingen jegens enz. Al is het vervelend en soms uitermate lastig, de dienstplicht en bijkomende zaken moeten worden vervuld. Maar waarom ligt er, tijdens de in september gehouden herhalingsoefenin gen, een knorrende ontevreden soldatenmenigte op hun strozakken? Waar om wordt een flink deel van de vijf en twintig dagen, op voornoemd slaap- voorwerp verspild? En waarom wordt er door alle opgeroepen officieren een protest ondertekend, waarin uitleg wordt gevraagd, betreffende het nut van deze herhalingsoefeningen? Reeds in augustus vermeldden de kranten moeilijkheden in de landbouw. Dienstplichtige vrijwilligers snellen te hulp! Is een verzoek om tien dagen landbouwverlof in september misplaatst of verwerpelijk? Dat is het niet!Het is onbegrijpelijk dat in deze natte ellen de, een dergelijk verzoek wordt afgewezen. Het gaat hier niet om het neerschrijven van een vergane klacht, maar om eens duidelijk te stellen, dat dit niet aangaat. Wanneer het weer in de toekomst nogmaals voor een. der gelijke verrassing zorgt, kunnen velen van Vlezers, in dezelfde situatie komen te verkeren. Deze kwestie dient niet te 'worden veronachtzaamd. Misschien is het in de toekomst nog meer waard om lid van de Z. L. M. te wezen. B. KLOOSTERMAN. C.B. rassen zijn oogstiekere rassen Deze produktteve en zeer oogstzekere rcodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen gele roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen gevenf

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11