DELTA-CHEMIE UIT DE PRAKTIJK Kiemremmingsmi ddel bij aardappelbewaring ZEEUWS LANDBOUWBLAD grond en strodak van de kuil gestoken. Deze buis kan nooit verstopt raken en blaast naar 4 richtingen, dit alles om een goede verdeling van het poeder te verkrijgen. Per 12' ton bemeten kuil wordt 25 kg kiemremmingsmiddel toegediend. Bij koelhuisbehandelmg wordt het aardappelpoeder onder hoge druk in de cel gespoten, waarbij de ventilator een zuigende werking uitoefent. Hierdoor ontstaat onder het produkt een vacuum, zodat de lucht met het poeder, de aardappelopslag geheel doortrekkend, aangezogen wordt. Het uitgezogen poeder wordt door interne ventilatie weer ingebracht, zodat een circulatie ontstaat. Het voordeel is dat ook stortkegels behandeld kunnen worden. VOORWAARDEN Yt]EL moet aan enkele voorwaarden voldaan worden, wil de behandeling het gewenste resultaat boeken. Ie. de aardappelen moeten zo grondvrij mogelijk gestort zijn. Door van een hor of kuilvormer gebruik te maken kan dit bereikt worden. 2e. per strekkende meter dient niet meer dan 1000 kg gestort te zijn. 3e. bij natte en ingeregende kuilen en kuilen met veel rot en ziek kan niet voor een goed resultaat worden ingestaan. 4e. bij bewaring in schuren niet hoger te storten dan 2 meter. 5e. bij behandeling in koelhuizen dient er op gelet te worden, dat niet +e zware en grote stortkegels ontstaan, omdat de zich daarin bevindende grond een goede verdeling van het kiemremmingsmiddel nadelig kan beïnvloeden. De storthoogte met ventilatie mag niet hoger zijn dan 1 meter vanaf het plafond. VOORDELEN IIET op de?e wijze tpedienen van het kiemremmingsmiddel kost, in ver- gelijking met de arbeidsintensieve handbehandeling, geen arbeids krachten, en is dus arbeidsbesparend. De aardappelen behoeven niet behandeld te worden voordat men zeker weet of "ze de winter in opslag overblijven. De aardappels kunnen afgehard en uitgezweet worden, zodat geen schilverruwing en blaasvorming optreedt. Stootblauw treedt, omdat de aardappelen niet „omgezet" worden, niet op. Ook het risico van bevriezen, dat hierbij nog wel eens voorkomt, wordt zeer gering. DE KOSTEN DE kosten bedragen inclusief het kiemremmingsmiddel bij kuilen ƒ5,50 per ton en bij koelhuizen 3,25 per ton. De kuilen moeten egaal afgedekt zijn en de te behandelen aardappelen droog en grondvrij zonder zieke knollen. De hierbij geplaatste foto's geven een indruk van de gebruikte machines en hoe het injekteren in zijn werk gaat. AAN de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardingen is een fabrieks- complex gereed gekomen waarin de Eerste Nederlandsche Coöpera tieve Kunstmestfabriek (E. N. C.K.), in samenwerking met de beide cen trale coöperatieve landbouworganisaties het Centraal Bureau en de C. I. V., de produktie van mengmeststoffen ter hand gaat nemen. Op 20 oktober a.s. zal door de minister van Landbouw en Visserij Zijne Excellentie mr. V. G. M. Marijnen de officiële opening worden verricht. DE groeiende vraag naar mengmeststoffen in binnen- en buitenland en de behoefte aan een produktie-apparaat dat afgestemd is op de meest efficiënte produktie-methoden in de kunstmestchemie zijn voor de E. N. C. K. en het C. B. aanleiding' geweest om voor gezamenlijke rekening tot de bouw van een mengmestfabriek over te gaan. In 1957 werd de ven nootschap onder' firma Delta-Chemie opgericht waarin zich in 1959 ook de C. I. V. als vennoot heeft gevoegd. DE E. N. C. K., die voor 50 °o in Delta-Chemie deelneemt, produceerde in het afgelopen jaar 325.000 ton kunstmeststoffen en 15.000 ton bijkomen de produkten tot een gezamenlijke waarde van 65 miljoen gulden. 70 werd hiervan geëxporteerd. Het C. B. en de C. I. V. respectievelijk voor 35 en 15 °/o deelgenoot verzorgen tezamen 65 van de binnenlandse kunst- mestmarkt. |N 1958 werd met de bouw van Delta-Chemie begonnen. In twee-en-een- half jaar tijd verrees aan de Nieuwe Waterweg een fabriekscomplex dat door zijn economische en doelmatige opzet en zijn architectonische vormgeving de aandacht trekt. Het gehele project vraagt een investering van ca. 18 miljoen gulden. Bij het samenstellen van mengmeststoffen in Delta-Chemie kan naast elkaar gebruik worden gemaakt van twee verschillende produktie-methoden, n.l. de chemische opbouw van 't produkt uit combinaties van zure mineralen en basische grondstoffen en de conventionele methode door menging van enkelvoudige meststoffen langs mechanische weg. De uiteenlopende moge lijkheden van produktie maken het mogelijk dat zowel kwaliteit als kost prijs gunstig worden beïnvloed. De produktie-capaciteit zal 150.000 ton mengmeststoffen per jaar bedragen. De Delta-Chemie-mengstoffen zullen in het binnenland onder de naam Deltakorrel Granumix in de handel worden gebracht, terwijl in het buitenland het Delta-Chemie-produkt de naam Granumix, zo vertrouwd door de aktiviteilen van de E. N. C. K., zal voeren. van 8000 liter lucht per minuut gebruik gemaakt. Daar een aardappelkuil 40 lucht bevat, wordt deze er door de sterke aanvoer van de nieuwe met bet kiemremmingsmiddel vermengde lucht uitgeperst en heeft op deze wijze het poeder de gelegenheid zich door de aardappels te verspreiden en is een goede verdeling gewaarborgd. Werd vroeger op 1 meter afstand geïnjecteerd, nu wordt de injecteurbuis op een halve meter afstand van 3 zijden door Luchtbrug met verschillende transportsystemen tussen kade en opslagruimten 1>Ü i»e£ nieuwe fabriekscomplex van Delta-Chemie. IN het artikel „De maand oktober op het Zeeuwse Landhouw- bedrijf" van enige weken geleden, werd gewezen op de moge lijkheid van het mechanisch toedienen van een kiemremmings middel, zoals de Fa. Den Herder dit ontwikkeld heeft. Naast de gewone werkzaamheden van een loonwerker houdt het loonbedrijf van de Bebr. Den Herder in Serooskerke zich bezig met deze gepatendeerde methode van het toedienen van een kiemrem mingsmiddel bij aardappelbewaring. De heer Den Herder vertelde hierover ons het volgende. DEEDS in 1957 is deze firma met het behandelen volgens deze werkwijze van opgeslagen aardappelen begonnen. Door de slechte weersomstandigheden in dat jaar was het resultaat maar matig. Alleen de partijen die goed droog ingekuild waren bleken na de behandeling uiteindelijk een goed res.ul.taat tei-geven. Jn de loop der jaren heef^ deze firma 'het' systeem op verschillende wijzen verbeterd en zijn ook de resultaten zodanig geworden dat ©p dit systeem oklrooi verleend is zowel in Nederland als in België en Frankrijk. BET SYSTEEM MET het door hen uitgedachte systeem wordt het kiemremmingsmiddel met een luchtstroom van hoge compressie door middel van een injector ©p steeds een 1!> meter afstand in de kuil of opslagplaatsen gebracht. Tegen woordig wordt van een 100 pk motor met een compressor met een capaciteit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8