712 de la Loge verwerft het Nederlanderschap Het gebruikswaarde-certificaat voor paarden ZEEUWS LANDBOUWBLAD J|E heer Roodzandt heeft ten dien opzichte reeds eerder met het bijltje gehakt, zij het dan, dat bij die eerste na-oorlogse gebeurtenis de spaan ders er niet bepaald afvlogen. Want het corpus delicti van toen, Farceur de Douaire, heeft ons nimmer erg kunnen bekoren. Temeer waardering mag men dus hebben bij dit hernieuwde particuliere initiatief. Voora] ook, "omdat deze nieuwe import een zeker experimenteel karakter draagt. We doelen hierbij op de nog zeer jeugdige leeftijd van de hengst (geb. 9-8-'57) en het dus logischerwijs ontbreken van een trotse afstammelingenreeks, meermalen de aanleiding tot invoer. Een zeker risico voor de toekomst wordt dus ge nomen. Geen bepaald risico evenwel t.a.v. de hengst zelve. Want dit was wel in orde, zoals hij zich daar presenteerde op dat landelijke weggetje bij Wern- hout. Fors en massief kleinemaatspaard met „ras" en allure. Stokmaal l.öO m, doch allerminst beknopt, met chique lijnen en zeer evenredig verdeeld. Mooi hoofd, edele hals, goede schouder (kon mogelijk even langer), goede foorstdiepte en daarmee evenredige ribwelving. Volimuneus dus, wat hellend van achter (dat deed de keuringsbaan ook) met voldoende gevulde croupe, brede schenkels en goed gespierde armen, forse knie en goed voorbeen met ruime, keiharde voeten. Spronggewricht is even minder en evenredig hiermee de bewegingen achter. Van voren nagenoeg vierkant, krachtig en met allure. Rondom de gewenste hengstenexpressie. Al met al qua exterieur een positieve aanwinst. |PEEN productie nog, schreven we reeds, doch wel een korte en brillante keurings-carrière. Kampioen der 18-maanders in Mons in 1958, 2de In de Centenaire te Brussel in 1959 (na langdurige arbitrage) en dit jaar in de hoogste competitie onbetwist de meerdere van zijn tegenstrevers. Verminderd risico dus, dat allengs genivelleerd wordt door de zeer goede pedigree van Major. Vader is de in velerlei opzicht opvallende kweker Sarazani du Berger (vader tevens van de Zeeuwse Kampioen Baron de l'Hoslée). Merkwaardig paard, die Sarazani. Wat onafgewerkt in details, doch van grote fokwaarde. Demonstreerde dit meermalen in Brussel (premier raceur in 1958 en 1959). Zoon van de forse bruine Bayard de la Poste, een kleinzoon van Socrate Je Montigny, terwijl Bayard's moeder Duchesse III de Promelles (volle zuster van Kampioen Avenir de Promelles) een dochter is van kampioen Avenir de Salmonsart d. Avenir d'Herse. Tweemaal en op hetzelfde niveau ontmoeten we dan in de Vaders'-moederlijn Espoir de Petit-Chassart via Réve de la Töur al eveneens een kleinzoon van Avenir d'Herse. De moeder van Major, Sylvie de !a Loge behaalde dit jaar de 1ste prijs met afstammelingen te Brussel en is een dochter van de kampioen en 1ste stamvader ('50) Vadrouille d'Enée en Gamine de Soignies, kleindochter van Avenir d'Herse. Zeer presentabele stamtafels, waarin kampienen als Carlo de la Maladrée en Albion d'Hor naast al de eerder genoemde, cachet verlenen. Spraken we bij de aanvang van deze korte beschouwing over een zekere welwillendheid, waarmede de jury*Major het goedkeuringspre- dicaat verleende, dan bedoelen we in feite ,met zekere welgevalligheid", want we kregen de indruk dat zij deze hengst graag goedkeuren. Moge Major de Ia Loge zelve, de hoog gespannen verwachtingen niet be schamen. Tot heil van onze trekpaardfokkerij, zodat we er over enige jaren nog eens kunnen over schrijven. En dan liefst in dezelfde posi tieve zin. P. J. LAKO. j^RlJDAG 30 september j.l. was de datum, waarop weer een Belgische hengst kon worden toegevoegd aan ons nationaal ti ekpaardhengstenbestand. De Belgisch-Nederlandse grensover gang nabij het Noord-Brabantse Wernhout was ditmaal de plaats van handeling, de bijna 3%-jarige Major de la Loge het veelbe sproken onderwerp en een grote schare belangstellenden vorm den even zo veel critische getuigen. Zoals gewoonlijk uit alle delen des lands. Behalve de Algemeen Voorzitter der K. V. N. T. de heer J. A. Stols zagen we er o.m. Ere-Voorzitter Jhr. van Vredenburch en dr B. J. B. Groeneveld, Rijksconsulent voor de Paardenfokkerij. De jury bestond voor deze gelegenheid voor het eerst officieel uit de heren D. J. den Hartog Jager (Voorzitter) en de heer Ant. de SchutterKoenraadt, terwijl de heer A. J. E. Temmerman als arbiter fungeerde. Of liever, niet fungeerde, want de jury had geen arbitrage van node om tot een definitieve uitspraak te komen. Vlot, en naar het ons voorkwam met grote welwillendheid werd Major ingeschreven in het Keurstamboek onder No. K. 2558 en vervolgens voor dekking goedgekeurd. En waar ook de veterinairdeskundige de heer L. C. G. Sala geen be denkingen had, was er al spoedig reden tot grote vreugde bij de nieuwe eigenaar, de heer J. C. Roodzant uit Dirksland. Evenzo oij diens compagnon de heer B. de Graaff uit Werkendam. Major de Ia Loge K. 2558. door een aan de jury toegevoegde dierenarts ge controleerd op ademhaling en hartslag. Hierdoor is liet dus uitgesloten, dat van het paard een boven zijn krachten gaande inspanning wordt ge vergd; b. het onder uitoefening van een bepaalde trekkracht (geringer dan bij de eerste proef) af leggen van een afstand van 400 m. in ononder broken stap; c. 1 km draf (vrijwel lege wagen). Tussen de onderdelen krijgt het paard een voldoen de rustperiode. De proef moet individueel worden afgelegd (dus niet in span). Er kan naar ver kiezing worden gereden met losse strengen of in het lamoen (burrie). De proef wordt afgenomen op een perceel weiland of klaverland (event, groen- bemesting). In principe vindt de keuring plaats op het bedrijf van de deelnemer, met dien verstande, dat op een bepaald bedrijf circa 6 paarden uit de onmiddellijke omgeving samenkomen. DEEDS hebben verscheidene Zeeuwse paarden met goed gevolg de trekproef afgelegd en zijn dus in het bezit van het gebruikswaarde-certificaat A. Bij de handel bestaat een toenemende belang stelling voor deze geteste gebruikspaarden. Ten einde te voorkomen, dat t.a.v. nog niet geteste paarden een zekere onderwaardering zal ontstaan, wekken wij de Zeeuwse fokkers en paardenge- bruikers op, deel te nemen aan deze gebruiks waardekeuringen. Hieraan kunnen deelnemen mer- riën van 4 jaar en ouder en ook eventueel ruins. Voor stamboek-leden is deze deelname gratis. Door niet-stamboekleden is bij aanmelding een bedrag van ƒ10, - verschuldigd. Ook voor dekhengsten van 4 jaar en ouder be staat de mogelijkheid om aan de keuring deel te nemen. Hierbij is bij aangifte een bedrag van 25,verschuldigd. Voor deze categorie worden de volgende éénmalige premiën in uitzicht gesteld: cert. A. 350,cert. B. 250,en cert. C. 150,—, al deze premiën vermeerderd met 15 fokkers premie. Aangifte tot deelname kan geschieden tot uiter lijk 12 oktober a.s. bij het Alg. Secretariaat der Kon. Ver. Het Nederlandsche Trekpaard", Konin ginnegracht 43, Den Haag. P. J. LAKO. IfcE Kon i n klijke Ver- - eniging „Het Ne derlandsche Trekpaard" zal als Bemiddelende Organisatie van de In stelling Bruikbaarheids Onderzoek bij Paarden [(I. B. O. P.) trachten dit najaar wederom keurin gen te organiseren ter verkrijging van een gebruikswaarde-certifi- caat. De betekenis en waar de van het gebruiks waarde-certificaat kun nen als volgt in het kort worden samenge vat. Al naar gelang de werkprestaties kan een certificaat A., B. of C. worden uitgereikt. Hier toe is het nodig, dat het paard een trekproef af legt voor een zgn. rem- wagen. Dit is een 4- wielige bandenwagen, voorzien van een appa- tuur die het mogelijk maakt, de trekkracht van het paard te meten en te registreren. Hier bij wordt n.l. op de vol- Gebruikswaarde-keuring op het bedrijf van de Firma A. Wisse en Co gende eigenschappen te Nieuw- en St. Joosland. gelet: a. gedrag bij op tuigen en aanspannen, b. wijze van aanzetten, c. willend werkpaard. Het hoeft verder weinig betoog, werkwilligheid, d. trekhouding, e. trekvastheid, f. dat dit certificaat een waardevol document is bij temperament, g. gangen (ruimte, vlotheid en regel- verkoop van het paard of bij verkoop van even- maat) en h. gedrag tijdens de verrichtingen. Voor tuele afstammelingen, ieder onderdeel wordt een bepaald' waarderings cijfer gegeven, waarna kan worden vastgesteld, DE trekproef zelf bestaat uit 3 onderdelen: a. welk certificaat kan worden uitgereikt. De prak- het enige malen in stap afleggen van een af- tijk leert, dat het gebruikswaarde-certificaat A. stand van 50 m, waarbij de remwagen oplopend binnen het bereik ligt van ieder normaal goed- wordt belast. Tijdens deze proef wordt het paard

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8