APOLLO Chemische onkruidbestrijdingsproeven in vezelvlas in 1957 en 1958 wintertarwe Melkcontrole noodzakelijk en voordelig! 711 C.B. rassen zijn oogstzekere rassen CENTRAAL BUREAU ZATERDAG 8 OKTOBER üjMM IN vele gewassen is een onkruidbestrijding met chemische middelen volkomen ingeburgerd en kan zonder grote gevaren worden toegepast. Bij vezelvlas evenwel is een bespuiting met chemiscne middelen nog altijd een riskante zaak, zodat men hier moet spreken van een noodmaatregel met alle nadelige gevolgen van dien. In de praktijk blij ken dan ook de resultaten van jaar tot jaar, af hankelijk van het weersverloop, het tijdstip van toepassing, de stand van het vlas en het aanwezige onkruidsortiment, sterk uiteen te lopen. Om «Ie hiermee samenhangende vraagstukken nader tot een oplossing te brengen en voor het onderzoek van nieuwe middelen werden in de jaren 1957 en 1958 weer uitgebreide proeven genomen, verspreid over alle belangrijke teeltgebieden van ons land tot in België toe. In mededeling no 41 van het P. A. W. geeft ir P. A. M. Kromwijk een objectief beeld van de resultaten die uit de verschillende proeven naar voren zijn gekomen. Het bleek dat de mogelijkheid van een betere opbrengst bij een chemische onkruidbestrijding in vele gevallen door èen gewasl>eschadiging teniet wordt gedaan. Van de beproefde middelen bleek NaDNC bijna altijd de beste resultaten te geven. Het geeft n.l. minder kans op gewasbeschadiging, terwijl de concentratie niet zo scherp gekozen behoeft te worden als bij de andere middelen. Niet alle on kruiden kunnen echter met NaDNC bestreden worden, zoals b.v. melde, waartegen het beste een mengsel van NaDNC -f MCPA gebruikt kan wor den. De reeds jaren gebruikte DNBP- en DNBP- bevattende middelen zijn gezien de resultaten in betekenis achteruitgegaan. Hoewel uit het onderzoek nog niet gebleken is welke water hoe veelheden de meest juiste zijn, is uit de praktijkervaringen bekend dat het bespuiten met veel water (ca. 800 1/ha) de beste resultaten geeft. De vaak wisselende proefresultaten wettigen de veronderstelling dat in de praktijk de resul taten ook niet steeds even goed geweest zullen zijn. Vooralsnog blijft het dan ook noodzakelijk bij de teelt van vlas van schoon land uit te gaan. De onkruidbestrijding is bij de voorvrucht vaak veel eenvoudiger. Mocht toepassing van che mische middelen in vlas toch nog nodig zijn, dan blijft grote voorzichtigheid geboden. Het rapport is verkrijgbaar bij het P. A. W. te Wageningen door overschrijving van ƒ0,75 <-p girorekening 966643 met vermelding ..Mededeling nr. 41". DE kwaliteit van de veestapel op het eiland Tholen verbeterde de laatste jaren aanzienlijk. Dit komt tot uiting wanneer we een vergelijking maken tussen de eerste fokveedag in 1957 en de laatste zomer van 1960. Verder is het aantal op produktie gecontroleerde koeien meer dan verdubbeld. Maar wat baat het als de kwaliteit van het vee vooruitgegaan is als er geen voordelen uit voortvloeien. Verschillende boeren hebben wel een begin gemaakt met vee verbetering door aan te sluiten bij een melkcontrolevereniging, maar hebben niet voldoende doorzettingsvermogen om dit vol te houden. Na één of enkele jaren van deelname aan de controle kan nog niet gesproken worden van een doorgefokte veestapel. Voor een goed doorge fokte veestapel dient men te beschikken over de produktiegegevens van minstens 3 afstammelin gen, zowel van vaders- als van moederszijde. Voor fokkers uit andere provincies is het onbe grijpelijk dat er nog boeren zijn die niet aan een produktiemelkcontrole meedoen en geen lid zijn van een fokvereniging. Volgens deze fokkers is het onmogelijk aan veeverbetering te doen zonder te weten wat een koe waard is. Per 1 januari 1960 waren er op het eiland Tho- len 1700 melkkoeien en op Sint Philipsland 140. Op 1 juni 1960 werden er op Tholen bij 103 leden 576 koeien gecontroleerd; dit is onge veer 34 °/o. Op Sint Philipsland worden er nog geen koeien gecontroleerd, maar naar het zich laat aanzien zal hiermee binnenkort een begin gemaakt kunnen worden. Sommigen zijn van mening dat zij al na één of twee jaar controle voldoende van hun koeien weten. Zij achten het dan niet nodig om daarmee verder te gaan. Dit getuigt van onkunde op het gebied van de veefokkerij. Zij menen tevens dat de controle te duur is en willen bedanken uit zuinigheidsoverwegingen. Bezuiniging is goed, maar dan op een verantwoorde manier. CONTROLE RUIMSCHOOTS VERANTWOORD N boer die nog geen jaar lid was van de melkcontrole, vertrouwde mij toe dat hij in voorgaande jaren verlies leed op zijn veehouderij. Hij dacht dat de melkprijs veel te laag was, maar zag over het hoofd dat zijn kostprijs veel te hoog lag. Door de controle bleek hoeveel minder waardige koeien zijn veestapel bevatte. Nu is hij er van overtuigd dat de controle ruimschoots verantwoord is, ook al zou hem dat 50,per koe per jaar moeten kosten. Of een koe 4000 kg melk per jaar met 3,5 of 3,6 vet geeft, of 5000 kg melk met 4 of 4,1 is zonder controle niet merkbaar. Maar het ver schil in geld is groot. Rekenen wij de garan tieprijs met 3,7 vet op 28 cent per kg melk, dan komen wij tot de volgende berekening. Koe A geeft 4000 kg melk met 3,5 vet is 4000 x 26,46 cent/kg 1058,40. Koe B geeft 5000 kg melk met 4 vet is 5000 x 30,24 cent/kg 1512, Verschil aan melkgeld is 1512,— 1058,40 453,60. Dit verschil komt men alleen te weten door melkcontrole. Wanneer de produktiegegevens van alle koeien berekend zijn, kan men van de beste dieren doorfokken en de minder goede exemplaren geleidelijk aan opruimen. De keuze van de stièr is vanzelfsprekend ook zeer belang rijk om de veestapel te verbeteren. IS MELKCONTROLE DUUR WIJ zullen trachten met een berekening na te gaan of melkcontrole al of niet te duur is. Als van alle koeien de produktie gegevens bekend zijn, dan kan voor eigen gebruik en voor kalverenopfok melk ge nomen worden van koeien met het laagste gehalte. Bij een gehalte verschil van 0,5 scheelt het op de melkprijs 3,75 cent per kg melk, Een gemiddeld gezin verbruikt per jaar 1000 kg melk opfokken van 4 kalveren a 300 kg melk is 1200 kg melk Totaal voor gebruik 2200 kg melk Door melk te gebruiken met een 0,5 °/o lager gehalte, wordt dit een winst in geld van 2200 x 3,75 cent per kg ƒ82,50. Nemen wij als voorbeeld een stal van gemid deld 6 koeien, dan wordt dat per koe 82,50 6 13.75. De melkcontrole kost per koe en per jaar 15,Van elke gefiatteerde lijst die per 1 ja nuari afgesloten is, wordt door de melkfabriek 4,terugbetaald, dus kost de controle 15, 4,— 11,per koe per jaar. Door de goed koopste melk voor eigen gebruik aan te wenden, wordt er direkt aan de melkcontrole 13,75 ƒ11,=r 2,75 per koe verdiend. DEZIEN wij dan nog het verschil van 453.60 U aan melkgeld tussen koe A en koe B, dan blijkt dat melkcontrole niet alleen niet duur is, maar zelfs een groot voordeel geeft. De eisen die gesteld worden aan fokvee voor export worden steeds zwaarder. Het is mogelijk dat binnenkort geen vee meer. geëxporteerd mag worden waar van geen produktiegegevens bekendzijn. Voor een pasgeboren kalf van een goed doorgefokte koe wordt momenteel minstens ƒ25,meer be taald dan voor een kalf van een koe waarvan geen produktiegegevens bekend zijn. Voor een pink is het verschil vanzelfsprekend nog groter. Met deze berekening is aangetoond dat melkcontrole niet duur, maar integendeel, goedkoop is en dat een goed geleid bedrijf .niet zonder melkcontrole kan. De voordelen overtreffen verre de kosten. SAMENVATTING 1. Melkcontrole biedt vele voordelen. 2. Door melkcontrole is na te gaan van welke koeien doorgefokt kan worden en welke het eerst opgeruimd moeten worden. 3. Door melkcontrole kan de melk met het laag ste gehalte voor eigen gebruik genomen wor den. 4. Door melkcontrole kan een betere stierenkeus gemaakt worden. 5. Door melkcontrole wordt de foktechnisch« waarde van het vee hoger. 6. Melkcontrole is op een goed geleid bedrijf noodzakelijk. Door goed melkvee aan te houden met hoge produktiegegevens zal de kostprijs van de melk dalen en de winst voor het bedrijf hoger worden. Laten we trachten de veestapel op het eiland. Tholen en op Sint Philipsland op een hoog peil te brengen, zodat binnen afzienbare tijd gezegd kan worden dat het tot de beste fok- gebieden behoort. Wat voor Tholen en St. Philipsland van toepassing is geldt eveneens voor de andere gebieden. Ook daar zijn nog vele boeren die hun bedrijfsresultaten kunnen verbeteren door lid te worden van een melkcontrole vereniging. De Bedrijfsvoorlichter M. A. DE HOND. (Adv.) Deze produktieve en zeer oogstzekere roodzadige wintertarwe onderscheidt zich onder meer door: zeer goede wintervastheid zeer goede resistentie tegen gele roest zeer geringe gevoeligheid voor korreluitval zeer hoge stro-opbrengsten zeer geringe gevoeligheid voor schot Voordelen, die ook voor Uw bedrijf de doorslag zullen geven T Et E t OO R 111340 - fOSTSU'. 113, R OTTt 5 OAK

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7