Onderlinge verzekeringswezen in de belangstelling EXAMENS BOEKHOUDEN EN BEDRIJFSLEER CURSUS VEEVERLOSKUNDE MELISKERKE AFSCHEID MENINGEN ZIJN WAT VERDEELD UIT DE PRAKTIJK ORANJEKALENDER VAN «PRO JUVENTUTE ter a&d sw ^ICeldaad 708. ZEEUWS LANDBOUWBLAD DE Stichting Examens van de georganiseerde landbouw'7 vestigt er de aandacht op, dat op 27 er. 28 apri] 1961 weer de jaarlijkse, onder rijks- toezieht staande examens zullen worden afge nomen ter verkrijging van het diploma „Land- bcuwboekhouden en Bedrijfsleer". De kennis, die voor dit examen wordt gevraagd, is noodzakelijk voor iedere boer en tuinder, die zijn bediiif doeltreffend wil voeren. De tegenwoordige ondernemer dient ook op de hoogte te zijn van de voornaamste problemen, die zich voordoen op lis eaal. juridisch en economisch terrein. Hij moet dus kennis hebben van de sociale wetgeving, van boek houding en financiering en van tal van andere vraagstukken, waarmee hij als ondernemer te maken heeft. In de kringen van de georganiseerde landbouw is de noodzaak hiervan ingezien. Dit heeft geleid tot oprichting van de „Stichting Examens van de georganiseerde landbouw" en tot instelling van een examen voor het diploma „Landbouwboek- houden en Bedrijfsleer". De Stichting adviseert dringend om nu met de studie voor het diploma 3961 te beginnen. Omtrent de exameneisen en opleidingsmogelijk heden wende men zich tot het Examenbureau van de Stichting, Belgischeplein no. 6 te Scheveningen. BIJ voldoende deelname zal te Meliskerke deze winter een cursus Veeverloskunde worden ge geven. Aanmelden vóór 15 oktober a.s. bij de heer R. Boogaard, Mariekerkseweg 2 of de heer E. P. OWenksmp Meliskerke. jölJ de Plantenziektekundige Dienst in Zeeuvvs- Vlaanderen is één dezer dagen afscheid ge nomen van de heer M. A. H. de Koning. Gedurende 34 jaren heeft de heer De Koning in Zeeuws- Vla an deren gewerkt en was gedurende deze jaren in hoofdzaak belast met het uitvoeren van de aardappelkeuringen. Tijdens een, door de gezamenlijke aardappel handelaren aangeboden receptie in hotel „De Een hoorn" te Oostburg, werd de heer De Koning door vele sprekers dank gebracht voor zijn jarenlange trouwe dienst en grote plichtsbetrachting. VEE EN VLEES AP de slachtveemarkten is de handel wat luier en de aanvoer wat groter. De heer De Veer toonde zich, wat de marktontwikkeling betreft nogal optimistisch, vooral wanneer het goed herfst weer blijft aanhouden. Het aantal weiders dat nog in het land loopt, is zeker niet omvangrijk, eezien het aantal slachtingen dat plaats vond. Het P. V. V. heeft de Fransen nu uitdrukkelijk te kennen ge geven dat de invoer van voorvoeten uit Frankrijk weer zal kunnen plaatsvinden wanneer de Fran sen instemmen met de 1 1-regeling. Wij zullen dan hetzefde gewicht in achtervoeten moeten leveren. Het feit dat er thans geen export van achtervoeten plaatsvindt heeft eerder een gunstige dan ongunstige invloed op onze prijsvorming. Wij zijn met de heer De Veer van mening dat de Fransen het 1 1-aanbod met beide handen dienen aan te grijpen, nergens zal men er in sla gen op gunstiger voorwaarden voorvlees te rui men. waarvan de Fransen thans belangrijk meer dan 30.000 ton in opslag hebben, iets wat onder «Ie hand iedereen we] weet. P. p>U onderzoek naar de brouickwaliteit van zomergerst is gebleken dat t.o.v. goede brcuwkwaliteit suikerbieten en granen de meest gewenste voorvruchten voor de zomergerst zijn; aardappelen, peulvruchten en blauwmaanzaad nemen als voor vrucht een belangrijk minder gunstige plaats in. Houdt met deze ervaring rekening bij het op stellen van uio bouwplan en neem als voorvrucht voor de zomergerst zoveel mogelijk het bieteland. Aardappelen, peulvruchten en blauwmaanzaad zijn uitstekende voorvruchten voor wintertarwe: zaai dus de wintertarwe op die percelen waar dit 'jaar aardappelenerwten, bonen of blauwmaan zaad gegroeid hebben. £R komen dit najaar op verschillende perce len die of geëgaliseerd of verreden zijn, nogal wat rotte aardappelen voor. De struktuur in de ondergrond van derg. percelen is vaak der mate slecht, dat het oppervlaktewater niet snel genoeg naar de drains afgevoerd kan worden en piasvorming optreedt met alle gevolgen van dien. Ploeg deze percelen zo vroeg mogelijk op winter- voor en gebruik ,waar nodigeen voorstel aan de ploeg om de verdichte ondergrond los te ma- hen. Voer deze laatste werkzaamheid echter al leen uit onder droge omstandigheden, daar an ders het middel nog erger kan wezen don de itUNMtf. Strooi or) deze slechte plekken gips* ljYE onderlingen-dag, georganiseerd door het Landbouw Coöperatie Centrum, was een unicum. Althans in deze zin, dat de onderlingen in het zuidwesten uit diverse branches voor de eerste maal bijeen kwamen. Het is daarom ook jammer, dat nog al wat bestuursleden van onder lingen verstek lieten gaan. Zij hadden er een leerzame dag beleefd. Het is bepaald onmogelijk een uitvoerig verslag te geven van hetgeen de zes inleiders naar voren hebben gebracht. De beperkte plaatsruimte noopt ons slechts enkele belangrijke punten aan te stippen. BEMOEIENIS OVERHEID j 7c werd door mr. J. J Hage gewezen op de toenemende bemoeienis van de overheid met het schadeverzekeringsbedrijf. De op stapel staan de wettelijke regeling met betrekking tot de W. A. verzekering voor motorvoertuigen is er een bewijs van. Vooral voor de talrijke kleine onderlingen kan deze bemoeienis van de overheid consequenties met zich brengen. VOORLICHTING N ander belangrijk punt stipte naar onze smaak drs. J. Bier ma aan waar hij het had over de voorlichting, propaganda, reclame en plublic relations door de onderlingen. Uitermate geschikt voor een goede voorlichting aan de leden is een goed verzorgd doch beknopt jaarverslag, een persoonlijke uitnodiging voor de algemene ledenvergadering en aantrekkelijke circulaires. Het is onze overtuiging, dat vele onderlingen op dit punt tekort schieten. De leden van onderlingen hebben n.l. volledig recht op bovengenoemde voorlichting. Men mag daarom niet volstaan met de jaarstukken ter inzage te leggen en de algemene vergadering per advertentie aan te kondigen. BRANDGEVAAR F|OOR de heer L. B. Bakker werd vervolgens gewezen op het brandgevaar, dat prior- en andere drogers voor granen en peulvruchten kunnen opleveren. Het drogen is vooral dit jaar van grote betekenis en daarom mag tot de groot ste voorzichtigheid met allerlei drooginstallaties worden aangemaand. Zorg vooral, dat de installaties in een brand vrij© ruimte worden opgesteld. Door de heer Simonse werd o.m. gewezen op de bliksembeveiliging. Jaarlijks moet een zeer groot bedrag aan brandschade worden uitbe taald. als gevolg van blikseminslag. Waar door het aanleggen van een goede blik sembeveiligingsinstallatie veel schade kan worden voorkomen is het alleszins billijk, dat de brand verzekeringsmijen een deel van de aanlegkosten voor hun rekening nemen. Een reductie op de premie is eveneens een zeer aanvaardbaar systeem. Het is zaak de aanleg van bliksembeveiligings installaties te stimuleren en dit moet men doen door middel van een bijdrage in de aanlegkosten en/of premiereductie. HA GEL VERZEKERING J Tenslotte stond de heer A. Korte weg stil bij de hagel verzekeringsmijen. Geen grilliger schade- verloop is denkbaar dan bij de hagelverzekering. Voor deze maatschappijen is dan ook spreiding van risico en reservering van het grootste belang. Samenwerking door middel van de coöperatieve hagelschade financieringsmaatschappij „Hafimij" zag spreker voor de bestaande onderlingen als de oplossing. Tijdens de samenvatting beklemtoonde de voorzitter van het L. C. C., ir. Af. A. Geuzenog eens de noodzaak voor de onderlingen zich aan te passen aan de verzakelijking van de maat schappelijke verhoudingen. DE L. Foto: Stevens Maglelsen. yerr&ssend veel t« vooral mooi zijn de kleurenfoto's van deze nationale kalender. Buitendien biedt bij nog fraaie zwart-wit foto's van alle leden van ons Koninklijk Gezin. Waarlijk een sieraad. Maar tevens een weldaad, want er zijn veel kinderen, die het buiten hun schuld heel moei lijk hebben. „Pro Juventute" probeert deze kinderen te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertuiging. De middelen om dit sympathieke werk te kunnen doen worden voor een belangrijk deel verkregen uit de opbrengst van de Oranjekalender. Kalender èn doel zyn beid® meer dan waard, dat u koopt en helpt verkopen. Het is een kalender, die de koper waardeert en de verkopers siert Voor iedereen een kostelijk bezit Bestelt meteen en meer dan één U kant de Oranjekalender bestellen bij alle verenigingen en Af delingen „Pr© Juventute" of waar niet verkrijgbaar door storting van 2,85 op postgir© 5-1.74.0C van de KaHemderactie „Pro Juventute", Postbus 7101. Amsterdam-2 1L Medoc>n <020} 7909 40.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4