SDDE BOERENJEUGD Samenspraak Provinciale ploegwedstrijd I960 L J G Bloemenschik- wedstrijd GEVRAAGD ZATERDAG 8 OKTOBER 1%« 719 MRIJWEL overal ziet men het streven naar meer contacten en een bredere oriëntering. Dit resulteert in gesprekken en conferenties op velerlei niveau. Als doel stelt men zich daarbij voor ogen het verkrijgen van een zekere coördina tie. Men wil meer gezamenlijk de vele problemen die er liggen bespreken en zo mogelijk oplossen. Het is duidelijk dat ook de P.J.G.N. zich volledig achter dit streven stelt. Deze tijd kenmerkt zich niet voor niets door problemen, zowel op nationaal als internationaal terrein. Ook de agra riër heeft hiermee te maken. Speciaal wel de plattelandsjongeren wat de toe komstige ontwikkelingen betreft. Het is daarom belangrijk dat wij aan al deze gesprekken actief deelnemen. EERST INTERN. HET spreekt wel vanzelf dat wij eerst in eigen kring de problemen moeten bezien en bestuderen. Alleen dan kunnen wy met een gefundeerde mening naar voren komen. De proble men zullen dus voor ons moeten gaan leven. Het zullen als het ware onze eigen problemen moeten worden. Trou wens het zijn meestal onze eigen pro blemen. Wij stelden dus al, dat een juiste kijk op deze problemen studie vraagt. Kennis van zaken en een zekere ont wikkeling zijn beiden onontbeerlijk. Men moet alle zaken die een rol kun nen spelen, overzien. Dat is bijzonder moeilijk en daarom meestal ook niet het geval. Er is altijd ergens een leem te, die opvulling behoeft. Daarin kun nen wat de jongeren betreft de jonge renorganisatie een taak vinden. Zij wil haar leden immers vormen en ontwik kelen, om zo o.a. enig inzicht te geven in de landbouwproblematiek. BESPREKING A'ORMIXGSLEIDERS. DÉN dezer dagen was er op de Volks- hogeschool „Allardsóog" te Bakke- veen een bijeenkomst van de provinciale vormingsleiders, de P.J.G.N.-secretaris- sen en de P.J.G.N.-commissie voor het vormingswerk. Het doel was eens van elkaar te horen wat men zo al deed of in de toekomst wilde gaan doen. Het is dus een uitwisseling van er varingen en inzichten geworden. Alleen daarom waren deze besprekingen al bijzonder nuttig. Het was voor my dan ook byzonder prettig hierbij te kunnen zijn. WAT KWAM ER UIT DE BUS? IN de eerste plaats is dus het werk van de P.J.G.N. als overkoepelend orgaan beesproken. Daarna dat in de provincies. Men heeft eikaars werk methoden bekeken en vergeleken. Op vallend was dat de organisatorische moeilijkheden in de verschillende pro vincies, ondanks het verschil in karak ter, toch vrijwel dezelfde waren. De technische ontwikkeling van ons land heeft ook wat het verenigingsleven betreft een streven te zien gegeven naar een opbouw in landelijk verband. Dit om als plaatselijke verenigingen dus ook landelijk te kunnen werken. Het is echter de vraag of men hiermee wel is klaar gekomen. De zelfwerkzaamheid van de leden bleek over het algemeen het gewenste peil nog niet bereikt te hebben. Het is dus een vraag hoe men dit wil ver beteren. Iedereen was van mening, dat als wij als organisatie iets willen be reiken, meer samenwerking met an dere organisaties en instanties nodig zal zijn. Dit is ook wel mogelijk omdat er altijd wel ergens bepaalde belangen dezelfde zijn. Objectief gezien gaat het. trouwens niet alleen om onze eigen groep. Dat zou te eng zijn. Met elkaar zullen wij moeten streven naar een grotere bewustwording van de platte lander; met elkaar zullen wij ook de bevolking als geheel moeten leren zien welke problemen er zijn. HEN had in het algemeen de indruk dat het nodig zal zijn om als lan delijke of provinciale organisatie meer in de afdelingen te gaan werken. Hier voor kunnen vrijgestelde krachten het aangewezen middel zijn. Alleen zijn er waarschijnlijk te weinig om in elke af deling intensief te kunnen werken. Men had het idee dat het de bestuurs leden in het algemeen aan de nodige tijd ontbreekt, om de evenementen en activiteiten goed voor te bereiden. Dat is natuurlijk bijzonder jammer, juist omdat de voorbereiding het al of niet slagen van het evenement uitmaakt. Verder lijkt een goede verenigings activiteit nog steeds het discussiëren. Hieraan kan iedereen deelnemen. Een ander voordeel is dat men een zekere meningsvorming bij de leden aan kweekt. Ook het dorpsonderzoek heeft perspectieven. Men kan daarbij geza menlijk bestuderen welke moeilijkheden en mogelijkheden er voor het dorp en de dorpsgemeenschap zijn. Bij het stellen van dit alles is men echter, wegens gebrek aan tijd, nog niet toegekomen aan de doelstelling van het jongerenwerk. Het doel dat ons voor ogen staat kan n.l. zijn. het uitbreiden van de organisatie, de zelfwerkzaamheid bevorderen, de culturele belangstelling vergroten, de levensstijl verbeteren, het inkomen van de leden verhogen, enz. Bij een volgende byeenkomst zal hierover dus nog uitvoerig gesproken moeten worden. Daarom krygt dit ver slag dus t.z.t. een vervolg. G. v. V. SEROOSKERKE <W.). f|E Z. P. M. van Serooskerke (W.) en Omstreken hield op 20 sept. 1960 een bloemschikwedstrijd. De presiden te, mej. A. Kwekkeboom, opende de vergadering en heettte ons allen wel kom, in het bijzonder mej. De Wilde uit Domburg, die deze avond de jury zou vormen. Mej. De Wilde antwoordde hierop, dat zij het altyd een groot genoegen vond om iets voor de Z. P. M. te doen. Daarna begonnen we met allerlei bloem stukjes te creëren. De tafels werden onder de bloemen bedolven maar langzamerhand kwamen de eer ste bakjes klaar. Na de pauze maakte mej. De Wilde de uitslag bekend (we zaten allemaal in spanning) en gaf critiek op de bloemstukjes. Mej. A. Kwekkeboom won de le prijs, mej. E. Geldof de 2de prijs en mej. A. Minderhoud de 3de prijs. De vice-presidente, mej. S. de Visser, dankte mej. De Wilde hartelijk en bood haar bonbons aan. Zij deelde daarna de prezen uit. Mej. A. Kwek keboom sloot de vergadering. We had den een heel gezellige avond gehad. A. M. ff EN van onze akkordeonnisten gaat binnenkort zijn dienst plicht vervullen. Wij vragen daarom voor het L. J. G.-orkest Tholen een AKKORDEONIST(E). f EGADIGDEN dienen vlot van ,jr muziek te kunnen spelen en bereid te zijn eventueel storm en regen te trotseren om wekelijks de repetities in het Holland Huis te Scherpenisse bij te wonen. AANMELDING schriftelijk of telefonisch bij de dirigente mevr. Verjaal te St. Maartensdijk, of bij de heer L. Hage te Stavenisse MA een week uitstel heeft op zaterdag 1 okt. j.l. de provinciale ploegwedstrijd dan toch plaats gevonden en konden de kampioenen van Zeeland aangewezen worden. Bram van Dijke was het, die welverdiend het hoogste aantal punten behaalde en daarmee de ploegtrofee veroverde, die vorig jaar in het bezit gekomen was van Kees de Jager. Ook in de categorie paardenploegen was het een L. J. G.-er, die de eerste prijs in de wacht sleepte, n.l. I. Wisse uit St. Laurens en bij de de nieuwe afdeling wentelploegen werd als kam pioen L. Minderhoud uit Nieuwvliet, lid van de C. J. B..T. B., aangewezen. De omstandigheden, waaronder geploegd moest worden, waren bepaald niet ideaal te noemen. Het regende zo nu en dan (weer) met een enthousiasme alsof er in weken niets gevallen was en het terrein, welwillend afgestaan door de „Wilhelminapolder", was ook verre van vlak met vrij veel opslag. Het pleit dan ook voor de deelnemers dat er desondanks nog zulk goed ploegwerk is geleverd. Er mag dan niet veel geestdrift en sensatie van 't geheel uitgaan, zoals een verslaggeefster voor een krant opmerkte, geploegd is er en de publieke belangstelling was groot. Ook het werk van de jury moet gewaardeerd wor den. Om de gehele middag in de regen en over een nat terrein alle veldjes af te lopen en de minieme verschillen te beoordelen, is bepaald geen kleinig heid. Voor de nieuwe categorie wentelploegen waren negen deelnemers. Hoewel het spectaculaire element, zoals de eindvoor by de rondgaande ontbreekt, zitten er in het ploegen van de gerende veldjes toch wel wedsftrydmogelijkhedén en omdat het bovendien meer aan de praktyk beantwoordt, is te verwachten dat de belangstelling voor deze categorie wel zal biyven. NA de puntentelling er waren nogal wat straf- punten, tengevolge van het overschrijden van de beschikbare tyd konden de heren v. d. Maas en v. d. Linde, respectievelijk vice-voorzitter en secre taris van het Ploegcomité Zeeland, de spanning on der de wachtenden opheffen en tot de prysuitreiking overgaan. Er waren ditmaal vele fraaie en ook nut tige pryzen beschikbaar gesteld. De volledige prijsuitslag was als volgt: Categorie rondgaande ploegen. 1. A. v. Dyke, 's-H. Arendsk. L.J.G. 257 té P- 2. A. Sturtewagen, Axel N.K.L.B. 237 P- 3. W. Cappon, Cadzand C.J.B.T.B. 235 >4 P. 4. C. de Jager, Wolphaartsd. L.J.G. 234 P- 5. W. Mesu, Arnemuiden C.J.B.T.B. 231 p. 6. J. v. d. Slikke, Poortvliet L.J.G. 224 té P- 7. P. de Looff, Geersdijk W. Markusise, Geersdijk C.J.B.T.B. 222 P. 8. N.C.L.B. 221 té P- 9. J. Dïeleman, Axel L.J.G. 216 P- 10. P. van Hoeve, Terneuzen C.B.T.B. 215 P- 11. L. Polderwyk, Nieuwland L.J.G. 213 P- 12. Jo Kant, St. Jansteen R.K.J.B. 212 P. 13. L. Verhage, Koudekerke B.O.V.A.L. 207 té P- 14. M. J. Quaak, Schoondijke C.B.T.B. 207 P. 15. J. Clement, Kats A.N.A.B. 201 P. 16. L. J. de Jager, Dreischor L.J.G. 193 P. 17. A. Lampert, Biggekerke L.J.G. 183 P- Categorie wentelploegen. 1. L. Minderhoud, Nieuwvl. C.J.B.T.B, 241 P. 2. L. Kerckaert, Hengstdijk R.K.J.B. 223 P. 3. P. Luteijn, Zuidzande C.J.B.T.B. 217 P. 4. G. Murre, Wolphaartsdijk N.C.L.B. 215 P- 5. M. C. Wisse, Kattendyke A.N.A.B. 213 P. 6. F. Klaassen, Capelle Z.L.M. 208 té P- 7. A. v. d. Dries, Ovezande B.O.V.A.L. 207 té p. 8. P. Jansen, Hoek L.J.G. 199 té P. 9. D. Hage, Bruinisse Z.L.M. 178 té P- Categorie paardenploegen. 1. I. Wisse, St. Laurens L.J.G. 212 té P. 2. P. Pouwer, Middelburg C.B.T.B. 211% P. 3. C. Zweedijk, Wilhelminad. A.N.A.B. 206 P. 4. J. de Nood, Middelburg C.J.B.T.B. 199 P- 5. J. J. de Visser, Wilh.dorp A.N.A.B. 194 P- 6. C. Braamse, Wilh.dorp A.N.A.B. 169 té P. Donderdag 20 okt. a.s. zal de landeiyke P.J.G.N.- ploegwedstrijd plaatsvinden te Marknesse in de N.O.P. C. de Jager, vorig jaar kampioen, A. van Dijke en J. v. d. Slikke vallen de eer te beurt de L. J. G. Zeeland te vertegenwoordigen, evenals P. Jansen in de categorie wentelploegen. Van deze plaats wordt hen alvast veel succes toe gewenst en een tot ziens op de Nationale wedstrijd in de Wilhelminapolder op 9 november. N. DE KATER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15